LPG KABLO

Yumurta Kasa 1998 1.5 Otomatik Şanzıman Sıkıntısı

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda Talha-Y tarafından 20 Mayıs 2024 tarihinde açılan konu

1. Talha-Y

Talha-Y Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Talha Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Arkadaşlar merhabalar. Forumda yeniyim. 1998 1.5 GLS otomatik vites arabam var. Şanzıman en başta 3 ten 4 e geçmiyordu. Daha sonrasında yağ değişimi yapıldı lakin sorun geçmedi üstüne üstlük diğer vitesler geçmemeye başladı. Araba dururken 1.vitese atmamaya başladı. Araba hareket halinde iken ışıklarda durduğumda araba 1.vitese düşmüyordu. Daha sonra burdaki bir ustaya götürdüm. Hidrolik beyin değişti, okuyucular değişti, türbün temizlendi, şanzıman içi balatalar değişti derken bayağı bir işlem yapıldı. Yaklaşık 36 bin TL masraf çıktı. Sonra araç yine 1.vitese düşmüyordu. Durum böyle olunca usta bayağı uğraştı daha sonrasında ise sorunun elektriksel olduğunu söyledi. Sigortaları değiştirdim falan dedi. Sorun tamamen çözülmüştü. Aradan 2 ay geçti araba vuruntu yapmaya başladı. Vites geçişleri zorlaştı. Araba yine eskiye döndü. Araba devri yakalayamıyor, vitesi yükseltmek yerine boşa atıyor. Şanzımanın komple yağını boşalttım. Hem karteri söktüm hem tıpadan boşalttım daha sonrasında üstüne 6L Castrol Multivehicle Dexron Iv( SP3 destekleyen/karşılayan ) yağ doldurdum. Lakin sorunum devam ediyor. Ne yapmam gerekiyor? Bu arabada yeniyim ve sorunları bir türlü çözemiyorum. Bir ara baktığımda kaputun altındaki sigorta kutusunda ECU yazan sigorta yanmıştı. Onu değiştirdim sorun biraz daha çözülmüştü. Şimdi sigortayı da kontrol ediyorum bir sorun gözükmüyor. Burdaki ustalar (Sivas'taki) pek anlamıyor. Sizlerden yardım bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,989
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    3 den 4 e geçmeme sorunu için ilk bakılacak yer vites konsolunun altındaki kabloydu aslında. Keşke daha önce yazsaydınız. Sonrasında durum içinden çıkılamaz bir hal almış galiba. Forumda konusu da mevcuttu.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/otomatik-vites-od-tusu-kablosu-ve-4-vites-sorunu.37926/

Bu arada 6 litre yağ koymuşsunuz. Sadece karterden 6 litre yağ boşaltamazsınız. Yağ seviyenizi kontrol edin.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Talha-Y

Talha-Y Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Talha Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Hocam şanzımanın altındaki sağ tarafta bulunan tıpayı açtım boşalttım. Sonrasında alttan karteri söktüm haznenin orda da yağ vardı ordan da boşalttım. Baska yerden de bosaltmam mi gerekiyor?

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,989
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Başka bir yer yok. Normal şartlarda sağ taraftaki tapa ve karterden toplam 4-4,5 litre yağ boşalır. Şanzıman yağ çubuğundan seviyeyi kontrol ettiğinizde "Hot" seviyesinde olmalıdır.

Şanzıman filtresini değiştimiş miydiniz?

5. Talha-Y

Talha-Y Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Talha Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Evet filtre değişmişti. Yağın rengi de normal gözüküyor. Bir miktar azaltmayı düşünüyorum yağı.

6. Talha-Y

Talha-Y Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Talha Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    @ai_torcuk Hocam bugün arabayı hi-scan makineye bağlanttım. İki ay önce revize edilen şanzımanda ustanın deyimiyle "senröt" ler arızalıymış. Değişmesi gerekiyormuş. Bir takım senröt alıp değiştirmemi söyledi. 2 ay önce revize ederken değiştirdiği bu parçalar nasıl oluyorda 2 ayda bozuluyor. Bu arada bu senröt nedir? Elektronik vana tarzı bir şey daha söyledi. Sanırım senrötle aynı şey. Yardımınızı bekliyorum. 36k para verdiğim araba şuan senröt değişimi için 6k parça parası+ bilinmeyen miktarda işçilik parası istiyor. Ne yapmalıyım?

7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,591
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Arkadaşım geçmiş olsun , içinden çıkılmaz durumlarda servis tercih edilmeli ama onunda parça fiyatı ve işçilikten dolayı tercih etmek zor oluyor.
    Bu gün sanayide i20 nin bagaj üstü spoilerinin bir köşesinde fındık kadar bir boya kalkmış ( 3-4 yıl önce Kayseriden bir firmadan almıştım boyalı olarak spoiler ve marşpiyelleri) gösterdim ustaya , buna rötuş olmaz kazıyıp boyamamız lazım bir parça boya 5000 TL dedi. Merhamet adına bir şey kalmamış maalesef. Allah yardımcımız olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,989
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Senröt diye bir parçayı ilk defa duydum. Aracı hi-scan'a yetkili serviste mi bağlattınız? Tam arıza kod numaralarını ve parçanın adını öğrenseniz iyi olur.

9. Talha-Y

Talha-Y Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Talha Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    "Senröt" dediği şey büyük ihtimalle selenoid. Bu adam 2 ay önce değiştirdiği selenoidlerin bozulduğunu yeniden değişmesi gerektiğini söylüyor. Selenoid takımı için 6k para istedi (parça parası). İşçilik ne kadar tutacak belli değil. Hi-scan cihazında verilen hataları buraya ekleyeceğim.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

[​IMG] png images gallery

10. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,989
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    yaptığı işe garanti vermiyor mu bu usta?

11. Talha-Y

Talha-Y Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Talha Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Maalesef ki vermiyor. Şuan selenoidler değişecek diyor. Kendisi İstanbul'a taşıdı dükkanını. Burada değil. Selenoidler için 6k istedi ek olarak burada her hangi bir ustaya taktırmak için de el emeği vereceğim. Diyelim ki sorun çözüldü eyvallah sıkıntı yok. Ama ya sorun çözülmez ise o zaman ne olacak. Başka bir otomatik şanzımancıya götürdüm o da 4.vites balatasından diyor. Şanzımanı tamamen baştan revizyon etmeyi teklif ediyor. 40-60k arası para istedi. Tamam deyip hızlıca uzaklaştım oradan. Selenoid işine girmeli miyim? Gerçi azıcık bilgim olsa selenoidleri test edebilsem sorunun ordan olup olmadığını anlayacağım lakin bilgim yok kahretsin ki :(

12. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Gecmis olsun Hi. Scan cihazını uzun süredir arıyorum hangi şehirde ve hangi serviste bulunuyor

13. Talha-Y

Talha-Y Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Talha Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Ben Sivas'tayım. Burada bir ustada var.

14. O. Uygur

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İlginize teşekkür ederim malesef çok uzak ben balıkesir edremit zaman zamanda istanbul da bulunuyorum tekrar geçmiş olsun

15. O. Uygur

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bende 2001 accent otomatok milenyum var buji değiştirdim sahte olabilir kitapta yazan champion buji değiştim arac yürümez oldu hafif rampalarda bile arac titreyerek yokuş çıkıyordu ngk bkre5s v pover buji değiştim tamamen sıkıntı kalktı cekis duzeldi vites geçişleri düzeldi sanziman yagini da shell spirax S5 atf olarak değiştirdim karter 4 litre boşalttım 1000km sonra tekrar değiştim 4 lt değiştim türündeki yağı temizlemek için arala biraz km yapın sonra düz bir yerde çalışır vaziyette boşta N kontrol edin seviye ne eksik ne fazla olsun
    Belki bu anlattıklarım sizdede ise yarar

16. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,591
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam bir buji ne çok şeyi değiştiriyormuş , bujiler genel olarak aynı amaç için üretilmiş farklı markalardaki sarf malzemeleri sadece tırnak aralığı değişir , siz her şeyin bujiden kaynaklandığına emin misiniz , bazan ustalar işin içinden çıkamayınca , ya önceki ustayı , ya parçayı ya da arabayı suçlar da onun için yazdım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

17. O. Uygur

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bugüne kadar benim arabadan edindiğim bu benim sanziman sorunlarını formda çok anlatmışımdır buji degisti sorun kalktı sihirli deynek degmis gibi enteresandir benim düstrum önce ateşleme sonra diğerleri

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  18. O. Uygur

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kickdown sensörü genelde araçlarda gaz pedalı altında olur hyundai de nerde bilmiyorum

Bu Sayfayı Paylaş