10 Kasım LPG KABLO

Otomatik Getz vites arızası

'Şanzıman & Aktarma & Fren Sistemleri Sorunları Ve ' forumunda otazca tarafından 25 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    peki sizinde otomatik vites dik olan rampalarda geri kaydırma yapıyormu?

2. uikaratas

uikaratas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Umut Karataş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Evet yapıyor. Şimdiki aracımı almadan önce birkaç tane daha getz e bakmıştım, hepsi de dik rampalarda geri kaçırıyordu.

3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    eski sistemlerde kontak ve frene ihtiyaç duyuyordu. Güvenlik sebebi ile kaldırdılar.

4. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    birde benim getz R ye takınca hemen kavramıyor 2 saniye falan geçikmeli kavrıyor ve R deyken rölanti düşmüş gibi biraz sarsıyor arabayı

5. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bu durumda'da şanzımanın güvenliği riske girmiş:)

6. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    2 saniye normali zaten, forumda bu bilgi var.

Sarsinti sanziman kulagindan olabiliyor.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Neden ki?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. efe_51001

efe_51001 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ertuugrul efe
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    merhabalar 2004 model otomatık gtez aracımda bır sorun var.
    sabahları bazen ve ara ara gun içerisinde p den d ye ve r ye alırken vurdurarak ses gelerek vıtes gecıyor.
    lutfen cevap ne olabılır aracı alalı 15 gun oldu.
    96000 yagı ve fıltresi değişti.​

9. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    759
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Peki otm. şanzıman yağı ve filtresi ne zaman değişti acaba ? Otomatik şanzımanlardan anlamam ama en ihmal edilen şeyi filtresinin ve yağının değişmemesidir. Getzteki otm. şanzımana kolay kolay birşey olacağa pek ihtimal vermiyorum çünkü.

10. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    araba alırken boya varmı diye soran boya yoksa gözü kapalı aracı alan herkesin başına gelen tipik olaylardan bir tanesi birde km nin orjinal olduğuna eminmisiniz? googleye şöyle bir yazın ve ilk çıkan siteye girip videoyu izlemenizi tavsiye ederim.... KM DÜŞÜRMEK BU KADAR BASİT...! diye yazıp aratın

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Aralık 2014
  11. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bundan önceki aracım 98 otomatik accent gls otomatik şanzımanı süper bişeydi diyelimki hafif rampa aşağı gaza dokunmaya gerek kalmıyordu vitesleri daha hız 50 olmadan 4e kadar çıkıyordu ve devir 1000 civarı öylece kayıp gidiyordu... Ama şimdiki getz hız 60 a gelemeden öldürsen 4e atmıyor rampa aşağı gaz vermek zorunda kalıyorum yoksa motor freni yapıp yavaşlatıyor arabayı acaba herkeste durum böylemi yoksa benim getzdemi birşey var?

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    1997 otomatik honda euro civic tede durum aynıymış dün bu civic in eski sahiplerinden olan işyerinden bir arkadaşım beraber cumaya giderken anlattı, sürekli kompresyon yaptırıyormuş fren kullanımını azaltıyor sadece gaz pedalıyla etkin yavaşlama ve hızlanma yapılabiliyormuş gazı kesince akıp gitmiyormuş çat diye kompresyona binip yavaşlıyordu diyor, arkadaş yıllar önce o arabayı satmış

Birazda easytronic f1 şanzımanlı kuru kavramalı otomatik vites olan opel corsa dan bahsettik onu da kullanmış bu arkadaş ve otomatik vitesli bu arabayı kaldırırken defalarca stop ettirdiğini söyledi:), kavrama sistemi kuru ve elektronik kumandalı olduğu için gazı verdiğinde birden anlamsızca fırlayan bu araba hemen ardından gazı pat diye çekerse kafası karışıp kavramayı çabuk ayırmıyormuş ve motor titremesi peşine sık sık stop ediyormuş gaz vermeden kesinlikle yürümüyor bu arada, gaz pedalı komutu ile kalkış tepkisi çok tutarsız dedi, köprü trafiğinde rezil olmuş eski işyerinde sıfır şirket arabası olarak alınmış, bunu duydukça hyundai deki otomatik viteslere mükemmel gözüyle baktım:)

Öte yandan opel in eski çok satan efsane kasası astra nın otomatiği hem gazı çekince akıyormuş hemde çok seri vites değiştirerek anında görüntü bir sürüşü varmış, bunu bu arabayı uzun süre kullanmış iki farklı kişiden duydum fakat alman arabasını başarılıda olsa yinede sevmiyorum

ben ise şahsım adına sadece i30 un otomatiğini sıklıkla sürdüm gazı çekince akıp gittiğini gördüm gaza basarken misal 4. viteste ise gazdan ayağımı çekince yol yokuş aşağı ise baktı ki hızlanma var belli bir süre sonra vitesi 5 e yada 6 ya takıyor hızlanma azalırsa boşa dahi alıyor boşa almazda belki yağlama çalışacak biçimde oluyordur o anda vitesi tiptronic e çekersek göstergede 6. vitesi görüyoruz genelde, ama rölanti devrini okuyoruz nasıl yapıyorsa artık çünki gaza basmadan 90 km ile giderkende vites 6 da oluyor 70 ile giderkende 6. viteste oluyor ama devir hep sabit rölanti devri bi acayip. O anda yokuş aşağı gaz verince tekrar 4 e yada 5 e takıyor bu arada gaz vermezsek ve çok yavaşlama olursa vites küçültmeleri sürekli olarak bir büyük vites ile geciktirerek yapıyor yada ani yavaşlarsak bence yine boşa alıyor, daha fazla yol alsın diye olan bir şanzıman i30 daki, onuda ben sevemedim çünki manuel kullanırken yavaşlamak için zaman zaman kompresyona bindirip yokuşun tepesinde yavaşlayıp ufak bir vitese takıp az frenle yokuş inmeyi sevdiğim için otomatik viteste tiptronic kolunu elle vites küçülttürmek gerekiyor eğer kazayla vites küçültürken misal tiptronic vitesi 2 ye taktınız ama yokuş çok dik ve motor devri 5000 devirleri geçti diyelim 3 e takıyor yani limiti aşarsanız motora zarar vermesin diye midir nedir artık kendi kendine vites büyütüyor aniden yokuş aşağı bir düşme olabiliyor hani öndekine çarptırır, otomatik sürerken dik yokuşlar mecbur frenle inilecek fakat gaza basmadan oluşan çok ani hızlanmada kendi kendine kompresyona alsa fena olmazdı. Aklımın almadığı çalışma prensipleri bunlar hep.

Açıkçası otomatik vitese de elle ara sıra müdahale etmeden yada gaz pedalıyla yolun ve arabanın durumuna göre çok hassas hareketler yapmadan yine keyif vermiyormuş demekki, düşünüyorum da her otomatik vitesli modelin başka bir huyu var hani eğer otomatik araba sıfır falan alınacak ise mutlaka iyice bir yol testi yapılmalı.

Getz in otomatiğinde sanırım elle vites değiştirme imkanı da yok? park, geri, drive, dik yokuş vitesi ve arazi-çekici vitesi şeklinde

13. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    getz 1.3 otomatik videodaki 4. viteste sabit giderken devir sorunu yaşıyorum bu bir sorunmudur normalmidir ve neden yapar teşekkürler...

14. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    O devir dalgalanmasında gaza basıyor musun yoksa serbest akış halinde ayağın gazda değilken mi devir dalgalanıyor?

15. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    sabit gazda giderken ancak çok hafif meyilli yol olunca hemen böyle oluyor
    ve belli bir hızın altına düşmemem gerekiyor örneğin son viteste sabit hızda ilerlerken lock up sisteminin devreye girmesi için 100 km hızın altına düşmemem gerekiyor bu şekilde gidince sorun olmuyor ama 80 90 gibi sabit gitmek isterken devir bir çıkıp bir iniyor

Son düzenleme: 3 Şubat 2016
  16. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Sizin konuyu uzun zamandır takip ediyorum. Hatta daha önce şanzıman yağı ile ilgili bir paylaşımda da bulunmuştum. Aslında sizin sorunla ilgili sizin aracınızla aynı olan otomatik 1.3 getz kullanan arkadaşlar yorum yapsa çok iyi olacak. Ya da siz bulunduğunuz yerde aracınızın aynısını bulup kullanabilseniz çok iyi olur bence.
    Benim aracım 1.5 gls otm. (yumurta kasa) accent. Kesin söz vermeyeyim ama fırsat bulabilirsem 0-100 hızlanma ve normal kullanım, rampalarda bayılma durumu videosu çekip yayınlamayı düşünüyorum. Aynı araçlar olmasa da belki karşılaştırma amaçlı size bir faydası dokunur. Sonuçta bildiğim kadarıyla sizin araç 82 hp ve 975 kg olması lazım. Yumurta kasalar ise yaklaşık 950 kg ve 90 hp.

mt_44 bunu beğendi.
  17. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Ayrıca 80-90 ile sabit gitmek isterken ayağınız gazda sabit değil mi? Eğer ki o devir dalgalanmasında siz gaza hafif basıp çekiyorsanız bu normal. Ama ayak gazda sabitken dalgalanma oluyorsa anormal bir durum.

Kendi aracım için söyleyeyim; 1. vitesten başlayarak 4. vitesin 1. kademesi de dahil olmak üzere sabit bir hızla giderken biraz gaz verdiğimde devir saatinde 200-300 devirlik bir yükselme oluyor. O da tahminimce şanzımanın çalışma şekliyle alakalı. Sadece 90 km hızdan sonra araç 4. vitesin 2. kademesine atıyor bu kademede gaza bassan da devirde ani bir artış göremiyorsun. Araç sadece hızlanmaya çalışıyor.

mt_44 bunu beğendi.
  18. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    İşte aradığım cevap benimde 90 dan sonra yol düz ise benimde aynı oluyor 4. vitesin 2. kademesinde hızlanıyor ama 90 la sabit gitmek istersem yol %10 luk bir yokuş gelse hemen devir yükseltiyor ve cevabınızdan bu durumun normal olduğunu anlamış oldum çok teşekkürler...

Bu arada tekrardan 0-100 denemesi yaptım gaza sonuna kadar bastım 6000 devirde vites yükselterek 2. viteste 14 saniyede 100 oldu

ai_torcuk bunu beğendi.
  19. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Zaten aracı düz yolda 90 km sabit hızda tutmak çok zor. Çünkü 90 km de 4. vites 2. kademeye geçiyor gaza hafif bassan da araç 110 km hıza çıkıyor. Gazdan biraz fazla ayağını çeksen bu seferde 4. vitesin 1. kademesine indiriyor. Çok hassas bir ayak/gaz tepkisine sahip olmak lazım.

Hafif rampalar içinde şunu söyleyebilirim. Bir rampaya 110 km hızla başladığınızda ayak gazda sabit, (vites 4. vitesin 2. kademesinde) araç git gide yavaşlamaya başlıyor. 80 km hızda (devir 1800 civarı) 4. vitesin 1. kademesine indiriyor. Eğer ki bu durumu beklemez biraz daha erken biraz gaza basarsanız daha erken vites düşürüyor.

mt_44 bunu beğendi.
  20. ADNANGK

ADNANGK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ADNAN GÜZELKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Merhaba

Benim de 2004 model 1.3 otomatik getz aracım var. Yaklaşık bir aydır vites geçişlerinde problem var. Vites 2'den 3'e ve 3'den 4'e geçerken devir 5000-6000'lere kadar çıkıp orada 2-3 saniye bağırarak vuruntulu bir şekilde geçiyor. Geçen gün rampada gaza sonuna kadar basmama rağmen olduğu yerde kaldı araç, (motorda bağırma falan da olmadı) kontağı kapatıp tekrar çalıştırdım o zaman normale döndü. (2-3 sefer daha oldu bu problem.) Işıklarda durduğumda rampa ise yerinden zor kalkıyor.

Yetkili servisine götürdüm şanzıman yağını değiştirdiler ve bir süre bu şekilde kullan belki düzelir dediler (bana hiç gerçekçi gelmedi bu çözüm) Bu problemi yaşayan varmı. Çözümü nedir?

Bu Sayfayı Paylaş