LPG KABLO

Marş Ve Devir Problemi

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda mrqx tarafından 2 Eylül 2023 tarihinde açılan konu

1. mrqx

mrqx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    murat
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Merahabalar üstadlar son zamanlarda enteresan bir arıza yaşamaya başladım, 2011 1.4 cvvt benzin/lpg accent blue aracım var aracı partk edip şöyle bi kaç saat sonra marşa bastığımda normal şartlarda ilk bir kaç devirde marş alan araba 5-10 saniye zorlanıyor sonrasında çalışmaya başlıyor ancak çalıştıktan sonrada devir saati hareket etmiyor ve direksiyon arızası veriyor.
    Bu arıza ile ilk karşılaştığımda arabayı hareket ettirmeden obd ile arıza kodlarını silip tekrar çalıştırıyordum herhangi bir problem kalmıyordu (zengin fakir yakıt arıza kodları) fakat geçenlerde acil bir konu olunca aracı belli bir süre o şekilde kullanmak zorunda kaldım ve aracın gaz yemediğini bir süre sonra çalışan devir saatininde 3000 deviri geçmediğini gördüm ayrıca motor sarsıntılı çalışıyordu.
    Forumu bayağı araştırdım marşı geç alma problemi yaşayan arkadaşlar olmuş ama devamında benim gibi devir problemi yaşayan olmamış bu arızayı hem lpg hem de benzinde yaşadım.
    Malesef arıza spesifik olduğu için sanayiye gitsem deneme yanılma yönetemi ile çözeceğiz ve malum ekonomik ortamda gereksiz harcama meydana gelecek bu safhaya gelmeden önce forumda yazmak ve üstadlarda danışmak istedim yazı biraz uzun oldu kusuruma bakmayın şimdiden teşekkür ederim.

Probleme ait videoyu youtube yükledim :

Son düzenleme: 2 Eylül 2023
  2. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    962
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Krank sensörü değişecek gşbi

MSC ve mrqx bunu beğendi.
  3. sefakirmit

sefakirmit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    sefa kırmıt
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    öncelikle geçmiş olsun spesifik bir problem gıcık haller alıyor...
    1- forumdan edindiğim bilgilere göre belki krank okuyucun arızalı olabilir(marş basıp araç çalışmadığında devir saatinin hareket edip etmediği soruluyordu aklıma burdan geldi)
    2-araç 3000 devire geldiğini nasıl anlıyorsunuz devir saati çalışmıyorken, yada çalışıyorken 3000 devire çıktığında sağlıklı o devire çıkıp orada kalıyormu, eğer motor koruma varsa bu araçlarda arızaya düştüğü zaman 3000 deviri yeni neil araçlar geçmiyor motor koruma moduna giriyor.
    3- yada motorun sesi artsada devir saati oynamıyormu (çok basit ama bilmeyen arkadaşlar olabiliyor) devir saatinin bozuk olma ihtimali..
    4- obd cihazından sildiğinizde herşey normale dönüyorsa gösterge arızası elenmiş olabilir, aklıma gelen ve önerebileceğim şeyler bu kadarcık :) daha tecrübeli arkadaşlar forumda var yardımcı olacaklardır...

mrqx bunu beğendi.
  4. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,704
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Devirin ölçüldüğü yer yanlış bilmiyorsam Krank mili sensörü sıcakken hata verir soğukken vermez diyerek konuya giriş yapayım.

Benim kafamı kurcalayan şey Krank mili madem ölçüm almıyor (yada aldığı ölçümü göstergeye iletemiyor yada yanlış ölçüm alıyor) araba neden çalışıyor.
    Belirtiler
    Sıcakken çalışmama (Krank mili sensörü belirtisi )
    Devir saatinin oynamaması (Krank mili sensörü belirtisi )
    Motor bir şekilde çalışıyor (çalışmaması lazım)
    Direksiyon çalışmıyor (Krank mili sensörü ile alakalı değil)

Arıza kodları lazım bence

mrqx bunu beğendi.
  5. mrqx

mrqx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    murat
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Cevaplayan her üstada selamlar şu an için krank mili sensörüne odaklandım... Bugün lpg aldığım istasyonuda değiştirdim belki saçma gelecek ama takip edip burdan paylaşacağım.

Mi 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,115
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    akü kaç yıllık? akü eksik voltaj vermeye başladığında böyle saçma arızalar yaşanabiliyor.

7. mrqx

mrqx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    murat
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Akü yeni sayılır 1 yıl oldu olmadı.

8. mrqx

mrqx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    murat
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Evet üstadlar vermiş olduğunuz bilgiler sonrasında elde ettiğim verileri sizin ile paylaşmak istedim öncelikle hata kodlar içerisinde oksijen sensörü ve krank sensörü hatası yer alıyordu ilk olarak bu kodları sildim ve her iki sensörün soketlerine üstünkörü bir kontrol ettim sonrasında videoda görmüş olduğunuz arızayı 2 defa 12 saat geçerek çalıştırmama rağmen yaşamadım.

Ayrıca gaz aldığım istasyonu değiştirdiğimi yazmıştım daha önce podan arıyordum şimdi shell'den aldım gazdan olduğunu düşünmüyorum ama dipnot olarak belirtmek istedim.

Bugün soketleri iyice temizleyip sarsıntıdan hareketten etkilenmemesi için kablo bağı ile iyice sabitlemeyi planlıyorum bir haftalık kullanımdan sonra tekrardan burada bilgi paylaşıyor olacağım ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

MAERKEK ve ozgutozkan bunu beğendi.
  9. sefakirmit

sefakirmit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    sefa kırmıt
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    geri dönüşünüz için teşekkürler, inşallah arızanız tekrar etmez geçmiş olsun

mrqx bunu beğendi.
  10. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,704
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Krank mili sensörü sıcakken hata veriyor.
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/motor-sanayide-calismadi.39381/

Benimki sanayide çalışmayınca değiştirmiştim. Oksijen sensörü hata verirse oksijen miktarını ölçemediği için fakir yada zengin karışıma düşer. 3000 devir olayı bundan kaynaklabilir emin değilim. Fakir karışım harareti artırır. Oksijen sensörünü temizleme videoları vardır.

Gazı ben her yerden alıyorum. Gazdan olduğunu sanmam.

MAERKEK ve mrqx bunu beğendi.
  11. mrqx

mrqx Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    murat
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Üstadlar aşağı yukarı bir haftalık kullanımdan sonra rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki problem oksijen ve Krank sensörleri soketlerinden kaynaklı.

Bilerek aracı sensörlerin soketlerini sabitlemeden fabrika çıkışı nasılsa o şekilde bırakarak 700-800 kilometre yol yaptım yollar yer yer bozuk yer yer düzgündü hatta bozuk olan bir yerde aracın stop ettiğini gördüm bu olaydan sonra soketleri kablo bağ ile sabitledim.

Sabitleme sonrasında marşı geç almak bir kenara kalsın sensörlerden kaynaklı motor ışığı dahi ya da hata kodu görmedim benle aynı problemi yaşayan ya da yaşayacak arkadaşlar olursa burada not olarak dursun.

Konuyu açtıktan sonra yardımcı olmaya çalışan fikir paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum belki farkında olmadan beni büyük bir maddi külfetten kurtardınız.

Mi 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozgutozkan, MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. sefakirmit

sefakirmit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    sefa kırmıt
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    tekrar geçmiş olsun tekrarı olmaması dileğiyle ..

mrqx bunu beğendi.
  13. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    962
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Mesele şu ki soketler yıllardır orada sabit değildi ve araç düzgün çalışıyordu . Era'nın kullanma kılavuzunda Hyundai sitesinden indirir iseniz ilk başta kullanım ömrü on 10 yıldır yazmaktadır.

Bu yıldan fazla kullanıp başınıza ne gelirse hak etmişssiniz diyor fabrika .

Demek istediğim soketler hatalı tasarlanmamıştır . Kullanım ömrünü tamamlamıştır. İçi oksitlenme yapar plastiği gevrer ve tam sıkmama gibi durumlar olacaktır.

Umarım ilerde yine krank sensörü arızası almazsınız .

mrqx bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş