10 Kasım LPG KABLO

Kesinlikle Bosch Veya Orjinal Parça

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda ozanoz93 tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Aracın otomatik vitesmi

2. Hacıstanbul

Hacıstanbul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    Hacı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Manuel

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bizim otomatiklerde yazılım yüklenmiş forumda okudum era gibi atik araba değil bana göre sendede aynımı diye soracaktım

4. Hacıstanbul

Hacıstanbul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    Hacı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Yani 2015 otomatik blue kullanmis idim onda da manuel de de dip gaz yapinca çok guzel tepki veriyor ,yazilim mevzusunu bilmiyorum

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Dışarıdaki özel servislerden ya da internetten alınan Hyundai parçaları orijinal midir acaba...mesela ateşleme sistemi için bobin almak istedim internette fiyatı 210 liraya kadar düşüyor , özel serviste 300 lira, yetkili serviste ise 500 lira... acaba hepside tam anlamıyla aynı mıdır? Yoksa yetkili servisten alınan da illaki bir kalite farkı var mıdır?

6. Burak Çevik

Burak Çevik Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    556
    Ad Soyad:
    Burak Çevik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Tüm bakımlarımda Hava ve Polen filtresini Filtron Yağ filtresini ise Bosch alıyorum. Şimdiye kadar sorun yaşamadım.
    Son bakımda değişen malzemelerin fotoğrafları.

erhancakmakk, umutd07 ve Hacıstanbul bunu beğendi.
  7. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bakım yaklaşıyor ben de Bosch filtre seti alsam mı diye düşünüyorum. Orjinali ile neredeyse aynı fiyat ama kalitesi nasıldır bilemiyorum. Çok fark olmayınca orjinaline daha yakınım.

erhancakmakk bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Resimlerle anlatayım:

Bakın bu alttaki ilk iki resimde orjinal ateşleme bobinleri var, bu şekilde olanlardan en ucuza bulduğunuzu alırsınız bandrol de var mavi beyaz etiketi de var herşeyi var göze gönle orjinal olduğuyla hitap ediyor, satın almak için yetkili servise gitmek şart değil, ancak yetkili servis her zaman en garantisidir. Ben bu fotoğrafları yurt dışı alışveriş sitelerinde buldum, bizde pek yok, pahalı ve satılmıyor diye yedek parçacılar bu güzel parçaları satmıyorlar ondan sonra şikayetler dolup taşıyor. Ateşleme bobini değilde Hyundai kötü araba oluyor zaten yedek parçası çok pahalı olmayan bu markaya gelişigüzel yedek parça kullanıp memnun kalmayınca ucuza alınan yedek parça aslında pahalıya gelmiş oluyor

Birde bu var Cordex midir nedir? yan sanayinin dibi olduğu besbelli değil mi?,

Yan sanayi parça demek sahte pis kaka vs. anlamı taşımaz, yan sanayi demek ana üretici markanın doğrudan onay vermediği bir imalatçı tarafından üretilmiş üründür, bunlar yeterince güvenilir olmayabilir ucuz fiyatı ile cezbeder, bu türden bir parçayı tercih etmemek çoğu zaman iyi bir seçenektir, yine de kimsenin işine karışmak istemem. Bana bedava verseler kullanmayacağım türden parçalardır bunlar.

9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    alttaki resimdeki parça ile kutunun üzerindeki resimdeki parça birbiriyle aynı bile değil. O kadar ucuz iş. Doğan görünümlü Şahin e olur bu parçalar mesela:) Elantra ya olmaz yazıktır ona

erhancakmakk bunu beğendi.
  10. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Geri Görüş kamerası bozuldu... Ekran bir geliyor bir gelmiyor... Serviste 650 lira istediler...Parça kodunu bilen varsa yazabilir mi Bir de internetten baksak...

Tamer5150 ve erhancakmakk bunu beğendi.
  11. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Burada olan herkes arabasına titizdir ufacık şüphe aklında kalsın istemez. Sizlere tavsiyem şudur araçlarınızın yağ bakımını kendiniz yapın. 1 kere kendiniz değiştirseniz bir daha ustaya götürmezsiniz. Çünkü yağın tam anlamıyla ne kadar sürede boşaldığının ve sizin yağ bakımınızın ne kadar sürede bittiğinin karşılaştırmasını yapacaksınız.

12. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Hocam, tamir ettirmeyi denediniz mi arıza tesbiti yapıldı mı?

Tamer5150 bunu beğendi.
  13. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    https://hyundai.7zap.com/en/eur/ bu siteden aracınızın şasi numarasını girerek,istediğiniz her parçanın oem koduna ulaşabilirsiniz.

Burak&Buse, Ahmet özgür ve Tamer5150 bunu beğendi.
  14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    forumda birisi geri görüş kamerasını değiştirmişti elantra için.

ben de de ayda bir kesiklik yapıyor.

Ahmet özgür bunu beğendi.
  15. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Ne yazık ki, direk değişim dediler...

Oknbzk bunu beğendi.
  16. obenyurdakok

obenyurdakok Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad Soyad:
    abdullah yurdakök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    Soylediklerinde.cok haklısın ben uçak bakım teknisyenim. Uçaklarda hep orjinal parçalar kullanılır. Zaten dünya üzerinde uçak parçalar icin yan sanayi tabiri kritik komponentler için olmasa da bazı kabin ve kargo parçalarında vardır. Tabiki kimse çinden Rusya'dan hindistandan parça getiremez. Boeing , Airbus , Amerikan veya Avrupa havacılık dairesini onay verdiği şirketler belli standartlara göre üretip satarlar. Ama malesef otomotiv sektöründe bu böyle değildir. Devletler (örneğin karayolları genel müdürlüğü) bununla ilgili kısıtlama yapamaz. Malesef son kullanıcı alıp deneyip görür.

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erenuzel41 bunu beğendi.
  17. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Ben şahsen havacılık disiplini ile otomobil kullanmaya kalkışan birisi olduğum için bu konuda zikrim ne ise fikrim de o oluyor:) 100 tane sürücüden en az 95 tanesi arabaya binmeden önce ne lastiklere bakar ne eksozu ne camları kontrol eder:) şahsen bu kuralı iyi bildiğim için seyir esnasında oluşan bir arıza veya uygunsuz parça sebebiyle kaza yapıp yolda kalmışlığım yok. Birde buna performans alabilmek adına otomobilimi sürekli fabrika çıkışı zindelikte tutmaya çalışma çabasını ekliyorum.

Havacılıkta tecrübe kan ile yazıldığı için uçan makine havalanmadan önce yerde iken herşey önceden titizlikle hazırlanmış checklist üzerinden kontrol ediliyor. Havada durup motora hidroliklere yağ ilave etme, havası inen lastiği iniş yapmadan önce şişirebilme lüksü yok :) değil mi? önceden bunları kontrol etmek lazım:)

otomobilde tüv muayenesi iki senede bir kere oluyor, periyodik bakım ise senede bir kere oluyor ama biz otomobili bir günde onlarca kez kullanıyoruz.

Günümüz otomobilleri uçaklara göre mekanik ve elektronik detay namına aradaki farkı sürekli kapatıyor, uçaklarda GCAS vardı ilerleyen yıllarda otomobillere park asistanı ve çarpışma hafifletici fren sistemleri geldi, GPS navigasyon nerdeyse bütün otomobillerde var, ilk olarak uçaklarda kullanılan ABS frenler yada uçaklardaki iniş takımlarında anti skid sistemine benzeyen bir sistem olarak otomobillere ESP sistemi geldi. Kullandığımız otomobilin derinlerinde bir yerlerde hassas elektronik devreleri elektronik girişimlerden koruyan faraday kafesi bile vardır :)

Demekki kritik önem taşıyan parçalarda otomobile kötü bakım yapmak, periyodunu ve ömrünü dolduran parçaları yenileme konusunda sorumsuz davranmak ve hasar gören arıza yapan parçaları uygunsuz tamir ettirme neticesinde yolda kalmak yada kazaya sebebiyet vermenin kaza ile arıza ile alakası yok bunlar kaza ve arıza değildir tamamen kullanıcının hatası olmuş olur.

kaza ve arıza bütün önlemler alındığı taktirde gerçekleşmesine mani olunamayan durumlara denir:)

otomotiv sektöründe yedek parça üretme yetkinliğini veren firmalar hep özel firmalardır, özellikle almanların, amerikalıların ve japonların kurduğu kalite ve üretim denetleme sistemleriyle güvenilir yedek parça üretilmesi sağlanır.

Merdiven altı ve kalitesi riskli yedek parça üretimi yapan firmalara karşı bir garezim yoktur, ancak bu şekilde üretilmiş parçaları eğer tüketici kullanacak ise durum farkındalığı ve fayda zarar kavramını dikkatlice tasavvur ederek bu parçalar ile otomobilini belirli limitler dahilinde kullanması gerekir. Belki gün gelir o yan sanayi üretim yapan firma büyük bir ana sanayi üreticisinden yetki alıp işini büyütür.

18. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Her gün arabaya binmeden önce etrafında dolanıp lastiklerini, önünü arkasını, camını vs. basitçe kontrol etmek bile o kadar önemli ki. Çoğu kişi bunu yapmıyor.

umutd07 ve obenyurdakok bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş