10 Kasım LPG KABLO

Elantra Sübap Değişimi.

'Elantra Forum - Club' forumunda instant7171 tarafından 3 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

1. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Ben otomobile benzinli biniyorum bu kişisel bir tercih öncelikle bunu belirteyim.

LPG kullananların yorumlarının yüzde 90 ı bence çok önyargılı oluyor, LPG kullanmak kendi başına subap erimesi, piston erimesi, çekiş kaybı vs. gibi sorunlar yaşamanızın sebebi değildir bu problemler aslında LPG den kaynaklı şeyler de değildir, bu problemlerin sebepleri hatalı LPG kiti montajı, kötü ayarlanmış LPG ayarı, AFR ayarının düzgün yapılmaması, LPG li otomobilde benzine göre daha erken yapılması gereken bakımların aksatılması ve motordaki her problemde gittiğiniz tamircinin suçu her seferinde LPG ye atmasından kaynaklı problemlerdir.

Ben tekrar yazıyorum aracıma LPG taktırmayacağım kullanmıyorum da ancak LPG öyle motorların hepsinde subap erimesine erken yıpranmaya sebep olan bir icat değildir. Doğru ayarlandığı zaman çekiş kaybı da olmaz benzin ile aradaki motor performansı fark hissedilmez, Bu tür sıkıntıların problemlerin tek sebebi taktırdığınız LPG yi işini iyi yapmayan birine taktırmış olmanızdan ve LPG ye karşı yeterli özeni göstermemenizden kaynaklanır.

doğru ayarlanmış bir LPG ile Hyundai motorları 1.000.000 yani milyon km yi motor açılmadan rektefiye görmeden sadece motor yağı, filtreler, kayışlar ve bujileri değiştirerek pek ala devirebilir.

Çevre Otogaz yada Candan Mühendislik gibi firmaların yaptıkları işleri takip edin,

LPG dönüşümü yaptıracaksanız 500-1000km uzakta demeyip referansı mükemmele yakın bir yere gideceksiniz, montajı ayarı sizin aracınızla aynı model olanlarla birebir aynı yapılacak, yolda gazlarken AFR ayarı illaki yapılmalı ve motorun genel durumu manifolt, katalizör özellikle eksoz sistemi muhakkak gözden geçecek ki LPG doğru düzgün çalışsın, LPG kullanırken de bujilerinizi motor yağınızı ve filtreleri daha erken değiştireceksiniz LPG filtrenizi her bakımda muhakkak değiştireceksiniz, benzin deponuzda 20 liralık benzinle gezmeyeceksiniz ki benzin pompası yanmasın o depo en az yarıya kadar yada en olmadı çeyrek dolu olacak.

Bu şekilde ne subap erir ne de can sıkıcı durumlar olur.

sipartacus, Unicorn, koreci ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Tüm Türkiye'ni LPG sorunlarının özeti olmuş kasap tüpçüler bilincsiz kullancılar

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    olaya felsefi açıdan bakarsanız LPG li otomobile ekonomik biçimde gazlama amacıyla biniyorum o halde otomobile yapacağım herşey en en en ucuzu en basiti en sadesi olacak şeklinde olsun tarzı bir yaklaşım oluyor birçok kullanıcıda.

Haliyle benzinle kullanırken dahi 15-20000km de yarı ömrünü doldurmuş bujileri LPG li kullanıcı 40-50000km lere kadar kullanıyor, LPG kullanan motorda yağ kararmaz yada çok geç kararır yukarda bahsettiğim aynı kullanıcılar "motor yağı kararmamış" bahanesiyle motor yağını da 15-16000km lere kadar yağ ömrünün dibine kadar kullanıyor, depoda 10 litrenin altında benzin kalmış ışık yanıyor basıyor düğmeye direk LPG de soğuk marşa zorluyor. Nasıl olsa bir sıkıntım yok motor çalışıyor diye yıllarca LPG ayarına baktırmıyor, kalibrasyon yaptırmıyor, kışın LPG ye geçiş uzun sürüyor diye ayarı bozuyor motor tam ısınmadan eksozdan yanmamış gazı atıyor.

Ondan sonra LPG li araç bozuluyor, bozulur tabi. Benzin pompası da yanar, subap ta eritir, çekiş kaybı da olur, arıza lambası da yanar, katalizör de dağılır tıkanır, boğaz kelebeği de erken kirlenip bozulur herşey olur.

Tamircilerin bazıları çok şahane adamlar, rölanti valfi bozulur tabi arıza tespiti bile yapmaz ve "abi tüptendir sen lpg ciye git" der. Boğaz kelebeği bozulur o da tüptendir, araba çekmiyor esasında eksoz tıkanmış haliyle motorda güç yok ona da tüpten derler git tüpe baktır tabi eksoza bakmamıştır bile, rölantide motor çok titreşimli çalışır ona da tüp ayarı bozuk lpg ciye git.... aslında motor takozu kopmuş arabanın, halbuki bu parçalar benzinle kullanırken bozulsa lpg olmasa seve seve araştıracak bakacak o arabaya. Yetkili servisler de benzer tavırlar sergiliyorlar.

45R3928, Burak&Buse ve Ahmet özgür bunu beğendi.
  4. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Söylediğiniz yazdığınız her şeye harfi harfine katılıyorum. Bende yakıt ekonomisi ekonomik kullanım a noktasından b noktasına aciliyet yoksa en uyguna gitme mantığında birisiyim lakin şöyle de bir mantığım var ya zaten ucuz bir yakıt kullanıyorum iyi ucuzuna kacarak ne idü belirsiz istasyonlardan LPG almam. Lpg zaten uygun %40 hala tasarruf yapıyorım 1000 km de ki tasarruf zaten bakımını yaptırtıyor deyip bakımını da yaptırtırım benzin pompam yanmasın diye full depo/yarım depo arasında kullanırım benzini. Her 450-500 km de LPG biter 20-30 km benzin ile binerim uzun yolda isem özellikle. Kışın işe benzinle gelir giderim iklim Kütahya. Yağ değişimim 15.000 denmesine rağmen 10-12 binde değiştiririm.

5. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD

Yukarıdaki resimde bulunan kod ile ilgili bilgisi olan var mı acaba?
    Ustam , fakir karışım diye gazcıya gönderiyor...
    Gazcı ise sorun bende değil diye ustama gönderiyor...en son olarakta eksozda son çıkışta bulunan bir parçanın tıkandığını , değişmesi gerektiğini söyledi...bu uyarıyı bu yüzden veriyormuş... başına gelen var mı acaba?

6. ErdoganT

ErdoganT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    Erdogan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Şu linkte çok bilgi var.
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/p2096-ariza-kodu-2011-hyundai-elantra.45386/

7. instant7171

instant7171 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    haktan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Merhabalar, dün aracımın sübap değişimini yaptırdım herhangi bir sorun yoktu sabah aracımı calistirirken biraz geç çalıştı ve motor arıza lambası sabit olarak yanıyor. İçerde birazda gaz kokusu var sizce bu neyden kaynaklı olabilir

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    subap ayarından sonra lpgciye gidip kontrol ettirin. gaz kokusu subap değişimi sırasında çok fazla kullanılan balata spreyinden geliyor olabilir.

9. instant7171

instant7171 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    haktan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Motor arıza lambası ve ilk çalıştırmada bir iki tık geç çalışması normal mi ?

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    normal değil. arıza lambası kesinlikle yanmamalı. arıza koduna bakılmalı.

11. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    İlk olarak arıza kodunu öğrenin. Sonrasında lpg ciye gidin. Ustanız motoru geri toplarken bazı bileşenlere zarar vermiş ya da bazı hortum kelepçelerini tam sıkmamış olabilir.

12. instant7171

instant7171 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    haktan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sübap değiştiren ustaya tekrar götürüp kontrol ettirecegim

13. instant7171

instant7171 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    haktan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aracı az önce ustaya getirdim götürürken çekişte düşüklükte mevcuttu. Motorlar lpgyi kabul etmediği için bu tür uyarılar veriyor subaplar alışana kadar yapabilir dedi arızayı sildi. Sonrada hortumların 2 tane kelepcesini değiştirdi geç çalışma ve çekişte düşüklük çözüldü

14. instant7171

instant7171 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    haktan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Çekiş yaklaşık 15 km kadar iyiydi sonra tekrar düştü ustayı aradığımda alışana kadar boyle yapar bir lpgciye götür ayar yaptır dedi. Birde ilk etaplar lpgde kullanmam sorun yaratır mı ?

15. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Motorlar lpg yi kabul etmediği için bu tür uyarılar yapabilir mi :D Bu nasıl bir ustaymış yahu o_O

16. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Bence ilk benzinde kullanın sorunların motordan mı LPG sisteminden mi geldiğini anlamanız için daha kolay bir yöntem ve sübap'lar alışsın yakıt haritası ona göre pozisyon alsın vs. eğer araç düzene oturursa ayar yaptırmaya götürürsünüz, ilk olarak benzinde normal çalışmayı başarıyor mu araç ona bakın.

17. instant7171

instant7171 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    haktan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Söylenen bu oldu hocam

18. instant7171

instant7171 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    haktan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Benzinle süreyim biraz o halde

19. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Benzinle kullanırken de yine motor ikazı görürseniz ustanız en azından LPG'den yapıyor diyemez...

20. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benim elantrada usta kendi atölyesinde kapağı söküp kapakçıya gönderdi. yapıldıktan sonra geri taktı. montajdan sonra rölantide 30 dakika çalıştırmış. araba yerinden hiç kımıldamamış. arabayı aldığımda hiçbir problem yoktu.

düzeltme:

şimdi hatırladım aldığımda 30km sonra motor ışığı yandı. kaputu açıp kendim baktım. lpg valf kablolarını yanlış takmışlar. 2 ile 3 yer değişmiş. bunları düzeltince sorun kalmamıştı. hiçbir ışık yanmadı.

ama ilginç olan 2 ile 3 yer değiştiğinde bile araba 150-160 hızlara rahat çıkıyordu.

mechanical bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş