LPG KABLO

P2096 Arıza Kodu 2011 Hyundai Elantra

'Elantra Forum - Club (MD/UD; 2010–2015)' forumunda musapb tarafından 12 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. musapb

musapb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Musa
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Merhaba Aracım 2011 Hyundai Elantra mode otomatik aracım 148000km de zavoli alisei easy kit takılı 145.000 katalizör değişti oksijen sensörleri değişti aracıma afr+yol ayarıda yaptırdım ancak p2096 arıza kodundan bir türlü kurtulamadım uzun yolda arıza lambası yanmıyor ama şehir içi kullanımda 40km bir yanıyor daha önce konuyla ilgili başlıkları inceledim ama net bir sonuca ulaşanı görmedim ara sıra 1. oksijen sensörüde hata veriyor acaba sensörü değiştirsem sorun çözülürmü sensörleri 2012 model elantradan çıkma almıştım daha önce başına gelip sonuca ulaşan varsa yardımlarını bekliyorum ?

2. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Lpg sisteminizde sorun büyük ihtimal, forumda sayfalarca yazısı var...

3. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Offf off ...Valla forumdaki arkadaşlar p2096 yazısını görünce benim balıklama atladığımı bilirler :) Benim araçta 2012 elantra ben de de zavoli takılı. Katalizör değiştirmişsin vs vs yine geçmemiş. Ben hakkaten pes ettim .Sizin yapıp sonuç almadığınızı belirtiginiz aşamalari sizin sayenizde ben hiç yapmayacagim Cok teşekkür ediyorum bilgilendirme icin.36 bin km bu lamba ile kullandım birşey olmadı. Bu dakikadan sonra da birşey olacaksa baş göz üstüne ne diyim. İnşallah 134 bin km daha yaparım birşey olmaz.Bilsem ki LPG sistemi komple değişince kurtulacağım tamam ama onunda garanti yok sanki.

4. musapb

musapb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Musa
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:

bakalım şükrü abi 1. oksijen sensörünü değiştirince sonucu tekrar yazarım buraya irtibat halinde olalım şimdilik ben söndürüyorum o yanıyor ay sonu yeni sensör alacağım sonucu buraya yazarım o deliyse ben daha deliyim bu sorunu mutlaka çözeceğim. görüşmek üzere.

Emikan, sukru56 ve <<bülent>> bunu beğendi.
  5. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:

Umarim sen çözer ve kurtulursun.Ben aracimi 2 yıldır kullanıyorum. Elm 327 aldim ara sira canim sıkılınca sonduruyorum.Geçen ay da test ettim benzin de kullandım uzun süre lamba yanmadi.LPG de 2096 dışında da bi hata vermiyor.

Şöyle bir mantık yürütüyorum yanlışsam tecrübeli arkadaşların yorumunu bekleriz.

Hergün düzenli olarak elantra ilanlarına bakarım. Şimdiye kadar 1000 tane ilan baktiysam sadece birinde satıcı LPG kaynaklı lamba yandığını belirtmişti(dolandırıcılık yapıp satmaya yakın sondurten alıcıya bilgi vermeyen varsa o kişi ile Allah arasinda)

Bu bilgiden yola çıkarak Elantra ile LPG tam uyumlu sonucu çıkıyor. Binde 1 hadi 2 bilemedik 3 kişi olan LPG arıza lambası sorunu yasayan bizler varız problem yaşayan.

2 yılilk süreçte de cruze araçlarda da benzer problem yaşayanlar oldügunu öğrendim. Çözüm nedır sorusunun tam bir cevabı yok malesef.Yaz boz tahtasına çeviriyor ustalar.Şansın yaver ise kurtuldun teknik bilgi sonucu değil.

Çoğu ustanın sorunu ilk anlattığın an ki bakislar. (2 ye ayrılıyor ben bu işi çözerim ama o olmazsa bu o olmazsa şu .E ustam kurtulur muyum ? Aaaa eeee iii Diğer ve genel usta bakışı Amann hoca boşver hiç bir zararı yok ne uğraşacaksın değmez .Zaten kurtulamazsın yanması normal)

Ben pes etmiş durumdayım ve artık hakikaten birşey olsaydı benim araçta şimdiye can sıkacak extralar olmuştu bence.

Allah yardımcimiz olsun

erhancakmakk bunu beğendi.
  6. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Sorun zavolı de olmasın

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sukru56 bunu beğendi.
  7. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Aynen benim de aklıma geldi.Var mi acaba forumda zavoli ile elantra ikilisini kullanan

8. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sorun Zavoli olabilir. 2013 yılından bu yana 2011 model Elantra'mı BRC My11 kit ile birlikte kullanıyorum. Arıza lambası yanmadı. Bu nedenle bence Elantra, Zavoli ile uyumsuz olabilir. Yaklaşık 90.000 km yaptım. Fakat sanıyorum sübaplarda sorun başladı. Yakın zamanda bir kompresyon testi yaptıracağım.

9. musapb

musapb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Musa
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    zavoli kullanıp yanmayanda var sorun atiker,prins,brc gibi markalardada mevcut

10. alperen445

alperen445 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    alperen öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    aynı sorun benım aracımdada vardı aylarca ugraştım p2096 arızası için bütün herşey lpg de bitiyor bende afr ayarı vs yaptırdım hiç fayda etmedi en son lpg enjektörleri değiştirdim araba kendıne geldi yine yandı lpg de de benzindede fakat enjektörler tam görevini yapmadıgı için aracın beynini çok karıştırmıs en fazla 20 25 km benzinle gezdim dip gaz bagırta bagırta sonra sonra ne p2096 kaldı nede başka bişey size tavsiyesim budur

musapb ve sukru56 bunu beğendi.
  11. Emikan

Emikan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    71-KIRIKKALE
    Araç Modeli:
    Ne oldu hocam o2 sensir degisince duzeldimi

12. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    P2096 fakir karışım hatası değil mi.
    Alttaki videoda eleman hava filtresi kutusu iyi kapatılmaz ise motora daha çok oksijen gireceği için bu hatayı verebilir diyor. Hava filtresi kutusu tam yerleşmiş mi diye kontrol edebilirsiniz.

sukru56 bunu beğendi.
  13. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Bu kadar basit birşeydir inşallah... (Araç bendeyken 2 farklı yerde yıllık bakım filtre değişimi yapıldı. Değişimden öncede yandığını düşününce 3 farklı usta da hava filtre kutusunu tam kapatmadı mı? Düşününce pek olası gelmedi. Ama kontrol etmekte fayda var. Teşekkürler...

14. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İşin açıkcası bir kaç video seyrettim daha sonra mantık şu motora daha çok hava girdiği için bu hatayı verebilir diyorlar çeşitli yerlerden giriyor ama sonuçta giriyor. Biri de duman makinası gibi bir şey taktı nerden duman çıkacak diye.

Kiminde sorun katalitik konverter hatası kiminde de egzos kaçağı. Bu hatanın kaynak yeri geniş olduğu için, hatayı bulması da ondan zor

<<bülent>> ve sukru56 bunu beğendi.
  15. ramzo

ramzo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    erol yavuz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    bende ve kardesimde i20 var 2015 model iki aracada ayni yerde atiker yeni gold kit taktirdim.
    benim aracta sikinti yok. ama kardesimde p2096 hata kodu var bir turlu cozemedik.

16. sukru56

sukru56 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    172
    Ad Soyad:
    Mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    56-SİİRT
    Araç Modeli:
    Teşekkürler öncelikle. Anladığım kadarıyla öyle bir usta bulmalıyız ki p2096 duyunca Tamam o iş bende demeli. Önceden bu hata kodunu tanımış teşhis koyup tedavi etmiş olmalı. Ancak o zaman buyur usta araç sen de derim. Yoksa hadi şunu dene, olmadı bunu deneyelim, olmadı vs...

Kendi adıma konuşayım. Tüm ustalardan özür dileyerek belirteyim. Yaşadığım farklı olumsuz tecrübeler var. Aracımın çekişini, yakıtını, hızını hiç etkilemeyen bir arıza kodu için aracı ustanın deney tahtası yapmak istemem.

Videodaki ustadan bulmamız lazım :)

Cümleten kazasız, belasız,sarı lambasız sürüşler...

<<bülent>> bunu beğendi.
  17. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar hiçbir parçayı değiştirmeden önce lpg'yi kapatıp, arıza kodunu sildirip öyle sürün...

Hata kodu verecek mi, hangi hatayı üretti ona bakın.

Bende bu sorunu yaşadım ve benzinde sorun yoktu, lpg ye alınca lamba yakıyordu. Anladım ki problem lpg'de...

Katalizör, oksijen sensörü vs aracın kendi çalışan parçalarını değiştirmek yerine sorunu lpg'de arayın, masraf yapacaksanız lpg sistemine masraf yapın...

Lpg enjektörleriniz valtek tipi ise ilk olarak lpg enjektörlerini değiştirin, montajınızda hata varsa ( enjektör noktaları, hortum uzunluğu vs ) bunları düzelttirin ve en sonunda güzel bir ayar yapın. Lpg ecusu eğer obd li ise mutlaka bağlantısını beyne yaptırın.

Elantra motoru euro 5 normunda ve enjeksiyon zamanları çok değişken... Atikerin valtek tipi lpg enjektörleri tüm devirlerde yapısı gereği doğru püskürtme zamanını yakalayamıyor. Motorun tolerans aralıkları, eski motorlara göre bir hayli hassas. En ufak bir hatalı püskürtmede arıza lambası yakıyor.

Çaresi şu, doğru montaj, doğru lpg kiti ( enjektörleri kaliteli olacak, valtek tipi olmayacak ) ve doğru bir lpg ayarı...

Bu üç kurala dikkat ederseniz benzinde gider gibi lpg de sorunsuz yürütürsünüz aracı...

sukru56 ve ai_torcuk bunu beğendi.
  18. musapb

musapb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Musa
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    abi benzinde kullanırsan hiçbir problem yok lamba yanmıyor lpg ye geçince yanıyor ama lpg de ne biliyim titreme işte vuruntu performans düşüklüğü vs .hiç bir sorun yaşamadım lpg beyni ve filtreleri değiştirince lpg enjektörlerinide değiştirdim ama sadece lanet lamba yanıyor başka hiçbir eksisi yok 23-24 kuruş yakıyor uzun yolda kodlar değişti artık p2192 ve p2188 kodu alıyorum.
    40 lık simit tüp takılı tek depo 400 km gidiyor daha fazla denemedim :D

Bu arada hemşeriyiz emikan abi bende kırıkkaleliyim çalılıözde evimiz var :D

Son düzenleme: 30 Ekim 2019
  19. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Fakir karışım hatası veriyormuş şimdi de zengin karışım hatası veriyor. Zengini fakire tercih ederim. :p

20. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/basimin-belasi-p2096.27137/

Konuyu takip edin.