LPG KABLO

Egzoz Kokusu

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda ozanoz93 tarafından 12 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    416
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    2012 dizel 1.6
    araçta normal havalandırma açınca egzoz kokusu geliyor sanki. Koku çiğ yakıt kokusu değil. Klima açıkken gelmiyor.
    Bide aracı park edip indiğimde önden o kokuyu alıyorum.
    Neden yapar sizce. Önemsiz birşeyse kışın bakıma gidince baktırcam.

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    i20 dizel in eksoz manifoltu önde mi? arkada mıydı? sanırım önde idi, klima çalıştığı zaman radyatördeki fan dönmeye başladığı için eksoz manifoltundan sızan gazları dağıtıyordur koku gelmiyordur

Kötü haber ise galiba eksoz manifoltunda kaçak var, inşallah çatlak değildir sadece manifolt blok ara contası falan kaçırıyorsa daha masrafsız çözülür, sıcak motorla su birikintisine daldınız mı hiç?

enjektör rayından mazot kaçağı olup dışarı kaçan mazot bloğa temas ettiğinde buharlaşıp koku yapıyor da olabilir

ozanoz93 bunu beğendi.
  3. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    416
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kesinlikle mazot kokusu değil. Su birikintisine girmedim.
    Araç kapalı otoparkta her kokuya hasasım biraz. Koku falan yok. Motor ısınınca sanki alıyorum kokuyu çiy yakıt değil. Yağ düşündüm bir gram yağ birikintisi yok motorda. Manifoltsa acililiyeti conta falan sonra baktırsam sorun olurmu

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    manifoltta kaçak olduğu zaman kaçağın boyutuna göre sıcak motorda gaz verirken çatırdama patırdama sesleri gelebiliyor motor soğukken problemli manifolttan başka ses geliyor yada ses gelmiyor, eksoz spiraline de bakmak lazım.

eksoz ve manifolt kaçakları performansı ve yakıt tüketimini olumsuz etkileyebilir, kaçak yaptığı yerde çıkan gazın zarar verip eritebileceği kablo plastik vs. yok ise aciliyet gerektirmez kaçağın boyutuna da bağlı ufak kaçaklar uzun süre götürür. Bu şekilde idare eder yani çatlak manifoltla gezmek çoğu zaman aşırı ciddi bir problem değildir.

Elbette kesin manifolttaki kaçaktan eksoz kokusu geliyor diyemeyiz kimse diyemez sadece bir şüphe bu. Bu yaştaki otomobilde manifolt çatlaması zor ihtimal ama belki olabilir.

ozanoz93 bunu beğendi.
  5. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    416
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Eyvallah tşk hocam hyundaiden mesaj geldi ücretsiz chekap gitmekten korkuyorum birşeyler iteleyecekler diye :)

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    check up yaptırana tedavi zorunlu mu ki? ben olsam serviste ücretsiz check up yaptırırım, eğer arıza çıkarsa duruma göre oradan geçici süreyle kaçarım, belki sonra müsait zamanda gelirim tamirat tadilat parça değiştirme vs. işlem yaptırırım, belki kendim garajda işimi hallederim, belki yetkili servisten gerekli parçaları alır götürür dışarda daha çok sevdiğim bir tamirciden yardım alıp hallettiririm?

ne korkusu olacak ? tabi check up ın detaylarını öğrenmek lazım.

Bu Sayfayı Paylaş