LPG KABLO

Cvt Şanzıman Yağ Değişimi Hk.

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda SynysterGates tarafından 26 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Kitapçıkta değişimle alakalı bir bilgi yer almıyor,şanzımanın kaç litre yağ aldığı ve yağın spesifikasyonu yazıyor.

2. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Ben buradan degismeyecegini anliyorum. Ama illaki yazmasi gerekir gözden kacirmis olamaz misin?
    Bir de en guncel atiyorum 2018 in kitapcigina bak. (Benim arac 2012 model. Kendi kitapciginda fren hidrolik yagi degisimine sürekli K (kontrol) yazmis. 2018 kitapciginda 30.000 de bir D (degistiriniz) yaziyor.)

3. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet hocam bakım tablosuna baktım şimdi,60 binde kontrol,90-100 binde ise değişim görünüyor hakikaten.Buna rağmen nasıl değişim gerekmez diyorlar anlamıyorum,resmen kullanıcıyı korkutuyorlar.Ben yağ spesifikasyonunun yazdığı yerde bilgiyi aradığım için gözden kaçırmışım tablo kısmını,zaten benim kitapçığım da makyaj öncesinin kitapçığı olduğu için CVT şanzıman bilgileri yerine 4 ileri şanzımanın bilgileri yer alıyor.

onurforces bunu beğendi.
  4. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Tamam hocam degisecek demekki. Bana da fren hidroligini degistirme dediler. Aracim yetkili servis bakimli. En son 60000 de degismis. Ben 145000 degistirdim. Icime sinmedi. Degistirmeye goturdugum yer bile degisime gerek yok dedi.

5. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kimse değiştirmek istemiyor,özellikle şu şanzımanda ne varsa ya yağ değişimi çok pahalı oluyor ya da yanaşmıyorlar.Bugün konuştuğum adam açık açık eğer bir problem yoksa şanzımanda yağını değiştirmenize gerek yok,yağ değişiminden sonra şanzıman bozulabilir demişti.

Son düzenleme: 11 Mayıs 2022
  6. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai musteri hizmrtlerine mail atin. Mutlaka donus yapiyorlar. Ve sizi isin teknigine hakim biriyle gorustureceklerdir. Bakalim ne diyecek?

SynysterGates bunu beğendi.
  7. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yıl 2023,yine bu konu hakkında kimsenin bilgisi yok :) Bugün bu konu için tekrardan bir yetkili servisle konuştum,yine mutabık olamadık hiçbir noktada.Aracın şasi nosundan plakasına kadar bilgileri vermeyi teklif etsem de,yine bana 4 ileri şanzımanın bilgisini veriyorlar üstüne basa basa her lafa girdiğimde belirtmeme rağmen.Biri filtre değişimi gerekiyor diyor diğeri hayır gerekmiyor diyor.Yağ olarak Hyundai’nin orijinal SP-CVT1 yağı yerine Total’in daha spesifikasyonlarını dahi söyleyemedikleri bir yağını şanzıman hacmi 6 litre olmasına rağmen ısrarla 5 litre olarak koyacaklarını söylediler.Verdikleri işçilik fiyatı kabul edilebilir düzeydeydi haklarını yiyemem,ancak ne yapacaklarını kendileri dahi bilmiyorlar bana şu bilgileri vermeleri 5 dk’dan fazla sürdü şasiyi vermeme rağmen.Üstelik zaten zor olan bir şey yok motor yağı doldurur gibi dolum yapacaklar.Maksat öylesine yaptık diyebilmek için,para almak için.Nasıl bir personelleri var akıl mantık alır gibi değil.

Bir başka servis hiç değişim yapılmaz deyip başından savıyor,diğeri filtre dahil komple karter açılıp değişim yapılması lazım diyor.Kısacası bu şehirde bu aracın şanzıman yağını yetkin bir şekilde değiştirebilen bir yetkili servis dahi yok,varsa da yok izlenimi veriyorlar güven vermiyorlar.

Ben en güvenli yöntemi bu işi lift olan bir yer bulup bizzat kendim yapmakta buldum,orijinal filtresini satın aldıktan sonra boş bir vaktimde bu işe kendim girişeceğim :) İşlem başarılı olur da sonrasında problem yaşamazsam videosunu da koyarım.

Coolwhisper, onurforces ve ai_torcuk bunu beğendi.
  8. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Sabirsizlikla bekliyoruz.

Coolwhisper ve SynysterGates bunu beğendi.
  9. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Herkese merhaba,aracın yağını 112.500km de bugün itibariyle değiştirmiş oldum :) Hem vaktim hem lift hem de ekipmanım olmadığı için güvendiğim bir özel serviste parçaları tedarik ederek yağı kendim değiştirmiş kadar oldum :D

Yapılan işlemlerin videosu;

Yağ olarak “SP-CVT1” onaylı Liqui Moly TopTec 1400 yağ kulladım,filtresini orijinal Mann+Hummel üretimi Mobis aldım.

İlk izlenim olarak,şanzımanın daha hızlı tepkiler verdiğini ve sessizleştiğini söyleyebilirim.Baştan sona tepkileri değişti diyemem ancak rahatladığını anlayabiliyorum.Çıkan yağ çok az kararmıştı,buradan yağın uzun ömürlü olduğunu söylemek mümkün ancak karteri açınca durum daha kendini belli eder oluyor,3 mıknatısta da metal tozları birikmişti.Yağın halinden filtre ve mıknatısların işini iyi yaptığını söyleyebiliriz ancak yağın temiz görünmesi bozulmadığı anlamına gelmiyor tabii ki.

Bu işlemde 5 litreye yakın yağ boşaldı,çıkan bütün yağı ölçtük,şanzıman 6 litre kuru ikmalde alıyor,gerisi tork konvertöründe,selenoidlerde ve hidrolik valflerde kaldı,bana kalırsa daha güvenli oldu.Şanzımanın içinde mıknatıslar hariç hiçbir yerinde kirlilik yoktu.

Sürekli aklımda olan bir konuydu,sonunda içime sine sine değiştirdim.Hyundai kitapçıkta bir periyot belirtmemiş,bu sebeple birdahaki değişimi 60 bin km sonra yapacağım.

Son düzenleme: 24 Ağustos 2023
    onurforces, koreci ve MSC bunu beğendi.
  10. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yabancı siteden alıntıdır
    Arac Listesi ve CVT Yağı Değişim Aralığı

Aşağıdaki önerilerin yalnızca CVT tipi şanzımana sahip modeller için geçerli olduğunu unutmayın. Servis aralıkları değişebilir. Modelinize ilişkin en son öneriler için otomobil satıcınıza danışın.

Chevrolet- Malibu, Spark- 45.000 mil (72.000 km)

Ford / Merkür - 60.000 mil (96.000 km)

Honda- Accord, Civic, CR-V, HR-V- 25.000 mil (40.000 km)

Hyundai- Elantra- 60.000 mil (96.000 km)

Infiniti- JX35, QX60- 30.000 mil (48.000 km) veya 36 ay, hangisi önce gelirse.

Kia- Soul, Forte, Rio- 60.000 mil (96.000 km)

Mitsubishi - Lancer, Mirage, Outlander, Eclipse Cross - 30.000 mil (48.000 km)

Nissan- Cube, Altima, Juke, Maxima, Micra, Murano, Pathfinder, Qashqai, Rogue, Sentra, X-Trail, Versa- 60.000 mil (96.000 km) / Ağır hizmet 30.000 mil (48.000 km) veya 24 ay (hangisi önce gelirse) .

Subaru- Forester, Impreza, Legacy, Outback, XV Crosstrek, WRX- 96.000 km (60.000 mil) veya 5 yıl (hangisi önce gelirse).

Toyota- Corolla- 60.000 mil (96.000 km)

11. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,bu biraz fazla geniş bir sıralama olmuş her CVT şanzımanın aynı olmadığı gibi her iklim koşulları ve sürüş şartları da aynı değil sonuçta.Ancak verilerin ortalamasını aldığımızda zaten görüyoruz ki 90-120 bin km ilk değişimler için ideal,sonrası risk oluşturuyor.

Benim aracın şanzımanı hakkındaki bilgiler o kadar havada kalmış ki,kitapçıkta hem kontrolü yapılmamalıdır diyor,hem yağ kararsa bile değiştirmeyi düşünmeyiniz diyor hem zor kullanım koşullarında 100 binde bir değiştirilmelidir diyor,hem de ömürlük diyor.Ömürlük yağ gerçekten bir saçmalık,neye göre nasıl ömür biçiyorlar bu kadar değişeni olan şeye aklım almıyor.Kitapçıkta aracın ömrüne 10 yıl denmiş,o zaman 10 yıl sonra çöpe mi atıyoruz ?

Velhasıl bu gibi bir sürü parametre olunca ben kendi inandığım şekilde,en doğrusu olacak şekilde,işimi şansa bırakmadan ve daha fazla km yapmadan bu değişimi yapmak istedim.En kritik değişim buydu çok şükür 100 kmdir hiçbir problem yok.

12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Şanzıman yağ fabrikada konuluyor ve bu yağ kalitesinde belki de piyasada olmayacağını düşünmüşler hocam , şanzıman yağı motor yağı kadar çabuk eskimiyor demek ki , benim 2013 i20 kitapçıkta da bu yüz bin km muhabbetini okumuştum ama ben aks keçesi değişimi nedeniyle yağ eksilmişti , eksilen yağı tamamlatmak yerine 75w85 bulamayınca elf75w90 koydurmuştum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

13. O. Uygur

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Cvt sanziman her araba için ayrı degerler veriyor anlamak mümkün değil kullanım ve iklim şartlarına göre tamam ayrıca çok uzun araliklar veriyor buda iyi kötü anlaşılır hiçbir yağ ömürsuz değildir dediğiniz gibi ortalama ömür tespit ederek kendi kullanım sitilinize göre belirlenen sure en doğrusu

14. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Motor yağından kesinlikle daha geç eskiyor o net abi,çünkü tamamen kapalı bir düzende çalışıyor ve motor kadar tempolu bir çalışma düzeni yok.Hyundai Mobis SP-CVT1 yağı var imkan olsa onu alacaktım ancak ülkemizde satılmıyor,muhtemelen fabrika dolum yağı da odur.Benim kullandığım yağ bunun haricinde bir çok şanzımanın spesifikasyonlarını da barındırıyor ancak en önemlisinin CVT için üretilmiş olması olduğunu düşünüyorum,o kadar hassas bir düzeni olacağını sanmıyorum,zaten bundan sonra periyodik değiştireceğim araçla birlikte şanzımanda sürekli eskiyor.Eninde sonunda revizyon ya da değişim isteyecek,benim amacım bunu mümkün olduğunca geciktirmek.Ben 200 bin kmde satsam bile alanda bir bu kadar kullanabilsin istiyorum.

Kesinlikle,bana kalsa direkt 90 binde değiştirecektim ancak herkes şanzıman yağı deyince korkarak suratıma bakıyordu serviste,bu nedenle bu kadar geciktirdim.Keşke daha önceden değiştirseydim.

Asel Kaan Efe ve O. Uygur bunu beğendi.
  15. O. Uygur

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Cvt sanzimanda kasnak arasında lastik bir bant var sürrate göre bu bant ileri geri hareket ediyor ve hızınızı belirliyor ilk subaru da gördüm bu nedenle 200000 250000 km bakim istemiyor yurt dışında zaten bu km de arac hurdaya ayriliyor

Biraz arastirma sonucu gördüğüm tum kullanicilar degisim yapilip yapilmayacagi konusunda tereddütlü[​IMG]

Son düzenleme: 26 Ağustos 2023
  16. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

Ama Honda'nın CVT'sine baktığınız zaman 20 binde bir yağ değişimi yapılıyor :) Yapı olarak basit görünüyor ancak öyle değil.Yağın bu şanzımanda en önemli rolü o iki varyatörün her gaza basışta sıkılaşıp gevşiyor olması,bunu yağ ile yapıyor.Birde tork konvertörü de varsa iki kat önem taşıyor.

Dişli sayısının az olması sayesinde şanzıman yağı daha az kirleniyor,çektiğim videoda da belli olmuştur.Ancak karterdeki mıknatıslardan da gördüğüm üzere,kesinlikle bir aşınma söz konusu.CVT şanzıman düzgün kullanıldığı zaman çok uzun sürelee hşzmet edebiliyor,kullanırken en dikkat etmeniz gereken şey gaza birden yüklenmemek,sürekli oynak gaz emirlerinden kaçınmak,yokuşlu bölgelerde fazla seyahat etmemek kısacası performanslı sürüşten kaçınmak.

Maalesef bu şanzımanda revizyon töleransı diğerlerine göre çok düşük,revizyon maliyeti şanzıman maliyetine geliyor bu yüzden kullanıcılar benim gibi yağ değişimine korkuyor olabilirler,ben de epey tereddüt ediyordum.Bu değişimi yapmamın en büyük sebebi yarın öbür gün şanzımanda bir problem çıkarsa yağ değiştirmediğim için pişman olacak olmam.Örneğin şu an bozulsa böyle bir tereddütüm olmazdı,bakımını yaptım çünkü.

Benim araçtaki çıkan yağa göre yorum yaparsak görüyoruz ki yağın biraz daha gideri var,sonrasında ise görevini yapamadığı için aşınmalar artacak,metal talaşlarıyla birlikte şanzıman bir süre daha idare edebilecek(tam bu esnadayken yağ değiştirmek şanzımanı bozabiliyor) sonrasında ise şanzıman patlıyor,tahminen 200 bin km bandı.Bu kmler avrupada artık hurdaya ayrılma zamanları olduğu için üreticilerin ÖMÜRLÜK diyebilmelerini sağlıyor,çünkü ömrü o kadar.Bizim ülkemizde ise bu arabanın benden sonra en az 10 yılı daha olacak :D Accent Blue'nun CVT şanzımanının fiyatı şu an takması etmesiyle birlikte 150 bin liralara geliyor.

17. O. Uygur

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet haklısınız bizde arac tamam daha yürümem diyene kadar kullanılıyor arac almak bizde bir devlete bir bize oluyor

SynysterGates bunu beğendi.
  18. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    büyük konuşmayayım ama muhtemelen motosiklet şanzımanlı bir arabaya para vermem :)

hsmsrn ve SynysterGates bunu beğendi.
  19. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu genç yaşımda şu konuyu açtığım günden beri yaşlandım :D Ben manuel ve çift kavrama severim aslında ancak 2014’te bunun aileye katılmasıyla CVT’ye bile alıştım zamanla.Ailede 4 ileri tam otomatikte var,yemin ediyorum ondan 10 kat daha verimli bir şanzıman,hatta daha zevkli.

Hiç havalanamayan bir uçak sürmek gibi,güce ihtiyacınız olduğunda sanki turbojet motorlara güç vermişsiniz gibi ne kadar basarsanız o kadar bağırıyor motor,motorun devri tamamen ayağınızda oluyor.Bir süre sonra ona göre sürmeye alışıyorsunuz haliyle,normal otomatikler gibi sürmeye kalkınca hem şanzıman bocalayabiliyor hem motoru yoruyor hem de epey konfor kaybı yaşanıyor.Ancak güç ve tork eğrisine göre sürünce hem maksimum verimi alıyorsunuz hem de ekonomi yapılabiliyor.

Otoyollarda 2000 devir civarlarında 130 ile seyretmek,hızlanırken sabit devirle hızlanabilmek harika,her daim sessiz ve akıcı bir sürüş oluyor.1.4 atmosferik motoru 4 ileriden kurtarmış,çokta güzel olmuş.

Son düzenleme: 26 Ağustos 2023
    kutsayulu, MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. O. Uygur

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Bu Sayfayı Paylaş