LPG KABLO

Cvt Şanzıman Yağ Değişimi Hk.

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda SynysterGates tarafından 26 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Selam arkadaşlar,artık 75 bin kmdir hiç değişmemiş olan şanzıman yağını değişmenin vakti yakın görünüyor.Şanzıman yağını dışarıda değiştirtmeyi düşünüyorum,yağ olarakta Motul Multi CVTF kullanacağım.Şanzıman CVT,bu yağ Hyundai'nin SP-CVT1 onayını taşıyor.Şanzıman 6 litre yağ alıyor,ben de 6 litre alacağım yağı.Şanzıman yağı değiştirmek motor yağı kadar kolay mı,şanzımanın da filtresi var mı,bu değişim esnasında ve sonrasında dikkat etmem gereken bir husus var mıdır ? Varsa daha iyi bildiğiniz yağ önerilere de açığım,şimdiden teşekkürler.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Filtre değişimi varsa eğer kılavuzda yazar.
    Yağ değişim periyodu nedir?

3. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kılavuzda filtreyle alakalı bir şey yazmıyor,hatta benim kitapçığımda CVT şanzıman bilgileri de yok,yanlış koymuşlar herhalde.İnternette araştırdığımda böyle bir filtre olduğunu gördüm ama malum Accent Blue da 3 ayrı otomatik şanzıman var,hangisi için bilmiyorum.Kitapçıkta CVT için herhangi bir yağ değişim periyodu yazılmamış fakat SP-CVT1 yağ kullanılması gerektiği yazıyordu.

4. Rewo55

Rewo55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Omer omer
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    2015 cvt şanzımanlı accent blue için servise şanzıman yağı değişimini sordum 105.000 km de sp4 yağ ile değişim yapılması gerektiğini söylediler

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ben mecburiyetten CVT şanzımanlı bir japon gaz yağı tenekesine biniyorum:) ürün gamı olarak bunun başka bir şanzıman seçeneği yok yapmamışlar:) CVT şanzıman yağı değiştirmekle alakalı pekçok detay var, hiç uğraşmayıp servise yaptırmak iyi bir karar gibi olsa da detayları bilmek isterseniz Honda dan örnek verebilirim malum bu arabayı üreten japon tenekecileri bizim şanzımanlara her 20000km de bir yağ değiştirtiyor bu çok kısa ve absürt bir aralık, benim şanzımanda da 6 litre civarı yağ var ancak bunun bir kısmı şanzıman yağ tapası açılsa dahi içeride hapsolduğu için sadece 3 litresi süzülüp boşalıyor, tamamını boşaltmaya zorlamak zaten hoş birşey değil diyenler var. Her tam otomatik yada CVT şanzımanda değiştirilmesi gereken bir filtre olmaz ama olabilir de şanzımana yağ bakımı yapmadan önce iyi öğrenmek gerekiyor lakin bu bilgi pek te genel bir bilgi olmadığından ulaşmak gerçekten kolay değil şanzıman yağı filtresini de her yağ değişiminde değiştirmek gerekli değil. Dışarda sanayide vs. değiştirilecek ise işi çok iyi bilen birisinin yapması gerekir.

Kullanma kılavuzlarına eskiden göz gezdirmiştim Hyundai lerin CVT şanzıman yağı değişim aralığı 100000km civarı idi erken değiştirmek iyidir ama 80-90000km gibi olabilir daha erken gereksiz gibi.

CVT şanzımanlar piyasada her markanın kendine özel gizemlerle dolu tasarımlarını içeriyor, aslında motorsikletlerden bildiğimiz kadarıyla CVT şanzımanın çok basit yapıda iki konik tambur bir tane kayış biçiminde olması gerekirken otomobillerde kullanılan türevleri kafa karıştıran birçok bilinmezliği içinde barındırıyor. Filtresi nerde? benim şanzımanda mesela üç tane tapa deliği var biri yağ doldururken taşmayı izleyip yağı ayarlamak için gereken seviye tapası deliği, diğeri boşaltma deliği ve bir diğeri de doldurma kapağı. Yağ kontrolü için çubuk yok. CVT şanzımanı kullanan diğer kasada filtre varken benimkinde yok servis dedi. Çorba gibi iş. Yağını değiştireceğiniz otomatik şanzımanın sıcak olmasında fayda var içerdeki tortu pislik daha iyi akıp gider. Özel servis usta tamirci yada yetkili servis soğuyana kadar bekletirse bu pek te iyi birşey değil.

6 litre yağ almanız gerekmeyebilir. Ustanız tamirciniz kaç litre yağ kullanıldığı hakkında yeterli bilgiye sahip olmayabilir 100000km giden bir Hyundai nin şanzıman yağını daha önce kaç kere değiştirdi acaba? CVT şanzımanlı Hyundai piyasada sık görülen bir otomobil değil sanırım yağı değiştirecek özel servis yada ustanın CVT müptelaları markalar Honda yada Toyota ile aynı muameleyi Hyundai ye yapması yanlış olabilir (Hyundai yi kötülemiyorum), bu durumda illa servise yönelmek te doğru mu? ekonomik açıdan ne kadar iyi yada kötüdür? bilmiyorum.

Son düzenleme: 28 Kasım 2021
    Halil, bekobey, SynysterGates ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

Öncelikle uzun uzun yazıp bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler :) Yazdıklarınızın hepsi birebir aklımdan geçen şeylerdi açıkçası,mesela tapa nerede bilemediğim için şanzıman yağı tamamen boşalıyor mu onu da bilemiyorum,tam boşaltılma senaryosunda 6 litre yağa kesin ihtiyacım olacak kılavuza göre,bir yandan da bu işlemi dışarıda yaptırmaya da çekiniyorum kendim de tam bilmediğim için,eğer hassas bir işse en azından bilerek gideyim diyorum.Yetkili serviste değiştirtsem bu sefer tam yağı boşalttılar mı,hangi yağı kullandılar bilemeyeceğim,üstüne fahiş fiyatta cabası.Filtresi var mı yok bilmiyorum,varsa mantıken yeni yağa yeni filtre olmalı ki tam randıman alalım.

Yağı forumda da bahsi geçen Özen Oto kartal'da değiştirtecektim,bu konuda deneyimlerinin olduğunu düşünüyorum servise de oraya gideceğim bütün parçaları ve yağı kendim alıyorum,aslında yapacakları tek şey yağ ve yağ filtresini değiştirmek olacak geriye kalanları kendim halledebiliyorum,yağ ve filtresi de vakit ve ekipmanım olmadığından.Ama şanzıman yağı öyle değil tabii ki,daha nadir yapıldığı için mutlaka bir profesyonelin yapması gerektiğini düşünüyorum,yağ kalitesi bakımından en ufak bir maliyetten kaçmam en iyisi olsun isterim,yetkili servis bu noktada kafa rahatlığı demek ama insanın içinde kalıyor nasıl yaptılar hangi yağı kattılar diye.Öte yandan,Accent Blue'nun benzinli otomatiğinden çok dizel otomatiği meşhur,bu yüzden çoğu usta CVT şanzımanlı Accent Blue'nun yağını değiştirmemiştir diye düşünüyorum,çok özel bir şey olmasa gerek lakin pek yaygın olduğunu da sanmıyorum.

Bizim araçlar için 'şanzıman yağını şu km'de değiştirin' tarzı bir uyarı yapılmamış kitapçıkta,varsa da ben bulamadım.Araca özel olmasa da CVT şanzımanlar için en ideal zamanın 80 bin km/8 yıl olduğunu duymuştum,ne derece doğrudur bilemem fakat bir noktadan sonra kesin değişmesi gerektiği taraftarıyım.Hyundai ülkemizde bir tek bu modelde CVT şanzımana yer vermiş herhalde,yeni modeller dahil hiçbiri CVT ile gelmiyor ilginç şekilde,bu şanzımanın keyfi pek olmasa da güçsüz atmosferik motorların birnevi kurtarıcısı oluyor bence,hem tork konvertörlüler kadar yakmıyor,hem de aracı şehir içinde rahatlıkla yürütüyorsunuz.Uzun yolda işler değişiyor tabii,motordan ve şanzımanın vitesinin olmamasından dolayı.

Aracım 75 bin km de henüz,biraz daha değişime vaktimiz var km bakımından ama yıl olarak 8. seneye koşuyoruz,bu yüzden yavaştan değişmesi gerektiğini düşünüyorum,bu aralar kmlerim çok hızlı aktığı için 90 binde muhtemelen değiştireceğim.

bekobey bunu beğendi.
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Tam otomatik veya CVT şanzımanlarda genellikle tork konvertör kavrama vardır, yağı türbinin arasında sıkıştırarak motor ve şanzıman arasındaki iletimi sağlar aynı zamanda şanzımanın hareketli parçalarını yağlar ve şanzımanın yüksek ısıdan zarar görmesine mani olur, ayrıca vites geçişleri için gerekli hidrolik basıncı iletir, bu da demek oluyor ki otomatik şanzıman yağının birçok görevi var, manuel şanzıman gibi sadece yağlama ve soğutma dışında pekçok görevi var,

Alttan tapayı açtığınızda bu yağın tamamı akarak boşalmaz, zaten tamamen boşaltılması da her zaman tercih edilmez, Honda servisi CVT otomatik şanzıman yağının "tazeleme usülü" 3 litresini değiştiriyor, sorduğumda açıkça söylemişlerdi, Hyundai belki aynı şekilde "tazeleme" usülü yapıyor olabilir

bu durumda şanzıman içerisinde 3-4 litre kadar eski yağ kalıyor 3-4 litre civarı ise yenileniyor ikisi içeride karışıyor,

Bunu böyle yapmalarının sebebi otomatik şanzıman içerisindeki solenoid valflerin, vites geçişi için gücü sağlayan basınçlı yağ koridorlarının ve tork konvertörün içerisindeki türbinin içinde dolanacak olan yağda hava boşluğu kalma riskini ortadan kaldırmak ve yağ değiştirme işlemi esnasında şanzımanın kısa sürede olsa yağsız kalarak zarar görmesini önlemek.

Eğer hava boşluğu kalırsa problemlere sebebiyet verebilir.

Tam değişim işini bu işin uzmanı özel servisler yapabilir ama daha önceden özel servisin veya ustanın referanslarına bakarak bu risk alınmalıdır. Tam değişim için sanırım şanzıman yağ soğutucusu yada şanzıman yağ eşanjörü hortumları sökülerek bir makinaya bağlıyorlar,

Eğer tazeleme usülü değiştirirlerse 6 litre gerekmeyebilir dedim demiştim:) ama net bilmiyorum, ancak elinizde bir miktar yağ kalırsa bir iki yıl sonra tekrar tazeleme usülü elinizdeki yağı kullanabilirsiniz. Yada bunu istemez iseniz 6 litre değilde 3-4 litre yetiyorsa buna göre yağ almanız iyi olabilirdi.

Mantıken ilk fabrikanın doldurduğu bir sıvıyı daha sonradan değiştirmek gerektiği zaman yarısı değiştirilecek şekilde bir yapıya sahipse bakım aralığının artık bir sonrakine daha kısa olması gerekir antifriz yada otomatik şanzıman yağı gibi. Kullanım kılavuzunda fazla bilgi olmaması Hyundai nin otomatik şanzımanlarının çok dayanıklı ve güvenilir olmasına delalet olabilir. Sanırım böyle birşey yazmıyor yani yarısı değiştirildiği için bir sonrakinde 100000km değilde 60000km de değiştirin yazmıyor

Honda ve Toyota piyasa imajlarını korumak adına müşterilerini çok sık gereksiz ve maliyeti yüksek bakım masraflarına sokuyor. Hyundai otomatik şanzımanları diğer pek çok Japon markasından daha da sağlam, ancak bu şanzımanları hatalı bakımlar sebebiyle bozmak ta kötü olurdu:)

SynysterGates ve bekobey bunu beğendi.
  8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @erenuzel41 benim yazacaklarımı fazlasıyla yazmış. Kesinlikle kılavuzda belitilen spesifikasyondaki yağı alın. Tapadan çıkan yağı bir bidona alın. Boşalan yağ kadar yeni yağ koyun.

SynysterGates, erenuzel41 ve bekobey bunu beğendi.
  9. faruk4143

faruk4143 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad Soyad:
    Faruk Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yeni Elantra CVT şanzıman

CPH2113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SynysterGates bunu beğendi.
  10. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yakın zamanda servise şanzıman yağ değişimini ve filtreyi sordum,fiyat aldım.Kullanacakları yağın litresi 400 liraymış :) Üstüne konuştuğum eleman filtre yok dedi başta,şasiden kontrol edelim ne olur ne olmaz dedik ve 500 lira da filtre dedi.İşçilik dahil değil tabii,maliyet 4000 liralara gelince ve hangi yağı kullandıklarını da bilmeyince haliyle konuşmayı daha fazla uzatmadık.

Yağ değişimini dışarıda yaptıracağım,filtreyi de yetkili servisten temin etmeyi düşünüyorum çünkü bulamadım başka yerde.

Yaklaşık 5 bin km sonra CVT'nin 8 yıllık yağı 90 bin km de değişecek.Durulama vs olmadan en az 6 litre yağa ihtiyacım var,bütün yağı boşalttırıp temiz yağ koydurtacağım,usta da böylesinin daha sağlıklı olduğunu söyledi.Motul CVTF ile Mobil 1 CVTF arasında kaldım.

Motul olanın litresi 90,Mobil'in ise 130 liralara denk geliyor.Mobil'i 4 litrelik bidonda alabilirken Motulu sadece 1 litrelik bidonda alabiliyorum.

Normalde Motul tercih edecektim fakat tercih edeceğim yağın üretim tarihi 2020 olacak yüksek ihtimalle ve sahte gelip gelmeyeceğinden emin olamıyorum.Mobili ise direkt kendi satış kanalı üzerinden 2021-2022 üretim olarak alacağım.Yaklaşık 400 lira daha pahalıya gelecek.Kağıt üstünde viskozik değerleri neredeyse aynı.Motulda tam sentetik olduğuna dair bir ibare yokken hatta yarı sentetik olması muhtemelken Mobil de direkt tam sentetik yazıyor.

Üretim tarihini gözardı edip Motul almalı mıyım yoksa Mobil mi tercih etmeliyim ? 400 lira az para değil.

11. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Kullanım kılavuzunda yağ ile ilgili spesifikasyon nedir?

12. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    6 litre SP-CVT1 isteniyor abi,iki yağ da bu spesifikasyonu karşılıyor.

13. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Motulde "Multi CVTF"
    Mobilde "CVTF Multi-Vehicle" tam isimleri bu şekildeymiş.

Motulun sitesinde yağı "Technosynthese" yani yarı sentetik bölümünde gösteriyor. Bu konuda için hangi yağda rahat edecekse onu al. Şu durumda mobil gibi görünüyor.

bekobey ve SynysterGates bunu beğendi.
  14. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Ikisi de spesifikasyonu karsiliyor ama tam sentetik daha iyi olur sanki. 400 lira da az para (bu yazdigim yanlis anlasilmasin ama bu devirde az para. Para pul oldu)

SynysterGates bunu beğendi.
  15. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    400 TL lik yakıt alıyorsun ibre biraz yukarı yükseliyor , bir 100 km yap bir şey kalmıyor , gerçekten o para pul olmuş.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

onurforces bunu beğendi.
  16. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sanayideki şanzıman tamircilerine de sorabilirsiniz fiyat olarak

17. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Para pul oldu da alım gücü artmadı ki,dolayısıyla değişen yine bir şey yok özellikle hem çalışan hem öğrenci olan ben için :D

Motul da iyi yağ ve baya popüler,o yüzden alırken kuşku duymam ancak bana da Mobil daha mantıklı geliyor.Dışarda 300-400 lira bir işçiliği var herhalde aradığım iki yer de bu seviyelerde fiyat verdiler.

Bu işi daha önce CVT şanzımana uygulayan olmamış herhalde,o yüzden de sanayide çekingem var yanlış yapılması ihtimali olmasın istiyorum çünkü bu şanzımanda masraf çıkınca maliyet çok çok fazla olabiliyor,kaş yaparken göz çıkarmamak gerek.

onurforces bunu beğendi.
  18. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Uçar,Hunko,Mar ve Kaynak'a ayrı ayrı aradım sordum yağ değişimini.

Uçar 3500 lira fiyat verdi,Kaynak ve Mar gereksiz olur uzun ömürlü yağ var dedi,Hunko bir şeyler geveledi oradan oraya aktardı ve telefonu suratıma kapadı :) Kimse de değiştirmemiş şanzıman yağını herhalde ki,asla bir bilgi bulamıyorum benim arabayla alakalı.

Sanayideki usta patlayana kadar kullan değiştirme diyor,yağ değiştirince de bozulabilir o riske girmek istemem diyor.Ne yapacağım ben de bilmiyorum..

19. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    ZDF otomotiv şanzıman ile bir görüş bence.

20. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Hocam kitapcikta ne yaziyor?

Bu Sayfayı Paylaş