LPG KABLO

Accent Otomatik Vites Sorunu

'Şanzıman & Aktarma & Fren Sistemleri Sorunları Ve ' forumunda osman3345 tarafından 22 Aralık 2018 tarihinde açılan konu

1. osman3345

osman3345 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Arkadaşlar merhaba,
    2002 milenyum kasa otomatik 64000km de accent sahibiyim. Aracım ilk çalıştırdığımda bir kaç vites geçişini normal yapıyor sonra 3.vitese sabitliyor ve stop edip tekrar çalıştırana kadar 3.vitesde takılı kalıyor. Gazı köklediğimde D vitesinde olmasına rağmen çekişten düşüp boştaymış gibi bağırıyor arada vuruntu yapıyor, gazdan geri çekince vitese geçiyor ama bu durumdan sonra 3 de takılı kalıyor.
    Şanzıman ustasına götürdük; balatalar, tribün bakımı, yağ ve yağ filtresi, okuyucu değişimi yapıldı ama sorun düzelmedi. Ustalarında bir fikri yok artık.
    Sonrasında servise götürdüm tekrar okuyucu değiştirdiler ama 15-20km normal çalışıp sonra aynı soruna devam etti.
    Serviste alınan hata kodları P0732 ve P0717.
    Konuda fikri olan veya daha önce aynı sorunu yaşayan arkadaş var mı?

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, sensör grubunda yada sensörlere giden kablo demetinde problem var muhtemelen. çok çok küçük olasılık beyinde de arıza olabilir.

Coolwhisper bunu beğendi.
  3. osman3345

osman3345 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Öncelikle cevabın için teşekkürler hocam, şanzıman tamirini yapan usta da aynı şeyi düşünerek dışarıdan kablo çekti okuyucuya mevcut kabloları kullanmadan ama sonuç aynı. Arabanın daha önce elektrik tesisatı ile de hiç oynanmamış. Beyin ihtimalini de düşünerek elektronikçiye gösterildi fakat sorun yok dedi. Çıkma da bulamadık denemek için.

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    hangi şehirdesiniz?

5. osman3345

osman3345 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ankara

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. t.eser

t.eser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    117
    Ad Soyad:
    tevfik eser
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    mekanık problem yok ıse sanzıman hıdrolıgını bır degıstırtın malıyetlı bırsey degıl sonrasında elektronık yaada yazılımsal problem olup olmadıgının kontrolu ıcın aku + kutup basını sokup 5 dakıka bekleyıp takın ve kontrol edın. bende de benzer sorun vardı. bu sekılde cozuldu 2001 accent gt aracımda.

HMB bunu beğendi.
  7. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    bir ihtimal daha var, o da, otomatik şanzuman yağını zamaında değiştirdiniz mi ve 2 seferde bir olmak üzere şanzuman yağ filtresini de değiştirdiniz mi? malum şanzuman kapalı kutu hem yağ hemde filtresi çok büyük önem arzediyor bu hususta. normalde accent otomatik şanzumanları sorunsuzdur, bende de 2005 1,3 otomatik var, ikinci şanzuman yağ değişiminde orjinal şanzuman yağ filtresini değiştirdim, gözle bir sıkıntı yok gibiydi filtrede ama ne olur ne olmaz, şanzuman tamiri motordan daha pahalı.

HMB ve umutd07 bunu beğendi.
  8. osman3345

osman3345 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Şanzıman hidroliği derken şanzıman yağından bahsediyorsanız yeni değiştirildi, ayrıca bir hidrolik söz konusu ise açıklarsanız onu da değiştirip deneyeyim. Kutup başları sökülüp takıldığında da aynı sorun devam ediyor. Bazen bu işlemden sonra arıza vermeye devam ediyor bazen de geçici olarak düzelerek sonradan arıza veriyor.

Resimdeki parçaların hepsi yaklaşık 1 ay önce değiştirildi ve sorun devam etmekte.

HMB bunu beğendi.
  9. badlizard

badlizard Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    ilker kutlu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    P0732: Vites 2 Yanlış Oran
    P0717: Giriş / Türbin Hız Sensörü A Devresi Sinyal Yok

Hata kodları bunlar. Yaşadığınız durum çok can sıkıcı. Şanzımana onca işlem yapıp sizi masrafa sokup arızayı çözemeden aracı size teslim eden ustayı Allah bildiği gibi yapsın.

emrex, erhancakmakk ve Coolwhisper bunu beğendi.
  10. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,924
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Sadme (pulse) generatörü kontrol ettirdiniz mi?

badlizard bunu beğendi.
  11. osman3345

osman3345 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Aynen çok can sıkıcı dün akşam bindim 3.vitesde takıldı kaldı. Servisle de dün görüşmüştüm arıza olduğu anda tekrar getirin ayrıntılı inceleyim demişlerdi. Bu gün öğle arası bindim yarım saat boyunca dolaştım hatayı versin servise götürüp bırakayım diye, bu sefer de arıza vermedi. Şanzımancıya da diyecek bi şey bulamıyorum daha allaha havale ettim.

Yetkili servis tarafından değiştirildi. Daha önce şanzımanı yaptırdığım yerde de değiştirilip denenmişti.

12. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,924
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bence şanzımanı yaptırdığınız yerin yakasına yapışın. Revizyona kaç TL ödediniz?

13. eko26

eko26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad Soyad:
    Ekrem
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Osman bey merhaba geçmiş olsun öncelikle. Sorun kesinlikle elektrik Okuyunca gelen kabloların tek tek kısa devre kontrolü ve devre tamamlama kontrolü yapılmalı. Tesisatın hiç oynamaması kablo koptuğu olmayacağı anlamına gelmez. Aracınız 16 yaşında. Benim tahminim kablo kopuğu var. Aracınız 4.vitesede geçmiyor sanırsam. 3 viteste kitliyor. Manuel olarak L ve 2 viteslerde geçirsenizde olmuyordur. 2. İhtimal Sanzıman beyninde tek tek valflerin testi yapılması lazım çalışıp çalışmadığını anlamak açısından. Bazı ustalar kontrol bile etmeden hemen değiştirme yoluna gidip size masraf açabilir aman dikkat.

emrex ve Coolwhisper bunu beğendi.
  14. osman3345

osman3345 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    4500TL ye yapıldı revizyon.

Bana da elektriksel aksamdan şüpheleniyorum artık. Bazen gün boyunca biniyorum hiç bir sorun çıkarmıyor, vites geçişlerinde sıkıntı olmuyor her vitese(4.vites de dahil) normal bir şekilde geçiyor. Bu dediğiniz elektriksel kontrolleri servis mi daha iyi yapar elektrikçiler mi?

15. eko26

eko26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad Soyad:
    Ekrem
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Hocam servise götürmüşsüz orda ilk bunu yapmaları gerekiyordu bence. Ben kendim yaptığım için arabamda ordan biliyorum yoksa ustalara kalsaydım şanzuman şanzuman inicek klasik cevapları yahu bi bakarsın elektrik aksamını kontrol edersin önce. Kendiniz anlıyorsanız kendinizin bakmanızı tavsiye ederim. Yok anlamıyorsanız elektikçiye tarif edip anlatın. İşini bilen ustalar dediklerimden müstesna.

16. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    837
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Merhabalar,
    Arkadaşımın accent'inde de aynı problem olmuştu. 4. vitesde kalıyordu. Ne aşağıya nede yukarı ya çıkmıyordu.
    Ama her zaman yapmıyordu. Uzun süre trafikte bekleyince bu arızayı veriyordu.
    Erk servise bıraktık. Uzun bir süre sonra beyin arızası diye sağlam bir maliyet çıkardılar.
    Erk'in çıkardığı ücretin yarısına sanayide yaptırdı. Şuan problemsiz biniyor.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. osman3345

osman3345 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Hafta sonu elektrik aksamı kontrol etmeleri için bırakacağım servise bakalım ne çıkacak. Sonuç belli olunca paylaşırım.

Sorun neden kaynaklı çıktı paylaşırsanız belki bana da faydası olur.

18. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    837
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)

Arkadaşım bayan olduğu için çok detay bilmiyor. Servis beyin arızası demişti.
    İstanbul-Maslak'ta özel servise yaptırdı. Akşam bana firma adı, adres ve telefon numarasını gönderecek, bende size özel mesaj olarak ileteceğim.

19. osman3345

osman3345 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Arkadaşlar aracın elektrik aksamı kontrol edilip şase bağlantıları, soketler ve bağlantıların sürekliliği test edildi. Bu kontrollerden sonra 20 gün civarı arıza yapmadı normal şekilde çalıştı. Ama dün itibari ile yeniden aynı sorunu vermeye başladı. Tekrar servise götürdüm P0717: Giriş / Türbin Hız Sensörü A Devresi Sinyal Yok hatası veriyor. İşin garip tarafı usta tableti açtı teste çıktık, tablette Giriş / Türbin Hız Sensörü değeri göstermesine rağmen yine bu arızaya geçiyor. Usta en son şanzıman veya beyinde sorun olabilir dedi. Denemek için de çıkma beyin bulmadım. Arıza devamlı olmadığı için beyinde olduğuna inanmıyorum.
    Forumda araştırdığım kadarı ile pozisyon şalterinden de kaynaklandığı belirtilmiş. Bu parçanın kablolarını ve parçayı kendim kontrol etmek istiyorum. Bu parçanın yerini ve resmini paylaşabilecek olan var mı?
    Sorun hakkında fikir verebilecek olan, ankara' da şanzıman ve elektrikçi tavsiyesi olanlar varsa paylaşırsa sevinirim.

20. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,924
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Konum şalteri olabilir. Sadme/pulse generatör arızası da olabilir. Her iki parça da akünun altında

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş