LPG KABLO

Accent Blue Park Sensörü Montajı (resimli Anlatım)

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda deza tarafından 26 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba Arkadaşlar

Geçen hafta açtığım konuda belirtmiştim. Samimi bir arkadaşımın aracı için bagaj ve tavan led aydınlatması yapmıştım. Bugün de bozuk olan sensörü iade edip yerine başka marka aldığımız sensörün montajını yaptım.

Sensör satın alırken aracınızın renginde olan sensörden temin ederseniz rahat edersiniz. Sırıtmıyor tamponda , güzel duruyor. Aracınızın reng çok farklı ise , sensörleri boyatabiliyorsunuz bilginiz olsun.

Gerekli malzemeler :
    -Set şeklinde satılan 50 60 tl lik park sensörü
    -Şarjlı matkap
    -Susta olarak kullanmak için NYA Kablo (Tesisat kablosu diye de bilinir )
    -Yerde rahat çalışmak için gazete karton vs ne varsa

Öncelikle bagaj içindeki döşemeleri sökün rahat bir çalışma ortamı hazırlayın.

Ölçü için tamponun merkezinden sağa ve sola 20 şer cm gittim iki sensörü yerleştirdim. Araları 40 cm oldu böylelikle. Diğer sensörleri de yine 40 cm mesafe olacak şekilde ayarlıyoruz. Yerden yüksekliğimiz 55 cm oldu.
    Yerlerini işaretledikten sonra şarjlı matkabı elimize alıyoruz. Kutu içeriğinde panc var. Sensör yerleri net şekilde açılıyor. Bu arada matkap ile çalışırken resim çekemedim kusura bakmayın. Pancı şarjlı matkabın ucuna takıp sadece işaretli yerler deliniyor , çok kolay yani.

Sonra delik yerlerinden önce sensörün kablosunu salıp sensörümüzü yerleştiriyoruz.

Sıra geldi sensör kablolarını içeri almaya. Tampon içine NYA kabloyu salıp sensör kablolarını içeri alıyoruz. Kabloyu sürdüğüm delikte normalde bi plastik rekor-conta gibi bi parça var. Tahminimce kablo çekmek için bırakmışlar burayı. O plastik parçayı çıkarıyoruz içinde kablo geçecek şekilde deliyoruz biraz.
    Amaç hem izolasyon hem de kablonun zarar görmemesi.

Resimde gördüğünüz gibi susta olarak kullandığım kabloya sensör kablolarını bantlayıp yukarı çekiyoruz ve işin en ağır kısmı bitiyor burada.

Şimdi de sıra bağlantılara geliyor. Bildiğiniz üzere park sensörünün enerjisini geri vites lambasının kablolarından alıyoruz. Güç tüketimi düşük olduğu için sigorta atması veya kablonun erimesi gibi bir durum söz konusu değil. Bu iş için belki röle de kullanılabilir ama gerek yok kanımca.
    Resimde gördüğümüz sağ stop grubunun soketi. Müdahale kapağı gibi bir kapak vardı üzerinde , çok rahat sökülüyor kapak. Soketi rahat bir şekilde ayırıyoruz.

Elim kirlenmiş tüh tüh tüh ( bknz: eldivensiz çalışmanın faydaları ) :D:D:D

Neyse , kontağı açıp geri vitese takıyoruz. Park sis vs hiçbirşeyi açmıyoruz. Multimetre ile siyah noktamız şase olacak şekilde 12v arıyoruz ve yeşil kabloda buluyoruz 12v u. Deneme amaçlı geri vitesten çıkarıp 12v gerilimin kaybolması ile sağlama yapmış oluyoruz. Sizin test etmenize gerek yok aslında. Direk yeşilden +12 alabilirsiniz. Veya test ederim muhakkak derseniz eliniz ilk yeşil kabloya gitsin uğraşmayın fazla.

Neticede yeşil kablodan +12v , siyah kablodan ise şase alıyoruz. Sensör kutusundan power kablosu çıkıyor zaten. İki damarı bu şekilde bağlıyoruz.

Stop lambasının hemen altına klips kullanarak sensör beynini sabitledim. Sensörlerden gelen kabloları soldan sağa A B C D olacak şekilde bağlıyoruz. Sonra power kablosunun soketini takıyoruz.
    Ekranı torpidoya yerleştiriyoruz ve kablosunu döşemeden resimlerdeki gibi bagaja getiriyoruz. Kapı fitillerini sökün kablo rahat ilerliyor güzergahında. Kablonun yürümediği yerde hemen sustamızı kullanıyoruz , sorun yok.

Arka koltuğu yatırıyoruz ver kabloyu bagaja veriyoruz. Susta kullanırsanız çok rahat olur. Koltukları sökmeye hiç gerek yok , tık diye 1 dakkada kabloyu alırsınız bagaja. Resimde görünen delikten çıkıp geliyor bagaja. Daha sonra bu kabloyu güzelce kenarlardan yürütüp beyne soketini takıyoruz ve işimiz bitiyor.

Söktüğümüz döşemeleri fitilleri vs toplayıp test ediyoruz.

İşte hepsi bu kadar arkadaşlar.

Son düzenleme: 26 Şubat 2017
  2. van123456789

van123456789 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    muhammed dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    arkadaşlar blu 2013 mode aracımın varları gündüzleride yanıyor nasıl kapatırım

3. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Gündüz yanan farlar (DRL) olmasın o ?

4. moncel26

moncel26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Mustafa öncel
    Yaşadığınız Şehir:
    37-KASTAMONU
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhaba. Kabloları tampondan içeri almak için kullandığınız deliğin üzerindeki siyah renkli bagaj kapağı boyunca uzanan plastik kapağı nasıl söktünüz?

5. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba

Kilit yanındakiler döşeme klipsleriydi diye hatırlıyorum.
    Bahsettiğiniz alanda 2 tane vida sökmüştüm sanki, 10 mm lokma anahtarı ile söktüm herhalde. 15 20 tl ye satılan lokma setleti var , onlar iş görür.

Bu arada araç benim değil, çok samimi bir arkadaşımın arabası.
    Ara sıra kullanıyorum , bu aralar denk gelirse o kısmın sökümü için daha fazla detay verebilirim.

Sensörü takalı baya oldu ondan pek hatırlayamadım ordaki vida nasıldı diye. Ama döşemeleri sökmek çok çok kolay olmuştu, özel birşey yok sökmek için.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. CaharDudayev

CaharDudayev Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Hüseyin Polat
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Bu konuya guvenerek bende aldim. Sadece delme yerleri beni düşündürüyor. Buzzer li sistem aldım. Öne gösterge işi yok. Anladığim kadarı ile de yeşilden elektriği alcaz . Videolarda araç govdesine bağlayın denen şase yi siyah kabloya. Bu kadar. Dimi ustam

7. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Delme işi hiç düşündürmesin sizi rahat olun. Bahsettiğim ölçüleri önce kalem ile işaretleyin daha sonra kutudan çıkan pancı şarjlı matkaba takın ve delin. Yeşil kablodan enerji alacaksınız. Araç gövdesinde de şase var. Ben uğraşmamak adına o bölgede bağlantı yapmışken şaseyinde direk siyahtan aldım.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. CaharDudayev

CaharDudayev Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Hüseyin Polat
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    İşte mesafe olayı korkutuyor sadece ters deleriz ise yaramaz felan. Ölçüyü tam tutturmak lazım sağlıklı çalışsın diye. Aynalardan çok yanastim sanıyorum inince araya bı hatchback sığar konumda oluyor :)

9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,529
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Cuma kardeş harika anlatım harika iş çıkartmışsınız , forumda yapmayı düşünen arkadaşlara kılavuz olmuş ,
    benim arabada da park sensörü var , tamamen kablosuz , arkaya her şey monte ediliyor stop içine beyin konuluyor , bağaj içindeki hoparlörden Türkçe konuşuyor . Kablosuz olarak öndeki ekrana mesafeleri bildiriyordu ama ben ekranı gereksiz gördüm taktırmadım , bağajdan ses fazlasıyla geliyor , öne kablo çekme işi olmuyor.

<<bülent>> ve deza bunu beğendi.
  10. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu kadar ürkütmesin sizi inanın çok kolay. Ben bu işte profesyonel değilim ama 3 arabaya rahatlıkla taktım yardım almadan. Mesafeleri çok önemsemeyin 40 cm milimi milimine olacak diye bişey yok, 35 cm de olsa çalışır 45 cm olsa da çalışır. Bahsedilen ölçüler optimum ölçülerdir. Istanbuldaysanız gelin 2 dakikada sensöer yerlerini açayım size :)

Teşekkür ederim abi. Ben montaj yapmadan internete bakmıştım kimse paylaşmamıştı, yapacak arkadaşlara hem cesaret versin hem de yol göstersin diye özellikle paylaştım.

Sizin kablosuz sistemi biliyorum, araştırdığımda bazı olumsuz yorumlar görmüştüm. Ayrıca kablosuz iletişimde çevredeki sinyal gürültüsünden kaynaklı problem olabilir diye düşünmüştüm. Sizin kullandığınızı bilmiyordum.
    Mesafe bildiriminin geciktiği veya gelmediği oluyor mu hiç? Siz herhangi başka sorun yaşadınız mı acaba merak ettim.

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,529
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    2013 Yılında arabamı aldığımda , alarmı plaza taktı hediye olarak , üç ay sonra hepsiden almıştım( inwells olabilir marka ) o günden bu yana bir sorun yaşamadım , bagajdaki bayanın konuştuklarının önümdeki ekrana mesafelerini cm cinsinden iletiyordu sadece , ekranın göğüste yer kaplamasını istemediğim için takmadım , sadece 12 v artı ve şase alınıp bağlanıyormuş arkayla arasında kablo yoktu , 2014 desek şükür bir sorun , gecikmeli bildirim vs olmadı.

<<bülent>> ve deza bunu beğendi.
  12. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Inwells'i ürünleri genel olarak iyi biliyordum abi. Kablosuz park sensoru alırsak bu markayı tercih ederiz artık.

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. CaharDudayev

CaharDudayev Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Hüseyin Polat
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim hocam. Henüz kargoda. Gelsin direk deneyeceğim

14. CaharDudayev

CaharDudayev Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Hüseyin Polat
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Park sensörünü tamamen bu konuyu inceleyerek dün uyguladım. elimde herhangi bir 12v ölçen alet olmadığı için yeşil kablo çıksın diye dua ederek yaptım. şuan geç algılaması haricinde bir problem yok o da zaten cihazla alakalı bir durum. konuyu açanın işi güç rast gelsin kıytırık sensörlere bile 150 tl istiyorlar en az bulunduğum ilde. 60 tl ye bu iş tamam. teşekkür ederimç

deza bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş