LPG KABLO

Yüksek Km Bakım

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda frkyrml tarafından 18 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhaba,

Aracımı 126.000 de ilk sahibinden aldım, şuan 187.000'e ulaşmak üzere. Forumda arama yaptığımda bu araçta bu kadar km yapan sanırım çok kimse yok. Aracımda ilk bakımı 135.000 de ankarada serviste yaptıktan sonra, diğer bakımlarını orijinal filtreler ve sırasıyla Shell Helix Ultra 5w-30 (150.000) , Castrol Egde 5w-30 (165.000) ve Motul X-clean+ 5w-30 (175.000) yağlar ile sanayide yaptırdım. 150.000 ve 175.000 de yakıt filtresi de değiştirildi. Aracımı ilk aldığımda yakıt tüketimi yol bilgisayarına göre 5.1 ile 5,4 arasında gezerken, özellikle geçtiğimiz kış aylarında 7.0 litrenin altına pek düşmedi. Yaz aylarının gelmesiyle tekrar 6.2 lt gibi değerlere düştü. bununla birlikte araçta ilk aldığım döneme göre bir miktar performans düşüşü hissediyorum. bununla birlikte 2. viteste 1500 devir civarında araç anlık tekleme yaparak hızlanmaya devam ediyor. Son on beş gün içerisinde de araç sabah ilk çalıştığında rölantide ufak dalgalanmalar oluyor. Farkettiğim sorunları bir bosch servisine ve bir sanayi ustasına sorduğumda, bir bilgisayara vb. bağlamadan enjektör bakımı yapmamı söylediler. Bir mühendis arkadaşa danıştığımda da carbon clean işlemi yaptırmamı, sorun devam ederse enjektörlere baktırmamı söyledi. bunun yanında en son servise uğradığımda, aracımın 180.000 de olduğunu öğrenen mekanik sorumlusu arkadaş, triger setinin değişmesi gerekeceğini ve yaklaşık 3000 TL gibi bir maliyeti olacağını söyledi. Aynı zamanda bir süredir 2000 devirin üzerindeyken gaz pedalını bıraktığımda turbodan geldiğini tahmin ettiğim ufak bir ıslığımsı ses mevcut. Uzun lafın kısası, aracımın kilometresi yükselmiş olması ve belirttiğim sorunlar sebebiyle kapsamlı bir şekilde motor bakımı ve temizliği işlemleri yaptırmak istiyorum. Tecrübeleriniz çerçevesinde öncelikli olarak yaptırmam gerekecek olanlar ve ehil usta tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler.

HMB ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aramıza hoşgeldiniz. Ben olsam en başta triger ile ilgilenirdim. Ama servis yerine özelde değiştirirdim. Enjektörler ile sorununuz olabilir ama rastgele bir yerde baktırmayın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Unicorn, HMB ve frkyrml bunu beğendi.
  3. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fırat bey merhaba,

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Zannediyorum bizim araçlarda triger değişimi biraz kapsamlı bir iş, sorduğum birkaç usta yanaşmadı değiştirmeye. Tavsiye edeceğiniz İstanbulda (mümkünse Avrupa yakasında) usta varsa aracı götürebilirim. Enjektörlerde ne gibi sorun olabilir. Enjektör bakımında ne gibi işlemler yapılır? Acaba turboya da bakım, temizlik vb. gerekir mi? EGR, emme manifoldu, MAP, MAF sensörleri, intercooler temizliği tavsiye ediyor musunuz? Carbon Clean vb. bir işlem araca zarar verir mi?

Son düzenleme: 18 Mayıs 2018
    HMB bunu beğendi.
  4. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Anadolu yakasın'a Pendik bölgesine gelebilir iseniz ustalığına ve dürüstlüğüne kefil olduğum ustam ile tanıştırabilirim sizi. Zaten bir kere geldikten sonra siz de karşıdan gelen diğer müşterileri gibi geleceksiniz sürekli :)

HMB, ai_torcuk ve frkyrml bunu beğendi.
  5. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Özelden yazabilirseniz sevinirim.:)

6. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Geri dönüş yaptım. :)

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    trigeriniz zincirli, kilometreniz yüksek gibi görünse de zincirli motorlar için gayet makul görünüyor. yani zinciri değiştirmeniz gerçekten gerekiyorsa değiştirin. bence 250 bin kmye kadar yolu var. değiştirecekseniz orjinal parçalar kullanılmalı.

egr ve diğer dizel parçalarını düzgünce temizleyecek birisini bulursanız çok iyi olur.

enjektör konusu çok hassas. bazı enjektörcüler temizlik yapacaz diye bozuyorlar. enjektörün yenisi çok pahalı. daha sökülen enjektörün takılırken kodlanması gerektiğini bilmeyen ustalar var. bence enjektörler de sizin aracınız için şimdilik dokunulmaması gereken parçalardan. bence kaliteli bir enjektör temizleyici yakıt katkısı kullanarak deneyebilirsiniz. würth gibi markalardan bahsediyorum.

turbo kaynaklı performans düşüşü yaşıyor olabilirsiniz. sesin durumunu bilmediğimiz için tamir ya da değişim gerekli mi bilemeyiz.

bence hangi yağı kullanıyorsanız kullanın, aracınız için yağ değişimi 10 bin kmyi geçmesin. 15 bin biraz usun kalıyor.

motorun 1500-2000 arası teklemesi turbo vakum valfinden yapabilir. iyi bir turbocu bunu anlar.

rpurcek, HMB ve Shurzan bunu beğendi.
  8. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Halil bey, cevabınız için teşekkür ederim. Daha önce hem bu forumda, hem benzer forumlarda araştırma yaptığımda zincirin ses yapmadığı sürece değişiminin gerekmediği yönünde bir bilgi edinmiştim. Aracın zincirinde herhangi bir ses olmadığı için değişimin gerekli olmayabileceğini düşünüyordum.

İyi bir usta bulabilirsem EGR, cooler , MAP, MAF temizliği gibi işlemleri yaptırmaya niyetim var. Forumdan birkaç arkadaş sağolsunlar bu konuda usta tavsiyesi verdiler.

Enjektör temizleyici olarak Würth temizleyici ortalama 5000 km de bir kullanıyorum. ilk kullandığımda bir miktar rahatlamıştı araç, sonraki kullanımlarda çok birşey değişmedi.

Araçta EGR vb. temizliği zaten düşündüğüm için yine Würh'ün EGR temizleyici spreyini bu hafta sonu uzun yola çıkmadan kullandım, araçta bir miktar rahatlama oldu gibi. 130-140 arası hızlarda kullanmama rağmen ortalama yakıt tüketimim 5.1'e indi.

İstanbul Avrupa yakasında iyi bir turbocu tanıyan varsa tavsiye alabilirim.:)

Halil bunu beğendi.
  9. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhabalar,

Epey oldu foruma girmeyeli, araç 210.000 km'yi geçti. Birkaç bin km önce kartalda bir ustaya gösterdim aracı, motorunda, enjektöründe vb. hiç bir sıkıntı yok, sadece alternatör kayışı değişebilir dedi, aldığımdan beri hiç değiştirmemiştim, değiştirdik. En son bakımı da 205.000 de Liqui Moly 4600 5w-30 ve orijinal filtrelerle yaptık.

Birkaç haftadır arabada ilginç bir sorun ortaya çıktı. Aracın sol arka tarafından özellikle yağmurlu havalarda, düşük hızda bir tümsekten geçtikten sonra ya da dönüş yaptıktan sonra düşük hızda dönmeye bağlı olarak bir sürtme sesi geliyor. Hızlanınca geçiyor. Biten balata sesine yani metalin metale sürtme sesine benzettim ama aracı iki ayrı ustaya gösterdim, ikisi de görünen bir şey yok, frenler, diskler, bilyalar sağlam diyorlar. Sorunun nerede olduğunu anlayamadık. Bir fikir verebilecek olan arkadaş var mıdır?

10. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aralıktan bu yana 26000 km yapmışım. İki bakım geçirdi araba, ilkini orijinal fitre ve Liqui Moly 4600 5w-30 ile yaptırdım ikincisini de 235000 km de yine orijinal fitreler ve liqui moly 4200 5w-30 ile kendim yaptım. Liqui Moly Engine flush da kullandım yağ değişiminde. 230.000 km civarında da baskı balata değişimi oldu.

Araçla geçtiğimiz hafta bir arazi yolunda iken bir çukurdan geçmemin ardından motor gaz yemeyip, durdu. Aynı gün, arazi yolunda birkaç defa sorun tekrar etti. En son tekrar ettiğinde de motor arıza ışığı yandı. Ertesi gün sabah arabayı çalıştırdığımda arıza silinmişti. sanayide kontrol ettirdim, geçmiş arızalarda Injector performance gibi bir arıza vardı, pis yakıt gelmiştir enjektöre dediler, filtre tutmuyor mu? dedim. tutamadığı partiküller var dediler, depoyu tam dibine kadar kullanma dediler. Sizce sorun neden kaynaklıdır? Enjektör bakımı, yakıt deposu temizliği vb. tavsiye eder misiniz? Enjektör bakımı tavsiye edilirse İstanbul Avrupa yakasında bu işi yapan iyi bir usta bilen varsa özelden bana yazarsa sevinirim.

11. Sonatamvar

Sonatamvar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Ozan Yurtsever
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Merhaba en çok hangi marka yağdan memnun kaldınız? Bi de bir önceki mesajda trigrr değişiminden bahsetmişsiniz sizinki kayış mı zincir mi? Zincir için ses gelmiyrsa değiştirmeye gerek yok diyorlar ama kayış ise belli km.lerde değişim şart. Sizinki kayışsa ve özel serviste degistirdiyseniz memnun kaldınız mı bir sıkıntı çıkardı mi?

12. Tughan

Tughan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    Tuğhan Ündemir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Merhaba,

Evet Zincir için değişim periyodu ses gelince .

Ben 1.4 CRDİ i20 ye Liqui Moly Top Tech 5w40 kullandım gayet memnunum. Performansı vs gayet güzel. Tabi benim araç 120000 de. Yağ performansı için yorum yapmayak için düşük bir km olabilir.

13. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,
    Şimdiye kadar en memnun kaldığım yağ liqui moly top tec 4600 5w30 oldu, kışın yakıt tüketimi uzun yolda 4.1 e kadar düştü, diğer yağlarda en düşük 4,9 görmüştüm. Biraz lastik farkı da vardır ama araç diğer kullandığım yağlara göre çok rahatti, şuan 4200 daha yeni, ama fena degil gibi. Biraz kullandıktan sonra yazarım.
    Trigeri zincirli arabanın, birkaç usta ile görüştüm, ses gelmeden dokunma dediler. Şuan bir ses vb. yok.

Sonatamvar bunu beğendi.
  14. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bugün enjektör bakımı için sanayiye götürdüm, enjektör memeleri iyi durumda değil dediler değiştirttim. 1750-2000 devir arasındaki titreme benzeri ses epey azaldı, motor rahatlamış gibi ama biraz uzun süre kullanınca göreceğiz bakalim

umutd07 bunu beğendi.
  15. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,

Bir konuda danışmak istiyorum belki bilen vardır, arabaya yaz dönemi için nisan ayında orijinal 16 inch jant lastik takımı aldım, üzerinde lastik basınç sensörleri de var. Benim araçta bu sensörleri aktif hale getirmek mümkün müdür?

16. Tughan

Tughan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    Tuğhan Ündemir
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Sensör konusunda bilgim yok maalesef. Enjektörler ne kadar tuttu?

17. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Enjektör memelerini orijinal olarak değiştirdim dedi, 1600 TL tuttu.

18. frkyrml

frkyrml Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Faruk Yirmili
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bilen vardır belki, bir soru daha sorayım, sabah ilk çalıştırmada aracın rölantisi düzensiz, ara ara gaz kesiyormuş gibi oluyor, biraz hareket edince kesiliyor, neden olabilir?

Bu Sayfayı Paylaş