LPG KABLO

otomatik şanzıman sorunu.

'Şanzıman & Aktarma & Fren Sistemleri Sorunları Ve ' forumunda ai_torcuk tarafından 15 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

1. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Arkadaşlar merhaba. Aracım 99 model 110.000 km de accent otomatik lpg li. Bakımlarını kesinlikle aksatmam.Şanzıman yağ ve filtresi 10000 km önce değişti. Çarşamba günü saat 15.30 da Marmaristen Tekirdağa yola çıktım. şöyle bir olay başıma geldi sizlerle de paylaşmak istedim. Bu durum sorunmudur değilmidir tam çıkaramadım. Marmaristen Aydın çine ye kadar (yaklaşık 100 km) çok dik rampalar var. hava o gün çok sıcaktı (39-40 derece). Çineden sonra araba en son devir düşürmesini yapmamaya başladı. Yani 90 km hızla giderken motor devri 2500 den 2000 e düşüyor.Bu durum gerçekleşmedi. Arada Over drive düğmesine bastım bi sorun yok hemen bi alt vitese düşürüyordu. yaklaşık 300 km kadar bu şekilde gittim. Menemende yakıt aldım düzeldi. 100 km sonra durdum. Tekrar yola devam ettim yine aynı sorun. 150 km daha gittikten sonra tekrar yakıt aldım ve Tekirdağa kadar bir daha bu arıza oluşmadı. Bugün aracı tekrar kullandım bi sorun yok. Ustama sordum aşırı sıcak ve zorlanmadan dolayı yağ inceldiğinden olabilir dedi. Bu durumu daha önce de trafik ışıklarında beklerken aracı N ye alıp tekrar D aldıktan sonra devam ettiğimde fark etmiştim. konuyla ilgili fikri, bilgisi yada tecrübesi olan arkadaş varsa yorumlarınızı bekliyorum. İlginize teşekkür ederim.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    arkadaşlar sorun devam ediyor. yolda bazen durup aracı stop ettirip tekrar çalıştırınca düzeliyor. Bazen 4-5 kez denesem de düzelmiyor. Yorumlarınızı bekliyorum.

3. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    otomatik şanzıman sorunu değildir bence... motorun o anki şartlarda yeterli gücü üretememesi ( sıcak hava varsa ağır yük, rampa v.s ) sonucu şanzıman ona göre devri ayarlamıştır...

şanzımanda sıkıntı olma ihtimali çok düşük bana kalırsa...

motorla ilgili kontrol yaptırdınız mı ?

şanzıman motora göre kendini ayarlar bana kalırsa...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Ağustos 2014
  4. cihadcoban

cihadcoban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Cihad Çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Kafa karistirmak istemem ama buna benzer bir sorun basima gelmisti. Arabayi durdurup p den 1e alip ordan d ye getirince duzeliyordu. Sonra ustam kontrol etti kaputun altinda vitesin gecisini saglayan mekanik bir aksamin ozelligini yitirdigini soyledi tornacida yaptirdi sorun cozuldu. Bir zamn snr yine baslaynca vites konsolunu soktuk orada bir kablo var o kirilmis temassizlik yapiyordu. Onu halledince bidaha banamisin demedi. Bu ariza varken bende de od calisiyordu. Zaten araci bilgisyara bagladik bisi cikmadi. Hersey normal gorunuyordu. Onceki arabam sonata 94 model. Sanziman aynimi onu bilemiyorum.

salimbey bunu beğendi.
  5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    motorda herhangi bir sıkıntı yok. Aracı benzine alıp öyle de denedim. Düzelme olmadı. Bende bi temassızlık durumlarından şüpheliyim. Bi ara ustaya uğrayıp tüm bağlantıları kontrol ettiricem bakalım. Yoksa aracın gidişinde veya çekişinde bi sorun yok. Sadece son devir düşürmeyi yapmıyor. Son viteste manuel araba gibi gidiyor. (2500 devirde 90 km.) Normal çalışmada 2500 devirle düz yolda 110 km hızla gidilebiliyor ve 110 dan sonra devir 2500 'ün üstüne çıkıyordu. Şu an 2500 devirle en fazla 97 km hız yapıyor ve 97 den sonra devir 2500 'ün üzerine çıkmaya başlıyor.

6. cihadcoban

cihadcoban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Cihad Çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Yani aslinda son vitese atmiyor. Ustam yagsiz kalinca korumaya alir demisti ama ozamn 1. Vitesi gecmiyormus. Bnm problemde sizinki gibiydi. Bilen bir ustaya gostermnizde fayda var.

7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    yağda eksik yok. defalarca kontrol ettim. (Hot seviyesinde) sizin söylediğiniz gibi vites konsolunu söküp bağlantıları bir kontrol ettirmeyi düşünüyorum.

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Aynı sorun uzun zamandan (8 ay) sonra tekrar 1 kere oldu. Araç 4. vitesin 2. kademesine geçmedi. Aracı stop edip tekrar çalıştırdım düzeldi.

9. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Konuyu hortlatayım. (Bilgilendirme amaçlıdır)

Kışın başıma gelen "OD" tuşunun kablo kopması (ya da temassızlık ta diyebiliriz )sonrasında kabloyu tamir edip aracı bilgisayara bağlatıp mevcut şanzıman arıza kodunu sildirmiştim. (Bu arıza kodu büyük ihtimalle 4. viteste şanzımanı kilitleyememesi ile ilişkili idi.) O günden beri 4. vites 2.kademeye geçmeme (şanzımanı kilitlememe) sorunu aşırı sıcak, soğuk, rampada zorlanma vs. şartlara rağmen meydana gelmemiştir. Şanzıman tıkır tıkır işliyor.

mt_44 ve sipartacus bunu beğendi.
  10. badlizard

badlizard Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    ilker kutlu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Demek ki aracınızda her şey yolunda gidiyor. Aracın 4. viteste kilitlenme işi tork konvertörün içersindeki bir balata ile yapılıyor. Tabi yine kilitlenmesi için bir komut gerekli ve bu komutu da sensörler aracılığıyla beyin veriyor. Şanzıman genelinde, şanzıman yağında, türbinde veya aracın motorunun ürettiği tork gücünde herhangi bir sıkıntı olması durumunda kilitlenmede sorun yaşanabilir diye düşünüyorum. Otomatik şanzıman çok konforlu olduğu kadar bazen çokta can sıkıcı olabiliyor. Umarım hiçbir sorun yaşamazsınız.

ai_torcuk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş