LPG KABLO

Hyundai Accent 98 Gls Otomatik Vites Sorunu

'Şanzıman & Aktarma & Fren Sistemleri Sorunları Ve ' forumunda kml777 tarafından 3 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. kml777

kml777 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kemal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Forumu inceledim. Fakat benim yaşadığıma yakın bir sorunla ilgili yazı/konu bulamadım.

Hyundai Accent 98 GLS Otomatik Vites aracımı 3 yıl önce aldım. Genel anlamda memnunum.Bakımlarını aksatmadım. Şanzıman yağını her seferde değiştirtdim(markasını bilmiyorum). Araç şu anda 170.000 km 'dedir. Son 1 yıldır ise; aşağıda bahsettiğim sorunu yaşamaktayım.

Sorun :
    Araç 1. vitesden 2. vitese geçmiyor. Motor bağırıyor fakat araç bu motor sesine göre daha yavaş ilerliyor ve 2. vitese geçmiyor.

Bulgularım:
    *Bu sorunu yaşadığımda düz yolda bir kez gaza aşırı yüklendim. 2. vitese sarsıntılı olarak geçiş yaptı.Bunu 1 kez deneme amaçlı yaptım.

*Sorunu yaşadığımda biraz yokuş aşağı yakalarsam biraz hız kazanıp gaz verdiğimde 2. vitese normal geçiyor ve 2.3.4.5. viteslerde sorun yaşamıyorum.
    Tekrar yavaşladığımda ve durk kalk yaptığımda da sorun yaşamıyorum. Yani genelde motoru kapatıp vitesi P konuma getirmediğim sürece sorun tekrar etmiyor.

*Sorunu yaşadığımda 1. vitesde araç normal gidiyor. Biraz yüklenip 2. vitese geçmesini beklerken motor bağırıp 2. vitese geçmiyor. Ama araç 1. vitesde ilermeye devam ediyor. Boşa düşme gibi bir sorun değil.

*Sorunu yaşadığım anda aracı sağa çekip vitesi önce N sonra D 'ye geçirdiğimde çoğunlukla düzeliyor. Bazen bir kaç kez aynı şeyi yaptığımda düzeliyor.

*Sorunsuz 1. vitesde giderken çukura biraz hızlı girersem yukarıda bahsettiğim sorunlar tekrar olmaya başlayabiliyor.

*Bir ara 3-4 ay kadar bu sorunu hiç yaşamadan kullandım. Emin değilim ama soğuklarda yani kış aylarında bu sorun daha az oluyor.

*Aracı direk 2. vitese kendim alıp kullandığımda sorun yok.

*Diğer tüm vites geçişlerinde kesinlikle hiç bir sorun yok. Geçişler ve geçiş aralıkları gayet normal.

Yukarıda bahsettiğim gibi bu sorun her zaman olmuyor. Bazen sıklıkla karşılaşıyorum. Bazen aylarca sorun olmuyor.
    şimdilik idare ediyorum. Çok kullanmadığım için acelesi de yok. Ama arıza büyümeden halletmek istiyorum.

Sorun şanzımanda mı yoksa elektronik/sensor problemi midir? Tavsiyeniz nedir? Yardımcı olup yönlendirirseniz sevinirim.
    Eğer sorun şanzıman ise; Bostancı sanayide yada Anadolu yakasında önerebileceğiniz iyi bir şanzıman ustası var mıdır?
    şimdiden teşekkürler.

2. kml777

kml777 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kemal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yardımcı olabilecek arkadaş yok mudur?

3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bana sanki vites kolunun pozisyon ayarı ya da belirttiğiniz gibi elektronik/hız sensörü ile ilgili gibi geldi.

Sanki bir yer temassızlık yapıyormuş gibi.

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bu arada akünün alt tarafında (şanzımanın üstünde) "pulse generatör" diye hız ölçüp ona göre vites değişimine komut veren bir parça var ona baktırdınız mı?

5. kml777

kml777 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kemal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Öncelikle cevabınız için teşekkürler.

Henüz herhangi bir aksamına baktırmadım. İlk konuştuğum usta "şanzımanı indirmek gerekiyor masraflı iş" filan demişti. Bu yüzden problem hakkında biraz fikir edinirsem kolaydan zora doğru baktırmayı planlıyorum. "Pulse Generator" nedir bilmiyorum. Ama ilk iş buna baktırıp sonucu bildiririm. Tekrar teşekkürler.

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia

Bu Sayfayı Paylaş