LPG KABLO

Accent Blue Dct Şanzıman Yarım Debriyaj Sorunu

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda volkan 2323 tarafından 2 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. volkan 2323

volkan 2323 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Volkan Yıldırım
    Hayirli Gunler 2015 model otm vites Dct şanzimanın bi konumu hic hosuma gitmiyor.Araç on numara fakat yavaslarken D2 vitesinde araç yavas iken gaz verip hizlanmak istedigimizde neden yarim debriyaj yapmissin gibi hareket edip sonra duzeliyo bu orjinalinde var arac tanitan bi abi aracin kalkis vitesi 2. Konum secilmis diyor acaba duzeltilmiyor mu durum yazilimla felan var mı ugrasan arkadas

2. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    genelde çift kavrama şanzımanlar 1 e durma konumuna gelmediği sürece atmaz

uzun sure dsg kullandığım için ben çozumu manuel olarak atmakta buluyordum :D

MSC bunu beğendi.
  3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Kalkışlarda gaza aniden laak diye basmayın, kalkışta gaza yavaş basarsanız dsg yada dct otomatik vites daha rahat ve huzurlu biçimde düzgün kalkış yapacaktır. Yağlı kavramanında bundan pek farkı yoktur gerçi. Ne kadar ani gaz pedalı hareketi o kadar yarım debriyaj demektir otomatik viteslide

Birde ara hızlanmalarda da gaza yedire yedire basmanız lazım eğer gaza aniden yüklenirseniz otomatik vites yazılım olarak daha fazla tork ihtiyacınızı anlayıp bunu karşılamak için ya vites küçültecek yada zaten yavaş gidiyorsanız yarım debriyaj yapacak ve orada uzun süre kalacaktır taa ki yeterince hızlanıpta motor devri sizin istediğiniz ani tork değerini karşılayana kadar

Eğer sport bir sürüş tarzınız varsa bu şanzımanlar sürüş stilinizi karşılamaz ya manuel kullanacaksınız yada sport konumu olan otomatik şanzımana sahip otomobilleri tercih etmelisiniz ki bende bu şanzımana sahip bir otomobil var ve şanzıman sport konumda iken gaza aniden bastığımda daha az bocalıyor ve gazı kestiğimde motor freni daha yüksek direnç gösteriyor

volkan 2323 bunu beğendi.
  4. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Dct sanzımanlı 2016 elantra kullanıyorum. Aynı durum benim aracımda da var. Servise sorduğumda bu ve benzeri sorunlar için sanzıman yazılım güncellemesi olduğu söylendi ama yaptırmadım henüz. Servisten araç şase no ile sizin aracınız için güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

5. volkan 2323

volkan 2323 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Volkan Yıldırım
    Ewet izin sanzimanla motor aynı benim şanziman gecen aylarda guncellendide ama tekrar mi guncelleme geldi acaba sorayim bi servise sizin aracta sport modu var ona alinca yapmiyodu herhalde test surusunde oyle hatirliyorum benimkinde eco mode var sadece bilmiyorum arabami cok seviyorum ama bu beni uyuz ediyo

6. volkan 2323

volkan 2323 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Volkan Yıldırım
    Kalkıslarda D1 de iken zaten sorun yok hemen D2 ye geciyo sorun D2 gecince yavas gaz verince D3 e gecene kadar yarım debriyaj yapması diger viteslerde ve D2 de iken gaza hizli basinca sorun yok

7. volkan 2323

volkan 2323 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Volkan Yıldırım
    Ewet passat ta cla 180 d de kullandim ayni fakat focus 2015 model ve ust modellerinde boyle bisey yok tork konvertoru koymuslar hissetmiyosunuz yarim debriyaj muhabbetini

8. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Abi bence tam tersi, Dsg'de sakin kullandığınızda saçmalamaya başlıyor. Gazladığınız zaman kendine geliyor. Örnek olarak bahsi geçen sorun gibi 2. viteste gazı yedire yedire bastığında yarım kavramaya devam ediyor, o an gazı ezersen hemen 1'e düşüp hızlanıp 2'ye daha kararlı geçiyor.

Katılıyorum yeni Focus kullandım, sakin ve normal kullanımda çok keyifli, Dsg'den ve Dct'den çok daha keyifli. Tepkileri de gayet yerinde, saçmalamıyor, 4 gün 1000km kullandım, manuel müdahale ettiğimi hatırlamıyorum, ettiysem de merakımdan denemişimdir. Dsg'de ise sürekli vites düşürmek için müdahele ettim. Fakat iş gazlamaya geldiğinde Dsg daha hızlı ve kararlı tepkiler veriyor. Focus powershift az da olsa Dsg'ye göre geç kalıyor, Dct ise daha da yavaş kalıyor.

9. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    tork konvertorlu şanzımanlar o şekilde zaten

fakat çift kavramaların hepsinde bu var

10. volkan 2323

volkan 2323 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Volkan Yıldırım
    Ewet dediginiz gibi sert basmalarda sorun yok izledigim tanitim videosunda kalkis 2.vites secilmis diyo ondan kaynaklaniyo bu yazilimla felan veya baska turlu cozemiyomu hyundai bunu onu anlamis deilim

11. volkan 2323

volkan 2323 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Volkan Yıldırım
    Aynen dogru diyonuz passatta mercedeste egea da test ettim ayni sorun var fakat dizel otm vites 2015 ve uzeri powershiftte yok o sorun cozmusler tork konvertoru aliyo o boslugu herhalde insallah hyundaide yazilimla felan cozer sorunu

Bu Sayfayı Paylaş