LPG KABLO

Zorunlu Olmadıkça Evden Çıkmayın, Evde Kalın

'Sağlık Bölümü' forumunda MSC tarafından 19 Mart 2020 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Düşüş devam ediyor, günlük iyileşen sayısı 5bine yaklaştı, vefat sayısı 100’ün altına indi. Test sayısının azlığı şüpheli kişi sayısının azalmasından kaynaklı. İyiye gidiyoruz fakat tehlike geçmiş değil, tedbiri elden bırakmamak gerek.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

rpurcek bunu beğendi.
  2. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Olumlu gelişmeler rehavete dönüşmüş. Herkes rahatlamış şekilde dışarıda geziyor. Rehavet 2. dalgaya sebep olmaz inşallah.

SM-A920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Sağlığı yerinde olanlar umursamıyor. Hastası yaşlısı olanlar uyuyor yasağa.
    Kurallara uymayanlar yüzünden daha fazla hapis kalacağım ona yanıyorum.
    Halkımız gerçekten çok cahil.
    Pazara gitmek zorunda kaldım. Kadının biri 30 lu yaşlarda elinde eldiven tüm dolma biberleri elleyip bırakıyor. Baktım olmadı pazarcı uyarmıyor. Duramadım. Öyle hepsini seçip hastlığa davetiye çıkarıyorsunuz, her şeye her yere parayadokunup para veriyor alıyorsunuz dedim.
    Kadın ama elimde eldiven var ondan seçiyorum. Eldivenle birşey olmaz dedi.
    Öyle deyince daha fazla konuşmanın faydası olmadığını anladım.
    Aziz Nesin' in lafı aklıma geldi o an.

4. Ue-Gazi

Ue-Gazi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Ulaş TETİK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX20 (2011-201X)

...

Son dakika… Ücretsiz maske dağıtımına kısıtlama geldi.

Corona virüsü salgını nedeniyle devlet tarafından ücretsiz dağıtılan maskelerle ilgili flaş gelişme... İstanbul Eczacı Odası, dağıtımda yaşanan yoğunluğun azaltılması için yeni kararlar alındığını açıkladı. Bugünden itibaren kamu kurumu çalışanları ile bir iş yerinde SGK'lı çalışanlar eczaneden ücretsiz maske alamayacak. Uygulama öncesi sadece 20 yaş altı ile 65 yaş ve üstü vatandaşlara maske verilmiyordu. Ücretsiz maske verilmeyen bu yaş grubundakilere hâlâ süresiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

https://www.sozcu.com.tr/2020/sagli...ske-dagitiminda-dikkat-ceken-yenilik-5779835/

Son düzenleme: 28 Nisan 2020
    Unicorn bunu beğendi.
  5. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Hayat Eve Sığar uygulamasında yapılan güncelleme ile artık konumunuz haricindeki yerlerin de yoğunluğunu görebiliyorsunuz.

Burak&Buse ve MSC bunu beğendi.
  6. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bu özelliğin eklenmesi gayet iyi olmuş.

7. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    güncelleme sonrası bende de çıktı yoğunluk. bizim buralar temiz ama 1-2 cadde paraleldeki toplu konutlar vs çok yoğun görünüyor.

8. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    İphone kullanıyorum güncelledim ama bende yok sanırım böyle bir sayfa

9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Ben de indirdim aynı uygulamayı , hiç bir yararını görmedim , saçma sapan bir şey sildim kaldırdım. Gerek yok böyle bir şeye.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

cenker_baba bunu beğendi.
  10. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Sol altta iki farklı harita var oradan seçilebilir.

11. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Senin yazından sonra güncelleyip bakmıştım yoktu telefonu kapatıp açtım tekrar geldi güncelleme tekrardan güncelleyince geldi sağolasın

Yusuf bunu beğendi.
  12. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Aynen.
    Kayınpeder diyaliz hastası, benim annem kemoterapi gördü ve apartmanımızda bir dairede vaka çıkınca dedik ki apartmanı dezenfekte ettirelim.
    Alt katta hayatını sürdüren yaşam formu "birbirimize anlayışlı olmamız lazım" dedi.
    "Bu virüsün kimseye anlayışı yok ve bana muhtaç iki yaşlı ve hasta insan var. Onlara taşırsam bu vebâli nasıl taşıyacaksınız" dedim, kem küm etti.
    Ben de daha fazla üstelemedim zira cahille tartışmanın sinirlerimi harap etmesinden başka bir etkisi yok maalesef.

Çaloğlu ve muhendus bunu beğendi.
  13. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Günlük vaka sayısındaki düşüş durdu, 2000’in altına inemedik, günlük iyileşen sayısı 5bini geçti, vefat sayımız da yine günlük 100’ün altına indi. Toplamda 115bin kişi bu hastalığa yakalandı, şu ana kadar sağlık sistemi bırakın çökmeyi kayda değer bir zorlanma bile yaşamadı.

Vaka sayısının düşmesi ve 4günlük yasağın bitmesiyle insanlar adeta normal hayatına geri döndü. Virüs bizde ve dünyada bitmiş değil, olağan hızıyla yayılmaya devam ediyor. Biz dünya sıralamasında 7. Sırada olmamıza rağmen vefat sayısında çok daha alt sıralardayız. Listede Rusya, İsveç, Singapur gibi ülkelerin vaka sayısındaki yükselişi göze çarpıyor. Özellikle İsveç’in vaka sayısına göre vefat sayısının yüksek olması dikkat çekiyor. Bunun sebebi rutin test yapmaması, en son kamu çalışanları hariç test yapmayı bırakmıştı, Singapur ise bu işi en iyi yönetip kontrol altına alan ülkelerden olduğu söyleniyordu fakat ikinci dalgayı yaşıyorlar. Biz de tedbiri elden bırakır normale dönersek, dönüşümüz muhteşem olur zirveye otururuz.

Son düzenleme: 29 Nisan 2020
    Asel Kaan Efe ve Unicorn bunu beğendi.
  14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    an itibariyle yaklaşık 73000 tane aktif hasta var, bu yüzden önümüzdeki 14 günlük süreç çok önemli olmalı :) şimdiye kadar genellikle iyileşenlerin iyileşme süresi uzun ama ölenlerin hastalığının ölüme götürme süresi ise kısa oldu, pek süründürmeyen bir hastalık göründüğü üzere ya hemen öldürüyor yada 2-3 ay gibi bir iyileşme süresi var, Corona hastalığı iyileşmeye başladığında rahatsız edici sıkıntılı bulgular 15-20 günde kayboluyor ama 15 gün sonra tekrar test yapılacak ve izolasyon şartı da var, bir 15 gün sonra tekrar test ve bir 15 gün sonra tekrar yine test yapılacak bunlarda izolasyon yine şart. Sonra o kişinin rehabilite olup bulaştırmayacağından emin olup korkmadan hayatına devam edebilmesi için bir 15 gün daha lazım olacaktır. İlaçların ve iltihaplanmaların verdiği hasarı da sayarsak süre çok uzayacak.

en son eklenen vaka tarihine 90 gün ilave edin bir daha yeni vaka eklenmez ise ona göre bu işin tam sıfırlanma tarihi belli olur, şu an bu belli bile değil çünki hergün yeni vakalar eklendiği sürece bu tarih daha uzun süre belirsiz kalacaktır.

Türkiye de corona vakaları için birçok dış devletten daha güzel imkanlar sunulduğu söylense de tamam görüyoruz ki elbette öyle, ama esas önemli olan şu ki biz dünya da corona vaka sayısı olarak ilk 5 sıraya oynayan bir ülkeyiz şu an 7. sıradayız, biz bu nüfusla, elimizdeki imkanları avantajları doğru değerlendirmek varken bu hallere nasıl geldik?, bunun üzerine gidilip bu konuda iyileştirmeler geliştirmeler yapılmalı bence. Eğitimle falan olmaz bu iş, bazı konularda acımasız olunması bazı konularda ise daha akıllıca davranılması gerekiyordu bu ikisi pek sağlanamadı. Acımasızlığa örnek olarak: Yurtdışında korona mağduru olan insanlar uçaklarla adam kaçırır gibi geri getirilmeyecekti mesela, bütün yurt dışı seyahatler ve dışardan girişler de devlet eliyle çok erkenden hemen iptal edilecekti herkes o an 20 gün boyunca olduğu yerde kalacaktı.

Rusya, İran, vakanın ortaya çıktığı Çin, hatta insanı ve iklimi soğuk olan Kanada yı bile sollamışız, bir Japonya bir Güney Kore olalım demiyorum ama şu vaka sayısı bizde 1000 rakamını asla geçmemeliydi.

Bizim insanımızı aklı ya kaçarken ya corona ya yakalanınca başına geliyor ha?

geçen akşam 2 aylık kızım ateşlendi, D vitamini alsın diye 10 dakika bahçeye çıkarttık rüzgara çaldırmışız çok ta değil 37.8 derece ateşi var doktora bile gerek yoktu hanım yaygara koparıyor ikna edemedim sinirlendim bende 112-184 jandarma ne varsa aradım sokağa çıkma yasağı var ama çocuk ateşlendi biraz, bana yardım eder misiniz dedim, sağolsunlar izin verdiler git hastaneye dediler götürdüm özel tenha bir hastanenin aciline.

İftara kalmış 15 dakika arabayla hastaneye gazlıyorum baktım yolda arkamdan bir adam bağırıyor çağırıyor: "ne var L.." dedim "abi beni istasyona kadar atıver", oldu canım gel kucağıma otur dedim.... gidene kadar 66 sayfa 184 paragraf küfür ettim, ulen sığır bu kadar mı habersizsin dünyadan? görüntü olarak at hırsızı bir silüeti var idi yaşı da epey vardı 40-50. Arabaya almadım elbette. Korona var otostop çekiyor adam arabaya alsam ön koltuğa oturur birde memleket nere diye sorar ha vaziyet bu .

Gittik hastaneye kan ve idrar tahlilinde hiçbirşey çıkmadı doktor dedi bu basit bir virütik rahatsızlık kendi kendine geçer. Ateş düşürücü verdi yolladı aradan 5 gün geçti çok şükür iyiyiz hepimiz.

Hastanede güvenlikte bir tane kız ablamız oturmuş oruç açıyor üniformalı güvenlik sorumlusu taş çatlasa 90-92 doğumlu ufak, nezaketen dedim "abla bu hastanede korona vakası var mı?" cevap geldi: "nerede yokki" mevzuyu gizliyor hemde dalga geçerekten.

Maske vermediler bize ne yapalım diye acil servise maskesiz giren içerde etrafa öksürükler hapşırıklar saçan karı koca çift mi ararsınız ne ararsanız vardı. Evde ağzını burnunu kapamaya diye idareten çaput parçası bile yok herhalde demekki işte.

Gizleyin biraz daha gizleyin bu işleri dalga da geçin olur mu? bana hastalık bulaşınca bende gizlerim dalgamı geçerim:) corona hastası halimle dünyadan haberim yokmuş gibi sokağa çıkma yasağı olduğu gün iftara 15 dakika kala sokaklarda otostop çekeceğim bana maske vermediler diyerek pavyonlara gireceğim.

yazık vallahi yazık halimize.

Under Ground bunu beğendi.
  15. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    @erenuzel41 bizde virüsün en büyük kaynağı THY’dir, riskli bölgelere uçuşları en son durduran havayolları arasında, sadece bize değil bir çok ülkeye ilk vakalar THY ile dağıldı. Cumhurbaşkanı tüm uçuşları durduruyoruz demese Hong kong, Amerika gibi 5 noktaya uçuşlarına devam edecekti. Fakat tüm bunlar olmasa bile dediğin gibi görülebilecek vaka sayısında bin, çok gerçekçi değil. Yılda 50 milyondan fazla turistin geldiği, Avrupa ile Asyanın bağlantısı, dünyanın en önemli geçiş yollarından biri olan konumumuzda bu pek mümkün değil.
    Rusya olayı henüz kontrol altına almış değil, yükselişi devam ediyor, Çin’in verilerine ise ben inanmıyorum, bu kadar kalabalık nüfusta bu kadar az sayı ile atlatmak ve en önemlisi bu kadar kısa sürede dünyada hala artış halindeyken hiç yeni vaka bildirmemesi inandırıcı gelmiyor. Hiçbir ülkede, dünyada bitmeden sonu gelmeyecek.
    Her şeye rağmen toplumda bu kadar bilinçsiz insan varken yine de iyi durumdayız, geçen hafta bana da biri Muallimköy’de otostop çekti ben de baya saydım, insanların cesaretine hayranım, eski komşumuz koronadan ölmüş arkadaş başsağlığına gitmiş ölüme meydan okuyor adeta. Sokaktaki 65 yaş üstü iki amca akşama kadar dışarıda geziyorlar, marketin kapısına gidiyorlar bir iki kere dedim hiç umursamadılar, polisi arayacağım ama benim şikayet ettiğimi kesin anlarlar diye uğraşmak istemiyorum.

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    vaka sayısında bu kadar fazla olmamızı başarılıyız diye anlatıyorlar,

yaşlı nüfus oranımız avrupanın tamamından az,
    italyada 60 yaşın üstündekiler nüfusun %25'i

bizde %10.

ölüm sayılarında italya gibi olmayacağımız belliydi ama vaka sayısında yaklaşıyoruz.

17. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Kimse vaka sayısında başarılıyız demiyor, vefat sayılarının azlığı ve sağlık sisteminin çökmemiş olması başarı sayılıyor. Birçok ülkede ölü sayılarının çoğunluğu tedavi edilemeyen hastalar oluşturuyor. Amerika’da bu oran %60

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  18. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Vaka sayımıza göre oldukça yüksek rakam. Bunda hastaların dikkatsizliğinin payı yüksektir. Allah şifa versin.

muhendus ve rpurcek bunu beğendi.
  19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hasta zaten hasta. Adam zaten öksürük krizinde.

İki ihtimal var sadece,

Ya doktorların bir kısmı kendini korumayı bilmiyor

Ya da yeterince koruma ekipmanı verilmiyor.

Asel Kaan Efe ve rpurcek bunu beğendi.
  20. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Doktorlar kendini korumayı bilmiyor deyince Zonguldak valisi geldi aklıma.
    Elimde resmi bir veri yok fakat virüsü kapan doktorların çoğu korona hastalarıyla birebir ilgilenmeyen doktor ve görevliler olduğunu düşünüyorum, hasta olduğunu bildiğim doktorların çoğu bu şekilde çünkü.
    Aile hekimleri derneği başkanı da bu yönde açıklama yapmıştı, biz karşımızdaki kişinin hasta olup olmadığını bilmiyoruz, korona servisindeki doktor kişinin hasta olduğunu biliyor ona göre davranıyor, diğer polikliniklerde hasta, hastaneye maskeyle giriyor doktorun odasına girince maskeyi çıkarıyor. Tek taraflı önlem yetmiyor malesef, koruyucu ekipmanını giymiş doktor, korona hastasının odasına girmeden hastaya maskesini takmasını söylüyor daha sonra odaya giriyor.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş