LPG KABLO

Zorunlu Olmadıkça Evden Çıkmayın, Evde Kalın

'Sağlık Bölümü' forumunda MSC tarafından 19 Mart 2020 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Üzülme, Allah yardımcınız olsun benimde eşim hastanede çalışıyor bizde cok korkuyoruz insallah bu süreci kazasız belasız atlatacağız

2. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ve bizde hasta olupta kendine kondurmayıp gelmeyende çoktur

3. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Alınan önlemler çok yetersiz maalesef.
    Geçen hafta bir hekim olarak vekaleten eski görevime, Sağlık İşleri Daire Başkanlığına döndüm. Alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, bir çok vatandaşımızın işi ciddiye almadığını deneyimledim. Duyarlı vatandaşlarımızdan gelen şikayet mesajlarının haddi hesabı yok.

Bir çok banka şubeye müşteri almıyor, kapının önünde sıra kağıdı veriyor ama insanlar kapının önünde omuz mesafesinde birbirini itiyor. Kapıda duran güvenliğe soru sorulduğunda veya tartışma yaşandığında güvenlikle müşterinin yüzlerinin mesafesi 1 karış. O güvenlik günde 50 kişiyle muhatap oluyorsa, virüsü kapması halinde bir çok insana bedeli yüksek bir kredi verecektir. Ama bankalara müşteri almayarak önlem tamamen önlem alındığını sanıyoruz.

Belediyelere ilaçlama yaptırarak önlem aldığımızı sanıyoruz ama arkasında Büyükşehir Belediyesi olmayan bir çok küçük belediyenin ilaçlama yapacak veya yeteri kadar yapabilecek bütçesi yok. Bütçe veya borç almak içinde izin için meclisin toplanması lazım ama meclisin toplanması yasak. Bu belediyeler sokakları bankları tazyikli su ile yıkıyor da, o su sıcak olmadıktan sonra virüsü bırakın, daha güçsüz mikropları bile yok edemeyecektir. Virüsü öldürmek ve oluşumunu önlemek için yüksek dereceli detaylı bir ilaçlama şart. O su ile sokak yıkamanın hepsi boşuna.

Şuan daki en büyük korkum, Suriyelilerin yaşadığı bölgelerde olası bir salgın. İlaçlama ve dezenfektanı en ağırlıklı olarak o bölgelere yapılması lazım. Çünkü; aynı evlerde 10-15 kişi kalıyorlar. Temizlik aralıklarla olması gerekenden seyrek. Yaşam şartları ve bünyeleri gereği bağışıklıkları bizlerden daha güçlü ama olası bir salgın da olan yine bizim vatandaşımıza olacak.

Evden çıkmayın denildiği halde, sokaklarda gezenlerin çoğu bağışıklığı düşük yaşlı kesim, evinde oturanların hepsi bağışıklığı güçlü genç kesim. 65 yaş üstü insanların otobüs hakları ertelenmeli. Bunu meclis toplanamadığı için belediyeler yapamaz, İçişleri Bakanlığının yapması lazım. Sokağa çıkma yasağı ülke ekonomisini ciddi derecede olumsuz etkileyecektir ama devletin bu insanlara çare bulması lazım. Bir çok meslek grubunu evde çalışmaya ve az personelle çalıştırmaya veya aralıklı çalışmaya zorlaması gerekir. Örn; cebini düşünen özel sektör patronları.

Havayolu seyahat vergisinin düşmesi gibi gereksiz önlemler yerine, gıda, temizlik gibi ürünlerin vergisinin düşmesi gerekli.
    Geldi haftasonu, insanlar parka, deniz manzarasına koşacak. Tüm ülkede zabıtaların önlem alması gerekli.
    Daha çok madde yazabilirim, ama bu kadarı şimdilik kafidir.

Sonuç olarak; önlemler çok yetersiz. Öldüren virüs olacak da, öldürten sorumsuz insanlar olacak maalesef.
    Umarım havalar en kısa sürede ısınır ve bu salgın etkisini kaybetmeye başlar.

Allah hepimizin ailesini, akrabasını, yakınlarını korusun.
    Sağlıklı günler HyundaiClubTr.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. newrophat

newrophat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    392
    Ad Soyad:
    a. ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    bugün market alışverişi için dışarı çıkmak zorunda kaldım pazar yeri full doluydu, ırmak kenarları banklar parklar çarşılar yaşlı insanlarla dolu. cafeler kapatılana kadar cafeler ağzına kadar gençlerle doluydu, restaurantlar yine öyle yaşlısı genci. ben sen önlem alıyorsunda yaşlı insanlar kadercilik oynuyor gençler bana birşey olmaz kafasında vurdumduymaz, bilinçli olsan ne olacak bu kafayla eninde sonunda enfekte olacağız hepimiz. sokağa çıkma yasağı en azından 65 yaş üzeri için zorunlu olmalı, 65 yaş altı olanlarında çalışmayanlar için dışarı çıkmaması zaruri olmalı. bu milletin idrak yolları tıkalıysa devlet olarak açacaksın, çokomelli çıkar ekonomik büyümeden bahseder öbürü çıkar uçak biletindeki kdvyi düşürdük der, dükkanı kapatılan esnafa işe gidemeyen maaş alamayan özel sektör çalışanına, evden çıkması risk grubunda olan yaşlıya sosyal ve fiziksel yardımdan bahseden yok, herkesin anası babası sülalecek aynı evde oturmuyor, herkesin kıyıda köşede birikmiş parası yok, banane abi ataması yapılan 25 bin öğretmenden sağlık çalışanları risk altında yorgun alacaksan sağlık personeli alsana şu aşamada. arkadaşın eşi hemşire yanında çalıştığı doktor koronalı hastaya temas etti diye karantinaya alındı, 2-6 yaşlarında çocukları var ailesi perişan kızcağızın psikolojisi bozulmuş, günah bu memleketin insanına, biz evindeoturTürkiye diyoruz öbürü uçun biletler ucuzladı diyor, bizi hastalık virüs değil cehalet vuracak bu süreçte.

gokhan06, muhendus ve cenker_baba bunu beğendi.
  5. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hacılar doğru dursaydı, bu kadar yayılmazdı. Bugün yine, umreden gelen dayının biri karantinadan kaçarken, Ankara Aşti terminalde yakalanmış.

Kaç gündür her yerde sokağa çıkmayın diyorlar. Yaşlılarımız sağolsun, çık desen çıkmaz. Çıkacağı tutuyor. Belediyeler, oturma banklarını sökmeye başlamış. Dışarı çıkıp, oturacak yer bulamasınlar diye. Inşallah vaka daha da artmaz.

SM-A920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

blue55, onurforces, muhendus ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Acil durumlarda yada bir türlü tatil edilmeyen iş yerine gidiş gelişlerde otomobille gidiyorsak havalandırmadaki polen filtresinden geçen havada virüs varsa sanırım süzmeyecektir. Kalorifer fanı ve dış havayı komple kapatıp ilerlemek mantıklı mı?? temiz olduğunu bildiğimiz ortamlarda camları az miktarda indirip havalandırsak yeterli sanki.

antifrizli cam suyu sıkmak ön cama yapışabilecek olan virüsü kırıp döker mi acaba?? zira hemen altında kabin hava girişi var.

7. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Temiz ve boş alanlarda cam acmak iyi olur. Trafikte cam açmaktansa, yeni polen filtresi takıp iç sirkülasyonda kulanmak daha iyi gibi. Virüse yapacak bir şey olmasa da, tozu engeller. İşe yarar mı bilmem ama, polen filtresine ve Camın altında ki kabin hava girişine dezenfektan sıkılabilir.

erenuzel41 bunu beğendi.
  8. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Bana mantıksız geldi bu düşünce Eren. Taze hava her zaman daha iyidir. İçeride sirkülasyonda dolanan hava daha kolay kirlenir ve oksijem oranı düştükçe faydasızlaşır.

Havadan virüs girme ihtimali çok düşük bence, hasta birisi gelip aracın havalandırmasına doğru direkt hapşurup öksürmezse havalandırmadan virüs girmez, üstelik polen filtresi de büyük oranda filtreleme yapacaktır.

Cam açmak için bir ortamın temiz olup olmadığını bizim bilebilmemiz çok güç, o yüzden en mantıklısı araç havalandırması, en azından bir şekilde filtrelenip geliyor araç kabinine.

erenuzel41 bunu beğendi.
  9. cenker_baba

cenker_baba Guest

Sevra hanım göreve dönecek kadar iyi olmanıza sevindim Allah herkesin yardımcısı olsun bu bela virüsten kurtulmak için

Venus V6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sevra bunu beğendi.
  10. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  11. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Son 24 saatte 2.953 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 277’si POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.

https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1241454374284677121

12. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Maalesef virüsün mutasyona uğraması çok kötü. İnsanların moralini düşünerek cevap vermek yanlış olur. Mesela grip mutasyona uğramış olmasaydı aşı olurduk ve artık grip diye bir hastalık kalmazdı. Kedi köpeklere bulaşan bu virüs şekil değiştirip tekrar tekrar hasta eder.
    Olağan üstü halden önceki son önlem uygulandı. 65 yaşa dışarı yasaklandı. Ama kötü yanı zorunlu haller diyor. Atıyorum köpeği gezdirmek de zorunlu hal olabilir.

Çin gibi insanları bölgelere ayırmak bir çözüm olabilir. Bölgeler (site) arası seyahat yasak.

Logaritmik artacak hasta olan kişi sayısı karşılaştırmak yerine vefat eden kişi sayısı karşılaştırmak daha mantıklı. Çünkü herkese test uygulanmıyor.

Hijyene dikkat edin.

13. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bir açıklama yapıldıysa ne dendi dinlemedim ama içişleri bakanlığının sitesinden genelgeyi okudum.Bu genelgede zorunlu haller diye bir bölüm yok. Şöyle diyor :

"Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklandı.

İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak."
    Valiliklere yollanan halini de okumak isterseniz https://www.icisleri.gov.tr/65-yas-...izligi-olanlara-sokaga-cikma-yasagi-genelgesi şu linkten okuyabilirsiniz. Allah özellikle kimsesi olmayan 65 yaşın üstündekilere yardım etsin.

14. cenker_baba

cenker_baba Guest

Ben felaket tellalligi yapmıyorum ama hep diyorum topliste gireceğiz İtalya ve ispanyayi geçeriz memlekette bu kadar öküz ve cahil varken . Ya bana birsey olmaz diyor sonra tüm ailesine sulalesine mahallesine bulastiriyor milli cahillerimiz

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Mart 2020
  15. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Virüsle savaşmak, cehaletle savaşmaktan daha kolay. Herşey Allah 'tan. Ama, kul da bu kadar mal olmamalı.

16. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Eşim anestezi ve yoğun bakım hemşiresi, hastanede çalışıyor.
    Ben evden çalışıyorum ama o hastanede olmak zorunda. Her gün ona tekrar tekrar söylüyorum, sakın hastaları acil görüp panik halinde tedbirleri ihmal etme. Ben bile hasta olup önüne gelsem hiç farketmez tedbirlerini aynen uygula, kendini koru diyorum.

Allah yardımcımız olsun.

gokhan06, Çaloğlu, rpurcek ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  17. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    5 dakika markete indim, içeridekilerin yarısı 65 yaş üzeri...

muhendus, Çaloğlu, rpurcek ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  18. Tamer5150

Tamer5150 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Tamer ALTUNER
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    İmanımız kuvvetli diyor imanın kuvvetli olsa Allahın verdiği canın emanet olduğunu ve her türlü tehlikeden koruman gerektiğini bilirdin.

19. cenker_baba

cenker_baba Guest

Dingil işte

20. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

corona virüs ortalama 10 yılda bir başarılı mutasyona uğruyor. mutasyon başarısı rastlantısal, yani tesadüfen çok kısa sürede mutasyon da olabilir ama istatistiklere göre yaklaşık 10 sene geçiyor. yani o kadar kolay değil.

Bu Sayfayı Paylaş