LPG KABLO

Zorunlu Olmadıkça Evden Çıkmayın, Evde Kalın

'Sağlık Bölümü' forumunda MSC tarafından 19 Mart 2020 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    durum bu kadar ciddi.

2. Pardus

Pardus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad Soyad:
    Olcay A.
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Fiat
    Hükümet acilen özel sektöre el atmalı. Her gün iş yerinde yurt dışından gelen (Polonya,romanya, Bulgaristan) sevkiyat şoförleri ile birebir görüşmek durumunda kalıyoruz. Sınır kapısında ateşini ölçüp içeri alıyorlarmış. Çok yetersiz güvenlik önlemleri var. Patronlar ise her zamanki gibi ceplerini düşünüp alternatif seçeneklere yönelmeyi tercih etmiyorlar.
    Sadece bizim fabrikada bahsettiğim durum yüzünden her gün 2 bine yakın kişi risk altinda.

3. cenker_baba

cenker_baba Guest

Bugün şirket kapalı evdeyiz pazartesi ye Allah Kerim

Venus V6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tilki bunu beğendi.
  4. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Corona önlemi olarak konut kredisi veren tek ülkeyiz.

5. predators

predators Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    275
    Ad Soyad:
    vedat. d
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    PSA
    Sokağa çıkma yasağı ilan edilmediği sürece bu her gün artan vaka sayısının önüne geçmek imkansız. Hala daha çalışıyoruz. Sadece ben günde en az 100 kişi ile muhattap oluyorum Türkiye geneli düşündüğümüzde insanların birbiri arasındaki sirkülasyon akıl alacak gibi değil.
    Patronların çalışan sağlığı umurunda değil bir maske bir eldiven ile 10 saat çalışıyoruz göstermelik önlem aldık mı yeter diye düşünüyorlar.
    daha fazla vaka artmadan sokağa çıkma yasağı şart

Pardus, Tilki ve Under Ground bunu beğendi.
  6. sunbeki

sunbeki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Kamu kurumlarındaki insan sirkülasyonu ciddi risk oluşturuyor. Ben de her gün onlarca insanla muhattap oluyorum. Birisinden bana geçse ben de sonradan gelen sağlam vatandaşlara bulaştıracağım. Bu iş daha da büyüyecek gibi görünüyor. Allah korusun.

Tilki bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    almanlar 1 haftadır açıklama yapıyor, bu hastalık pandemiye dönüştüğü için nüfuslarının en az yarısının bu hastalığa yakalanacağını ve yaklaşık 1 milyon kişinin yoğun bakıma yatacak kadar hasta olacağını söylüyorlar.

almanyanın sağlık sisteminin kapasitesi belli olduğu için, bu 1 milyon kişiyi olabildiğince zamana yaymaya çalışacaklar. yeni deneme yapılan ilaçların da bu sürede biraz daha olumlu katkısı olacak.
    aşının yetişme ihtimali kalmadı, ancak seneye yaygınlaşır. ilaçların bile etkisinin kanıtlanması uzun süre alıyor.

aslında tüm dünyada durum aynı. şu anda bu hastalığı belirli bir bölgeye hapsedip sıkıştırma ihtimali kalmadı.
    tüm vatandaşların %15inin dışarı çıktığı durumda sağlık sistemi bunu kaldırabilecek gibi görünüyor.

evden çıkmayalım ama, niye evden çıkmamamız gerektiğini bilelim.
    çalışmak zorunda olmak kötü ama birçok sektör çalışmak zorunda, yoksa 1 ay boyunca bütün fabrikalar kapalı kalırsa ülke ekonomimizi hiç kimse kurtaramaz. insanların temel gıdaya ulaşması bile imkanız hale gelir.
    bu durumda her birey kişisel olarak bilinçli davranmalı. işe gidince başka insanlarla kapalı ortamda bulunmamaya çalışın. ayrıca endüstriyel maske kullanmak iyi ama çok basit maskeler bile başka birinden size bulaşmayı zorlaştırır. başkasının suratınıza öksürebileceği mesafede bulunmayın.

ülkede bütün sosyal medya kendi kendine panik üretiyor. hastalık belli, nasıl bulaştığı belli, hastalıkla ilgili aşırı habere maruz kalmayın. zaten tedbir almışsanız zamanınızı olabildiğince iyi geçirmeye çalışın. 10 dakka dışarıya parka çıkıp yalnız dolaşmak sıkıntıya çok iyi geliyor.

8. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hastane çalışanıyım. Devlet el atmatıktan sonra kendimi izole etmem imkansız. Mesai devam ediyor. Eşimi ailesine bıraktım, evde kendimi herkesten izole ediyorum. Bu işin sonuçları çok ciddi olacak. Gerçekten evden çıkmayın, sık sık elinizi yıkayın, ailenizin çamaşırlarını bile bir arada yıkamayın, herkesin çamaşırı ayrı ayrı yıkansın. Mümkünse odalarınızı ayırın, aile içinde bile yakın temasda bulunmayın, aynı odada olmak zorundaysanız aranıza mesafe koyun. Ev temizliğine çok dikkat edin. Çamaşır suyu ile sürekli temizlik yapın. C0vid-19 virüsü sıvı teması ile bulaşan bir virüstür. Konuşurken ağzınızdan çıkan nefes ile değil sıvılar ile bulaşır. Bu sıvılar ağır olduğu için ağızdan çıktığı anda yere çöker. Kullandığınız masaları sık sık silin. Virüsün cansız yüzeylerde yaşama süresi yaklaşık 12 saat. Hergün mutlaka duş alın. Virüsün risk faktörü ilk başta +60 yaş idi. Sonra +40 lara kadar düştü. Yan hastalıklar var ise daha da etkili olmakta. Tansiyon, diyabet, astım, koah, kalp vs rahatsızlıkları olan yaş faktörü farketmeksizin tehlikede. Çocuklar ise taşıyıcı olarak tehlikeli durumda. Ayrıca ilk olarka çinde görülen virüs ile şuan italya da görülen virüsün rna'ları farklı imiş. Yani evriliyor, mutasyona uğruyor. Yarın öbür gün ne olacağı, nasıl olacağı belli değil.

Unicorn, Tilki, gokhan06 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Peki şu niye uzak bir ihtimal olsun . Hastalığın bütün belirtilerinin çıkması 14 gün sürüyor . 14 gün olarak yapılacak bir yasakta kim enfekte kim değil belli olma ihtimali var . Bu tespitten sonra enfekte olanlara evden çıkma yasağı uygulanarak sağlıklı insanlar korunamaz mı ?

10. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Virüsün rna sını değiştirmesi bizim lehimize çünkü bulunduğu konağı öldürmesi virüsünde ölmesi anlamına geldiği için virüs yaşamak için konağı da yaşatmak amaçlı olarak evriliyor. Yani sonradan yakalanmak daha iyi. Sıradan bir virüse dönecek.

Unicorn, Önal, Vadaa ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Dediğiniz gibi evrilmesini umuyorum, diliyorum. İnşallah öyle olur. Diğer ihtimalleri düşünmek istemiyorum.

MSC, cenker_baba ve gokhan06 bunu beğendi.
  12. cenker_baba

cenker_baba Guest

Peki sizce bu açıklanan rakamlar gerçek rakamlar mi bence sayı çok daha fazlası ve hiç kimsede korunma tedbiri yok maalesef günde yüzde yüz on artarak.gidiyor bu açıklanan rakamlar birde karantinadan korkup hastaneye gitmeyenler vardır illaki italyayi gecicez hemde tür bindiricez bu gidişle

13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu imkansıza yakın

her birey evde tek tek durmuyor, birlikte duranlar birbirlerine gecikmeli olarak bulaştırabilir. böylece 3 kişilik bir aile 40 gün sonunda bile hasta olabilir.

kimse riski sıfıra indirecek kadar evde steril kalamaz, eve gelen yiyecek bile tehlikeli.

hastalığı geçiren ve iyileşen birisi 4 gün daha vücudundan etrafına bulaştırıcı olabiliyor.

bakanlığın hedefi bile günde 15 bin test, yani 30 milyon kişiye test yapmak 6 yıl alır. kimin hasta olduğunu bilmeden de 14 günün bir önemi kalmıyor.

bu arada 14 gün kuluçka süresi, ama hasta olan birisi 6 haftaya kadar iyileşiyor.

bunun gibi bir çok sebepten dolayı virüsü sınırlamak çok çok zor.

MSC bunu beğendi.
  14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

rakamların ne olduğunun önemi yok ki? test metodu belli, hiçbir semptom göstermeyene test yapmıyoruz. toplam hasta sayısının %80 hiç semptom göstermeyen ya da çok az semptom gösterenlerenlerden oluşuyor.

MSC bunu beğendi.
  15. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Abi vallahi şöyle diyeyim, Fahrettin Koca'ya güvenmek istiyorum. Politik bir kişi değil. Atama ile sektörün içinden geldi. Ama Aytaç Yalman'ın ölüm nedenini hastanenin başhekimliği kanaat şeklinde açıklamasına rağmen, bakanlık ve bakan konu ile alakalı bir bilgi vermedi. Konu mecliste gündeme gelince bakan mecburen açıklama yapmak zorunda kaldı ve coronavirüs ölülerinin listesine eklendi. Güvenim zedelendi şahsen. Verilen rakamlar yanlıştır büyük bir ihtimal, çünkü tespit edilmeyen binlerce vaka olduğunu düşünüyorum. Vandaki eski askeri hastanenin tam kapasite dolduğunu ve şuan karantina için yetmediğini duydum. Tetkik için biraz ağır kaldık sanki. Ama bugün hastane grubumuzda görüştük. Hızlı test kiti üretilmiş, kiti ve klavuzunu gördüm. Türkiye bayisinin şuanki satış fiyatı 4.5 dolar + kdv şeklinde imiş. İdrarda gebelik tahlili gibi küçük bir kit. Bir kaç damla kan ve bir kaç damla solüsyon damlatılarak test sonucuna ulaşılıyor. 80 milyon vatandaşa bile bu kit ile tespit yapılsa 400 milyon dolar gibi cüzzi bir rakama denk geliyor. Bakalım ilerleyen süreç ne gösterecek.

muhendus ve cenker_baba bunu beğendi.
  16. cenker_baba

cenker_baba Guest

Sen vakit bulursan yaz bizlerde bilgilenelim. Nikc vs değişim isterse söylersin

Sarıaslan bunu beğendi.
  17. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    O zaman bu yurtdışından gelenlere yapılan 14 günlük karantinanın da hiçbirşeye faydası yok .

SM-J400F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Akşam saat 6 civarı yeni yazı ulaştı. 3.basamak yoğun bakım ünitesi, enfeksiyon ve mikrobiyoloji, iç hastalıkları ve göğüs hastalıkları branşı olana vakıf ve üniversite hastaneleri ile özel hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi. Çalıştığım hastane bu kapsama giriyor.
    Bu süreçte covid 19 şüphesi ile gelen hastaların covid 19 test sonucu kesinleşene kadar tedavilerini sağlayacağız.
    Bu kapsamda yoğun bakım ünitesinde, ameliyathanede ve doğumhanede pandemi vakaları için salon ve yatak rezerve edilecek. Eğer pandemi şüpheli hastalar olursa bu yataklara yatırılacak ve bu salonlarda ameliyat/doğum gerçekleştirilecek.
    Gerekli görülürse 2.basamak yoğun bakım üniteleri olan diğer hastenelerde pandemi hastanesi ilan edilecek ve hasta kabulüne başlayacak.
    Bakanlık bu hastanelerdeki sağlık çalışanlarını başka hastanelerde görevlendirebilecek.
    İlgili branşların aktif olmadığı hastanelere bakanlık geçici olarak doktor gönderip aktif edecek.
    Covid 19 pozitif olan hastaların hangi servislerde yatırılacağı önceden planlanacak.
    Pandemi koordinasyon merkezi kurulacak ve organizasyon sağlanacak.
    Pandemi hastanesi olmayan il ve ilçelerdeki hastaneler şüpheli vakaları bu hastanelere sevk edecek. Sevk ile alakalı 112 komuta merkezi görevlendirilmiş. Sanırım bu süreçte özel ambulans şirketleri sevk gerçekleştiremeyecek ben yazıdan öyle anladım.
    Hastaların hastanelerde hangi güzergahlarda gideceği önceden belirlenip o güzergahta (koridor, asansör vs.) gerekli önlemler alınacaktır.
    Şimdilik bu kadar. Bu karar ile artık coronavirüs ü daha yakından takip edebileceğim. Mutlaka yazarım.

19. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ve ayrıca kesinlikle bu kadar yakından takip etmek istemiyorum. Bütün korkularımı geçtim, Allah eğer bu sefer nasip ederse 1-1.5 ay içinde baba olacağımı. Kendimi izole ettiğim için, o esnada yanlarında olamamaktan, çocuğuma dokunamamak, sevememekten çok korkuyorum. İnşallah bu süreç en kısa sürede en hasar ile atlatılır. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

20. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz

670 vaka, 9 ölüm. maalesef gidişat oransal olarak bakıldığında çok kötü. italyadan kötü durum.

cenker_baba ve Unicorn bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş