LPG KABLO

Zincir olayı

'Starex Forum - Club' forumunda cbaytan tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Arkadaslar kış geldi, benimde Starexi hakkıyla kullanmak için sık sık zincir kullanmam gerekecek, benim arabada takmatik zincir var onu bile takıncaya kadar burnumdan geliyor, aranızda acaba starex'e en kolay takiliıp çıkarilabilecek zincir hangisidir bilen, bu konuda tecrübesi olan varmı?

Önceden söyleyeyim zinciri kolaylıkla takan takar, ben onlardan biri değilim, o yüzden lütfen kamyoncularin zinciride aslında kolay takılır diye öneriler bana pek yararlı olmayacak gibi geliyor.

Herkese iyi sürüşler, ve yeni yıllar dilerim.

Can

2. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Can bey merhabalar...
    Umarım iyisinizdir. Starex'inizle kış aylarında üşümeden ve yolda kalmadan ilerlemeniz dileğiyle...

starex için yapabileceğiniz en güzel ya 195/80/15 ölçülerindekış lastiği kullanmak, tada biraz zıplamasını göze alarak orninal lastiklerinizi 50 PSİ'ye çıkartıp, biraz daha sakin kullanmak. Zira hatırladığım aracınız otomatikti. Genelde kalkışlarda hold fonksiyonu ile sakin kalkarsanız, zor durumlardan kurtulabilirsiniz. Onun dışında piyasadaki zincirler yada aksesuarcılardaki çözümlerden başka yapacak bir şeyiniz yok...
    Düzenleyen : tolgakmg

3. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    kamyona zincir takmak normal araca takmaktan daha kolaydır..zincir takmayı az cok beceriyorum çok sukur..bende zincir alıp sadece arkalara takmak istiyorum ihtiyac olunca kullanırız diye..elimde 185-75-14 ölçülerine uyan zincir var ama şimdiki araca uymuyor onlarıda ne yapcam bilmiyorum..

4. alusta

alusta Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Hemşerim, zincir takmak zor değildir. Fakat takılması gerektiğinde şartlar olumsuz olduğu için zahmetli olur. Anlaşılan iç kesimlerde köy yollarında kullanacaksın ( sahilde fazla don olmaz). Bu demektir ki mutlaka zincir gereken haller olacaktır. Zincirden başka bir çözüm de yok. Kendin uğraşmayacaksan, karlı günlerde bu angaryayı yapacak bir yolcu bulmalısın. Yok, asfaltta kullanacaksan, Tolga hocanın tavsiyesi yeterli olacaktır. Selamlar.

5. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Selam Tolga bey, unutmussunuz, sizden aldığım otomatikte 3/4 vites gecme konusundan dolayi otomatikten vazgeçip manuel vites almıştım.

Ben hobi olarak fotografciyim ve Dogu Karadenizde gidilmesi gereken sayısız yer var kışları harika oluyor burada, sahilde 2 yılda 1, 1-2 gun kar olur ama 20-30 km içeriye gittiğinizde rakım hemen cok yükseldigi için hemen karla karşılaşırsınız, mesela en azindan Hamsikoyde sutlaç yemek veya sumela manastırına gitmek isterseniz 15-20 km yol katedersiniz ve kara ulasırsınız, hele gunes cekildikten sonra yollar yuksekte mutlaka hemen buz olur, o yuzden kolay takilan bir zincir bulmam sart. 2 gun once 30-40 km iceri gittim ve Zigana gecidinde kar gordum., Burasi daglik oldugu icin rakim azalip cogaliyor devamli ve benimde devamli zincir takıp çıkarmam gerekecek, Stareximin keyfini çıkarmak için.

Mesela yılbaşını Trabzonun hemen yanındaki Hıdırnebi yaylasında karşılamayı dusunuyorum ve eminim kar belinize kadar gelir orda. Ustelik yol dar oldugu icin bir vasıtayla karsılastıgımızda o cilgin rampada ileri geri manevra yapmak zoruna kalırsınız. Zincirsiz imkansız yani, onu anlatmaya calısıyorum.

Herkese iyi surusler.
    Can.

6. raif

raif Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Starex'de kullanılacak zincir tipi için herhangi bir fikriniz var mı? Takmatik/serme tip, zincir deseni olarak Y, Z veya paralel tip? Gerek yol tutuşu olsun, gerekse de en uygun konforda seyahat için hangisini tavsiye edersiniz?

7. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    4x4 zincirleri diğer zincirlere oranla biraz daha kalın ve dayanıklı..ama pahalıdır biraz..

Bu Sayfayı Paylaş