LPG KABLO

Yumurta kasa accent gösterge ışıklarını değiştirme.

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 15 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Konu Sahibi: DjMuratHan
    Konu Linki: https://www.hyundaiclubtr.com/35690...-serit-led-ile-degistirilmesi.html#post636033

Merhaba arkadaslar.
    Söz verdigim gibi ilk DIY projemle karsinizdayim. Olabildigince detayli anlatmaya calistim umarim isinize yarar :)

Ha yaptim ha yapacam derken sonunda gostergemin igrenc sari isiklarindan kurtuldum. Bakin nasil yaptim o isi :)

Ilk once, direksiyonun alt kismindaki kapagin ust kismini sokmemiz gerek. Bunun icin kapagin alt tarafindaki su iki vidayi sokuyoruz.

Daha sonra kapagin ust kismini yukari dogru cekiyoruz ve direk geliyor zaten.
    Daha sonraki isimiz ise gosterge panelinin onundaki kocaman seyi cikarmak :) 3 vida daha sokucez. Bunlar soyle:

Su 1:

Su 2:

ve su da 3:
    gostermeyi cok isterdim ama resmi tam net cekememisim hicbisey gorunmuyo :) ama 2 numaranin az solunda anladiniz siz onu :)

sonra o panelin alt kismindan tutup one dogru cekiyoruz. alt kisim gostergelerin on caminin alttaki cikintisindan kurtulunca (yaparken gorursunuz onlari zaten.) ust kismin ustuna dogru bir parmak olur, bir tornavida olur birseyler sokup asagi dogru itekliyoruz. bkz:

ust kisim da kurtulduktan sonra basini one egiyoruz :p sag tarafta arka cam rezistanslarinin dugmesine bagli halde bir adet kablo var. ustteki tirnagina bastirip geri dogru cekmek suretiyle yerinden sokuyoruz o kabloyu. Bkz:

Daha sonra paneli ordan cikartiyoruz. Cibildak halde gosterge panelimiz cikiyor ortaya. sag ve solunda 2ser adet vidayla sabitlemisler. (1er tane neyine yetmiyosa :S ) onlari da sokuyoruz. Bkz:

(depomun bos oldugu dogru degildir sadece samandiram bozuk :) )

daha sonra gostergeleri az bisey one dogru cekmek suretiyle km sayacinin zamazingosundan kurtariyoruz ve onun da basini one egiyoruz :)

Sag tarafini one dogru cekerek bacaklarini gogusten kurtariyoruz ve arkasinda 3 tane soket var bunlari sirayla sokuyoruz. (igrenc kirmizi isik arabamdan gelmiyor. sokak lambasinin sari isigini salak telefonum kirmizi olarak cekmis :/ )

aracimizi hurdalikta bekleyen gariban arabalar gibi oylece birakip gostergelerimizi alip eve geciyoruz :(

daha sonra 6 tane tirnaktan kurtararak gostergelerimizin icini aciyoruz.

daha sonra siyah kismi varsa kucuk kardesimize ya da yardimci olmaya calisan arkadasimiza verip yikattiriyoruz. bu nalet seyin icine cok toz giriyo temizlenmesi gerek :) beyaz kisimla basbasa kaliyoruz. once hertarafini guzelce siliyoruz ve arkasindaki vidalari sokuyoruz. bu vidalari soktukce ibreler bir bir cikacak yerinden. son olarak ta beyaz kismin icini guzelce siliyoruz (lamba olan yerlere dikkat, surekli lambanin sicagindan etkilene etkilene buralar kirilmaya cok musait hale geliyo.)

lede cevirecegimiz lambalar sunlar:

kendimize kagittan duylar yapalim. (yaptigimiz islerin geri dondurulebilir olmasi iyi birseydir :) )

kagidi katlayarak duy boyutlarina getirdiktan sonra igne ile delik acip kablonun ucunu ordan gecirip bukerek duy yaptim kendime :)

sonra da bunlari duylara gecirip yerlerine yerlestirdim.

ledler calisma mantigina gore + ve - yonleri fark ettigi icin bu duylari baglarken deneyerek yonunu bulmanizi tavsiye ederim. denemek icin ise, resmini cekmeyi unuttum ama beyaz kisma arkadan bakarken en soldaki soketin en soldaki ayagi - ve onun bir sagindaki + olarak calisiyor.

gosterge kutusunun altindaki killi seyin bacagim oldugu dogrudur :)

sonra da tum herseyi soktugumuz sirasiyla geri yerine yerlestiriyoruz ve sonuc:

Kalin saglicakla :)

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş