LPG KABLO

Yumurta Kasa Accent 1.3 LX - LS Fazla Yakmasına Çözüm Burada

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda koray2907 tarafından 7 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Konunun en başını okudunuz mu bilmiyorum, bi okuyun. Ben 10 yıldır accent kullanıcısıyım. Aracıma gözüm gibi bakarım.. Bakımsız bi accent çok da yakar, tekler de, çekişi de düşük olur, yolda da bırakır.. 3 ay önce aldım diyorsunuz.. kim bilir sizden önce araç nasıl kullanılmış, geçmişini biliyor musunuz???.. 15 yıllık bir arabadan bahsediyoruz.. kimlerin elinde neler görüyor kim bilir... herşey bakım yaptırdım diyip de hava filtresini buji filtresini değiştirmekle olmuyor.. ben öyle bi bakım yaptırdım ki 2014 yaz ayında, tam 2500 lira para harcadım.. Bu harcadığım para motor rektefiyesi için değil.. Ağır bakımını yaptırdım.. A dan Z ye aklınıza ne geliyorsa, 95 kalem parça değiştirdim, 3 sayfa dolusu liste.. ve hepsini de hyundai yetkili servisinde orjinal parçalarıyla değiştirdim.. yan sanayi bile kullanmadım.. Karbüratörüne 300 liraya yakın masraf yaptım.. Karbüratörü söküldü, komple içi dağıtıldı, en ufak iğne deliği kadar olan yeri bile temizlendi.. Diyafram ve keçeleri değişti.. Sonuç mu?? Şimdi ne tekliyor, ne fazla yakıyor, ne de çekişi az.. 1.5 gibi kaçıyor maşallah.. 5 yıl sorunsuz binerim.. Ayrıca baskı balata da fark ettiriyor.. Silkelemenin sebebi karbüratördür.. İyi bir ustaya götürün.. temizlesin

2. Hasansan

Hasansan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    hasan sandık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tabiki okudum araştırdım araba konusunda yeniyim ilk arabam oda accent oldu tavsiye eden arkadaşlar sayedinde sağlam olduğunu söylediler bende aldım önce bakım dediler yaptırdım lpg bakımı da yaptırdım bu tarz aksaklıklar sorunlar konusunda çok yabancıyım öğrenmeye çabalıyorum doğru ustayı servisi bulmakta zor başında mı durmak gerekiyor yada istanbulda bilginiz varmı oraya götüreyim

3. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    dediğim gibi, karbüratör temizliği ve bakımından sonra, güzel bir ayarla hiç bir sıkıntınız kalmayacak.. hem motorun sesi değişecek, daha düzenli çalışacak, hem tekleme sorununuz kalmayacak, hem çekişiniz artacak, hem de yakıtınız düşecek.. buji ve buji kablolarınızın orjinal olmasına dikkat edin.. Ben 10 yıldır kullanıyorum, bu zamana kadar sorun yaratmadı bana.. herşeyini öğrendim artık :) İstanbul da hangi semttesiniz?

4. Hasansan

Hasansan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    hasan sandık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Öğrenmek güzel sizin sayenizde bende birşeyler kapmaya sorun olduğunda bu yüzdendir dicem inşallah, ben anadolu yakasında ümraniyede ikamet ediyorum anadolu yakasında nerede olursa tavsşyen giderim slm mını iletirim, birde karbüratör değişirken diyaframda değişmesi gerekiyor demişsin kesin değiştirirler mi yoksa ben götürdüğümde değiştirmrsi gerektiğini söyliyim mi? birde buji kablololar orjinal değilse onlarıda kesin değiştirmem gerekli mi? tekleme içn yapılacak birşey varsa söyleyin aklınızdakileride bende ona göre servise söyleyeyim, teşekkür ederim tavsiyelerin için.

5. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    rica ederim :) karbüratör değişmiyecek, sökülüp içi dışı temizlenecek.. bi nevi rektefiye görcek diyelim.. büyük ihtimal diyafram yırtılmıştır, o değişir.. usta zaten anlar. Dersin, çok yakıyor, çekiş düşük, çok tekliyor diye, ona göre bi ayar yapar.. Ümraniye çok ters, benim ustam 4.levent sanayi mahallesinde.. Ümraniye de de bulursun iyi bir karbüratörcü, fiyat al hem. buji ve buji kabloları orjinal olsun.. yeni değiştirdiysen dokunma şimdilik, götürdüğü yere kadar.. boşa masraf yapma

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ocak 2015
  6. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ya Koray, bişi sorcam benim araç elhamdülillah yağ eksiltmiyor böyle olunca yağ yakmıyor demek dimi ? Birde ben geçen motor yağ kapağını açtım hani yağ eklediğimiz yeri, köpüklenme olmuş, ondan bişi olurmu ?

7. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:

Araç kaç km de? Resimdeki gibi bi köpüklenmeden bahsediyoruz sanırsam :) Castrol 10/40 mı kullanıyorsun? Castrol köpüklenme yapar.. Köpüklenme sadece kış aylarında ve kısa mesafede yapıyorsa normal. Çünkü motor yağı motor bloğundan önce ısınır. Blok soğuk yağ sıcak olunca aynı çaydanlık kapağındaki gibi buharlaşma olur. O da sarı renk bir köpük oluşturur. Eğer uzun süreli kullanımda da yapıyorsa ve yağ çubuğunda da köpük görünürse o zaman yağa su karışmış demektir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Ocak 2015
    Tilki bunu beğendi.
  8. DjMuratHan

DjMuratHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Murat Demirel
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    ustamla görüştüm yarın sabaha randevumu aldım bakalım neler olacak :)

9. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    beklemedeyiz :) kaça yapacak usta?

10. DjMuratHan

DjMuratHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Murat Demirel
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    fiyat olarak 80den başlar 150ye kadar gider dedi ustam. 150ye de mal oldu :) içerisinden 1çay bardağı kadar kum çıktı.. ilk resimde diyafram burada diye gösterdiğin yer sadece kapakmış orayı açmadı bile zira komple karbüratörün içi açıldığı için altı temizlendi zaten. çift boğaz açmaya yarayan diyafram, gaz telinin bağlandığı yerdeki eski çınçınlı bisiklet ziline benzeyen vatandaşın içindeymiş. o arkadaşın sıfırı 500 lira civarındaymış ve tamirini yapan neredeyse yok gibi birşeymiş ve Ankara'da sadece 1 usta yapıyormuş ki ben de ona gittim :) ayrıca içerisindeki farklı işlevlerdeki 3 diyafram daha kuruyup parçalanmış ve içeri gelen benzin kokusunun sebebi buymuş. ayrıca kelebeklerden biri de öyle aşınmış ki kapalıyken bile yarım açık kadar kaçıracak cinsten.. benzin ayar vidasını yıllarca hiç ellememişler o da orada kuruyup kalmışonu da çözdü ustam güzelce ayarını fln yaptı.. benzindeki öksürme durumu da geçti. şu anda yakıt tüketimi 34 kuruştan 23 kuruşa düştü (kış günü 0_o) ilk çalıştırmada ısınması yaklaşık 15-17 dk arası sürüyordu şimdi 6 dakikada ısınıyor :) 2. viteste yığıldığı Cinnah Caddesi'nde (Ankaralılar bilir, dik ve uzun bir yokuş yukarı caddedir.) bu sabah 4. vitesi istedi resmen :) Bunlar da değişen diyaframlar ve aşınmış kelebek:

Kelebeğin normalde yusyuvarlak olması gerekiyo benimkinde çentik oluşmuş resmen :)

Bu da karbüratör temizlenme aşamasındayken:

alttaki iki gri şeyin arasında görünen kırmızı çizgiler yeni diyaframların kenarları. bir de karşı taraftaki gri şeyin altında vardı.

Ankarada bu işlemi yaptırmak isteyen olursa google'da oto karbüratörcü Bayram usta ya da oto karbüratörcü Necdet usta diye aratarak facebook sayfasına ulaşılabilir :) kesinlikle tavsiye ederim :)

Edit: tam tasvir edemediğimi düşündüğümden ve elimde kaputumun içinin resmi olmadığından senin resim üzerinden işaretliyorum, mavi yuvarlak içindeki çift boğaz açan diyafram:

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Ocak 2015
  11. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    paylaşım için teşekkürler :) Nasıl ama konunun başında söylediğim gibi ciddi ölçüde fark oluyor değil mi? Memnun musun? benden 1 su bardağı pislik çıkmıştı :D 150 liraya iyi yaptırmışsın, 2 de bile patinaja kalkıyor araba, çok atak oluyor.. Aslında her sene bakım yaptırmak lazım karbüratöre.. hava filtresi her ne kadar havayı süzse de karbüratör kirleniyor.. O kırmızı ile işaretlediğim yer diyaframlardan birisi, ben temsili olarak gösterdim. Ama dediğim gibi diyaframlar yırtılıyor ve işlevini yitiriyor, dolayısıyla fazla yakıt harcıyor, koku da yapıyor. Burdan aracım çok yakıyor, çekişi düştü, tekliyor diyenlere duyrulur :D

12. DjMuratHan

DjMuratHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Murat Demirel
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    bu kadarını beklemiyodum açıkçası.. hele çift boğazı açınca çıldırıyo araba :) arkadaşımın motoruyla oynanmış murat 131'i benim arabayla oynuyodu önceden. dün otobanda denedik şimdi benim araba oynuyo onunla :) karbüratörlü arabası olan herkes yılda 1 muhakkak yaptırmalı bence :) en az bir yağ filtresi değişimi kadar gerekli olduğunu düşünüyorum :)

13. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynen gösterdiğin gibi kapak ve kapağı kaldırınca o boğaz kısmında var... Ama uzun süredir varmı bilmiyorum. Castrol 10/40 kullanıyorum. Ama yağ çubuğu temiz onda yok... Geçen baktığımda köpüğü temizlemiştim, eğer bir daha bakıyım gene köpük dolduysa... Yağmı değiştiriyim ? Hangi yağ koyuyum ?

14. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yahu bu kalbiratör temizşliğini bende mi yaptırsam ? Ne dicez ustaya ?

15. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    ben de yine karbüratör bakımı yaptırmayı düşünüyorum. Çünkü diyaframlar bi müddet sonra yırtılıyor.. Diyaframın yırtılma nedeni de motora aşırı yüklenme.. yani 6000 devirlere çıkınca, bi müddet sonra diyaframlar gidiyor.. 0-100 ü de baya etkiliyor

16. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Dediğim gibi castrol özellikle kışın köpüklenme yapıyor. Yağ çubuğunda köpüklenme yoksa sıkıntı olmaz. Yakın zamanda değiştirdiysen yağı gittiği yere kadar kullan, sonra değiştirirsin.. Ben shell 10-40 kullanıyorum

Karbüratör için muhakkak git.. Bana kalırsa senede 1 kez, hadi en kötü 2 senede 1 karbüratör bakımı şart.. temizliği şart.. diyaframlar çabuk yırtılıyor ve zengin yakıt hava karışımı ile fazla yakmaya neden oluyor.. koku da yapıyor, tekleme de yapıyor.. içi çamur ve toz olduğu için iyi hava çekemiyor yada 2.boğaz kelebeği tam açılmıyor. dolayısıyla çekiş de düşük oluyor.. git bi karbüratörcüye.. aracımın çekişi düşük, çok yakıyor diye temizlettirmek istiyorum de.. bi güzel ayar da yaparlar.. canavar gibi olur araban :) :)

Tilki bunu beğendi.
  17. Murat55

Murat55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    358
    Ad Soyad:
    Murat Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    aracınız şimdi kaç yapıyor bende karburatörü temizlettim 4 ay önce sabah bıraktm aksam aldım naptılar göremedim acıkcası içim rahat değil ama yakıtıma nazar değmesin tütütü masallah :D

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Ocak 2015
  18. DjMuratHan

DjMuratHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Murat Demirel
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    o hesaplamada bir hata var 15 krş olmasının imkanı yok :D 60-70 kmsini kontak kapatarak fln mı gittiniz anlamadım :D ya da haberiniz olmadan bir tanıdığınız arada gaz almış fln olabilir :D benim araba zorlayınca 190ı gördü otobanda ama yanlarda bir de kanadı olsa direk havalanacaktı yerden kalktı resmen korktum yavaşladım geri :) yakış konusunda ise, gaz ile normal gidince 19 krş abartınca 55 krş yaktı :D normal gidiş benzinle 23 krş abartarak gidiş benzinle 46 krş.. uzun yol deneyemedim bunlar şehir içi hesaplamaları..

19. Murat55

Murat55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    358
    Ad Soyad:
    Murat Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Kndim 50 lira yakit aldim depoda hic yakıt yoktu tekleyerek gttim yani snra uzun yola ciktim 90-110 arasi gttim hic basmadim sadece 8 kmlik bölümü şehir ici :) hem neden imkansiz olsun ki benim aracim hep bu degerlerde yakiyo :)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Ocak 2015
  20. Murat55

Murat55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    358
    Ad Soyad:
    Murat Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Benim aracta duz yolda hayatta 150 yi gecmiyor ama allaha şükür ne yag yakma ne düzensiz calisma hicbisey yok :)

Bu Sayfayı Paylaş