LPG KABLO

Yol Bilgi Ekranı ve Yakıt Sarfiyatı

'İ20 Forum - Club' forumunda rambo65 tarafından 2 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Tarih: 17.02.2013

Araç: i20 Troy 1.4 CVVT manuel 100 PS

Alınan yakıt: 95 oktan BP 4.86TL/LT

Tutar: 152.41 TL (31,36 LT yakıt)

Gidilen Yol: 433 km

Tüketim miktarı: 0,35 kr/km 7,25 LT/100km

Yol bilgisayarı 7.0 LT/100km

:RpS_love::RpS_love: i20 :RpS_love::RpS_love:

2. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Tarih: 04.02.2013

Araç: i20 Troy 1.4 CVVT manuel 100 PS

Alınan yakıt: 95 oktan BP 4.86TL/LT

Tutar: 170 TL (35 LT yakıt)

Gidilen Yol: 550 km

Tüketim miktarı: 0,31 kr/km 6,35 LT/100km

Yol bilgisayarı: 6,2 LT/100km

Bu yolun % 50 si şehir içi % 50 si şehirler arası yolda yapılmıştır.

i20 nin yol bilgisayarının da çok tutarlı olduğu bir kez daha kanıtlandı...

I :RpS_love: i20 Troy

3. ReaCTioN*

ReaCTioN* Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Murat Unur
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Arkadaşlar i20 çok yakıyor deniliyor ya... Ben dün gece birkaç fotoğraf çektim arabada yakıt tüketimi gayet düşük , yol bilgisayarı tam sağlıklı değil deniliyor ama ne kadar farkedebilir ki? Fotoğraflar Ankara'da İstanbul yolunda çekilmiştir.

Buyrun Fotoğraflar:

İlk Fotoğraf'da Saat: 00.23 Tarih 30.03.2013 3.7Lt/100

İkinci Fotoğraf Saat: 00.25 Tarih 30.03.2013(2dk sonrası) 3.6Lt/100

Üçüncü Fotoğraf Saat: 00.26 Tarih 30.03.2013 3.5Lt/100

Benim düşüncem şu şekilde;
    i20 kesinlikle çok yakan bir araç değil , arabayı tanıdıkça anlıyor insan bunu... Araç 2.Devire gelince vites değiştir uyarısı veriyor , gayet her uyarıyla değiştirdim 6.vitese gelince aracı 1.5 devirde sabit tuttum yol bitmese sanırım daha da düşecekti Litre kullanımı :) Kolay Gelsin

Not:Araç Yeni i20 Crdi Jump

4. leventak_2

leventak_2 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    levent akçayır
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    malesef yok selim

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

mesajınızın üzerinde uzun süre geçmiş ama yine de düzeltmek istedim:

hata payı: ((5,9-5,87)/5,87)*100=%0,5 yani binde 5 !!!

benim getzin yol bilgisayarı da gayet gerçekçi gösteriyor. binde 5 hata payı benzinliklerdeki pompalarda bile olur.

6. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    TARİH:17.05.2013

ARAÇ:SONATA 2.4 LİTRE OTOMATİK

GİDİLEN YOL:232 KM

ALINAN YAKIT:95 OKTAN SHELL 4.81LT/TL

TUTAR:92,4 TL

GİDİLEN YOL:232 KM

TÜKETİM MİKTARI:0.40 KR 9.3LT/100 KM

YOL BİLGİSAYARI:9.5 LT/100

YOLUN YÜZDE 20 Sİ Ş. İÇİ YÜZDE 80 İ Ş. DIŞI 185 KM NİN ALTINA İNİLMEDİ

7. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    bir de benden yakıt değerleri gelsin. her seferinde bi video falan çekeyim diyorum ama unutuyorum.

mazotun litresi 4.16 tl den depo tam dolduruldu

yol bilgisayarı: 4.6 lt/100
    gidilen yol :610 km
    kalan yakıt : 282

yarısı şehir içi yarısı şehir dışı kullanıldı ( şehir dışı olan yol otoban veya duble yol değil. bol virajlı inişli çıkışlı bir yol maksimum 4. viteste gidilebilecek bir yol )

depo tam bitmedi ama her seferinde olduğu gibi kalan 282 km lik yakıtla tahminim 350 km rahat giderim.

8. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Seninki dizeldi değil mi... Dizeller biraz yakıt olarak kalındır... Daha az yakması gerekiyor...

9. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    evet dizel de daha da az yakacağını düşünmüyorum gittiğim yollar sürekli iniş çıkış bol bol virajlı virajların biri bitmeden diğeri başlıyor buralarda. şehir dışı diye kastettiğim yol bu şekilde. bir depo ile 900 km belki de bana az geliyor yakıt.benden çok çok az yakıt yakanlar da var demekki camiamızda.

10. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Yok yok normal... dizelde olsa turbo da olsa yokuşu yedi mi araba yakar... Yokuşu çıkabilmek için ne kadar ekmek verirsen o kadar köfte alırsın...

11. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    yok yok hocam bence moralim bozulmasın diye normal diyorsunuz.:D:D çünkü yakıt değerlerimi yazdığımda belirtmiştim iniş çıkış ve bol miktarda virajlı yollarda kullandığımı:cool::cool:

12. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    iniş çıkışlı yollarda 900 km yapıyormuşsun... Daha ne olsun... maşşallah diyelim :)

13. akyuz_mert

akyuz_mert Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    MERT AKYÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    göstergeye kafayı takmamk lazım ama niye diğer bütün araçlar gibi gösermiyor niye ben 550 km menzil ile 850 900 km yl gidiyorum. biri km mil demiş şimdi gidip bakıyorum ayarlarına bir sonuca ulaşırsam yazarım.

14. ömerg

ömerg Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Merhaba arkadaşlar. Yeni İ20 1.2 jump aracımla aranıza katıldım. Allah herkese kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. Benim de bu yol bilgisayarı hakkında kafama takılan bir şey var. Yol bilgisayarını sıfırlayıp aracı çalıştırdıktan sonra ortalama tüketim 100/34 L den falan başlıyor. 1 km kadar sonra 10-11 lere düşüyor. 34 den başlaması bana çok garip geldi. Acaba bi sorun mu var.

Bu arada dün şehirler arası yaklaşık 100 km yol yaptım ortalama tüketim. 100/5.1 L .... farklı bir günde sıfırlayıp şehir içini ölçtüm Şehir içinde 8-9 L gösteriyor değerler nasıl??? Şehir içi biraz fazla değil mi sizcede...?

15. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Şehir içinde fazla değil, normal. Tüpte 9.5 -10 'ları buluyor benim Era 'da.

Sorunuza gelince;

1-) Yol bilgisayarını birinci viteste sıfırlayın, drag yarış kalkışı gibi 7 bin 8 binlerde kalkıp 5. vitese kadar aracı o şekilde kullanın, 100 km / 40-50 litre bile olur o rakam..
    2-) yol bilgisayarını 5. vites 90 km sabit hızla giderken sıfırlayın ve 10-15 km o şekilde kullanın, 7-8 L / 100 km 'den başlar.

Yani: o anda anlık olarak bir sonraki sıfırlamaya kadar ortalamasını alıyor yakıtın.. Totale bakıyor. Bardağa demi az koydun.. Bardağın %100 'üne göre dem oranı %20 ise, suyu doldurmaya başladığın anda bu oran %3-4 'e kadar düşer. Bardağın hacmini büyüttükçe dem oranı o kadar daha düşer.

Umarım anlatabilmişimdir. Kısacası aracınızın yol bilgisayarı ve yakıtı normal. 1.2 motora göre yüksek bile aslında, benim LPG de 100 km 'de 7.3 litre yakıyor. LPG sarfiyatının benzine oranla %140 daha fazla olduğunu var sayarsak, (1 litre benzine 1.4 litre LPG gibi harcıyor çünkü) benim 1.6 motoru benzinde kullansam senin verilere yakın bir veri elde edeceğim.

16. ömerg

ömerg Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Cevap için sağol kardeş. dediğin gibi 1.6 yakın değerler oluyorsa ya bende bir sıkıntı var ya da 1.2 az yakar diye bizi kandırıyorlar....

17. Erhan D.

Erhan D. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    243
    Ad Soyad:
    Erhan D.
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Arkadaşımın caddy si vardı.Anlık tüketimi ilk kalkışta 50 litreleri görürdü.Zaten araç en fazla yakıtı ilk kalkış esnasında sarfeder.Çünkü tork sıfırdır.Hele birde geri giden aracı birinci vitese takıp kaldırmaya çalışın o zaman 60-65 litreyi görürsünüz.Ama aracın tork eğrisi düzeldikten sonra yakıt sarfiyatı normale döner.

18. blackdesign

blackdesign Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Erman PEHLİVAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Bu tamamen aracın şase ve kilosuyla ilgili. Aerodinamiği iyi olan ve 900 kg civarında 1.2 motorlu bir araç, 1600 kg luk 1.6 araçtan az yakar.. Şu da var, 2.0 L motorlu 1600 kg araçta, 1,6 'dan daha az yakar. Enjeksiyonlu olmak kaydıyla tabi.

19. RSUBASI

RSUBASI Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ramazan SUBAŞI
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Servisin anlamadığı konusuna bende katılıyorum. Arabayla ilgili bi soru soruyosun acayip acayip cevaplar veriyorlar. Örnek Soru: Benim arabanın emniyet kemeri uyarı sistemi çalışmıyor. Cevap: Belki sizin arabanızda o özellik yoktur. Arabam 2012 model i20 dört koltukta da emniyet kemeri uyarı sistemi var. Üstelik standart donanım.

20. can01

can01 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    57
    Ad Soyad:
    can oguzoglu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    bilgisayar ekranındaki gidebileceginiz yol göstergesi şamandıraya baglıdır ve bazen şamandıraların ayarında poreblem oluyo mesela bir önceki aracımda maksimum 640 km gösterirken göstergeler simdiki aracımda 560 gösteriyor birde bu veriler şamandıranın en üste dayandıgı zamanki veriler olarak yansır siz ponpanın ilk attıgı yerde bırakmıyosanız zaten normal verileri yakalamak mümkün degil çünlü pompa attıktan sonra nerdeyse 10 lt daha alıyor depo ama bilgisayar bunu baz almıyor gelellim dizelin yakıt tüketimine şu anda elimizde 4 tane i20 dizel var biz istanbul dayız istanbulun trafigi malum ama bu araclar dan hiç biri 5,5 altına düşmüşlügü yok yogun soguklarda ve tırafikte 7.2 lere cıktıgı da bir gercek o yüzden aracınız normal yakıyor ha gelellim 3.5 lil yukardaki yayınlanan verileri bu araclar uzun yolda stabil kullanış tarzıyla 4.4 lere kadar düşer ama nedense herkez araban az yakıyo der simdi hafif meyilli bir yolda hareket halindeyken bilgisayarı sıfırlar bir müddet boşta giderseniz veriler 3,3 lere kadar düşer ama gaza bastınız anda bu veriler hemen değişir yani uzun vadede 3,5 gibi bir rakkam yok ve ce bilgisayarınız 640 km yapabileceginizi gösterir ken sizin 800.900.1000.hatta 1200 gibi yol ve kullanım durumuna ve depoyu gırlana kadar doldurma durumuna göre degişiklikler görebilir siniz bunlar cok normal aracın ilk verdigi veri standart sonrası tamamen yol hava sıcaklıgı trafik mesafe klima gibi etkenlerle hesasaplanım size gösterilendir ve sizin kullanım tarzınızla alakalıdır

örnek arkadaşımda bulunan i.20 dizel aracın göstergesi ortalama 12 lt den aşagı düşmüyo bana şikayet etti bana bu aracı aldırdın bak sunun mazot tüketimine diye baktık arkadaş aracı sabah 7,30 da calıştırıp yola cıkıyor 3 km yol gidiyo ve istop ediyo akşamda aynisi yani motor ısınmadan stop ediyo dogal olarak tüketim hep yük sek bir pazar günü aracla beraber ailece gezmeye giddik aracı ben kullandım ve seyir ici şehir dışı karışık yapılan yolda 100 km yol yapıldı ve aracın tüketimi 5.9 düştü yani herşey bir etken ve kimsenin kullandıgı aracı baz almamak lazım

Bu Sayfayı Paylaş