LPG KABLO

Yerli Elektrikli Traktör

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda sipartacus tarafından 30 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hiç bisey söylemeye gerek yok...çünkü son 8 9 yıldır ülke kavga ortamıyla yönetiliyor, suçlama kızma bağırma cagirmayla iş yürüyor,...konuşuyorsun olmuyor çıkıyor biri kof muhalefet diyor, inanın bunlar beyaz fistan giyip reis bizi afrine götür deyip en önce bedelliye başvuran çakma adamlar...
    Ben yozgatliyim köyümüz memleketimiz tamamen çiftçi, bedava vermedikten sonra elektriklisini bilmem ama mazotlu olan 40 50bin tl ye iş görürü alınır önemli olan bu adamların diğer maliyetlerini düşürmek mazot gübre ilaç...
    Yerli otomobil dediler milyonlarca euroyu çöpe attılar, senin benim param kardeşim kimse maaşından memlekete bişey bağışlamıyor...
    Yerli uçak yerli araba derken ülke suriyeli ıraklı afganlı yuvasına dönmüş kimsenin haberi yok
    Bu ülke bunları başarsın hepimiz canı gönülden isteriz ama oyalama ve seçim hilesi olursa ,ortaya bisey atıp yapmayip gariban halkımızı inandirirsa o zaman tabiki konuşur bu insanlar

<<bülent>>, muhendus, koreci ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    muhendus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. cenker_baba

cenker_baba Guest

ben hala diyorum avm lerde wc de duvarlara işeyen bir toplumuz tüm dünyanın durması sadece bizim 300 yıl ileriye gitmemiz lazım

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    beni en çok üzen ve inanın zaman zaman meslekten soğutan konu: memlekette gerçekten çalışan ve gerçekten ülkenin teknoloji seviyesini yükselten insanların siyasetin kavgasına yem edilmesi.

birçoğumuzun bildiği 1961 yılındaki devrim arabası örneği,
    ülkede her yıl en az bir devrim arabası projesi gibi proje çöpe atılıyor. bunlar basına yansımadığı için kimse tarafından bilinmiyor. özellikle son 10 yıldır bu iş iyicene arttı.

sırf kendi yandaşı değil diye birçok yetişmiş insanın projesi ortadan kaldırılıyor.

Son düzenleme: 28 Ağustos 2019
  5. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Halil ,

Şahsen, işin yandaşlığın da değilim.
    "Yerli malı yurdun malı, herkes bunu kullanmalı " ilkokuldan beri idolüm olmuştur.
    Sağlam bir milliyetçiyim. Bu forumda beni tanıyanlar 2009 dan bu yana çok iyi bilirler.

Lakin bu gelişmeler, maymun iştahlılık, oy kaygısı ve kavgası, (ki davamızı savunup, sonra SATAN boğçalı dahi bu işin içinde), bencillikler, yiyicilikler, yalancılıklar,
    bir oy için anasını boyayıp, babasına 2. ye satacak karakterde olanlar ,
    beni cidden çileden çıkarıyor.

Bu ülkede helikopter yapıldı, hiç edildi.
    Uçak yapılıp satıldı, lakin en sonunda kapatıldı.
    Devrim yapıldı hiç edildi.

Eyvallah sonuna kadar gidelim ama, DEVLETİN parası bu kadar bol değil.
    Üstüne üstlük yanlış politikalar ve yiyiciler, yandaşlar RAB bana HEP bana dedikçe,

Yönetimdekilerin,
    VATANDAŞIN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA YALAN atmaları ile,
    Bu kadar Ekonomik ve DIŞ siyaset fakirliğinde, bu kadar DIŞ borcun arttığı bir durumda dahi pişmiş kelli gibi sırıtmaları ve " BURASI ÇOKOMELLİ" ifadeleri ile,
    Memleketin ciğerleri yanarken " Uçakların motor yeri boş ve yağ akıtıyor diyen bir BAKANIN ve onu bilgilendiren Ahmakların sayesinde KİRALANMIŞ helikopterlerle iş yapmaya ÇALIŞTIRAN ,düşüncesizliğine ve bencilliğine

Eski bir büroktatın " her cuma bakara makara "bir twitle işi bağlıyorum" zihniyeti ve bu hükümetin bu şahsı BÜYÜKELÇİ atamasına,

Bir büyükşehir seçimi için , Çocuk katilinin kırmzıı bültenle aranan serefsiz abisini TRT1 de roportaja çıkarmalarına,

daha sayamadığım bir sürü pislik , yalancılık düzenbazlık ve riyakarlıklara din üzerinden yapılan siyasete...
    AYAR oluyorum.

Ben veya bizler vatandaşa olarak nasıl bakmalıyız ?

Bu yöneticilerin NERESİNE ve NESİNE güvenerek yola çıkalım?

Allahın aşkına,
    Mühendis birisin, mantık dahilinde açıklarmısın ?

<<bülent>>, muhendus, Halil ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu dediklerini açıklayabilecek Allah'ın kulu yoktur sanırım abi.

Halil, rpurcek, Asel Kaan Efe ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bize hep söylerler: "günlük siyasete takılma" diye.
    evet günlük siyasete takılmayalım ama insanların hakkının yendiği, ve ülke kaynaklarının savrulduğu bu dönemde neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. haklısınız yani.

benim beraber mühendislik okuduğum arkadaşlarımın %60'ı yurtdışına taşındı. büyük bir kısmı kesinlikle dönmeyi düşünmüyor. hepsi de yurtdışındaki çok büyük şirketlerde çalışıyorlar. bu dediğim beyin göçü son 3-4 yılda çok arttı. bu gidenler genelde ülkeden tamamen umudunu kesenler. biz umudu kesmedik. bence umut kesilmemeli, yoksa hayat çok zor olur.

<<bülent>>, Asel Kaan Efe ve Ogun bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Hakan abi benle çok kafa dengi birisin boyuna senin mesajlarına alıntı yapıyorum ne olur kızma abi:)

Bakınız bu alttaki eklediğim resim askerlik bedelli sözleri geçince ekleyeyim dedim:) bunu işyeri whatsapp grubunda paylaştılar gülmekten yarılmıştı herkes.

9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Anladım abi o mevzuyu :) sırf bu yüzden bu ülkede proje üretip kahraman olmayı artık aklımın ucundan beri geçirmiyorum. Yoksa ben TFX uçağı henüz üretilip uçmamışken bile o uçağın 1/20 ölçekli uçabilen modelini birkaç haftada üretip uzaktan kumanda ile uçurabilecek imkanlara şu an halihazırda sahibim:) Yakalayıp havadan izinsiz kamera çekimi yapıyor diye hapse atıyorlar uçakta kamera olmasına bile gerek yok.

Böyle güzel icatlar var abi tübitak onaylı bu alttaki resimde görüldüğü üzere üstten eriği atıyorsunuz alttan convert imam eriği olarak çıkıyormuş:)

Birde Tübitak ta reddedilip harvard tan onay alan projelerin anlatıldığı bu linkler var

https://www.webtekno.com/tubitak-ta...-goren-10-turk-genci-ve-projeleri-h63125.html

10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Duyduğum ( bir akademisyenden ) tübitak son aylarda personel maaşlarını ödeyebilmek için , bankadan faizle kredi kullanıyormuş. Hangi araştırmaya destek olabilir. Bitmişiz ağlayanımız yok , ahbr izlemeye devam.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme: 28 Ağustos 2019
    muhendus bunu beğendi.
  11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    hayvanat bahçesi müdürünü Tübitak a genel müdür atamışlardı, boş sözler yazmayı sevmem belgeleriyle birlikte aşağıya linki ekliyorum

http://www.radikal.com.tr/turkiye/hayvanat-bahcesi-muduru-tubitaka-mudur-yardimcisi-oldu-1191786/

https://t24.com.tr/haber/hayvanat-b...uresten-tiyatroya-iste-yilin-atamalari,280869

cahit arf merkezinden sorumlu olacakmış cahit arf matematikçi bilim adamı bildiğim kadarıyla hatta meşhur arf teoremi var.

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    İki gün önce de bir tv haberinde veriyordu , üni hastanesi baş hek 3 aydır yokmuş gelmiyormuş göreve , yerine bir vet hek baş hekim görevini vekaleten yapıyormuş , hastanedeki diğer hekimler isyan etmişler. Ne fayda bakarsın vet hek fakültenin de dekanı pratisyen hek olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

<<bülent>> bunu beğendi.
  13. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Tam Kara mizah......

14. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Çürüklerin hepsini toplasan, bir kuşum Aydın etmez. Buradan, Bülent başkana da saygılarımı sunarım.

<<bülent>>, erenuzel41 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sayfayı en alttan yukarı doğru kaydırıyordum. Önce alttaki Babayiğitleri!!! gördüm. Yukarıya doğru çıktı üstekileri gördüm. Hadi onlar yapmadı diyecektim ki "askerliğini yapanlar"yazısını gördüm. Yuh dedim.

erenuzel41, cenker_baba ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  16. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Kof diyenler önce liyakatın kelime anlamını öğrensinler sonra bugünkü makamlara koltuklara baksınlar!

Karşı görüşlüye "bu Fetöcüdür" diyene asıl yakınındakiler "hadi len" "amma uzattınız" demeli, inanmamalı asıl onun kişiliğini sorgulatmalıdır! O zaman bu oyunun prim yapmadığını kabul ederler ve bu söylemden vazgerler.

Fırat Ö., rpurcek ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Ben pilin motorun vs yerli olup olmamasında da değilim, varsın hepsi ithal olsun ama o traktöre vereceğimiz marka Türk olsun, dünyaya satılsın, marka değeri bize gelsin ama malesef o da yok. Bir kaç yıl önce komşumuzun bahçe kapısına motor takıyorlar, İtalyan malıymış. Detayını bilmiyorum ama görünen basit bir elektrik motoru, buna bağlı bir dişli ve devre kartı, bunu bile üretemiyoruz dert olmuştu bana. Hadi bunu da geçtim, adam tırına bıranda alıyor o bile ithal.

Böyle bir tanıdığım var, çalmadık kapı bırakmadı şimdi kendi başına çabalıyormuş.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  18. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Konu açıldığı noktadan bir miktar uzaklaşmış ama ben yine de traktöre yorum yaparak başlayayım. Böyle projeler arkasında bir marka olmadıktan sonra bana çok da önemli gelmiyor açıkçası. Bugün Dünya'nın önde gelen ülkelerinden Rusya muazzam bir teknoloji birikimine karşın markalaşamamanın etkisiyle zengin yeraltı kaynakları ve askeri gücüne rağmen ekonomik krizlerden tam olarak kurtulamıyor. Bu nedenle bence ortaya çıkan ürünün ülkeye katkı sağlamasında marka, kalitesinden de önemli bir unsur.

Ford'un F-max tırının lansmanında anlattıkları kadarıyla motorundan tasarımına kadar her şeyi Ford Türkiye tarafından tasarlanmış ve üretimi yapılmış. Aynı şekilde Fiat Egea'nın da tasarımı TOFAŞ tarafından Bursa da yapılmış ve üretimi de aynı şekilde Bursa'da devam etmekte. Demem o ki bu topraklarda bu iklimde bu havada teknolojiyi üreten ve satanların ikliminden havasından farklı bir şey yok. Bugün bu ülkede Renault,Honda,Ford,Hyundai,Fiat,Toyota,Isuzu gibi pazar payı azımsanmayacak markaların üretimi yapılıyor. Volkswagen'in ise bu markalara katılacağı söyleniyor. Bu kadar markaya ev sahipliği yapan ülkemizde örneğin f-max veya egea neden büyük markalar yerine, yerli ürün adıyla yerli markayla satılamıyor ? İşte üzerine yoğunlaşılması gereken olgu bana sorarsanız budur.

Bu kadar marka bu ülkede çalıştıracak kalifiye elemanı, uygun makineyi buluyorken nasıl oluyor da koca ülkede biri çıkıp markam bu ben şu araçları üretiyorum-üreteceğim diyemiyor :) Başımızdakiler buna odaklanmak yerine yerli araba yapalım diye kendileri uğraştığı(?) müddetçe bu ülkede bir yerli otomobil göremeyeceğiz :) Birileri çıkıp OYAK,ASSAN,OTOSAN,TOFAŞ gibi firmalara ya güzel kardeşim ihtiyacınız nedir şu büyük markaların üreticiliğinden çıkıp kendi adınızla bir marka oluşturmak için sorusunu sorup onları tatmin edecek yanıtı vermediği müddetçe ( ki günümüzde çin hariç herhangi bir ülkenin sıfırdan global bir otomobil markası yaratması bence neredeyse imkansız) yerli otomobil prototipten öteye gidemez. Yerli elektrikli traktör de böyle yerli elektrikli traktör olarak değil de Tümosan elektrikli traktör veya Başak Elektrikli Traktör olarak haberlere çıkmadıktan sonra benim için önemsiz.

Pil konusu konuşulmuş yukarıda ona da ufaktan değinmek isterim. %100 olarak tüm parçalarının ülkemizde üretilmesi zaten çok gerçekçi değil. Bunun üzerinden yerli ürünlere yüklenilmesini de son derece boş buluyorum. Benim bu ürünlerde kriterim şudur: Yarın öbürgün ithal ettiğin parçayı ithal edemez duruma gelirsen uygun yatırımla süreç çok uzamadan ülkende üretebilir misin.Eğer bu sorunun cevabı evetse ithal etmekte bir sorun bulmuyorum. Burada kritik nokta bizim yerli ürünlerimizde bu sorunun cevabının hayır olması :)

ozgutozkan ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş