LPG KABLO

Yeni Tucson 1.6 T-GDI DCT Yakıt Tüketimi Testi

'Tucson Forum - Club' forumunda MSC tarafından 8 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

1. Tucson33

Tucson33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Hilmi tekeli
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Selamlar arkadaşlar hep forumlardan bilgi edindim ama bu ilk forum üyeliğim bende tecrübelerimi paylaşmak istedim belki Bikaç arkadaşımın merakını gidermek ümidiyle. Tucson 1.6t gdi elite plus model aracımı 5ay oldu alalı Mersin'de yaşıyorum aktif şehir içinde kullanıyorum uzun yolda alanya mersin arası kullandım birde Konya mersin yaptım şehir içi normal kasmasan 9.5-11 litreyi aşmadım ben hiç uzun yolda 120 altı giderseniz 8-8.5 civarı. Aksaray mersin otoban da 300 km yolu min 150 km max200 km kesintisiz geldim 10 litre yaktı Ada'na mersin otoban da 140 on altına düşmedim gene 10 litre 9.8 litre yaktı. Alanya mersin yolu gidiş geliş toplam 650 km yol yaptım 280tl benzin yaktım şimdilik benden bu kadar umarım kayda değer bilgiler olmuştur

ReNe, Halil ve MSC bunu beğendi.
  2. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Müthiş karizmaya sahip bir araç . Lakin biz dizelcilere yakıt tüketimi askeriyenin revo muydu adı neydi tam hatırlamıyorum o tip araçların yakıt tüketimini aklıma getiriyor :D

MSI bunu beğendi.
  3. Atilla25

Atilla25 Guest

Vallahi aynı şeyi ben de düşündüm Türker abi..

Bizim blue ları görseler 1.4 atmosferik motor, şehir içi 12-13 Lt leri ne yapacaklar acaba?

Öpüp başına koyacaksın böyle arabayı, 1.6 turbo 7 ileri otomatik 1.7 ton, üstelik güvenlik testlerinden tam puan toplamış, yetmemiş birde 4x4, ya hu arkadaşlar yanlış anlamayın ama bu araba mis gibi, Allah'tan belanızı mı istiyorsunuz:) Değerini kıymetini bilin..

4. Arth

Arth Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Murat Bayatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Opel
    Güzergah Acarlar - Riva yazılmış. İnternetten biraz araştırdım, Acarlar rakım 220m görünüyor Riva 40m. Bu ortalama tüketimi etkiler. Test sadece gidiş ise sonuç yanıltıcı. Yok, gidiş-dönüş yapılmışsa benim 1.4 T Astra kadar yakıyor demektir.

Şu anda Hyundai sitesinde 1.6 T-GDI 4x2 DCT de satışta görünüyor, acaba bunun 4x4'e kıyasla tüketimi nasıl? Deneyen oldu mu?

5. MumyeX

MumyeX Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    SİNAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Merhaba. Dsg Vites araçlar asla dediğiniz hızı o devirde göremez öncelikle. O ekran görüntüsü alınan araç VW CC Benim aracım o resmi görüp siteye üye oldum .) nette videosu var zaten 120 km 2500 devir civarıdır tüm dsglerde. Şuan Tucson Manuel 1.6 T-gdi Kullanıyorum elit plus donanım harika bir araç yakıt şehir içi Ankara içi diyim ben 9 litre civarı ilginçtir ki şehir dışıda 120 de sabit olursa 8.5 civarı ama 110 gibi gidilirse 8 hatta 100 le gittim 7 gibi oldu. Aracımın videoları yine youtube da mevcut aracın neler yaptığına nasıl bir canavar olduğuna inanamazsınız. youtube arama yerine mumyex yazıp çıkan videolara bakın isterseniz.

orse, Halil ve MSC bunu beğendi.
  6. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Günümz şartlarında 1.6 turbo ve otomatik bir suv için ideal bir tüketim bence. Benzin pahalı araba ne yapsın lpg ile gayet güzel yürüyenler de var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. gendermarie25

gendermarie25 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Savaş Gökta
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Ben de zannediyordum ki benim tucson style paket çok yakıyor Adana kadirli arası mesafeyi 7.7 lt ile tamamlıyorum genelde 1900-2000 devir 110 km hız ara hızlanmalar oluyor haliyle. Sakin kullanım bu olsa gerek bir ara 7.4 gördüm ama onda çok sıkılmıştım. Çocuklar varken hız yapmam tavsiyede etmem.

8. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    85-90 km/h hız ile giderseniz yakıt tüketiminiz düşecektir...

9. MuratCD

MuratCD Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Cenk Demiray
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Değerli arkadaşlar, yaklaşık 130 bin TL lik bir araca binerken, bugün itibari ile yaklaşık aylık
    1200 TL mevduat kaybı
    200 TL sigorta bedelleri
    80 TL bakım
    Yani kapının önünde 1500 TL aylık gider oluşuyor. Daha arabaya binmeden bu parayı veren bir kişi hala neden 35 kuruş mu yaktı,50 kuruş mu yaktı yorumları yapmaya çalışıyor anlamadım.
    Kaldı ki bu tür bir sınıfta 10 lt altında yakan bir araç yok. (Aynı ebatlarda olmamasına rağmen 1,2 kadjar dahil)
    Saygılar

Köksal, MSC ve olcaybastug bunu beğendi.
  10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Parası olmayan suv'a binmesin derim hep. :)

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tilki bunu beğendi.
  11. gendermarie25

gendermarie25 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Savaş Gökta
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Param var aldım, param var lpg takdırdım prins sıvı sistem gen3 8500₺ arabaya takıldı direk yola çıktım, 250₺ ile Ankara'ya gitmiştim 100₺ ile geri döndüm. Tasarruf tavan yaptı. Tucson kullanan herkese tavsiye ederim. Problem var mı derseniz, ilk çalıştırmada motor soğuksa almıyor, bazen kafası karışıyor vites değiştirme uyarılarını 2000 devirden sonra veriyor, çekişte sorun yok ara hızlanma normal. Tavsiye ederim gidip landirenzo vb yarı benzinli yarı lpg li sistemlerle uğraşmayın

12. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Işyerimden bayan arkadaşım,
    1 yıl i10 1.2 otomatige bindi ort. tüketimi 10.5ti her daim.
    Peşinden kısa bir süreliğine i20 Active aldilar 1.4 otomatik 12/13 litrelerde geziyordu tüketim.
    Son 5 aydir da Tucson GDI A/Tye biniyor.

Dedimki; hocam her araciniz bir öncekinden daha çok yakıyor :)

Aynen dediki; "i10la bile 10 litre yakiyoduk, şimdi de 12 yakiyoruz ama en azindan jipe biniyoruz :D

İşin özü; Benzinli otomatik araba alinacaksa en heybetlisinden alinmali ki, yaktigina değsin;)

13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    40.000km yol yaparsanız 9.000 lirayı çıkartırsınız, tasarruf ondan sonra başlar. Problem tespiti için çok erken bence, daha kafadan yaşadığınız bu sorunlar karma sistemlerde yok.

14. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Geçen hafta, gdi motor ve tam otomatik Tucson aldım. Bugün ilk uzun yolumu yaptım. Tatil sonunda detaylı bilgi için konu açarım kısmetse ama, 850 km lik İstanbul-Kaş güzergahını (ki bilirsiniz, bu güzergahta çok fazla yokuş ve virajlı yollar var) yol bilgisayarı verisine göre 6,3 lt /100 km ile tamamladım. 2 yetişkin 1 çocuk, dolu bagaj, ve yolun yarısında sürekli açık klima ile bu değere ulaştım. Biraz dikkatli kullanınca bence gayet iyi bir değer bu.

MSC bunu beğendi.
  15. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yakıtı düşürmek isteyen arkadaşlara bir ufak tecrübemi iletmek istiyorum. Aracım Hyundai Tucson 2015 T-Gdi 4x4 Elite Plus. Yılbaşında satın aldım ve ahlakını yeni öğreniyorum. Tabi herkes araçlarını ve lastik basıncı vs bilgilerin farkında ama benim Tucson gibi büyük araçlar için ne kadar önemli olduğunu şu şekilde anladım ve paylaşmak istedim;

Lastik basıncını önemseyip bakmadığım için soğuk halde 32 olan lastik havalarım daha soğuk havada 30 olarak çalışmaya başlıyordu ve şehir dışı (Ankara-Konya) 10l/km şehir içi 13l/100km ortalama ile bir depoyu yedikten sonra lastik havalarını 37psi yaptım soğukken 36psi ve ısınınca (yine soğuk havada) 38psi olarak çalışıyorlar. Tüketim şehiriçi 8,5l ve şehirdışı 7l/100km olarak değişti. Konya-Aksaray arasındaki toplam 147km yolu 7l ortalama ile bitirdim hızım cruise control ile sabit 110km/saat. Yol süresince birkaç kez ufak eğimli rampa tırmanırken tüketim 0.2l arttı ama ortalamada 7l ile bitirdim. Yolculuk -4/-1 derece soğukta gece gerçekleşti. Yolculuk başlangıcının 20l gibi olduğunu düşününce aracımın bu ortalama için 4-5l seviyesini gördüğünü söyleyebiliriz.

santafe2004 bunu beğendi.
  16. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    haluk abi 30 32 psi lardan basıncı 37 çıkarman risk tehlike yaratmıyormu?
    benim aractada 2 yolcu ile ön arka 30 psi geçiyor
    full dolu iken 32 psi önerilen.etiketten baktımda....şimdi ben bunu 37 psi çıkarırsam bende ne gibi bir değişim olur ?

ozdemirh bunu beğendi.
  17. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bütün araçlarda genel olarak lastik hava basınçlarının katalok değerlerinden yüksek olması yakıt tüketimini düşürür ancak konfor yol tutuş yönünden de olumsuz etkiler.
    Bence kış şartlarında lastik soğukken katalok değerlerinden 1-2 psi yüksek olması optimum yakıt konfor dengesi sağlar.

ozdemirh bunu beğendi.
  18. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Şu arabanın görünüşüne, duruşuna ve kalite hissine bayılıyorum ancak bu tüketimle almam. Şunun 1.6 dizelini yapıp getirmiyor ya Hyundai ne diyeyim bilmiyorum. :(

ozdemirh bunu beğendi.
  19. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Kusura bakma kardeşim ancak gördüm. Ben açıkçası Hyundai servisin tavsiyesini dinledim. Aracın orijinal kullanma kılavuzunda lastik hava basınç değerleri mevcut. Sayfa 630 (Bölüm 8-4) tüm lastik çeşitleri için hava basıncı 2.4bar veya 35psi diyor. Ayrıca 3 kişi ile bir valiz ve 5 kişi ile 3 valiz için ön arka aynı değerleri belirtmiş. Servise gelince bana 37 hava basın diye tavsiye ettiler ama kendileri 32 hava basmış ben de güvenip bakmamıştım. Şu an yakıt tüketimim şehir içi 8-9lt arası ve şehirdışı 7l/100km. Lastikler soğukken 35psi ısınınca 36-37 gösteriyor. Benim açımdan sakıncalı bir durum yok.

santafe2004 bunu beğendi.
  20. ozdemirh

ozdemirh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Haluk Özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yalnız senin aracın değerlerine kataloğundan da bir bak derim. Gökhan06 arkadaşa katılıyorum. Yazın asfaltın da çok sıcak olduğunu akılda tutmak lazım ve tam katalog değeri veya biraz aşağısı verilmeli. Araştırdığım kadarıyla uzun yolda lastik yarılma problemleri olmuş milletin. Tabi bu lastiğe de bağlı mesela Michelin çok yumuşak, Continental daha sert, Petlas falan taktıysan konforu unutacaksın ona göre hava basacaksın derim ben.

gokhan06 ve santafe2004 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş