LPG KABLO

Yeni I20 Buji Ne Zaman Değişir?

'İ20 Forum - Club' forumunda metin6868 tarafından 4 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Arkadaşlar bugün buji için fiyat aldım. 1080₺ fiyat aldım. 2 farklı serviste aynı fiyatı verdi. Bosch car servis'den fiyat alayım dedim onlar da 850 civarıdır dediler fiyat vermediler.

Aracım 2015 1.2 mpi g4la motor. Bu elimde araca ait servis kayıtları var her bakımı serviste yapılmış. Şuan 82.000'de aracın bujileri hiç değişmemiş; bu güne kadar. kitapçıkta yazan buji kontrolü, 160.000 KM açıkcası gerek fiyattan gerek servisler de dahil tork anahtarı kullanmadıkları için bana çok cazip geldi bu durum. Doğruluğu nedir? i20 2015 1.2 olan arkadaşların tavsiyelerini ve tecrübelerini dinlemek isterim.

Bujiyi düşünmeme sebep olan olaylar, kalkışta, silkeleme oluyor. (baskı balata çok aşağıdan kavrıyor ama ondan da şüpheleniyorum) rolanti hep çok düşükte çalışıyor ve hızlanması çok hoşuma gitmiyor. Özellikle soğuk motorda sanki biraz cılız kalıyor gibi son olarak yakıt biraz fazla geldi. (6.3-7.3LT arası) çok sakin kullanırım 1.4 egeam'da ve daha önceki 1.2 2009 i20 aracımda aynı yollarda 4.3-5.2 arasında yakardı hep, uyuz uyuz sürmek de dahil ne yaptıysam düşüremedim yakıtını daha aşağı

2. ayteking

ayteking Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Aytekin Gültekin
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    2018 i20 Style 1.4 MPI Benzinli araç için servis fiyatı 1100 Lira bu sadece 4 buji fiyatı bazı servisler ekstra değişim ücreti de alıyor en fazla 100 lira verin işçiliğe 250 TL + KDV diyen olursa aldanmayın. Sizin yerinizde olsam NGK iridyum buji dışarıdan alıp serviste taktırırım. Ben zamlardan önce 450 Liraya NGK iridyum buji alıp serviste 80 lira verip taktırdım. Şu an NGK buji 700 lira (NGK Hyundai i20 1.2 1.4 4'lü İridyum Buji Takımı 2015-2020 SILZKR6B10E)

Kitapçıkta 160000 KM yazıyor ancak benim 1 bujide ateşleme sorunu vardı bu nedenle 85000 değiştim. Araç çok seri oldu ve yarım devir ile çalışıyor.

Aracın orjinal bujisi NGK.

onrgly88 bunu beğendi.
  3. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. ngk almak istiyorum ancak distribütör 4 buji satmam diyor. hangi mağazalara ürün satıyorsunuz o mağazalardan alayım diyorum bilgi veremeyiz diyor. yetkili bir satış noktası bulamadım. daha önce aldım ve sahte çıkmıştı o yüzden cesaret edemiyorum. serviste Bosch takmislardi olmadı Bosch car servis daha ucuza orijinal buji takılıyor bu seçeneği deneyeceğim. benim aracım da 84.000 de seri değil ve yakıt tüketimi biraz fazla geliyor dusuremiyorum ilk aklıma gelen buji oldu.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. selimhyundai

selimhyundai Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Şu sayfadan yetkili satıcılara bakabilirsiniz. https://www.ngkntk.com/tr/destek/nerede-satilir/

5. mehmetanaz.95

mehmetanaz.95 Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Anaz
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    2 Seferdir BujiMarketim'den alışveriş yaptım. 2. alışımda pek orjinal gelmedi. İnternetten orjinal ürün emarelerine baktım. Ürünle karşılaştırdığımda bir bozukluk görmedim. Oraya da bakabilirsiniz.

Bir önceki Linkteki siteden perakende satış yapan birini bulduğunuzda buraya da yazarsanız memnun oluruz. Konu başlığında bir çok arkadaş faydalanabilir.

6. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ben bu linkteki yerler ile görüştüm ancak diyorlar ki biz toplu satış yapıyoruz. Peki kimlere satıyorsunuz en azından o'nu söyleyin ben de oradan alayım dedim ama nafile, bilgi vermediler. Arkadaş yetkili satıcıya ulaşmak bu kadar zor olmamalı. Bosch car servis ile görüştüm iridyum bujilere 860 TL parça fiyatı veriyor. Yetkili servis zaten 1130 tl gibi bir fiyat çekiyor. İşçiliği sormadım bile..

Bu sıralar hyundai kampanya yapmış bluecard'ı olmayanlara işçilik ve yedek parça fiyatlarında %30 indirim yapıyor ama bunun için de daha önce bluecard sahibi olmamanız gerekiyor. Benden önceki sahibi bluecard almış. Resmen ceza gibi.

Sahte buji bitik diye söktüğümüz bujiden çok daha kötü performans yaşatıyor (tecrübe ile sabit)

mehmetanaz.95 ve Coolwhisper bunu beğendi.
  7. onrgly88

onrgly88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    170
    Ad Soyad:
    Onr gly
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu arada arkadaşlar bujileri değiştirdim. kutusunda yazan champion RER8WYP-B4. Piyasada bulamadım. Baya fark etti. Bosch car servisten fiyat almak istedim ama nikel buji falan diyince tamam dedim hiç bilmiyorlar oyuncak etmeyelim. Bir de tork anahtarı ile sıktılar içim rahat etti. 1150 TL gibi bir meblağa halloldu. Gitmişken yarım sinyal özelliğinin süresini de 7 sn'ye çektirdim. Hatta hıza duyarlı kilit sistemini de açtıracaktım ama aracınızda özellik görünüyor ama açamadık dediler. Girişte biraz gerildik "ekstra ücrete tabi olur" dediklerinde "tamam çıkarın aracı hiç bir şey yaptırmıyorum" dedim. Başka bir serviste yine kontrol ettireceğim hıza duyarlı kilit sistemini.

mehmetanaz.95 ve Coolwhisper bunu beğendi.
  8. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Yeni konu acmamak icin buradan yazayim dedim sirasiyla 60-75-90-105 bakiminda buji degismeyecez mi diye sordugumda servis 120 binde bakariz 160 bine kadar değişim yok demisti ama 107 bin civari motorda tekleme basladi muhtemelen artik bujilerin önmru bitti ilk defa bir bujinin bu kadar dayandigini gordum aracin uzerinde orjinal bujileri var şubat bakiminda degistiririm artik

Sarıaslan bunu beğendi.
  9. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Servis kitapçığında benim araç için 60 bin km'de bir diyor,demek ki epey uzun gidiyor nikel buji olmasına rağmen.

10. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    benim araçta 72500 km ye geldi. 60.000 kmdir LPG ile kullanıyorum. Henüz bir problem yaşamadım.

11. Diaspora

Diaspora Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Kaan DİKENER
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Merhaba 2015 model İ20 1.2 (g4la) aracımı bugün bakıma götürdüm. Bujilerin değişmesi gerektiğini söylediler aracım 70.000 kilometrede bende ısrarla kullanma kılavuzunda 160.000 km'de değiştiriniz dediğini söyledim. Usta 75.000 dedi değişse iyi olur diyince bende değiştirdim.

kostantin bunu beğendi.
  12. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,988
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Nikel bujiler değişim periyodu 25 bin km civarı diye biliyorum

13. Hâlife

Hâlife Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Mustafa kaynar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhabalar arkadaşlar bujileri değiştirmem gerekiyor ancak hangi bujiyi alayım diye araştırırken işin içinden çıkamadım ve şöyle bir video denk geldim.

Aracın Hyundai i20 1.2 MPİ 2016
    Videodaki arkadaşın yaşadığı sorunu bende uzun zamandır yaşıyorum OE197 RER8YC champion bujiyi takınca sorunu çözmüş videoda da anlatmış.

Not: Tavsiyelerinizi bekliyorum buji aradım bulamadım.

14. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    900
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Kullanma kılavuzunda hangi buji yazıyorsa onu kullanın .

MSC ve O. Uygur bunu beğendi.
  15. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    900
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Kullanma kılavuzunda buji önerisi yok . Bu arkadaşın önerdiği bujiye yakın ölçülerde boy ve tırnak aralığı denk gelen buji seçebilirsiniz .

Buji iyi marka olmalı tabi ki ama aynısı yok ise ölçüleri aynı olursa patlamayı yine verimli sağlayacaktır

O. Uygur bunu beğendi.
  16. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sitede daha önce konu işlenmiş aşağıdaki şekilde ararsanız paylaşılan bilgilere ulaşabilirsiniz faydali olur umarım

Yeni I20 Buji Ne Zaman Değişir?

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Şubat 2024
    MSC bunu beğendi.
  17. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,988
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Servise gidip şase numarasıyla aracınızın bujisini ogrenebilirsiniz

18. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    190
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ngk sitesinden alıntı mili kabaca 1.6 ile carparsaniz km bulunur.
    En doğrusu kitapçıkta yazana uyumaktır kimse yoğurdum ekşi demez
    [​IMG] [​IMG]

19. Hâlife

Hâlife Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Mustafa kaynar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhabalar arkadaşlar Deneyimlerimi paylaşmak istiyorum .

buji önerisi veren bir site buldum araç bilgilerimi girdin önerdiği buji 97098 kodulu buji önerdi. Buda
    NGK iridyum buji SILKR6C10E di. Buji araştırdım satıcılar Hyundai i20 ve Kia araçların 1.4 motor seçeneği için satıldığını gördüm. Güvenmedim ve Hyundai yedek parçacıya gittim ruhsatı verdim buji istedim iki seçenek sundu iridyum istiyorsan NGK iridyum platin buji SILKR6C10E dedi şaşırdım iridyum ve diğer buji arasında fiyat olarak dağlar kadar fark vardı. İridyum buji araştırınca ateşleme ve dayanıklık konusunda normal bujilerdrn kat kat daha sağlam olduğunu gördüm. Aynı buji önerilince aldım.

Pederin dükkanın önüne çektim aracı
    Başladım sökmeye çıkan buji şaşırttı
    RER8YC champion buji neyse söktüm bujileri dikkatle hafifce gresleyip yuvalarına yerleştirdim. Bujinin 1.4 motor için önerilmesi aklıma takılmadı değil bi kaç yere daha yazdım şase no istediler verdim uyumlu dediler. Gelelim şimdi kontağı çevirmeye tık diye çalıştı araçta kalkışta titreme dur kalklarda deli gibi zıngır zıngır titreme tamamen gitti gaz tepkileri hissedilir derece arttı yokşu rampalarda tekleme olmadığı gibi deli gibi çıktı devir aralıkları kısaldı yakıtı daha test etmedim ama araç 1.2 değil 1.4 sanki yada ben bu zamana kadar 1.2 kullanmıyorum asıl potansiyeline şimdi ulaştı

Çözemediğim titreme silkelenme sorununu sonunda çözmüş oldum

Coolwhisper bunu beğendi.
  20. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    833
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ortalama 20bin km'de bir değiştirilmesi gerekiyor demiş. 100bin km oldu ben aracı alalı. 80binden fazla lpgli kullanıyorum. ara sırada 100-200km benzinle kullanıyorum. hala bir sıkıntı yaşamadım. neden 20bin kmde bir değiştirmek gerekiyor onu anlamadım.

MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş