10 Kasım LPG KABLO

Yeni I20 1.4 Crdi Yakıt Tüketimi

'İ20 Forum - Club' forumunda buttiburak tarafından 21 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    rolantide çalışan motor tam yaglama yapmaz.yagın pompalanması için belli bir devir şarttır.

std. yag sogutucular araç boştayken görev yapmazlar.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Gökhan abi,

diyelim ki motora çok yüklendik ve gideceğimiz yere vardık.

turbo soğusun diye boşta gaza mı basıyoruz?
    yoksa rölantide çalıştırıp mı soğutuyoruz?

bu arada zaten giderken boşa atmak çok saçma, ben turboyla alakası yok diye düşündüğüm için bunları yazıyorum.

3. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Degerli bilgileriniz icin tesekkurler hocam ben ortasini bulayim o zaman en az 1 dk isitayim ;)

LG-H960 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Halil bunu beğendi.
  4. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    giderken boşa almak zati çok eskide kaldı maksat az yakıp aracı sogutmaksa büyük vitese atmak en mantıklısı.

dedigin gibi aracı agresive kullanıp sonra aracı park edip kontagı kapamak turbo saglıgı için çok zararlı.rolantide ort.1 dk beklemek mantıklı olur.turbonun sogumasından çok milinin yaglanması daha mantıklı.

ozgurcan333666 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. hepsi1lesme

hepsi1lesme Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    yok
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    katılıyorum size sizden önceki fazla abartmış olayı
    syboller 20.000 de gidiyor bakıma
    mazot zaten heryerde aynı katkı fark ettiriyor
    2010 dan beri i20 kullanıyom nerede ucuz mazot varsa aldım oylekullandım 113binde sattım peder rampa aşağı boşa da atardı zorlar zorlar stop de ederdi zaten yavaşladığınız gaza basmayınca soğutuyor yağı

6. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadaslar simdi birkac test videosu izledim ki iclerinden en aciklayici ve kapsamlinolan bir videoda beni yakit konusunda korkuttu karma da 6 lt nin altina dusmedigini aracin cok agir ve motoeun fiesta ve poloya gore gucsuz kaldigindan bahsetti lpg den dili yanip ilk defa dizele gecen biriyim ve ozellikle yakit da onemli benim icin hem cok km yapiyorum hem de istanbulda gorev yapiyorum hanim ve ben mersin ve antalyaliyiz surekli uzun yol ve geri donuslerde ozellikle yuk alan kullaniciyiz... Yakit konusunda acaba yanlis bir secimmi yapiyorum ? Ha oyle uzunnyolda 120 yi yecen biri de degilim...

7. DİVAPAN

DİVAPAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    ömer doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    turbo hava filitresinden aldığı havayı intercooler de soğutarak motora gönderiyor bakın tekrar söylüyorum SOĞUTARAK crdi nin i'si bu oluyor. Hava eğer soğuksa ısınmış bir dizel motor rolantide dahi bekleseniz ısısı düşer denemesi bedava .o yüzden 3 dakika soğuk havalarda kesinlikle bekleyin.Diğer konu ise vitesi boşa alırsak seyir halinde iken motor rölantide çalışacağı için rölantideki bir motorun ne kadar yağa havaya yakıta ihtiyacı varsa o kadar çeker bu dediklerim turbo için de geçerlidir.100-120 km hızla rampa aşağı boşa alıyorsunuz. Tekrar vitesi atıp ayağı debriyajdan çektiğinizde, rölanti devrine yakın bir devire inen turboya aniden basınç uygulayarak tekrar devreye alıyorsunuz ki, turbonun pallerine ciddi bir yük biniyor. Motor devrinin kat kat üstünde dönen turbo bir anda en az 50bin-60bin devir hıza ulaşıyor. Dakika da 5000 devir hıza inmiş turboyu bir anda 60-70 bin devire çıkarmak turbonun ömründen çalmaktır. Bilinir ki turboya uygulanan bu ani basınçlar nedeniyle zamanla turbonun milinde yamulma, buna bağlı balans ve sonucunda da pallerin turbonun salyangozuna değerek bozulması kaçınılmazdır.DİZEL ARAÇLARIN TURBOSU ANİ DEVİRLENMELER SEBEBİYLE BOZULUR.

Gokcenyrc ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. DİVAPAN

DİVAPAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    ömer doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    aracı al 110-120 hızla klima açık 2 kişi bayram dönüşü arkalar yüklü yakacağın yakıt 4-4,5 lt güzel kardeşim için rahat olsun.i20 6 ileri vites 90 bg ,polo ve fiesta 75 bg vites i20 performans olarak 2 araçdan da emin ol daha üstün

Asel Kaan Efe ve ozgurcan333666 bunu beğendi.
  9. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Saolun hocam vallahi icimi rahatlattiniz... Ne bileyim boyle bir kelime kurunca tereddut ettim gerci oyle bile olsa bu soyledigi iki araci da hayatta almazdim zaten :) cam tavan ile zaten i20 2-0 one geciyor ki fiesta malum cok kucuk bir arac polo da keza ayni sekilde iclerinden az da olsa aileye uygun olan i20 idi... Testte fazla hirpaladilar sanirim o zaman araci ;)

10. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam peki birsey sorayim... Ben normalde frenleri son duruslarda kullanirim mesela trafikte giderken surekli vites dusurerek yavaslarim tabi bu arada frenlerinde yardimiyla yavaslarim ama motor frenini daha fazla kullanirim su anda elimden cikaracagim clio 4 lerde balata sorunu var genelde 10000 de bile balata degistiren varken ben 55 binden asagi balata degistirmem.... Bu turboya zarar verir mi ? Motor freni kullanmamalimiyim?

11. DİVAPAN

DİVAPAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    ömer doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    bende tek balatalarım bitsin de baskı balatam daha geç bitsin diyerekten motor frenini pek kullanmıyorum :) atıyorum 60la gidiyorum ileride kırmızı ışık yandığını görüyorum ayağımı gazdan çekerim motor devrim düşmeye başladığında aşşa yukarı 4 5 metrelik bir mesafi boşta giderim.doğru olan fakat sizin yaptığınız üşenmiyorsanız o kadar sık vites değiştirmeye motor freni en ideali turbo vs için de :)

12. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Motor freni turbo icin daha uygun diyorsunuz yani hmmm.... Bakin simdi baski balata diyince icime kurt dusurdunuz:) ben de mi baski balatayi dusunsem acaba ;) turbo masrafi mi daha agir yoksa baski balata mi karsilastirmak lazim ;)

13. DİVAPAN

DİVAPAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    ömer doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    sizin yaptığınız turbo için daha sağlıklı siz alın bir i20 cam tavan falan güzel olur bende yaza doğru cam tavanlısını alacam cam tavan 100 150 kg ağırlık katar araca oda yarım lt tüketime yansır ama yansısısın canı sağolsun cam tavan süper bir şey i20 sizi memnun eder benim sevmediğim tek yanı süspansiyon sertliği başka bir şikayetim olmadı

14. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Saolun hocam guzel dilekleriniz icin aracim en gec carsamba gelecek... Suspansiyona gelince clio 4 te asiri derecede sert suspansiyonlar fakat cogu insan buna dert yanarken ben memnunum cunku aracla ne kadar hizla girersebiz girin viraja yatmiyor kalip halinde donuyor ayrica yuksek hizda bir engebeye girince ayni sekilde savurmadan geriye cikiyor.... Yazin bacanagimin bir alt kasa olan i20 sine bindim ve suspansiyon yumusakti fakat bana hic guven vermedi bir inis cikisa girdik arac geriye sanki yayla firlatiyormuscasina geri cikti sersemleyerek ayni sekilde virajlarda da kavramasi cok zayifti... Simdi yeni i20 lere sert diyorlar cok yerde duydum ama sevindim sert olmasina eski kasadaki yol kavrayisindan daha iyi olduguna eminim.... Cam tavan olayina gelince kesinlikle isterse yarim litre fazla yaksin ;) ozellikle uzun yol yapan bir aile icin bulunmaz nimet ... Iceriyi cok guzel ferahlatiyor arac zaten sedan tarzi genis degil ama en azindan cam tavan ile yirtiyor ;) benim tek sorunum su anda yazlari memlekete giderken ve gelirken port bagaj kullaniyorum... Bu cam tavan isi isimi bozdu :/ acaba cam tavana port bagaj takiliyor mu ? Buna uygun ayak mevcutmu bunun arayisina girdim henuz net bir bilgi bulamadim malesef :(

15. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    kusuruma bakmayın ama cooler aracın emmesinden giren havayı sogutur motoru sogutmaz.ortalama hava sıcaklıgında(15-20derece) dur kalk trafikte coolerın motora gönderdigi ısı artar.ama aracın harareti artmaz.rolantide dururken dizelin ısısının düşmesi mazotun benzine göre yanma ısısının farklı olmasındandır.benzin buji ile ateşler.dizel sıkıştırmayla.3 dakika motoru ısıtmak için beklemek,kendi lafınızla çelişkidesiniz.soguk havada durdugu yerdede dizel ısınmaz.3 dk. abartı bir rakam.rolantide boş boş çalışan araç yeterli basınç olmadıgı için yag tam olarak motoru yaglıyamaz.motora zararıda vardır yani.

-2derece radyatör suyu 5derece civarı iken araç çalıştıktan 30sn sonra 15-20 derecelere çıkıyor.direk kendi testimdir.

bu arada yazın 30-35 derece sıcaklıklarda dip gazda emmeden giren havanın ısısını 70-75 derece olarakta gördüm.ama radyatör ısısı genede 90 dercede sabitti.
    haa yüksek iat ın turboya zararı çoktur.bunuda inkar etmemek lazım.

crdi nin i si coolerla alakası yoktur.zaten cooler çogu dizelde vardır.

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    CRDİ'nin İ'sine takılmazsak eğer,

ben hala boşa atmanın turboya doğrudan bir zarar vermeyeceğini düşünüyorum, boşa attıktan sonra tekrar vitese taktığınızda vitesi nereye geçireceğinizi bilmeden motora yüksek devir verirseniz tabi ki sadece turboya değil bir sürü yere gereksiz yük bindirmiş olursunuz.

neyse zaten giden aracı boşa atmanın pek bir anlamı yok.

Asel Kaan Efe ve gogo46 bunu beğendi.
  17. hepsi1lesme

hepsi1lesme Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    yok
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    cam tavan 100 150 kg ağırlık katmıyor bildiğim kadarıyla 50 kg falan fark olabilir style pansız kullanıcısı ağırlığını yazarsa belli olur
    elite pan 1340 yazıyor ruhsatta

sitede de öyle yazıyordu şimdi 1355 yazıyor 15 kg ne arttı acaba?

18. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadaslar ayin 18 inde arac teslim edildi ve ilk uzun yol deneyimimi hemen aktarayim ;) oncelikle clio 4 1.2 benzinliden inmis biri olarak elbetteki dizel-benzin kiyaslamasi yapmak yanlis olur cunku bu arac gercekten cok guclu abarti katmiyorum bir arac gic vites dusurme istegi duymaz mi ? !!! Istanbul dan mersin e bolu ankara uzeri geldim bilenler vardir bolu rampalarini ve ozellikle pozanti rampasini bilen kesinlikle hak verir benzinli 1.6 motorlar bile 3. Vitesten yukari cikamaz nerdeyse ve ben orda 6. Vitesten asafi dusmedim ;) ve yillarca yanimizdan vinnnnn diye gecip giden araclarin dizel oldugunu yeni anladim :) gelelim saadete aracta 2 yetiskin 1 cocuk bagaj dolu klima kapali sekilde konya ereglisinde yeniden dolum yaptim 575 km sonunda yakit ortalamasi 5.9 gosterirken tam 33 litre yakit aldi bu da ortalama 5.7 ye denk geliyor hizim genelde 120 den yukariydi ve kis lastigi var.... Ordan mersine geldim 375 km sonra ortalama yakit gostergem 5.2 olarak yolu tamamladim... Tabi ereglide depoyu fulleyip yeniden sifirladim ondan sonraki yol duz oldugu icin ortalama da dustu.... Simdilik yakit biraz fazla gozukuyor ama daha once de sifir arac kullanmis biri olarak ilk 3 depoda yakit in fazla olup sonradan dusecegini umuyorum... Genel olarak aractan cok memnunum.... Gercekten hakkini veriyor ;) ozellikle clio da 120 den sonra araba allah a emanetti en ufak ruzgardan etkilenip yanindan hizla bir arac gecse ya da kamyon sollamalarinda yuksek hizda sersemliyordu bunda kesinlikle guven veriyor yola oturuyor bircok kisi i20 de suspansiyonlarin sertliginden sikayetci fakat ben cliodan sonra cok memnun kaldim bundan daha yumusaginda da aracin yol tutusu zayiflar en azindan clio gibi on duzen paldir kuldur cikmiyor kasisten.... Konu yakit tuketimi ama ben biraz da kiyaslama yaptim kusura bakmayin buyuk sorunlar yasayarak sattim clio yu secincten bu tepkilerim mazur gorun:))

19. Okanako34

Okanako34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Okan ısık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba
    Aralik sonu 2014 yeni i20 1.4 dizel arac aldim 44000 km de. Fulledim 255 tl ye doldu mazor lt si 4.60 tl idi. Istanbul sehir ici 800 km yaptim. 100/ 7.8 gosterdi yol bilgisayarı. Km de 32 krs yakti yani. Bu normalmidir hava kis lastikler kis lastigi ve mazot pahali ? Yoksa ben mi cok yakiyorum?

20. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    "biraz fazla"

dediğiniz herşeyin olumsuz etkisi var.

bir de istanbul şehir içi trafiği bazen çok kötü oluyor

Okanako34 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş