LPG KABLO

Yeni Aracım Peugeot 407 1.6 Hdi Executive

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda ysuatsenyurt tarafından 13 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Gönüllü düzeltme faaliyeti adı altında Peugeot web sitesinde sorgulama yaptığımda gördüğüm triger sistemindeki bazı parçalar ve triger kayışının ücretsiz değişimi için dün aracımı yetkili servise bıraktım. Yapılacak uygulamaya dahil olmayan devirdaim ve antifriz değişimi ile yıllık bakımı da ücretini ödeyerek işlemlere eklettim. Ek olarak işe yarayacağı konusunda pek ikna olmasam da MYST (Motor yağ sistem temizliği) uygulaması yaptırdım. Yapılan tüm işlemler için 3750₺ tutarında bir ödeme yaptım.

2. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    En azından kafaniz rahat olur bundan sonrası için

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  3. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Yeni aracımı aldıktan yaklaşık 5 ay sonra, geçen hafta sonu Samsun-İstanbul-Samsun yolculuğu yaptım. Anadolu otoyolunu kullanarak gidip, dönüşte de daha pahalı olan Kuzey Marmara Otoyolunu kullandım. Fiyat yüksek olsa da eski yolun kalabalık olması, birçok yerde yama vs. olması nedeniyle yeni yolu kullanmak daha keyifli oldu.

Genelde böyle yolculuklarda en çok merak edilen şey yakıt tüketimi olduğundan bu değerleri de not aldım. Gidişte bölünmüş yollarda 110-120, otoyolda ise 120-140 km.hızlarda seyrettik. Araçta 4 kişi idik ve klime kapalı idi. 723 kilometrelik yolun sonunda yol bilgisayarında ortalama hız 105 km. ortalama yakıt tüketimi ise 4,9 litre olarak görünüyordu. Dönüşte ise otoyolda 140 ağırlıklı olmak üzere 130-150 km arasında bir hızla, otoyol sonrasında ise 110 km. civarında sabit hızla Samsun'a kadar geldik ve 720 km'lik yolculuk bittiğinde ortalama hız 103, tüketim değeri ise 4,7 litre olarak yansıdı. Sabit 110-120 km. ile gitsek sanırım 4 litre civarında bir tüketim değeri yakalayabilirdim.

Uzun yol kullanımına dair izlenimim ise aracın keyif verdiği, motor-şanzıman ikilisinin genel olarak uyumlu olduğu ve iyi çalıştığı diyebilirim. Motor sesi yok denecek kadar az buna karşın rüzgar sesi 100 km hızdan sonra hissediliyordu. Lastik sesi ise temiz, kaymak asfaltta duyulmazken biraz pürüzlü asfaltta ise hissedilecek düzeydeydi. Araçla ilgili en olumsuz yorumum daha önce kullandığım 2006 Elantra, 2006 Peugeot 407 ve 2013 Citroen C4'e göre sürücü koltuğunun daha az konforlu sunması. Bu konuda beklentimden daha az memnun etti beni.

Hız/devir oranına baktığımda 6.viteste 2200-2300 devir civarında 130 km, 3000 devirde ise 164 km.'lik değerler yeterli geldi diyebilirim.

4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    MaşaAllah Suat hocam , değerler harika. Zaten araçlar en çok şehir içinde yakıyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Kışın yaz lastiği alıp, yaz gelirken de önümüzdeki kış için uygun rakama denk geldiği için ve yeni sezonlar çıkıp fiyatlar artmadan kış lastiklerimizi aldık.
    205/55/16 91H ebatında Hankook Winter i*Cept RS3 modeli tercih ettim. Testlerdeki başarısı ve fiyatının uygun olması tercih etmemde önemli etken oldu. Etiket değerleri kışlık lastikler için oldukça iyi. Benim açımdan etiketteki en kötü değer 72 db. ses düzeyi ancak birkaç ay ona da katlanacağız artık. Deneyimlerimi önümüdeki sene bu zamanlar paylaşırım sanırım :)

gokhan06, Roadrunners ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    hayırlı olsun suat hocam

7. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Teşekkür ederim hocam. Fiyatlar artmadan, piyasalar kızışmadan ihtiyaçlarımızı tamamlamaya çalışıyoruz

SM-M336B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bayramda İstanbul'a gitmiştim ve Adblue sorunu yaşamıştık. Bu yüzden ne bomboş İstanbul'u gezebildik ne de keyif alabildik seyahatimizden. Her yerin kapalı olması nedeniyle de araca işlem yapamadan gözüm arıza lambasında, kulağım gelebilecek bir seste geri dönmüştüm.
    Samsun'a gelince yaptığım araştırma ve kimsenin tamire sıcak bakmayıp garanti vermemesi, ancak deneme yanılma yaparız sorunu çözsekte yeniden tekrarlayabilir demesi nedeniyle sistemi iptal ettik malesef (tamir imkanı olursa ileride tekrar aktiflestirebiliriz).
    İptal işlemi ile birlikte aynı zamanda Stage1 yazılımda yapıldı Paşaoğlu Samsun bayisinde. Başta psikolojik falan dedim ama ilk izlenim olarak ciddi bir fark gördüm araçta. Henüz 20 km.ancak yaptım ama fark bariz şekilde hissediliyor. Umarım sorun yaşamadan ve sıkıntısızca uzun süre kullanabiliriz aslanı.

MSC ve umutd07 bunu beğendi.
  9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hocam geçmiş olsun , iptalinin bir zararı olmadığı ( araca) belirtiliyor , doğaya zararı vardır sanırım , bir de tüv muayenesinden geçer mi böyle acaba ?

umutd07 ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  10. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Abi iptalinin zararlı olmadığını söyleyenler çok fazla. Az bir kesim ise zararlı diyor. DPF daha erken dolar, başka sistemlere zararlı olabilir, hatta araçta yangın çıkabilir diyenler bile mevcut.
    TUV muayenesinden ve eksoz emisyon muayenesinden geçmesinde şimdilik engel yok ama ilerde bununla ilgili bir kontrol gelirse sıkıntı olabilir.
    Malesef onarım yaptığını söyleyen yer sayısı tüm ülkede bir elin parmaklarını geçmiyor ama uzun vadede dönüşler nasıl olacak bilmiyoruz. Yetkili ve özel servisler depo değişimi ile düzeldiğini ancak yeniden tekrarlayabileceğini belirtiyor. Depo değişme maliyeti ise 20 bin liranın üzerinde. Bu nedenle sadece Peugeot değil Mercedes, Fiat, Ford, VW vb.bircok markada yaşanan bu sorun için kullanıcılar iptal yoluna gidiyor.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:

12. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bugün 308'in muayene randevusu vardı. Cam filmi olmasaydı raporda kusursuz yazan ikinci aracım olacaktı ancak filmlerden dolayı hafif kusurlu olarak muayeneyi hallettik.

MSC, bluedd, ai_torcuk ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  13. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Foruma giremediğim süreçte bazı eklemeler, düzenlemeler vb. uygulamlar yaptık. İlk olarak telefona indirdiğim bazı uygulama ve ayarlarla ortadaki orjinal ekrana video yansıttım. Artık telefondan video oynatma imkanımız mevcut.

Sonrasında ekrana kırılmaz cam koruyucu uygulaması yaptım. Bu uygulama sonrasında ekran renkleri daha canlı görünmeye başladı.
    Bir diğer uygulamamız yanlardaki havalandırma ızgarası ve far yükseklik ayarı etrafına krom çerçeve eklemesi oldu. Bunlar da oldukça şık bir hava kattılar.
    İçinde kaplama olmayan torpido ve kapı ceplerine konfor seti alarak bunların uygulamasını yaptım. Hem ceplerde ve torpidodaki eşyaların tıkırtıları kesildi hem de daha hoş bir görüntü oluştu. Düşünenlere tavsiye ederim.
    Son olarak da kapı eşiği aldım ancak henüz montajını yapmadım. Hatta iki farklı model aldım. Birinde 308 yazısı lazerle yazılmış diğerinde ise baskı ve derinlik olan fotodaki kapı eşiği mevcut. Ben baskılı olanı uygulamayı düşünüyorum ancak henüz montajını yapmadım.
    Bunlardan sonra da dış taraftan yan taraflara krom cam çerçevesi uygulaması yapmayı düşünüyorum.

Son düzenleme: 11 Ekim 2023
    muhendus, MSC, gokhan06 ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  14. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    @ysuatsenyurt hocam hayırlı olsun , bu ara forumun eski tadı kalmadı sanki , bir ara ayrıldığınızı bile düşünmüştüm , hocam arabaya yaptıklarınız çok güzel uygulamalar , ben torpidoda kullandığınız malzemeyi merak ettim , ince ve kendinden yapışkan ince halı türü arıyorum ama bulamıyorum , bali türü yapıştırıcı kullanmak istemiyorum siz nasıl bir şey kullandınız linki var mı acaba ?

15. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Yok yok bu forumdan ayrılmam abi kovulmadiktan sonra :)
    Torpidoda kullandığım malzeme aynı tarif ettiğin gibi ince hali gibi ve kendinden yapışkanlı araca özel kesilmiş ve set halinde satılıyordu. Ben N11'den aldım ama firma kendi sitesi üzerinden de satış yapıyor. Uygun model var mıdır bilemiyorum. Graficar adında bir firma.
    Benim aldığım 4 kapı cebi, torpido, kolçak içi ve bardaklıktan oluşan set 500 lira gibi bir rakama geldi.

MSC ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  16. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
  18. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    İstersen WhatsApp üzerinden iletişim kurup talep et abi. Ben aldığım sette şöyle bir uygulama olsa güzel olur dedim yakınsaniz gelin hemen üzerinde yapıp uygulayalım yoksa en kısa sürede bulduğumuz ilk araçta geliştirip yaparız dediler. Samimi olarak dediklerini düşünüyorum.

Asel Kaan Efe ve onurforces bunu beğendi.
  19. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    eat8 'de 2000 devirde 130 yapıyor. tüketime inanılmaz katkısı var. özellikle düzlükte 508'e koklatma usulü 3 litre altına bile inebiliyorum 100 sabit hızlarda.

adgny ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  20. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Hem EAT6 hem de EAT8 kullananlar aynı şeyi söylüyorlar. Bir de EAT8'in daha kararlı, daha verimli olduğunu belirtiyorlar.

umutd07 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş