LPG KABLO

Yeni Aracım: 2013 Elantra (master006'nın Elantrası Bakım Ve Onarımlar)

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda master006 tarafından 7 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Denemekte fayda olabilir, sadece benzin ile kullanırken durum nasıl?

master006 bunu beğendi.
  2. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Geçmiş olsun , bobin sorunu sıkıntılı bi durum yeni de alsan orjinalde alsan şans işine dönüşebiliyor en sağlamı çıkma orjinalmiş ustanın dediği,
    Bobin hepsi aynı anda bozulmaz, yenisini taktınız diyelimki genelde hemen bozukluğunu belli etmez
    Sorun süpap erimesi ise opellerde çok yaygın sübap erimesi çelik sübap takılıp hallediliyor ,corolladada (60bin km) yaşadı arkadaşım ayar tutturamadı, i30 dada oldu aynı problem.

master006 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,057
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @master006 geçmiş olsun. taksiciler bu motorla 500-600 bin km yapıyor. taksici olup subap değiştirmeyen çok var.

gerçekten subapsa yaptırmak lazım tabi ama ustaya güvenilir mi bilemem. aracın motor kapağı sökülürken aracın yanında bulunma şansınız varsa daha iyi olur.

4. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    @sipartacus Volkan hocam son 3 haftadır sadece benzinde kullandım. Buji ve bobin değişikliği sonrası da 100 km kadar benzinde kullandım. Hem araba giderken hem de rölantideyken devir dalgalanması net hissediliyor. Rölantide 800 civarından 500 lere düşüyor sonra geri artıyor. Arıza ışığı belli sürelerle 30 saniye kadar yanıp sönüyordu. Bugün iş çıkışı takip ettim, artık sürekli yanıyor.

@Unicorn Teşekkürler hocam. Benim ustam 1.6 Megane 4'te 60 binde yaşamış, aracımı götürdüğümüz kapakçı 90 binde opel astra'da yaşamış. Bugün başka bir ustaya daha sorduk çoklu diye hata verdiği için subaplardandır. Yan sanayi de olsa bobin o kadar kısa sürede bozulmaz dedi.

@Halil Teşekkürler Halil hocam .Ben de ilk taksicileri sordum ustama, onlarda da oluyor yaptırıp biniyorlar dedi. Şu an aracı gören 4 ustanın 4'ü de subap diyor. Telefonla bir başkasına danıştık o da subaptandır dedi. Yarın öğlen aracımı şaşmaza bırakmayı düşünüyorum, orası da iş yerime 10 12 dakikalık mesafede. Toplamda 3 gün sürecekmiş, açılırken yanında duramasam bile günlük kontrole giderim diye düşünüyorum.

Unicorn, sipartacus, 45R3928 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Aracımdaki sorunla ilgili olarak bu hafta youtube'dan bir sürü video izledim. Aşağıdaki videoyu izledikten sonra aynısını ben de denerim dedim ve dün evin önünde denemelerimi yaptım. 4. bobinden başlayarak sırasıyla kabloları çıkarttım. 1. bobine gelen kabloyu çıkartınca arabanın devrinde veya sesinde bir değişiklik olmadı.

Sadece Hyundai veya Honda'ya bakan başka bir servise gittim ve birinci bobinde sorun var diye belirttim, araçtan çıkan parça ile test yaptık değişiklik olmadı. Birinci bobine gelen elektriği kontrol ettik onda da sorun yoktu, buji söküldü ve kontrol edildi.

Sorun bujiden çıktı, bujiler değiştirilirken buji yüksekten bırakıldığı için tırnağı eğilmiş, tırnağı eğildiği için ateşlemede sorun oluyor ve arıza ışığı yakıyormuş. Bütün bujiler söküldü, hepsine sente ile ayar yapıldı. Beyinden arıza kodu silindi. Şu an devirde bir dalgalanma motorda bir silkeleme yok. Sadece ışıklarda boşa alırken devir rölantiye biraz yavaş iniyor, o da bir problem değil bence. Yapılan işleme toplamda 50 lira ödedim.

Sonra kendi ustama (bujilerin değiştiği yere) gidip sorun bundanmış, şöyle şöyle yaptılar 50 lira tuttu diye anlattım. Kontrol etti, evet düzelmiş yine de bir silkeleme var ama eskisine göre az, uygun bir zamanda subapların, triger zincirinin değişmesi gerekiyor dedi. Diğer usta da subap sorununun yine olacağını ama zamanının bilinmediğini söyledi.

Kısacası 5000 TL masrafı var subaplar değişecek, kapak taşlanacak denilen sorun buji tırnağının düzeltilmesiyle 50 liraya çözülmüş oldu.

Unicorn, gokhan06, Burak&Buse ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,516
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    @master006 geçmiş olsun , ilk ustanın teşhis ve tedavi yolu bayağı pahalı olacaktı.

Tapatalk kullanarak iPhoneX aracılığıyla gönderildi

master006 bunu beğendi.
  7. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,893
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Geçmiş olsun çok sevindim

master006 bunu beğendi.
  8. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    @Asel Kaan Efe Teşekkürler Ahmet Abi. Zaten birkaç ustaya götürüp gösterecektim, dünkü usta sorunu çözünce kurtulduk. İlk usta uygun bir vakitte yine de yapmak gerekir motor sıkı çalışıyor, ben sana parça listesi çıkartayım dedi. Psikolojik mi veya motorun normal çalışması mı bilmiyorum sanki titreme devam ediyor.

@Roadrunners Sağ olasın Hakan Abi, dün arayıp sana anlatacaktım da hafta sonu rahatsız etmeyeyim dedim abi :)

Roadrunners ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,057
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    şimdilik geçmiş olsun.

bu tip arızalarda ustaların bozuk olmayan subapları değiştirdiğini ben de çok duydum. bu nedenle subaplar söküldüğünde orada olmak önemli. benim arıza yaşadığım durumda ben de çok şüphe ettim. bobinleri ve bujileri orjinal olarak değiştirdim. aracın vakumdan hava kaçırma ihtimali olan her yeri kontrol ettim.
    bu değişikliklerle aracım çok az düzeldi. ama subap değişince tamamen düzeldi.

10. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Motoru yaptırırsam dediğiniz gibi aracın başında duracağım. Hatta değişecek parçaları kendim alıp, çıkan parçaları da ustada bırakmayacağım. Dediğiniz gibi şimdilik geçen bir sorun, zaten iki usta da eninde sonunda yapar sübap erimesi dedi.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Subap erimesi yapar da kaç km de yapar? Vede LPG sistemi obd li mi? Afr ayarı mevcut mu? LPG kullanımı 4 bin devir ve üzeri mi? Buji ler ve bobinler istenilen km aralığında değiştiriliyor mu? Gibi bir çok etmen var kara düzen binilirse 50-60 bin km zor gidiyor zaten. Herşeye dikkat edilerek binilerek 200-250 bin rahat binilir diye düşünüyorum. 208 binde 2000 model accentİm LPG liydi ve hala LPG dir herhangi bir sorun yok tu. Vede benzinle aracı kullanmak da önemli bence ben her LPG deposu bittiğinde 20-30 km benzinle kullanıyorum hem motor hem benzin sistemi açısından. Benzinde supap erimemesi veya gec erimesinin sebebi karbon atığının fazla olması ve bu egsoz subaplarında ister istemez ısıya daha dayanıklı bir katman oluşturuyor. Lpg de ise bu durum yok aksikne 100-150 derece kadar gazla ısı acığa çıkıyor ve hafif alaşımlı subaplarda erime genleşme yapılıyor. Çelik subap ile değişim olarak devam ediliyor. Bildiğim kadarıyla

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,269
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    fakirde gezerse yakıttan bağımsız sübaplar gider. lpg ayarı düzgün olsun, çok sert kullanılmadığı sürece ben sübaplarda problem çıkacağını sanmıyorum.

13. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Geçmiş olsun kendi kendimize çözmekten başka çare kalmıyor bu devirde

master006 bunu beğendi.
  14. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Dün aracıma yetkili serviste (Ata Plaza) 10 bin bakımı yaptırdım. Bir önceki bakımını 94700 km'de 3 Temmuz'da yaptırmışım. 6.5 ayda 10 bin km yapmışım, aracım şu an 104500 km'de.

Hava, Yağ ve Polen filtresi ile yağ değişimine 1061 TL ödedim. Polen filtresi bakım paketine dahil değildi, onu ekletince 211 liralık fark çıktı. Polen filtresiz, 850 lira tutuyordu. Bugüne kadar bütün filtreleri servisten alıp yağı da internetten veya sanayiden alıp bakım yaptırıyordum. Ustam da yaklaşık 150 lira işçilik ücreti alıyordu. Yaklaşık aynı paraya geleceği için servise gideyim dedim.

Benden önceki servis kayıtlarını da aldım. 15 bin bakımı 2014 yılında serviste 270 liraya yapılmış, sonrasında servis kaydı yok. 15 bin bakımında araçta LPG mevcutmuş.

Dünkü bakımın servis kağıdı:

Çıkan hava ve polen filtresinin durumu:

MSC, Halil, Hakan G. ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  15. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Geçen günlerde sohbet sayfasında şoför camı butonunun bozulduğunu belirtmiştim. Cuma günü yan sanayi parçayı 550 liraya aldım ve bugün kendim değiştirdim. Yaklaşık yarım saatte sökme ve takma işlemini bitirdim. Çıkan parçanın üzerinde yazana göre parça kodu 93570-3X331RY'miş.

Sökme takma işlemi için sağlam ucu düz bir tornavida, kontrol kalemi ve bir tane kullanmadığım kredi kartı hariç herhangi bir ek alete gerek duymadım. Aslında vidaları sökmek için yıldız tornavida kullanılabilir fakat ben kontrol kalemi ile hallettim. Tamirat aşamaları aşağıdadır. :)

1 - İlk önce aynaya giden kabloları koruyan parçayı çıkartıyoruz. Elle biraz kendimize çekip kapı lastiğinin bulunduğu taraftan tornavida ile hafiften dışa doğru itiyoruz fazla zorlamadan çıkıyor.

2 - Kapı kolunun içindeki ve cepteki kapakları açıp vidaları söküyoruz.

3 - Kapı ile iç plastik klipslerle tutturulmuş olduğu için biraz zorlayarak belli noktalardan dışa çekmemiz gerekiyor. Ben sol üstten ve cam lastiğinin oradan başlayarak iki elimle biraz güç uygulayarak çektim. 1-2 klips çıktıktan sonra diğerleri daha kolay çıkıyor.

Plastik tam ayrıldığında kapı kolu teli ve elektrik bağlantı soketlerini tırnaklarından ayırmak gerekiyor.

Aşağıdaki resimde sarı ile işaretlediğim klips çıkmıyor, geri takma aşamasında plastiği ilk olarak buradan sabitleyip klipsleri hizaladıktan sonra baskı uygulayıp takıyoruz.

Kapı kolunu tutan vidaları sökmeye hiç gerek yok aşağıdaki resimde sarı ile işaretlediğim yerde tırnak var tırnağı kendinize çekerseniz kapı kolu teli serbest kalıyor. Soldaki kırmızı karedeki klips ben söktüğümde yerinden çıkıp düştü, takarken var mı yok mu diye kontrol edilmeli.

4 - Cam düğmesi vidalı değil arkalı önlü 3'er tane olmak üzere toplam 6 tane tırnaklı. Tırnakları çıkarırken önce ortadaki tırnaktan başladım iki tanesini söktüm. Söktüğüm tırnaklar tekrar yerine girmesin diye yuva ile tırnak arasına kredi kartını set olarak koydum. Sonra 3. tırnağı söküp hafif zorlayarak cam düğmesini çıkarttım.

5 - Eskiyi söktükten sonra yenisini yerine sabitledim. Kapı plastiğini takmadan önce elektrik testlerini yaptım (4 cam açma kapama, auto down özelliği, ayna hareketleri, cam ve kapı kilitleme)

6 - Sonuç :)

İsmail34, Gunesec, Samuera ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  16. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,516
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    @master006 hocam elinize sağlık güzel olmuş , güle güle kullanınız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

master006 bunu beğendi.
  17. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Güzel tarif emeğinize sağlık

master006 bunu beğendi.
  18. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,269
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    elinize sağlık.

master006 bunu beğendi.
  19. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Elinize sağlık

master006 bunu beğendi.
  20. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Geçen hafta perşembe günü yol bilgisayarı tuşları çalışmamaya başlamıştı. Direksiyonu yarım tur sola çevirip hafif serbest bırakınca çalışıyor başka türlü çalışmıyordu. Bu hafta internetten sipariş verip kendim değiştirecektim.

Dün sanayinin yanından geçerken kornam da çalışmamaya başlayınca tam yerini buldun :) diyerek sanayiye girip parça aldım ve değiştirttim.

Bu 2. zemberek değişimim oldu. Tarih, ücret ve km karşılaştırması şöyle;
    13 Ocak 2021, 150 + 50 lira (parça + işçilik), 89500 km
    11 Eylül 2022, 280 + 100 lira (parça + işçilik), 112000 km

ai_torcuk ve Unicorn bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş