LPG KABLO

Yeni Aracım: 2013 Elantra (master006'nın Elantrası Bakım Ve Onarımlar)

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda master006 tarafından 7 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Hocam benim aracımda da yağ değişimi öncesi fazla yağ vardı, hatta geçen hafta 1500 km öyle yol yaptım bir sıkıntı olmadı. Ben olmayacağını düşünüyorum ama forumda bu konuda daha bilgili kişiler vardır. Onların da görüşünü almak lazım bence.

Ahmet özgür ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam fazlalıktan fazlalığa değişir , üst çentiğin bir tık üstündeyse sorun etme , malum sıvılar sıkıştırmaya gelmez , ya bir yerden sızar ya da yakar , ben de bir ara yağ değişiminde 3,5 L alan arabaya 4 L ye yakın koymuşlardı da enjektörle çekmiştim.

Tapatalk kullanarak iPhoneX aracılığıyla gönderildi

master006, ozgutozkan ve Ahmet özgür bunu beğendi.
  3. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    kontrolü nasıl yaptığınız da önemli. kontrol sırasında motor sıcak olmalı. motoru kapattıktan sonra 3-5 dakika sonra bakmalısınız. bu şekilde kontrol yaptıktan sonra 1cm gibi bir yükseklik varsa fazlalık yağı hortumla çektirmeye çalışın. 1cm fazlalık varsa 300-400 ml fazlalık olabilir.

zararı da şu olabilir, motoru çok sıkıştırdığınızda yani yüksek devir çevridiğinizde motorun içinde fazla basınç oluyor. uzun vadede zarar verir.

5. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Aynen dediğiniz gibi kontrol ediyorum Halil Bey...bugün fazlasını aldırmak için Ustamın yanına gideceğim inşaAllah..
    .

6. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Hem klima gazına baktırmak hem de 23 bin km'dir değişmeyen LPG filtresini değiştirtmek için dün sanayiye gittim. Klimayı açınca yolcu tarafından havalandırma pervanesinin oradan hışırtı sesi geliyor. Ses bariz bir şekilde duyuluyor ve 3-5 saniye kadar devam ediyor. İnternette klima gazında kaçak vardır veya eksilme vardır yazılmış genelde. Bir de son üç depoda kontrol ediyorum, arabam aynı yakıtla biraz daha az km gidiyor, tabi trafiğin de az buçuk etkisi de var.

Alt komşumuz da kaportacı olduğu için onun yanına uğradım klimaya bakayım deyip kontrol etti, şoför tarafında kanallardan soğuk hava gelmiyor, yolcu tarafı ise gayet güzel soğutuyor. Şoför tarafında musluk kapanmıyordur bilgisayara bağlat arıza kodunu yazabilir hafta içi getir kontrol ettirelim dedi.

Ben de gitmişken LPG filtresini değiştirtmek için bir yere girdim, LPG'nin iki filtresini değiştirdik, bir de bilgisayara bağlanıp kontrol yapıldı. 2 filtre ve kontrol için 100 lira ödedim. Eski filtrelerin fotoğrafını da aşağıya ekliyorum.

Gelecek yıl muayenede tank değişimi gerekiyor onu da sordum, 650 liraya tank değişimi oluyormuş. Tanklara zam gelecek ama ne kadar geleceğini bilmiyorum dedi. Elantra için komple LPG kiti ise 6000 liraya takılır dedi(hangi marka obd'li veya obd'siz detayını sormadım).

muhendus, onurforces, Unicorn ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  7. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bakım hayırlı olsun, lpg filtre+ayar her yerde 100 lira oldu, fiyat normal...

master006 bunu beğendi.
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam klimanın bir taraftan ılık bir taraftan soğuk üflemesi , gazın tam bir devir daim yapamamasından yani tıkanmadan olurmuş , gazı kontrol ettir eksik varsa tamamlasın , biraz yol yaparsan açılması lazım bizim daciada aynı olay olmuştu 50-100 gibi bir mesafede açıldı. Tam aç klimayı yola devam açılması gerekir.

Tapatalk kullanarak iPhoneX aracılığıyla gönderildi

master006 bunu beğendi.
  9. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Anladım Ahmet abi, şimdiki haliyle biraz test edip dediğin gibi gazı ve tıkanıklığı kontrol ettireyim. Sonrasında sorun devam ederse denilen musluk sorununa baktırayım.

Orion66 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Yaklaşık iki gündür aracımdan kolanın veya meyve suyunun son kalan kısmını pipetle çekince gelen sese benzer bir ses geliyordu. Ya da bisikletin arka lastiğine pet şişe takıp motosiklet sesi çıkarmaya çalıştığımızdaki ses gibi bir ses diyebiliriz.

Dün nasıl ve ne aşamada geliyor diye baya bi' deneme yaptık. En sonunda sesin gelme şeklini tespit ettik. Benzinde çalışırken birinci ve ikinci viteste 2000-3000 devir arasında geliyordu. Yokuş yukarı çıkarken de 3. viteste az bir biçimde geliyordu. Ses 2. viteste 2000-3000 devir arasında sürekli geldiğinden en duyulabilir hali burada belli oluyordu. LPG'de sürünce ise sesten hiç eser yoktu.

Bugün ustaya götürdüm, ufak bir yol testi yaptık. Benzin kalitesiz, depodaki benzini boşaltıp yenisini koyacağız dedi. Akşama doğru arabayı teslim almaya gittim, usta yol testinden geldi. Çözüldü sen de dene dedi bindim ses aynen devam ediyor :D Beraber yine yol testine çıktık ses yine geldi. Sonra sorunu bulduk usta testi motor koruma kapağı yokken denediği için onda gelmemiş. Lpg'nin gaz kesicisi motor koruma kapağına çarptığı için geliyormuş. Gaz kesicinin arkasına bir tane uzatma parçası koyup kapaktan uzaklaştırdık.

LPG'ciye gaz kesicinin yerini değiştirmeyi sorduk bu arabanın regülatörünün yeri de yanlış yapılmış, kışın kalorifer geç ısıtır. Regülatörün ve kesicinin yerinin değişmesi lazım, bir günlük işi var diye belirtti. Regülatör motorun arkasında ve orta seviyede olması gerekiyormuş.

Klimanın soğutma sorununu da söylemiştim. @Asel Kaan Efe Ahmet Abinin dediği gibi klima gazı eksikmiş, ustam eski gazı çektirip yenisini ekletmiş.

Klima gazı için 150 lira,
    Yeni Benzin için 100 lira,
    İşçilik için ise 200 lira ödeme yaptım.

Aşağıda LPG parçalarının yerinin fotoğrafı var. Fotoğrafı kesicinin yerini değiştirdikten sonra çektim.

Aşağıdaki fotoğrafta ise işaretlediğim yerler şöyle;
    Kırmızı renkle işaretlediğim parça geçici çözüm için kullandığımız uzatma ayağı.
    Yeşil renk ve beyaz renk ise kesiciyi taşımadan önce kesicinin ve kapağın temas ettiği yerler.

muhendus, Halil, koreci ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  11. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Brc montajı yapan bir yer için regülatör yerinin yanlış olması sistemı komple sorgulatır insana ki elantra corolla gibi modellerde egsoz manifoltuna yakın motpr arka tarafı harici ilk defa burada görüyorum

master006 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Eski aracım milenyum accent'te de aynı yerdeydi ama iki araçta lpg'nin yerleştirilebileceği boşlukları aynı değil tabi ki. Bence ucuz işçilik olsun diye zamanında taktırıldı geçildi. Seneye muayene öncesi tank değişimi gerekiyor, muayene kağıdında tank imal tarihine temmuz 2013 yazmışlar ama ben 2012 üretimli diye hatırlıyorum o zamana komple elden geçirilir tahminimce.

13. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Aynen hocam inşallah dilediğiniz gibi olur birde aracınız LPG geciş ısısı kaç derece ayarlı? Ve hava 18 derece altı sabah kaç km de geciyor kışın 0 derecelerde kaç kmde geciyor

master006 bunu beğendi.
  14. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,916
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Hocam dereceleri tam bilmiyorum ama hava 0 derece civarlarındayken kışın sabahları 2-3 dakika rölantide çalıştırıp yola çıkıyorum 2-3 km civarında gaza geçiyor.

15. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Yani benim araç bi 5 dk yı buluyor o derecelerde antifiriz oranı fazla mı acaba hiç değişmedi 2019 aralık çıkışlı araç

16. KilecNasah

KilecNasah Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    652
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Antifiriz ömrü 2 yıldan fazla olmamalı soğutma sistemi içinde.

17. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Peki bu derece ölçümü su-antifiriz oranı hakkında bilgi verir mi?

18. KilecNasah

KilecNasah Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    652
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    %50 %50 oranı ile konulur çok soğuksa. 2/3 su 1/3 antifiriz şeklinde olmalı. Sanayide cüzi bir ücrete ölçüyorlar. Oradaki değere göre şu kadar antifiriz ekleyebilirsiniz ya da böyle kalabilir falan der ustalar. Fakat yine de 2 yılda bir yenilemek en sağlıklısı.

19. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Nasipse doğum işimiz var son 15 gün sonra kayınpeder oto elektrik ustası onu diyeyimde bi baksın da olmadı komple değiştirelim teşekkürler :) ben antifriz oranı yükseldikçe ısı transferininde azaldığını biliyorum yanlış bilmiyorsam o yüzden LPG gec gecme ve motor iç ısısı artışı olabilir diye düşündüm.sonucta motorda oluşan ısıyı da daha az radyatöre taşır diye düşünüyorum

Asel Kaan Efe ve KilecNasah bunu beğendi.
  20. KilecNasah

KilecNasah Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    652
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Antifiriz dediğimiz soğutma suyu ısı transferi yapamazsa motor bloğunu soğutamayız. Antirifizin herhangi ısı iletken akışkandan farkı donmaya karşı olan direncidir.

Aslı da olay Türkiye özelinde şöyle oluyor, ısı transferi sağlayan bir akışkan olsun elimizde, fakat bu akışkan 0° değil de - 26°'de donsun. E biz bunu dört mevsim değişmekle de uğraşmayalım o zaman buharlaşma direnci de yüksek olsun ve ısındığında transfer özelliğini kaybetmesin.
    Su ve antifiriz karışımı bu şartlara bakarak yapılıyor kısaca.

Bu arada Allah hayırlı uğurlu etsin şimdiden. Bir avazda inşallah.

Asel Kaan Efe, master006 ve 45R3928 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş