LPG KABLO

Yazılım Ve Hız Limitörü

'Tucson Forum - Club' forumunda azizmertozturk tarafından 19 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. azizmertozturk

azizmertozturk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Aziz Mert Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Arkadaşlar herkese merhabalar. 2016 elite t-gdi kullanıcısıyım ama şikayetçi olduğum bir konu var normalde çok hız yapmam ama geçen hafta Ankara-Konya otobanında arkadaşımla peş peşe geliyorduk araçları deneyelim dedik. Bende 1.6 T-Gdi dct 7 177 beygir benzinli, onda ise 1.6 ctdi 6-at 136 beygir dizel araç vardı. 200 km ye kadar çok rahat 6-7 boy fark açtım ama 200 den sonra arkadaşım yaklaşmaya ve en sonunda beni geçmeye başladı. Ekrana baktığımda 216 takılı kalmış ve o kadar gazlarken 40 larda olması gereken anlık tüketim 16 larda seyrediyordu. Bizim memleketten bir yazılım şirketiyle görüştüğümde limitör var abi yazılımla kaldırırız hemde yazılım atarız beygirle tork yükselir, yakıtda ufakta olsa bir düşüş olur sakin kullanımda dedi. Forumda hiç yazılım yaptıran bundan yarar ya da zarar gören oldu mu? Canımı sıktı açıkcası bu durum sen git koca turbo 177 beygir güç üret, 136 beygir sana boy boy fark atsın. Ha bu arada orjinalinde 177 Hp 265 Nm tork, yazılımdan sonra 220Hp 350Nm tork olacak dedi. Siz değerli abilerim kardeşlerimin yorumlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..

2. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Sizin aracınız tuscon, arkadaşınızın aracı astra mı.

3. azizmertozturk

azizmertozturk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Aziz Mert Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet hocam

4. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Şu yüzden soruyorum bir kere bu araçlar farklı platformlarda. Elma ile armutu karşılaştırmak gibi birşey. En basitinden sizin aracınız 200 kg daha ağır astra'dan. Daha da önemlisi rüzgar direnç katsayısı muhtemelen daha yüksektir. Astra'nın aerodinamiği hız için daha uygun. Rüzgar direnci hızın karesi ile orantılı olarak artıyor. Belli bir hızdan sonra örnek olarak astraya 3 birim etli ediyorsa size 6 birim etki ediyor.

blue55 ve azizmertozturk bunu beğendi.
  5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bu gibi versuslar beni hep duygulandırmıştır.

oskanush ve azizmertozturk bunu beğendi.
  6. azizmertozturk

azizmertozturk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Aziz Mert Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Haklısınız fakat bir araca 177 beygir gücü koyup bunu sınırlandırmak ne kadar mantıklı bir hareket ve üstüne üstün 7 ileri vites daha 4 bin devirler seyrederken 8 bin devir olan aralığı neden koymuşlar? Tabi ki tucson hız aracı değil şehirli bir suv ama arazi veya offroad için değil daha çok şehir için üretilmiş ise bu gücü kısıtlamak mantıksız. Eminim ki her ne kadar astradan fazla etkilensede tucson rüzgardan, limitör olmasa gücünü gösterecek.

7. azizmertozturk

azizmertozturk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Aziz Mert Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ağlamama sebebiyet verebilecek bir konu neredeyse..

8. MaDMaxiBo

MaDMaxiBo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    max
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Birçok araçta vardır limitör. Jetta ile bir kere 230 yaptıktan sonra 196 da takılı kalıyor geçmiyor demişti arkadaş. Çok denedim ama bi daha 200 ü görmedi diyor.

177 beygir hız yapsın diye değil de yokuş vs varsa rahat çıksın, ani sollama yaparken hantal kalmasın diye konulmuş bence. Benim araç 132 beygir Gdi Tucson, hantal kalıyor biraz. Ortalama araçları çok rahat solluyorum ama kimseyle kapışmaya kalkmam.

9. azizmertozturk

azizmertozturk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Aziz Mert Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Zaten bende kapışmam hız yapan birisi değilim bir kere denedim ama saçma geldi bu durum açıkcası..

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yazılımla birçok şey vaad eden şirketler arıza çıktığında nasıl da yamuluyorlar bir bilseniz.

enjektör arızası, turbo arızası hatta motor arızası yaşanınca yazılım firmasının hiçbir garantisi olmuyor. yetkili servis de yazılım olduğunu anlayınca garanti kapsamında ilgilenmiyor. bu yazdıklarım istisna değildir, birçoklarına şahit oldum.

bu arada yapılan karşılaştırma bana göre de saçma, aracınız bir SUV, o yükseklikte ve o ağırlıkta bir aracın o hızların üstüne çıkması çok risklidir zaten.

birisi bana sorsa 1,6TGDI tucsonun o hızlara çıkamayacağını söylerdim, demek çıkabiliyormuş.

oskanush ve azizmertozturk bunu beğendi.
  11. azizmertozturk

azizmertozturk Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Aziz Mert Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    28-GİRESUN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sadece limitör açtırsam sorun olmaz herhalde yazılım attırmadan

12. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    136lıkta 220-225 civarı kesiciye girer :)
    sadece yazılımla 177hp den 220hp olayına inanmayın.öyle bir dünya yohh.

dr.ecu de yaptırdı arkadaşım.dyno ölçümü yapamadılar ama 200-205 civarı oldu dendi.topspeed 240-245 görüyordu.

dua edinde arkadaşınız crdi yazdırıp DP koymasın :))))

MSC bunu beğendi.
  13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Tucson otobanda rolling yapılacak araç değil ki, otobanda düz yolda Opel Astra ile kapışacak bir araç hiç değil, 1600kg civarında ağırlığı var 40km hızla yokuş inerken bile zar zor duruyor frenlemede sorun yok yüksek olduğu için dengesi çok çabuk öne yatıyor virajlarda da aynı şekilde, geri kalan aerodinami ve motor gücünün yüksek hızlara ulaşmak haricindeki işlerde verimli kullanılmasına dair öneriler hususunda zaten gerekli yorumlar yapılmış bende bu yorumlara tamamen katılıyorum.

Tucson ile Opel Astra yı kapıştırıp mutlu olmayı deneyecekseniz patates tarlasında, balçık çamurda, 30cm yükseklikte su akan dere akıntısının içinde falan kapışmayı önereceksiniz Astra yı kullanan kişiye, umarım anlamışsınızdır demek istediğimi.

Bende de Civic Hatchback var ve 182hp güç ürettiği kağıt üzerinde yazılı ben bunu fabrika çıkışı yazılımsız kullanıyorum, yolda 520 bmw görünce elbette yol veriyorum geçiyor, mesela basit örnek olarak: 2700mm aks mesafesi olduğu için şehir içi dar dönemeçlerden 50-60km hızla dönmeye zorlamıyorum aksi durumda ya ön tamponu dışarıya sürterim ya marşpiyeyi içeriye vururum çünki ama otoban virajında veya yokuşta bir Hyundai i20 yada Ford Fiesta bana yetişemiyor. Çok kontrast oluşturan rakiplerden örnekler verdim, kamusal alana haiz meskun mahallerde otomobili fazla zorlamaya hiçbir zaman gerek yok dikiz aynanızda büyüyen araba isterse lada samara olsun eğer üzerinde gittiğiniz yolda sizden hızlıysa yol vermeniz en iyisi.

Ben birçok yerde öneri olarak belirtmişimdir, ihtiyaçlarınızı çok iyi belirleyip buna yönelik otomobil tercih etmelisiniz ve bu otomobilinizi başarı sergileyemeyeceği durumlarda kullanırken de kafanızı aşağıda tutup yolda rekabet yaratan durumlardan uzak durmalısınız, mesela hayatında araziye girmeyecek olan kişiye 4 çeker jipe ne gerek var? sürekli şehir içi kısa mesafe sürüş yapan insan neden gider 5.5-6 metrelik Passat alır? hergün otobanda sürüş yapan kişi gidip A segmenti bir i10 u tercih ederse her otobüs kamyon sollamada arabasını düz tutabilmek için kan ter içinde kaldığı zaman acaba bunun neden böyle olduğunu biliyor mudur? bu hatalı kararlar sürüş performansı ve sürüş keyfinden çok şey kaybettirir. Bugün bir Kia Picanto veya Nissan Micra ile 6 saatte Bodrum a inemezsiniz ama bir Chevrolet Corvette iniz yada Dodge Viper ınız varsa belki bunu başarabilirsiniz.

Eğer Tucson T-GDI yerine i30 T-GDI modelini kullanıyor olsaydınız bugün Opel Astra hakkında başka şeyleri düşünüyor ve konuşuyor olacaktınız. 2016 yılında i30 T-GDI modeli de listelerde ve bayilerde var idi. Tucson a yazılım önermem, T-GDI zaten yeterince güçlü limitör iptaline de bence gerek yok.

sipartacus bunu beğendi.
  14. FatalRhymer

FatalRhymer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    85
    Ad Soyad:
    Emin Kılınç
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Bugün birçok cihaz yazılım ile çalışıyor. Donanımın tamamının kullanılmasına izin verilmemesi parçaların uzun süre sağlığı, yüksek ısıya engel olmak, stabilite, güvenlik, belirli sertifikalara, kriterlere uyumluluk gibi sebeplerden dolayı oluyor. Arabada da benzer meselelerden dolayı böyle şeyler olduğunu düşünüyorum. Çok büyük kurumların, eğitimli, uzun testleri varken daha küçük çapta çalışan yazılımcılara dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum. Bu hangi cihaz olursa olsun.

oskanush bunu beğendi.
  15. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    110hp-130hp-150hp-180hp dizel,benzin farketmez.

hepsi ibrede 200görür.performans o aracın son hızıyla değil o hıza nekadar çabuk çıktıyla ölçülür.

100-200 de polo gti(180hp) roccoyu (160hp) geçer.ama 200-210 sonrası rocco yürür hemde aça aça.

rocco hem daha güçsüz ,hemde 100-150kg daha ağırdır ;)

rocco ile tq da 255km/h gördük.ibreyi siz tahmin edin :)

sipartacus ve oskanush bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş