LPG KABLO

Yağ Lambası Hiç Yanmıyor.

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Taner_G tarafından 3 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    arkadaşlar yine ilginç bir arıza ile karşınızdayım.. :) 1 haftadır bu durum var ve son iki gündür iyice içinden çıkılmaz hale geldi..
    durup dururken yağ lambası gitti ve hiç yanmamaya başladı..
    acaba sigortalardan mıdır diyip tek tek kontrol ettim ama değil..
    ölçü aleti ile baktığımda, sensore akım geldiğini görüyorum. kontağı açtığımda 13volt veriyor sensore..
    dedim heralde lambası patladı.. geçen gün söktüm ön paneli ve yağ lambası kontrol ettim ama ne göreyim.. lamba sağlam.. 12voltluk adaptore bağlayınca lamba çalışıyor.. ne olur ne olmaz diyip her ihtamle karşı yerine yeni bir ampul taktım ama yine nafile..
    sonuç olarak yağ lambası hiç bir türlü yanmıyor.. normalde kontağı açınca yanar.. araç çalışınca söner yağlamada sorun yoksa.. benimki hiç yanmıyor..
    acaba arıza kodu düştü mü bununla ilgili diye baktım o da yok..
    var mı başına buna benzer bir durum gelen ve önerisi olan sormak istedim..

MAERKEK, bekobey ve FatalRhymer bunu beğendi.
  2. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    sorunu bugün çözdüm arkadaşlar.. sakin kafayla ve duru bir gözle bakınca olaya ip uçlarını da değerlendirip kaynağı buldum.. :D şimdi bendeki sorunda kadrandaki yağ lambası ne kontağı açınca.. ne moturu çalıştırınca.. ne soketi devreden çıkarınca ne de başka sebeple hiç bir şekilde yanmamasıydı.. ilk gün kadrandaki ampulden şüphelendim patlamış olabilir diye.. kadranı söküp kontrol ettiğimde ampulun sağlam olduğunu fark ettim..
    belkide kadranın üzerindeki elektronik komponentlerde sorun vardır diyerekden hazır açmışken onuda kontrol ettim kadranın ibreli tarafını karşınıza aldığınızda solda kalan soket grubunun üst sıradaki en üst tarafda duran pin yağ lambasının konnektrüdür.. buraya ölçü aletinin diot kontrol modunda iken bir ucunu konnektore diğer ucunu da ampul diplerine bastığımızda ampulun her iki bacağında da kısa devre vermesi gerekir ki.. bende de durum buydu.. demekki kadran elektroniğide sağlamdı..
    2. gün yağ müşürünün çalışma mantığını düşündüm.. beslemesi kontak sinyalinden yola çıkıyor.. ana röleden geçiyor.. röle tetiklenince ana beslemeden yola çıkan akım önce kadrana geliyor.. ampul üzerinden geçip sensöre gidiyor ve ordan şaseye ulaşıyor.. araba çalışmıyor iken sensor kısa devre durumunda oluyor ve devresini tamamlayan elektrik yüzünden kadrandaki yağ lambası yanıyor.. araç çalıştığında ise yağ basıncı müşür içindeki anahtarı kapadığından elektrik devresi kesiliyor ve lambada sönüyor.. bu durumda iki ihtimal vardı..
    ya hat üzerinde bir kopukluk vardı ve elektrik hiç bi zaman şase yapmadığı için ampulde asla yanmıyordu.. yada müşür arızalı idi..
    ilk seferinde ölçü aleti müşürü test ettiğimde araç stop haldeyken müşür kısa devre sinyali vermişti.. yani sağlıklı görünüyordu.. bende kablo hattı üzerine yoğunlaştım ve tüm hattı takip etmeye başladım..
    yine ölçü aleti ile baktığımda ilk seferinde volt metre konumunda iken müşüre gelen kabloda kontağı açtığımda gerilim vardı.. volt metrenin bir ucunu müşüre gelen kabloya diğer ucunuda akünün şase sine bastığınızda gerilim görürsünüz ve kadrandaki lamba da yanar.. bende ise durum farklıydı.. gerilim vardı ama lamba yinede yanmıyordu..
    bu halde hattaki şüpheyide elemiştim ancak peki ozaman sorun neydi..
    şimdi gelelim çözüme.. :)
    benim şanssızlığımı da denkleme katarsak olmayacak bir çok bileşen bir araya gelmiş..
    birincisi müşüre gelen kablo meğer kırıkmış.. hattı takip ettiğimde bu kablonun akünün alt tablasının orada marş motoruna giden kablo ile birleşerek bir soketten ana hatta bağlandığını keşfettim.. şansıma marş motoruna giden kablo değilde yağ müşürüne giden kablo her nasılsa tabla altında büklüm olmuş ve kendi yalıtkanı içinde kırılmış.. ben ölçüm yaptığımda ise kabloyu kendime doğru çektiğimde şase alıyor.. ama müşüre taktığımda kablo kendi konumuna döndüğünde büklüm yerinden yine devre kesilirmiş.. bu sorunu tamamen yeni bir kablo tesisatı çekerek düzelttim..
    ( o sırada şunuda düşündüm.. ; ölçü aleti ile şaselediğimde neden lamba yanmamıştı.. çünkü ölçü aletinin kendi direnci yüzünden ampulden yeteri kadar akım geçemiyordu ve bu yüzdende lamba yanmıyordu..)
    tamda heralde düzelmiştir artık diye bi hevesle kontağı açtığımda lamba yine yanmıyordu.. :)
    ikinci ve geriye kalan tek ihtimal ise müşüründe arızalı olabileceği idi.. yoksa beynim yanacaktı.. ölçü aleti müşürün sağlıklı olduğunu iddia ediyordu oysaki.. bende her ihtimale karşın elime geçirdiğim 22 lik lokma ile sensörü yerinden söktüm gözümle de görmek istedim..
    bir de ne göreyim.. meğer sensörde arızalı imiş.. peki ölçü aleti neden kısa devre sinyali veriyordu yerinde ölçüm aldığımda.. çünkü dar bir alanda ölçüm yapıcam diye uğraşırken ölçüm aletinin bir ucunu her seferinde yanlış noktaya basmışım ve her seferinde kısa devre sinyali almışım.. yada buna benzer bir durum yaşanmış.. bu da beni yanıltmış..
    hemen gidip 40 liraya yeni bir sensor alıp yerine taktım ve şimdi yağ lambası sağlıklı.. benimde kafam rahat.. amaan yağ lambası bu.. araç zaten yağ eksiltmiyo bişey olmaz dersin ama yağ lambası bu şakaya gelmez.. aracın ömründe belki bir kere lazım olur ancak hayat kurtarır.. 40 liralık müşür.. 1 liralık kablo ile sorun halledildi arkadaşlar..

Son düzenleme: 6 Ocak 2021
  3. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Ustayım diye geçinen pekçok elektrikçi uğraşmaz, çözemezdi bence, tebrikler...

MAERKEK, ozgutozkan ve bekobey bunu beğendi.
  4. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Kısa bir test yöntemi var arkadaşlar eğer müşürün arızalı olup olmadığını bilmiyorsanız müşürün soketini çıkartıp soketin ucunu şaseye değdirin (devreyi tamamladığı için yanacaktır, zaten tek kablo geliyor müşüre) eğer ışık yanıyorsa gösterge panelindeki lamba yada elektrik hattında bir sorun yoktur, müşür arızalıdır. Ben kendim denedim aynı şekilde oldu yağ ışığı yandı, şimdi yeni müşür alıp takmak kaldı.

Birde üstatlarımızdan yorum alalım sakıncalı bir durum varmıdır bu yöntemde ?

Son düzenleme: 7 Mayıs 2021
    MAERKEK, onurforces ve erhancakmakk bunu beğendi.
  5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

çok yeni araçlarda araç beynine sağlam bir arıza kaydı oluşturur. bazı araçlarda bu arızayı silmek zor olabilir. ama getz için bir problem olmaz bence.

mechanical bunu beğendi.
  6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    yöntem biraz ters oldu sanırım, bildiğim kadarıyla soketi çekerseniz zaten yanar lamba.

7. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    https://www.hizliresim.com/ev2tytd

Böyle bir şema buldum soket çıktığı zaman yani sistem kapalı olduğu için devre tamamlanmıyor ve ikaz ışığı yanmıyor, fakat bu sadece şema, araçlardaki ECU bu soketin çıktığını anlayıp arıza olarak o ikazı yakacak şekilde bir tesisatı varmı bilmiyorum fakat benim aracımda soket takılı olmadığı halde yanmadı.

MAERKEK bunu beğendi.
  8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    yagswitch.JPG

kontrolü bu şekilde. uyumlu sizin ki ile.

MAERKEK ve mechanical bunu beğendi.
  9. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Bu yağ müşürü nerede yer alıyor ?