LPG KABLO

vites değiştirme devri

'Getz Forum - Club' forumunda Nuri Öztürk tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    fabrikada rodaj yapmıyorlar, artık üretim teknikleri gelişti. eskiye göre(20 yıl önce) otomobil motorları üretim hassasiyetleri 10 kata kadar arttı. toleranslar 10 kat düştü de diyebiliriz. yani olması gereken ölçüye daha fazla yaklaşıyorlar artık. bu nedenle rodaja gerek yok diyorlar.

2. tahsins

tahsins Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bende benim araba için geliştirdiğim uygun değerleri yazayım. en uygun yakıt sarfiyatı ve motoru zorlanmadan hız sağlamak için en uygun değerler bence bunlardır. bu aralıklarda aracı 2000 devrin altına düşürmeden ve aşırı devirlendirmeden titreşimsiz kullanabiliyorum.

1->2 3000 devir
    2->3 3000 devir

3->4 2700 devir

4->5 2500 devir

1->2 3000 devir

3. peace

peace Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    arkadaşlar benim ilk dizel araçım benzinli araçlarda sorun olmuyordu 2000/2500 de deyiştiriyordum bu gezte ise 1.vites 2000 2. vites2.500 deyişirşem araç titreme yapıyo 3000 de deyiştirirsem sorun yok 3den 4 de atarken de 3000 den asağı olur sa yine titreme yapıyo bende merak ediyorum..
    sizçe dogrumu 3000 den aşayı olursa özelikle 2den 3 e atarken 3den 4 atarken titreme yapıyo..

4. peace

peace Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    katılıyorumtahsinsbeysize ..bende böyle kulanıyorum araç öyle istiyor..
    Düzenleyen : peace

5. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Hazır açılmış konu bulduğumdan başka başlık açmadan buradan sormak istedim...

----SORU şu: DİZEL ERA için; düz bir yolda ve tek kişi ile giderken,

-1.vites le Kalkış yaptıktan sonra; 20 km/h hızı görünce 2.vitese;

-40 km/h hızı görünce 3.vitese;

-55-60 km/h hızı görünce 4.vitese;

-Ve 75-80 km/h hızı görünce de 5.vitese atmak...DİZEL ERA için uygun aralıklar mıdır?

Cevapların DİZEL ERA için verilmesini rica ediyorum..Tşk

6. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    valla biz 1. viteste 3500 4000 devirden kalkarız genelde :)
    2. vites 3000
    3.vites 3000
    4.vites 3000
    5.viteste de 2500 devirde kullanır babam :) hızını da hiç ölçmedim

7. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN

Abicim eminmisin hep 3000 devirde vites değiştirdiğine?

3000 devirde Era nın bas bas bağırması lazım yahu? :)

8. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Şunuda merak ediyorum....

Ben kendimi şöyle alıştırdım...

O an Seyrettiğim vitesten bir üst vitese attığımda Devir İbresi 1500-1600 devirden başlıyor...(Elbette düz yol için söylüyorum)

Kimi arkadaşlar diğer başlıklarda ben bir üst vitese attığımda devir göstergesinin 1900--2000 devirden devam edeceği şekilde atıyorum yazmışlar...

Acaba ben mi yanlış kullanmış oluyorum DİZEL Era yı onlar mı?

9. GETZJANT

GETZJANT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Getz
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    1.3 lpg li getzde 1800 en fazla 2500 civarlarında değiştiriyordum km başı 130 140 kr yakıyordu şehir içi. Motoru zorlamıyordumda öldürmüyordumda. Şuan 1.5 dci megane var ortalama olarak 2500 3000 civarları değiştiriyorum. Tabiki yolun durumuna göre değişir bu. Şuana kadar yakıttada motordada bir sıkıntı görmedim uzmanlarda ortalama olarak 2500 3000 tavsiye ediyor.

10. gurcanbulut

gurcanbulut Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    617
    Ad Soyad:
    Gürcan Bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim aracı kullanma şeklim genelde 2200-2500 d/dak da vites değiştiriyorum. Yol durumuna göre değişiyor. Vites değiştirdiğimde de genelde 1800-1900 devir aralığına iniyor araç.

11. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    benim araç da i20 1.4 dizel bende düz yolda vites değiştirdiğimde devir saati 1500-1750 arasına düşüyor.
    tabi devir 1500-1750 arasına düşünce deviri 2000 in üstüne çıkarmadan ani hızlanma yapmıyorum. benim uzun araştırmalarım sonucu en önemli şey (dizellerde tabi ) vitesi değiştirdikten sonra şayet 2000 devirin altına düşüyorsa aracınızla kesinlikle ani hızlanma yapmamanız gerektiğidir.çünkü 2000 devirin altında siz gaza ne kadar çok basarsanız basın aracınız istediğiniz gibi ivmelenmeyecek anccaaaaakkkkk gerektiğinden fazla ivmelenmeye çalışacaktır. buda motora zarar vermesine neden olacaktır. burdaki zarar da sadece kurum oluşturma noktasında sınırlı kalmıyor tabiki motora bundan ayrı zararları da var. çok çok ayrıntılı bilmiyorum ama ayrıntılı bilgi öğrenmek isteyenler şu adresi dikkatlice inceleyebilir. özellikle yeni dizel araç alanlar.

http://forum.donanimhaber.com/m_27665617/tm.htm ( adresi ben sık kullanılanlara ekledim :) )

haa yukarıdaki site ve değişik sitelerden öğrendiğim bilgiler doğrultusunda bikaç bişey daha söyliyeyim.

şayet yokuş aşşa gidiyosanız vitesi kaçta değiştirdiğiniz pek anlamı yok çünkü yokuş aşşa giderken 60 la gidiyosunuz düz bir yokuş aşşağı yol 5. viteste gidebilirsiniz çünkü gaza hızlanması için fazladan bir baskı yapmıyorsunuz. yokuş yukarı çıkarken istesenizde bunu yapamazsınız çünkü ne yaparsanız yapın 60 la 5. viteste o yokuşu çıkmanız pek mümkün değil çıksanızda motora zarar.

burda bence en önemli nokta düz yol çünkü bazıları diyor ki ben 3000-3500 de vites değiştiriyorum diyor sürekli.ha araç sollarsın makas atarsın yokuş çıkıyosundur ani ivmelenme yapman gerekiyodur o zaman sorun yok gayet normal 3000-3500 devirler. ammaa düz yolda arkadaş ben vites değiştirecem de araç hele bi 3000 e gelsin veya 3500 e gelsin de değiştiririm demek doğru değil. en ideal vites değiştirme aralığı 2500 devirlere yaklaşırken değiştirmektir. bu sadece bana göre değil üstadlara göre böyle bende onlardan öğrendim ve gayet faydalı.

şimdi öğrendiklerimi buraya yazsam burdan köye yol olur bence siz yukarıdaki linki bi inceleyin.

bunların hepsi DİZEL araçlar için geçerlidir.

12. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    babam sert kullanır genelde trafikte çok acemi olduğundan onlardan kaçar genelde o yüzden seri ve hızlı kullanır(açıkçası yavaş gittiğini görmedim alışkanlık heralde bakanlara eskortluk yapmış zamanında) .

13. eisa

eisa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    emre salta
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    2500 de vites değiştirince de araba 1600-1700 devirlere düşüyor ve titreme yapıyor.Bence 2500 den sonra 3000 den önce değiştirmen gerekiyor.
    Birde mahalle arasında giderken araba 2. viteste titriyor, 1. viteste bağırıyor.' de basıp devrini aldırsan aşırı hız alıyor.Şaşırdım kaldım bu mahalle aralarında.Araç güçlü oluncada zor:RpS_rolleyes:

14. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Teşekkürler,yazdıklarınızı okuyunca şahsım adına aracımı kullanırken yanlış şeyler yapmadığımı,doğru yolda olduğumu anlamış oldum :)

Öncelikle şunu belirtmek isterim (Ben hayatımda ilkkez DİZEL araç kullanıyorum..Aracımı alalı yaklaşık 2.5 ay oldu)..Dizel konusunda tecrübeli değilim, o yüzden yazacaklarım ve bugüne dek forumun değişik sayfalarında değişik konularında yazdıklarım tamamen şu 2.5 aylık şahsi gözlemlerimden ibarettir..

Bende Motor sesi kulağı denen olay yok..(Hani vites atarken motorun sesine kulak verme olayı..) Benim gözüm sürekli İbrededir..O yüzden yazacağım değerler %95 oranında doğru değerlerdir..

Şimdi; öncelikle...

---Tam hatırlamıyorum ama sanırım Hyundainin resmi sitesinde kitapçığında okumuştum..Optimum yakıt tasarrufu ve motor ömrü açısından Vites değişim aralıkları hız göstergesine göre;

20 km/h-40 km/h-55 ve 75 km/h olmalıdır diyordu...

Bende arabayı aldığımdan beridir bu değerlere göre vites değiştiriyordum...

Ta ki, forum sayfalarında bu konuları görene dek!

Neden böyle söylüyorum açıklayayım...

Yukardaki yazdığım değerlere göre vites değiştirildiğinde DEVİR İBRESİ hepsinde de 1500 devirden başlıyor! (Yani yukardaki değerlerde vites yükseltildiğinde ibre 1500 kalıyor..)

Oysa gerek bu sayfalarda gerekse de internetten araştırdığım diğer sitelerin birçoğunda Vites yükseltiğinde ibrenin en az 1900-2000 devirden başlaması gerektiği yazıyor!!!

Bunun olabilmesi demek kendi gözlemlerime göre Vitesi (Hangi viteste olursanız olun) devir ibresinin en az 2500 devri gösterdiğinde atmanız demek! 2500 devirde bile atılsa ibre yine de 2000 devirin altından başlıyor...

Böyle olunca insanın kafası karışıyor...

Şayet doğru olan 2.yazdığımsa (Yani vites devir göstergesi 2500 ve üzerinde atılarak ibrenin 2000 devirden başlamasını sağlamaksa) o zaman Optimum Yakıt Tasarrufu sağlanmamış oluyor DOĞRU MU?

Yok eğer 1.yazılan doğruysa (Yani ortalama olarak devir ibresi 2000 ila 2500 devir aralığında vites yükseltilecekse ve ibre 1500-1600 devirden başlayacaksa) o zamanda aklıma şu soru takılıyor;

---Bizim Era dizellerin Tork aralığı yanılmıyorsam 1900-4000 idi...

Ama vites değiştirilip te 1500 devirden başlayınca bu seferde 1900 un altından başlaya başlaya acaba motor zamanla zarar görmüş mü oluyor?

Biraz karıştı gibi farkındayım...Ama basit gibi görünse de bence bu konu oldukça bir konu...Burada birisi çıkıpta tüm tartışmalara ve soru işaretlerine son noktayı koyuyorum arkadaşlar..DİZEL araç şu şu şu devir aralıklarında şu şu şu viteselere atılmalıdır! elbette diyemez...Zira yol durumu (Rampa,iniş,araçtaki yolcu ve yük sayısı,aracın motor durumu vb..) birsürü etken var fakat yinede en azından araçta tek kişi,yüksüz ve düz yolda ilerlerken hem aracın motor ömrü hemde yakıt tasarrufu açısından ortak bir akıl yolu bulunsa fena olmaz diye düşünüyorum...

Bir de şunu sormak istiyorum...

1.vitese kalkış vitesi deniyor..

Peki 1.vitesle kalkış yapıldığında devir ibresi 2500 ü görene dek (Sanırım hız göstergesi de bu durumda 40 km/h gösteriyor olsa gerek) 1.vitesle ilerleyip 2500 devir gibi 2 ye takılsa sorun olurmu?

Ben 2 gün öncesine dek 1.vitesle kalkınca yaklaşık 2000 devire gelirken (Hız göstergesi yaklaşık 20km/h) 2 ye alıyordum fakat bu durum aracın bir nev-i yığılmasına neden oluyordu..2 gündür denemek için 1.viteste gaza biraz daha yüklenip 2500 devri gördükten sonra 2 ye alıyorum (İbre böyle yapınca 1500-1600 dan başlıyor) sanki araç daha rahatlar gibi oldu..

1.viteste 2500 devri görmek sakıncalımıdır? (Çünkü böyle yapınca ister istemez araba bağırıyor)

15. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    cenk kardeşim ben sana kesin ve net birşey söyliyeyim araç soğukken soğuk derken en azından 70 dereceyi geçmeden kesinlikle 2500 devirin üstüne çıkmadan vites değiştir. çünkü motora en çok zarar motor soğukken gelir. ve bence 1. vitesden 2 ye geçmek için 2500 e gelmene kesinlikle gerek yok( şayet yokuş çıkmıyorsan ).
    erayı bilmiyorum da i20 de 2400-2500 de vites değiştirdiğim zaman devir saatim 1750-2000 arasında oluyor. vitesine göre ufak değişiklikler var tabi. bende 1 ay oldu alalı şu anda özenle kullanıyorum gayet güzel gidiyor.

16. hakkkoo

hakkkoo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    1.viteste 3500 4000 devir çok bence bağırttırmanın ne anlamı var arabayı helede 1.vites için

17. hakkkoo

hakkkoo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    teşekkürler arkadaşım gerçekten aydınlatıcı bilgiler

18. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Valla hemşerim ilk dizel aracım olduğundan olsa gerek ilk çalıştırmada ve stop etmeden önce 1 dk kuralından tutta ideal vites değiştirme aralıklarına dek aklına ne gelirse o kadar ince eleyip sık dokuyorum ki; araba sürmenin arabaya binmenin dizel aracın keyfinin üzerine limon sıkmış haldeyim desem yalan olmaz yani :)

Valla en güzeli ben yine doğru olduğuna inandığım yolda devam edeyim:

Hız ibresi 20 km/h de 2.vitese,
    40 km/h de 3.vitese,
    55-60km/h da 4 e ve 75-80 km/h de 5 e atayım...

Bu şekilde her defasında devir göstergesi 1500-1600 aralığında başlıyor ama napalım o kadarda olsun artık...

19. inanpolat

inanpolat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    inan polat
    Yaşadığınız Şehir:
    62-TUNCELİ
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    2004 lpgli getz aracımı yokuşlu yollarda kullanıyorum.bu sebeble 2700 ile 3900 devirde kullanıyorum.Düz yolda ise 3000 devirde kullanırım.

20. cenk_33

cenk_33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    cenk karacakaraoğulları
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Ahh şu Mühendisler!

Adamlar 3 le 4.vites aralığını kısacık yapıp (3 teyken 4 e nezaman geldiğini anlamıyor insan) 2 ile 3.vites aralığını da otoban misali uzattıkça uzatmışlar!

Era da en sevmediğim kısım sanırım bu.. :)

Bu Sayfayı Paylaş