LPG KABLO

Uzun Bir Arıza Serüveni Ve Mutlu Son.

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda golfo tarafından 25 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. golfo

golfo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    80
    Ad Soyad:
    mustafa kececi
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    -Herkese merhabalar... Aracım 2008 model Accent Era Dizel... 1 yıldan uzun zamandır, yaşadığım bir problem vardı. sabahları ilk çalıştırmada 20 saniye boyunca rölantide düzensizlik mevcuttu... daha sonra ise normale dönüyordu.. yalnız ilginç olansa bu problem çok soğuk havalarda olmuyordu...

-İlk olarak kızdırma bujilerini kontrol ettirdim bir tanesi bozukmuş.. değiştirmeme rağmen aynı problem devam etti.. ben de üzerinde fazla durmadım..

-Aracı yıkatmanın üzerinden 1 hafta geçmeden tamponun egzos hizasına gelen kısmı kurumla simsiyah oluyordu.. gaza ani yüklendiğimde ise bir miktar duman atıyordu... Karma yakıt tüketimim ise 6.5 litreden aşağı düşmüyor, hatta şehir içinde çok kullanacak olursam 8 litrenin üstüne çıkıyordu..

-Daha sonra araç alt devirlerde iyice hantallaşmaya başladı.. Bundan dolayı ustamın tavsiyesine uyarak sırasıyla, hava akışmetreyi, yakıt basınç sensörünü, ve selenoid valfini değiştirdim ama nafile.. aynı problemler devam ediyordu. üstelik bütün bunlar için boşu boşuna 1700 lira civarı masraf ettim... üstünden sökülen sapasağlam parçalar elimde kaldı.

-Daha sonra sorunu Alanyada halledemeyeceğimi anladığımdan dolayı Antalya Akdeniz sanayisinde bir usta buldum.. Egr ve emme manifoldunu temizletmek üzere Antalya'ya gittim..

Önce

Sonra

Sağolsun Bahadır usta elinden geldiğince ilgilendi... bu temizlik işleminin yanı sıra motoru özel bir sıvıyla yıkayıp antifrizide değiştirdi. çok uygun bir fiyata hem de.. Aracın duman atma sorunu önemli ölçüde azaldı.. 1800 devire gelince aniden roket gibi hızlanıyordu... gel gelelim alt devirlerdeki performansını Antalya da test etme şansım yoktu.. çünkü Antalya merkezde Alanyada olduğu gibi bayır yok..
    -Arızayı tamamen aştığımı düşünüyordum ki araçta 4 kişiyle dik rampada aracı kaldıramayınca kendimi nasıl hissettiğimi tahmin edebilirsiniz...

-İlk fırsatta yine Antalya Akdeniz sanayisine gittim.. işin ilginç tarafı ise ne bilgisayar değerlerinde ne de herhangi başka bir sebepten araçta bir anormallik gözükmüyordu... enjektör değerleri ise şu şekildeydi..

+2 ve -2 arasında yer alan değerler normal olarak kabul ediliyormuş... değerlerde göründüğü üzere bilgisayarın söylediği şey ise enjektörlerin iyi olduğu... ancak başka ihtimal kalmadığı için usta enjektörleri sökmeye karar verdi... üç tanesi sorunsuz sökülmesine rağmen bir tanesini sökmek için epey uğraştılar.. dibindeki pul aşındığı için yakıt kaçırmış. bundan dolayı enjektörün üstüne kurum bağlayıp bulunduğu yere sıkışmış..
    -enjektörcü enjektör memelerinin değişmesi gerektiğini söyledi ve 1500 liraya bu işlemi halletti..

---araca binip yola çıkınca gerçekten farkı hissettim.. hem alt devirlerde hem üst devirlerde hemde ara hızlanmalarda aracım adeta roket gibi.. En dik rampalarda bile el freni kullanmadan kaldırabiliyorum..

Sonuca gelecek olursak:
    1: İlk çalıştırmada meydana gelen rölanti düzensizlikleri ortadan kalktı.
    2: Duman atma sorunu ortadan kalktı.. artık egzosun yanı siyah renge bürünmüyor.
    3: Yakıt sarfiyatı karma tükemimde 5 ile 5.5 litre seviyesine düştü..
    4: Araç performansı muazzam ölçüde arttı.
    5: Tüm bunların yanında sorunlarımı halledebileceğim iyi bir usta bulmuş oldum.

Benzer sorunlar yaşayan arkadaşlara bir nebze de olsa faydam olduysa ne mutlu...

<<bülent>>, Hürkal, sukru56 ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Çok geçmiş olsun. İyi usta olmadı mı olmuyor. Bu sorunu tek atış da bulabilirlerdi. Neyse ki sizin sorun çözülmüş ve araba iyi duruma gelmiş. İyi günlerde kullanın.

golfo bunu beğendi.
  3. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geçmiş olsun. Deneme yanılmayla ustalık artık kalmadı. Kötü komşu ev sahibi, kötü usta dert sahibi yaparmış. Neyse ki sorunu çözecek ustayı bulmuşsunuz.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YasinD. ve golfo bunu beğendi.
  4. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geçmiş olsun,sorunsuz ve keyifli sürüşler dilerim. Kazasız-belasız..

golfo bunu beğendi.
  5. reem

reem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    RAMAZAN CETIN
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    sorununuzu cozmenize cok sevindim. bende babamin reno fluence i ses geliyor diye ustama goturdum.Bana dediki amartisor ust takozlarindan geliyor hatta dediki bu aracta bunlardan hic sikinti olmazdiki dedi. neyse 380 tl verdik degisti. yine ayni sesler basladi. ayni usta sonra dediki z rotlardan geliyor onuda degistik ses kesildi. e dedim takozlara masraf etrik bosu bosuna . olsun yenilenmis oldu dedi

sukru56, golfo, rpurcek ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Adamın başını belaya sokar böyle tipler.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reem, sukru56 ve golfo bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş