LPG KABLO

Turbo Sorunu Nasıl Anlaşılır?

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda m1kemal tarafından 4 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. m1kemal

m1kemal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    herkese hayırlı sahurlar dilerim...
    bugun aracımı çalıştırdım ve 10 sn sonra hareket ettim dik bi rampa tırmanodum 1. viteste gidiyordum devir saatii 1500-2000 aralıgında fark ettim bayaa bi dinledim sanki ıslık sesi geliodu acaba turbo kaçırma mı yapıo yoksa bana mı ole gelio?

2. carracciolo

carracciolo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Araç çekişten düştümü ?

3. doganerahmet

doganerahmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Islık sesi bütün turbolu araçlardan geliyor.Araç çekişten düşmediyse büyük ihtimalle bişeyi yoktur.

4. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    turbonuz kaçırıyor olabilir ıslık sesi gelmesi normal degil bır kontrol ettirmenizi öneririm forumdan serkan abinin de böyle bi şikayet üzerine gitti konu aşagıa servis turbonun bozuk oldugunu söylemiş ve turboyu degiştirmişler sizdede böyle bi sorun varsa turbonuz arızalanmış oluyor https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif
    askerde turbosu bozuk land rover 110 TDI kullandıgım için sesi cok iyi biliyorum gazı yedirerek basanız bile bi devirden sonra ıslık sesi geliyor

Düzenleyen : Serkan Örnek

5. dufresne

dufresne Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar benim aracımda da sanki bi uğultu sesi gelyor gibi son bir iki gündür. Daha önce servise sorduğumda ambulans sesi gibi bir ses olur demişti, turboda bir sorun varsa. Şimdi ondan şüpheleniyorum.Aracın çekişinde hiçbir sorun yok. Yağ değişim zamanı geldi, bugün değiştiricem bakalım belki o zaman düzelir...

6. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    2 hafta once sırketın ford transıt marka kamyonetının turbosu arızalandı ve degıstırdık, normal gaza basınca bısey yok ama 3500 devırden sonra barız sekılde arac ıslık calıyordu

7. Cengiz Yüksel

Cengiz Yüksel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    motor soğukken ilk 1 km de 2000 deviri geçince hafif ıslık sesi geliyor. hatta çok hoş bir ses gaza getiriyor :) 1 km den sonra ses kesiliyor. sanırsam ilk harekette turbo tam yağlanmadığı için ötüyor.

8. tevabil

tevabil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar ben bu gün yani 15/eylül de bu sorun nedeyiyle ankara / akbak yetkili servisine götürdüm ve iyice baktırdım. motor ustası korkulacak bir sorun olmadıgını torbolu araçlarda bu sesin çok normal oldugunu söyledi.
    bilgilerinize sunuyorum...

9. birdosteli

birdosteli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

Turboda ıslık sesi turbonun ömrünün dolmaya başladığının göstergesidir ( yetkili servis haricinde bağımsız servisler ve diğer ustaların söylediğine göre).

Yetkili servise sorarsanız bir şey yok :) Aynı problem bende de var. 2007 Era CRDI aracım.

Hangi yetkili servise gitti isem sıkıntı yok dedi ancak görebildiğim ve servisten ayrılıp kendi bağımsız servis açan ustaların dediğine göre servisler pahalı parçaları garantiden değiştirme konusunda sıkıntı çıkarabiliyorlar.

Aynı araç babamda da var ticari taksi. Servisin genelde gittiği yere kadar gitsin mantığında olduğunu söylüyor.

Çekmeköy / COŞKUN'da sorun olduğunu ve bakım faturalarını getirdiğim takdirde turboyu hemen değiştirebilecekleri söylediler. Onun dışında HUNKO ve ERK sorun olmadığını söylediler turboda.

Bu arada konuyla ilgisi yok ancak garantiden parça değişme konusunda COŞKUN elinden geldiğince ilgileniyor ve yardımcı olmaya çalışıyor. Ayrıca periyodik bakım ücretleri de diğer servislere nazaran çok düşük.

[[[[Bayramdan önce 90.000 bakımı için aldığım fiyatlar
    ERK 580
    HUNKO 720
    ONURLU / YALOVA 700
    COŞKUN 420]]]]

Bu arada reklam yapmak gibi bir amacım yok arkadaşlar,Coşkun la da alakam yoktur. Sürçü lisan etti isem affola...

Saygılarımla...

10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,300
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    ıslık sesi çıkarmayan turbo mu var? fazla hava küçük bir delikten tahliye ediliyorsa ıslık sesinin çıkması gayet doğal. turbo mili ve kanatlarında problem olmadığı sürece sıkıntı çıkarmaz.

11. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    sızın dedıgınız ıslık sesı cok ınceden kulagınızı dıkkatınız motora verdıgınızde duyulabılecek bır ses, benım bahsettıgım ıse bır sonrakı sokakta oturan kısının arabayı gormeden duyabıldıgı ıtfaye sesıne benzer bır ıslık sesı

12. VgT91

VgT91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Özgün Can OKUR
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Dediiniz ıslık sesi bizim erada da mevcut. Geçenlerde servise götürdük. Değişicek dediler ama ellerinde turbo yokmuş.cep numaramızı aldılar. geldiğinde arıyacaklarmış. 3-4 hafta oldu hala tık yok https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif
    Görünme vakti geldi gene.

13. SoysaL06

SoysaL06 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    Mustafa SOYSAL
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    ustam aracın hakkında soru sormak isterim

mustafasoysal06@hotmail.com

msn eklersen sevinirim

14. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    herkese merhabalar arkadaslar,turbolu araclarda gaza bastıkca ıslık sesıne benzeyen sesler gelıyosa turbo dan suphelenılmelıdır..turbodan gelen bu ses ıslık ve ambulans sesıne benzer..turbonun bu sesı cıkartmasının bır kac tane sebebi vardır..1.sebep hava fıltresının kutusundan kucuk yabancı maddelerın turbonun kompresor pervanesıne carpıp dakıkada 100 000 devırle donerkedn deforme olmasına sebep olur,bu da havayı emerken ve motora basınclı havayı basarken ıslık sesı cıkartır,yanı dıger tabirle cok hızlı donen pervanenın dengesı sasar ve bu ses cıkar..2.sebep turbonun ana parcası sayılan milin baglı oldugu burcun bosluk yapmasıdır bu bosluk mil gövdesınde yanal ve dıkey olarak oynamasına sebeb olur,milin ucundakı pervane bu bosluktan dolayı yıne salyangoz bogazına sürter ve pervanenın yıne dengesı sasar..ses balansı dedıgımız olay budur..ıslık cıkartan turbolar genelde çekısten dusmezler fakat burc boslugu turbodan motora hava basarken yağ sızdırır ve motora yaglı hava gıder,bunun sonucunda yag eksıltır ve egzozdan mavı beyaz arası bır duman atar..deforme olan pervanelerverımsız hava emecegınden motorada verımsız hava basar..saygılarımla..

15. m1kemal

m1kemal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    cekişi dusuer ıslık calmaya baslar ve en sonunda 1.500 masraf cıkar :=)
    bende de cıktı bugun era aldım hemen yenisiyle degistirdim

16. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    Dizel Araçlarınızı Rampa Çıkmadan Güzel Isıtılmalıdır Randımal Vermez

17. birdosteli

birdosteli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar merhaba,

Daha önceki mesajımda da yazdığım gibi aynı ses sorunu bende de mevcut. Araca ilk defa binenler ambulans geldiğini falan sanıyor https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

Babamda da ERA CRDI mevcut. Km.'si 100.000 üzerinde. Ancak hiç böyle bir ses yok.Ticari taksiolarak kullanılan bir araç.

Aynı turbo onda da olduğuna ve ses çıkarmadığına göre mantıken benimkinde problem var diye düşünüyorum.

Ayrıca servis turboyu değiştirebilmesi için bütün bakım faturalarını getirmem gerektiğini söyledi. Başka herhangi bir parça değiştirirken sorun çıkartmayan servisin turbo gibi pahalı bir ekipmanda böyle bir prosedür öne sürmesi işi yokuşa sürmek gibi geliyor. Ne dersiniz? https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley13.gif

Saygılarımla.

Düzenleyen : birdosteli

Bu Sayfayı Paylaş