LPG KABLO

Türkiye'nin İlk Cruise Controllü Elantrası

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda hbaltaci tarafından 21 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
  2. cenker_baba

cenker_baba Guest

Acaba bizim Araçlarda uygulanır mı merak ettim

Tepe Taklak Candır

3. hbaltaci

hbaltaci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Halil BALTACI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Dün Hyundai yetkili servisine uğrayarak cc için gereken parçaların numaralarını ve fiyatlarını sordum. Ardından Kia yetkili servisine uğradım. Aynı parçaların fiyatları burda sordum ve arada uçurum olduğunu gördüm. CC parçalarını almak isteyenler bence yetkili bir Kia servisine uğrasalar daha iyi olur. Kia servisi yetkilisi bu parçaları koreden sipariş edebileceğini, gelmesinin 2-3 hafta süreceğini ve öncelikle kapora alması gerektiğini söyledi. İşte buyrun fiyatlar:

CRUISE CONTROL. Fits: 2004 Hyundai Elantra | Lakeland Hyundai Parts
    STEERING WHEEL. Fits: Hyundai | Jim Ellis Hyundai Parts
    PEDAL ASSEMBLY - BRAKE & CLUTCH. Fits: Hyundai | Jim Ellis Hyundai Parts

HYUNDAI
    96440-2E000 (CC Module (motor): 973TL
    96448-38000 (CC Module Kapak): 8TL
    96430-2E000 (CC Teli): 66TL
    96450-2D100 (CC Switch Kumanda Kolu):141TL
    93810-3K000 (4lü Fren Müşürü):17TL

KIA
    96440-2E000 (CC Module (motor): 390TL
    96448-38000 (CC Module Kapak): 4.5TL
    96430-2E000 (CC Teli): 33TL
    96450-2D100 (CC Switch Kumanda Kolu): Listede Bulamadı.
    93810-3K000 (4lü Fren Müşürü):Sormadım.
    AUTOMATIC CRUISE CONTROL. Fits: Kia | Kia Parts Overstock
    CLUTCH & BRAKE CONTROL. Fits: Kia | Kia Parts Overstock

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Eylül 2014
    MSC bunu beğendi.
  4. Torkır17

Torkır17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    257
    Ad Soyad:
    Ömer TÜRKER
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ellerinize emeginize saglik. Simdi bisey sormak istiyorum. Parcalar dediginiz gibi hemen hemen ayni. Bu parcalari trmin etsek Era ya uygulanabilir mi? Anladığım kadariyla cok sinirli bi sistem degil. Basitce uygulanabiliyor. Burdan cikisla acaba dedim ve sormak istedim :)

5. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    aynen merak ettim acaba uygulanabiliyor mu? :)

6. hbaltaci

hbaltaci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Halil BALTACI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Amerika versiyonlarinda cc var. CC kumandası direksiyon üzerinde ama motor aynen benim kullandığım ile aynı. Demek ki aynı bağlantılar kullanıyorlar. Aslında accent kılavuzlarını bulsak ne yapılabilir onlara bakarak söylenebilir. Ayrıca sizin göstergelere bakınca CRUISE ışığı falan var mı ya da direksiyona montaj için uygun yer mevcut mu?

2010 Hyundai Accent GLS, 72mi, 5600$

7. Torkır17

Torkır17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    257
    Ad Soyad:
    Ömer TÜRKER
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Cruise isigi yok malesef. Kol uzerinde isikli olanlar var sorun olur mu? Ya da illa olmasi mi lazim

8. hbaltaci

hbaltaci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Halil BALTACI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ömer Bey,

Sizin araca orijinal cc takabilmek için anladığım kadarıyla biraz masraf etmek gerekir. CRUISE ışığı önemli olmayabilir ama cruise aktif mi değil mi anlaşılması bence önemli yoksa Allah korusun kazaya falan sebebiyet verilebilir. Sizin araca orijinal bir cc takmak için zannederim direksiyona montaj edilen :Kumanda (bizdeki gibi kol şeklinde değil), eğer CRUISE ve SET ışığı yansın istiyorsanız Gösterge Paneli almak ve boğaz kelebeğini de modifiye etmek gerekir.

Bence siz universal bir cc seti alıp takabilirsiniz. Burda önereceğim cc ise Rostra Universal Cruise Control seti. Bu set motor, elektrik bağlantıları ve ışıklı kumanda kolu ile geliyor. Sizin tek yapmanız gereken montajı, o işte oldukça kolay. Aşağıda vereceğim linklerde yapılmış uygulama ve ilgili kılavuzlarını bulabilirsiniz.

Ayrıca siz ve sizin gibi bu ürünle ilgilenen arkadaşlar benim hiç kullanmadığım sıfır ve şu an satışta olan ürüne bir bakabilirler (sahibinde.com ilan no:180815443). Bu ürün otomatik olanlar için. Manuel olanlar için; araçta normalde debriyaj müşürü varsa ordan kablo bağlantısı alınabilir eğer yoksa bu ürünün debriyaj müşürünü de almak gerekiyor (debriyaj müşürü: Rostra Clutch Disengagement Switch (For Cruise Control) Rostra 250-4206).

Kia

Accent

Elantra/Tucson/Genesis-Kia Araçlar-Honda

Hyundai Accent ve Kia Rio

Daha Birçok Araç Uygulaması

9. hbaltaci

hbaltaci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Halil BALTACI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Herkese merhabalar,

Konuyu biraz canlandıralım. Öncelikle Kurban Bayramında ccyi iyice test/deneme fırsatım oldu. Ankara-Bozüyük (Eskişehirden sonra) arası bayramda git gel yaptım. CC en minimum 40km'de devreye sokulabiliyor. Maksimum ise size kalmış. O kadar rahat ettim ki anlatamam. Hatta tam veri veremiyorum ama yakıt tasarrufu bile yaptım diye düşünüyorum. Çünkü sistem gibi sizin ayakla gazı belli bir seviyede tutmanız zor. Bir bakmışsınız ki fazla yüklenmişsiniz vs. vs.

Ayrıca; aşağıda bazı Hyundai modellerin servis kılavuzlarını indirebilirsiniz. Bu kılavuzlar şuan paralı olan https://www.hyundaitechinfo.com/ sitesinden alınan kılavuzlar. Burda Accent modellerin de kılavuzları mevcut. Baktığım kadarıyla; 2009 modelden itibaren Accentlerde CC mevcut ve kullanılan CC motoru aynı bizim Elantradakiler gibi. Kumandası biraz farklı. Bu kumandalar Kia Spectra (bizde Cerato) 2009 ve sonraki model yılları ve Kia Rio 2009 ve sonrası ile aynı. Accent-Rio CC motoru da aynı. Kısaca, Accent 2009'dan itibaren Rio 2009 ve sonrası ile aynı CC sistemine sahip.

Bir de daha önce de bahsetmiştim. Kia parçaları Hyundai ile uyumlu ve daha ucuz diye . Kia web sitesinde yaptığım incelemede: Kia Sportage 2005-2010 arası aynı CC motor ve kumanda; Kia Rio 2005-2012 2009'dan itibaren CC motor aynı, kumanda direksiyonda; Kia Spectra (bizde Cerato) 2004-2009 kumanda aynı, motor farklı olduğunu gördüm. Merak edenler aşağıdaki Kia sitesini ziyaret etsinler. Ücretsiz üyelik ve çok harika bir site, her modelin kılavuzu online mevcut.

Selamlar...

10. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Kafamda olan bir kac proje vardi suanda ses ve goruntu sistemi ile ugrasiyorum paralar oraya gitti :) ama bu konu her zaman aklimda Allahtan kaza bela olmadikca xd2 mi degistirmeyi dusunmedigim icin cc montaji da yapmak aklimda.

Konunun takipcisiyim :)

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

11. hbaltaci

hbaltaci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Halil BALTACI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Murat Bey,

Eğer sizin orda Kia yetkili servisi varsa, CC için yukarıda kodlarını verdiğim parçaların fiyatını bir de siz sorar mısınız? Bakalım ne çıkacak ortaya. Stokta var mı, ne zaman getirirler, resimleri bizdeki ile aynı mı (ben sorduğumda servis sistemde problem var demişti ve görememiştim ama kiatechinfoya bakınca kanaat getirdim ki birebir aynı parça) vs. de sorun. Sportage 2005-10 arası araç için sorabilirsiniz.

Sizi de CClendirelim. Hatta bu konuyu Accentcilere ve Kia Cerato ile Rioculara da uzandıralım:))))

Selamlar...

12. hbaltaci

hbaltaci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Halil BALTACI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Mürsel Bey,

Bizim CC konusunda Accent forumundakileri de bilgilendirseniz nasıl olur? Bayağı merak eden var gibi sanki.

Selamlar...

13. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,994
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Facebookta elantra grubunda gördüm bu konuyu ve uğraşıp yapan arkadaşı tebrik etmek istedim cc gerçekten büyük bir konfor ve rahatlık. Benim 2017 aracımda ki tuş takımını çalışmaz diye takmayan sanayi ustacıklarından sonra bu konuyu görmek mutlu etti demek ki çalışan üreten beyinler hala var

Bu Sayfayı Paylaş