LPG KABLO

Tucson Klima Sorunu

'Tucson Forum - Club' forumunda Sckaraoglu tarafından 1 Haziran 2023 tarihinde açılan konu

1. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Hyundai tucson 2009 aracımla ilgili bir klima sorunu yaşıyorum.

Klimam bi tuhaf çalışıyor canı isterse soğutuyor :) Özellikle düşük hızlarda, dururken vs. çok sıkıntılı değil ama o hali bile eskisi gibi değil. Hız arttıkça soğutma performansı iyice ölüyor neredeyse sıcak üfler hale geliyor

Bugün de yönlendirme ayar tuşunun net şekilde çalışmadığını tespit ettim yani yüze, ayağa, cam kenarından gelsin vs. ayarı yapıyor ama mesela camdan gelsin diyorum soğuk hava yüze gelen yerden de geliyor tam kesmiyor diğer tarafı orayla alakalı sıkıntılı bir şey var sanırım

Hiç anlamıyorum ama hissiyatım sanki bir yerden tam soğukluğu içeriye veremiyor ısınan havayla karışıp içeri geldiği için performans çok düşük kalıyor tatmin etmiyor gibi. Yüksek hızda muhtemelen kaçak daha fazla oluyor gibi geliyor bana. Duble teyp taktırmıştım ön göğüs kısmı defalarca söküldü takıldı biraz da ondan şüpheleniyorum o yüzden belki de kuruntu bilmiyorum dediğim gibi çok anlamıyorum :)

Yaptırdığım kontrollerden duyduklarım bildiklerim;

-A/C klima rolesi hatası veriyordu cihaza bağlayınca 2 kez farklı yerlerde role değiştirtmeme rağmen silinmedi o hata (Alakasız ama bilgi olsun diye en son iptal ettirdim hata vermesini kapattırdım cihazla egr iptali yaptırtırken)

-Maslak sanayide bilindik bir yerde doldurttum gazını geçen hafta tekrar kontrol ettirdim gazımız tam ve düzgün

-Kompressör devreye giriyor rölantideki değişiklikten ve görsel kontrolle ondan da eminiz

-Soğutmamaya başladığında herhangi bir dengesizlik hissedilmiyor rölantide vs. ama klima kapalıyken de bazen içeri soğuk hava üflüyor gibi oluyor tuhaf bir şekilde

-Polen filtresi yeni değişti

-Kalorifer petekleri temizlendi (kışın ısıtmıyordu, soğutması da onun sonrasında biraz daha iyi oldu)

6-7 farklı elektrikçi, klimacıya vs. gittim sorun yok çalışıyor kaşınma deyip yolluyorlar ama araç 6-7 yıldır bende 4. kademede açıkken 10-15 dk sonra duramaz seviyeyi 1'e getirirdim şimdi seviye 4'te tüm yolculuk boyunca açık ama tam anlamıyla soğumuyor bile hafif serinletiyor kabaca durumu böyle tarif edebilirim

Bu anlattıklarımdan şüphelendiğiniz yönlendirebileceğiniz bir şey var mı konu hakkında bilgili arkadaşlar? Şu ustaya git bi baksın deseniz bile işimi görür yeter ki meseleyi çözsün, teşekkürler şimdiden..

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,659
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Göğüse hava üfleyen ızgaralara gelen kanalların borusu bir yerlerden boşa kısmen çıkmış olabilir , yönlendirmeyi yapan halat görevini yapamıyor ( dişli veya kablo) olabilir. Gaz tamam olsa da ( stepwayda başımıza geldi) gazın fazlalığı da sorun olabiliyor ayrıca gazın bir tıkanıklıktan tam bir devridaim yapamaması yarım soğutma veya yarım üflemeye yol açabilir. Göğüsü son kez bir daha söktürürseniz sorunun mekanik kaynağını bulabilirsiniz.

Tapatalk kullanarak telefon aracılığıyla gönderildi

Sckaraoglu bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,115
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    klima yönlendirme aktüatörü arızalı ya da sıkışmış durumda. çoğu klimacı o kadar sökmeye üşenir.

Sckaraoglu bunu beğendi.
  4. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    @Asel Kaan Efe hangi ustaya gitsem gaz basıp yollamaya çalışıyor o yüzden hiçbir şeyden emin olmadığım kadar eminim gazın düzgün ve yeterli olduğundan hepsi kontrol etti gerek yok kıvamında dedi :D

Bir bağlantının boşa düşmesi veya söküp takarken kırılmış hasar görmüş vs. olabileceği tarzda bir şey bana da mantıklı geliyor açıkcası yapılan işlemleri bildiğimden götürdüğüm ustaya anlatsam da yarım yamalak dinliyor bildiğini okuyorlar maalesef

Ya gaz basmak istiyorlar ya da kompressörü komple değiştirmek, en basit ve güzel para kazanacakları yöntem bu herhalde :) Kompressör zayıf olabilir diyen çok oldu ama dediğim gibi kaputu açıp bakarak bu fikre sahip olabilirler mi işin kolayına mı kaçıyorlar bilemedim..

@Halil Araştırırken klima klapesi diye bir parça gördüm yönlendirme çalışmayınca o veya devamındaki aksamlarla alakalı problem olabilir yazmışlar

Evet en büyük sorunum bakıp arızayı bulup çözecek bir usta zaten aslında İstanbul avrupa yakası buradan veya özelden bir tavsiyeniz olur mu?

Maslak'ta kime sorsam yönlendirdiği bir yer var epey meşhur internetten arattığımda da ama yok çalışıyor abi sorun yok deyip yolluyorlar 4 kez gittim istersen kompressörü değişelim dediler en son uzadım..

Madem çalışıyor kompressörü niye değiştiresin ki? :)

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    10,035
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Şüpheli olan kısım bu işte. Sökme takma esnasında bir yerleri bozmuş olabilirler

Sckaraoglu bunu beğendi.
  6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    performans düştüğünde kaput içindeki klima boruları soğuk mu bunu kontrol etmelisiniz. eğer borular çok soğuk ama performans düşükse sıcak su nedeniyle performans düşüyor demektir. sıcak - soğuk geçiş klapesi iyi çalışmıyorsa motorunu değiştirmelisiniz yada ucuz/manuel çözüm olarak sıcak su girişine bahçe vanası koymalısınız.

eğer borular yeteri kadar soğuk değilse o zaman kompresör yada radyatör problemlidir. tabii klimayı açtığnızda fan grubunun çalıştığını var sayıyorum.

koreci ve Sckaraoglu bunu beğendi.
  7. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Boruları elle kontrol edip her şey sağlıklı dediler belki ısı ölçen sensörü oluyor o bozuktur yeterince soğuttuğunu düşünüp kesiyordur soğuk vermeyi falan gibi bir şey söyledi bir usta

Önce şu ön göğüsle alakalı noktaları bir kontrol ettirme niyetindeyim yön ayar mevzusunu hallettirip soğutma düzelmediyse borulara bir daha dikkatli incelettireyim

Kim hangi şehirde bilmiyorum ama istanbul avrupa yakasından bir usta öneriniz olmaz mı? maslak veya bağcılar güngören sanayiden filan olsa güzel olur :)

8. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Bugün yine dükkan dükkan gezdim sanayide tekrar gaz bastılar kesin hallolacak deyip.. Bir şey hallolduğu yok, en son kompresör zayıfa geldi iş

kompresör ve radyatör değişecek 14 bin fiyatı var 1 yıl garanti dediler

biraz rakam yüksek geldi tabii naapsam diye bakınıyorum :)

rölantide geberik gazlayınca daha iyi bir performansı var klimanın ama genel olarak %20 filan iş görür halde kompresör böyle de kullanılabilir ama çözüm istiyorsanız değişmesi lazım dediler

9. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Merhaba, kompresor'u kontrol ettirip eger revizyon edilebilir durumda ise yaptirabilirsiniz. Bizim kompresor sıkısmıs haldeydi arac kompresor kitledigi icin calismiyordu bile, revize edildi ve tekrar takildi simdi kullaniyoruz, kompresor yagsiz kaldiysa kendi icini yemeye basliyor ve asinma yapabiliyor acip bakmak lazim...

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Ah bunu yapacak bir yer bulabilsem :) Maslak sanayi yakın orada da klimacı elektrikçi kime gitsem belli bir dükkan var ben bile oraya götürüyorum diye oraya yönlendiriyor

Kompresör devreye giriyor ara sıra soğutuyor da tamir edilemeyecek durumda olduğunu sanmıyorum çünkü her gittiğim yer önce bi gaz basalım bir sorun yok hele bi kullan diyor

Bi zaman sonra tekrar gidip hala soğutmadığını söylediğimde aldığı gaz parası mevzu olmasın diye direkt kompresör bozuk o zaman deyip bir fiyat üfürüyor ve sessizliğe bürünüyor

Şimdi topkapı'da bir yer önerdi bir tanıdık ona bakıcam İstanbul için varsa öneriniz özelden alabilirim

11. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    kompresör sürekli devrede mi bunu kontrol etmelisiniz. siz yolda giderken devreden çıkıyor olabilir. bu da sistemde fazla basınç olduğunda yada basınç sensörü bozulduğunda olur.

12. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Hocam valla kaputu açıp bi ışık tutuyorlar oraya iki boruyu avuçluyorlar gaza bas falan 30-40 saniyede önce gaz basalım diyorlar birkaç gün sonra gittiğimde kompresör bozukmuş değişelim diyorlar fena bir açmazdayım :)

tam vakıf değilim tabii ki ama sanki kompresör devreden çıkıyor giriyor olabilir ara sıra dalgalanmalar oluyor rölantide klima daha sert üflüyor üflemesi azalıyor gibi durumlar oluyor normal yolda seyir halindeyken

ısrarla elektronik veya sensörlerde vs. bir sorunu olabilir mi diyorum o zaman kompresör hiç devreye girmez ya çalışır ya çalışmaz ortası olmaz diyorlar, bilmediğim için sürdüremiyorum diyaloğu peki diyorum

150 binde bir de araç klima ustası/elektrikçi hariç kimle konuşsam kompresörünün bozuk olma ihtimali çok çok düşük diyor araçta temiz gerçekten 3-4 yıldan fazla garajda yatmış km orijinal

13. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    soğuk üflediği zamanki basınç sensör değerine avometre ile bakabilir misiniz?

1 ve 2 nolu bacakların voltajı.

basincsensoru-ac.jpeg

150 psi civarı bir basınç olsa 2 volt gibi bir değer görürsünüz. bunu üstünde sistem kendisini yüksek basınç nedeniyle korumaya alır.

Sckaraoglu bunu beğendi.
  14. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Bunu yaptırtacağım hocam bir elektrikçiye gösterip

A/C klima rolesi hatası da veriyor motor ikazları içerisinde çıkıyor hatta hata kodu, bu tarz elektriksel bir sorun da buna yol açıyor olabilir mi acaba?

Role değiştirildiği halde sönmedi ışık sistemden sildirdim sonra bir türlü hallolamıyor diye

https://www.hizliresim.com/mvzoztu
    https://www.hizliresim.com/gdpoggg

15. fatboy

fatboy Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Ad Soyad:
    Cagatay Sanli
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bayon 1.4 MPI BC3 CUV (2021-202x)
    Bunlar bana daha çok elektriksel bir sorun gibi geldi. Zira bu röle ve bahsi geçen hata veren kısım klima kompresörünün devreye girip/çıkmasını sağlayan devre. Dolayısıyla temassızlık veya hatadaki gibi düşük voltaj durumlarında kompresör devre dışı kalır ve soğutmaz. Kompresörde bir sorun olup olmadığını anlamak için yukarıdaki basınç sensörü kontrolünden sonra kompresöre bağlı olan kabloyu çıkarıp düzgün bir yere sabitleyin, söktüğünüz soketin ucuna bir kablo bağlayıp araba çalışır ve klima düğmeleri açık iken aküden direkt +12V verin ve bir süre (3-5 dakika) bu şekilde kullanın. Süreyi uzun tutmayın kompresöre olası bir zarar vermeyin. Eğer sorun olmuyorsa kompresörünüz sağlam demektir. Geri kalan kısımlara odaklanabilirsiniz.

Sckaraoglu bunu beğendi.
  16. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Bugün vakit buldum yine sanayiye gidecek kadar klimacı-elektrikçi gitgellerinde boğuldum :)

Klimacıya gidiyorum kompresör sağlam bir sıkıntı görünmüyor deyip elektrikçiye yolluyor elektrikçi basınç yok borular soğumuyor bile kompressör bozuk deyip yolluyor..

İşi yoğun kalabalık olanlar ne varsa değiştirelim kompresör radyatör 1 gün yatar 15-20 bin masraf olur diyor..

Ama hepsi illa bi gaz basmaya yelteniyorlar neciye gidersen git o standart.. Gaz bastırdım deyince de nerde kimbilir ne bastı bir de biz basalım diye uzayan muhabbetten illallah ettim artık..

Çözüm yok arayış devam..

17. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,659
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Allah sabır versin kardeşim , kısa zamanda temelli kurtulmanı dilerim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sckaraoglu bunu beğendi.
  18. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    @MSC Hocam kompresör ve radyatör olarak şunu alırsan işini görür diyeceğin bir önerin olur mu?

Uygun fiyatlı güzel önerilerin oluyor en kötü ihtimale de hazırlığımız olsun

19. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    beyin röle arızası vermiş, röleyi değişmediler mi?

20. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Epey zaman önce değiştirmişlerdi ama hata da gitmedi sorun da çözülmedi

Bu Sayfayı Paylaş