LPG KABLO

Tucson Focal Hoparlör Ve Yalıtım

'Ses ve Görüntü Sistemleri' forumunda Blue-Tuscani tarafından 30 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Fabrika çıkışı hoparlörleri değiştirdim.Aracın Fabrika çıkışı hoparlörler çok ayarsız, tiz sesler kulak tırmalıyor, baslar ses açınca hemen bozuluyor, bas vurdukça kapılardan tuhaf cızırtılar ve trim sesleri gelmeye başlıyordu.Anladım ki ne takarsam takayım yalıtım olmadan iyi sonuç alamayacağım.Bu yüzden çok üst seriye çıkmadan kaliteli Focal hoparlörler alıp ses yalıtımı yaptırmaya karar verdim.Uzun araştırmalar sonucunda nasıl malzemeler kullanacağıma ve nasıl yapılacağı hakkında biraz fikrim oldu.Yalıtım konusunu araştıranlar için bir fikir olsun diyerek konuyu açtım.

Hoparlörler -- Ön --Focal Access 165 AS ( Component )
    Arka -- Focal Auditor RCX-165 ( Coaxial )

Kapı yalıtım -- Focal B.A.M ( Butil +Alüminyum+ Akustik sünger)

Kapı döşemesi -- Bitüself ve CTK Siletfix ( Ses Emici )

Yalıtımda önemli olan hem titreşimi engellemek hemde bir kabin sistemi yaratma mantığıdır Bunun için ne malzeme kullanacağınız burada çok önemli, normalde her malzeme farklı işlev görür.Normalde kapı sacının içinden yani hoparlörün arkasından başlanır ve alüminyum kaplı malzemeler kullanılır fakat bu işlev hem zor hemde risklidir sebebi ise ulaşması, çalışması zor bir bölgedir ve hava kabarcığı bırakmadan yapılmalıdır yoksa çok nem alan bir bölge olduğundan zamanla çürümelere neden olabilir.Bu yüzden ben buraya yalıtım yaptırmadım.Aslında en önemli yerdir fakat Tucson araçlarda 2 adet büyük çelik koruma geçtiğinden yalıtımı yapacak pek yerde yok.Daha sonrasında kapı döşemesi sökülür, kapı içlerine yalıtım uygulanır.Elektrik vs kabloları dışarıda bırakırsanız arıza durumunda sıkıntı yaşamazsınız..Bu yalıtım yapıldığında istenmeyen ses ve titreşimler dışarıya çok daha az sızar.En son ise kapı döşemesi içerisine sızan sesleri ve titreşimi emen ses emici malzeme kullanılmalıdır.Kaliteli nem almayan akustik süngerler, araçlar için üretilmiş polyurethane malzemeler veya keçeler kullanılabilir.Kafası karışanlar için açıklayıcı birkaç video paylaşayım.

Genel yalıtım için malzemeler

Sonuç olarak yaptığınız doğru yalıtım size iyi bir akustik ses ve yol sesi yalıtımı sağlayacaktır.Piyasada yerli yabancı birçok ürün var.

ozgutozkan, ekremce, Ersin ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  2. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Çok güzel bilgiler. Tucson ile yüksek ses müzik dinlerken dediğiniz gibi bir miktar hoparlör bozması oluyor. Outlander'da da aynısı var ama kapı içleri bizimde çelik barı çok kalın ve boru şeklinde yeri daraltmış. Bende açıkçası kapı içleri ile taban halı altına yalıtım düşünmüyor değilim...

Blue-Tuscani ve erhancakmakk bunu beğendi.
  3. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Bu işlemlerin sonucunda netice tam istediğiniz gibi oldu mu?
    Maliyeti ne kadar tuttu?
    Bende aracımı ilk aldığımda komple kapı hoparlörlerini değiştirdim. O zaman orjinal amfi olduğunu bilmediğimizden component hoparlör takmadık, takarken farkettik amfiyi ama o saatten sonra da başka hoparlör arayışına girmedik. Çok abartılı yüksek güçlü ses peşinde değilim, sadece titreşimsiz, cızırtısız temiz saf tiz ve bas istiyorum. Müziği dinlerken müzik dışında gürültü olmasın istiyorum. Ben bunu %90 sağladım ama yine de aklımda amfiye uygun component hoparlör mü taksaydım acaba diye kaldı açıkcası. Bende o zaman Focal markaya çok baktım ama montajı yapan arkadaşım Potenza diye bir markanın bayisi idi. Çok ısrar etti memnun kalırsın diye bende taktırdım. Beklediğim gibi kötü çıkmadı, zaten öyle olsa söktürürdüm, 3 yıldır kullanıyorum güzel ama bu kapı iç yalıtımını bende yaptırmak istiyorum. Şimdilik böyle devam bakalım.
    Sizin işlemlerin sonucu ne oldu belirtirseniz sevinirim.

erhancakmakk ve <<bülent>> bunu beğendi.
  4. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Emeğinize sağlık peki önceki performansa ait kayıt veya video var mı, çekmiş miydiniz? İnşallah istediğiniz seviyeye ulaşmıştır, dışarıya bırakılan kapı açma teli elk kabloları dahil sert malzemeli olan ne varsa onların da süngerimsi umuşak malzemeyle kaplamanız gerekiyor.

Blue-Tuscani ve erhancakmakk bunu beğendi.
  5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

muhtemelen sizin kullandığınız sonatanın genel ses performansı tucsondan daha iyidir. potenza da fena değildir.

Blue-Tuscani, erhancakmakk ve adgny bunu beğendi.
  6. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Güzel işçilik , kaliteli cihaz ve ürünler kullanmışsınız. Emeğinize sağlık , kesenize bereket. Keyifli sürüşler dilerim.

Blue-Tuscani ve <<bülent>> bunu beğendi.
  7. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yalıtım gerçekten çok önemliymiş onu anladım, şöyle anlatayım bas vurunca kapıda yine bir titreşim oluyor ama istenmeyen sesler gelmiyor,Focal BAM ve kapı içi CTK sünger birbirine temas ettiği için trim sesi oluşmuyor, sünger çok esnek olduğundan kablo vs zarar görmüyor. Şimdi bagajdan ses geliyor onu duyuyorum. Oraya da bir yalıtım yapacağım.Elimde artan malzeme var. Potenza marka 16 cm coaxiel hoparlörü Toyota Verso aracımda kullanmıştım, Başarılı bir hoparlör markasıdır. Focal nasıl derseniz Focal Access 165 AS (Component) inanılmaz çalıyor. Arkalar önler kadar bas vermiyor ve önler kadar kaliteli çalamıyor tabi arkaların coaxiel ve düşük seri olmasınında etkisi var. Bu arada Focal herkesin seveceği bir hoparlör değildir, mat çalar ama gerçek mid sesi verir.Yani dinleyip sesini beğenmeyen insan çok olur. Focal mid tiz oranı bana göre mükemmel, kalite çok başarılı.Benim kullandıklarımın Focal serisinin giriş seviyesi olduğunu düşününce fazlası ile iyi diyebilirim.

Son düzenleme: 3 Aralık 2019
    adgny, Halil ve Tilki bunu beğendi.
  8. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Video veya kayıt maalesef yok ama bizde 2 adet aynı gün çıkışlı Tucson olduğu için aradaki farkı biz dinleyebiliyoruz. Yalıtım ve yeni hoparlörler büyük fark yaratıyor, fabrika çıkışı sisteme bile yalıtım yapılsa büyük fark olur kanaatindeyim Kapı açma ve kablo konusuna gelirsek, Focal BAM ve CTK sünger arasında sıkışıyor kablolar. Kapı açma teline çok özen gösterdik, çok sıkışırsa problem yaratır diye düşündük.Zaten kablolar araçta serbest değil yani belli bölgelerde yerlerine geçeceği klips yerleri var.Yani ses yapacak oynayacak durumları pek yok.Bunları süngerle sarsak kapı döşemesi kapanmazdı büyük ihtimalle.

<<bülent>> ve adgny bunu beğendi.
  9. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Oynamadan kastım hoparlör diyaframı ile sert malzemeelr istemsiz hareket eder ve istenmeyen sese neden olurlar. Sonuçtan memnunsaız bana laf söylemek düşmez hayırlı olsun:).

Blue-Tuscani bunu beğendi.
  10. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ses sistemi tamamlandı.Hoparlör arkalarına da yalıtım yaptık. Hoparlörler üst seri Focal serileri ile değiştirildi. Pioneer GM-D9705 5 kanal anfi takıldı. Subwoofer olarak Audison Prima APBX 10 DS aldım.Hoparlörlerin çok hada iyi ses verdiğini söyleyebilirim, Midler daha yüksek ve tizler daha zarif çalıyor.. Arkalar aynı seri olduğundan aynı tonu alıyorsunuz. Pioneer Anfi güzel besliyor, ben pek Pioneer sevmem ama ne yapayım, Focal vs marka anfiler 2 adet Pioneer alıyor. :( Subwoofer olayına gelirsek tek kelime ile mükemmel.Ben daha önce çok slim subwoofer kullandım ama bu çok farklı.Çok güçlü, sesi hiç bozmuyor ve bas tonu çok güzel. Serinin 8 ve 10 inch çeşitleri ve kendinden anfili modelleri var.Ben 8 inch ses verir mi diye düşünerek 10 inch aldım fakat 8 inch bile beni tatmin edermiş.Özet olarak abartısız ve bir vida deliği bile açmadan sistemi tamamladık. Anfi Stepne yanında duruyor, altına destek koyduk. Subwoofer olayı ise çok güzel oldu, Tucson araçlarda arka koltuk arkalarında 2 adet ahtapot veya bagaj lastiği dediğimiz sabitleme ürünleri için kanca yerleri var arasına koyduğunuz zaman kımıldamıyor bile.Son resimde sol arka koltukta bir tanesi görünüyor, aynısı diğer tarafta da var.Resimlerini çekip onuda ekleyeceğim.
    Hoparlörler -- Ön -- FOCAL PS 165F
    Arka --- FOCAL PC 165F

Pioneer GM-D9705

Subwoofer - Audison Prima APBX 10 DS

Son düzenleme: 22 Aralık 2019
  11. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Türkçe incemeler yok bu yüzden kusura bakmayın, sorularınız olur ise yardımcı olmaya çalışırım.

adgny ve Burak&Buse bunu beğendi.
  12. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Sanırım aralık ayı başındaki paylaşımınızdan sonra hoparlörleri tekrar değiştirmişsiniz? Öncekileri beğenmediniz mi?
    İşçilik gerçekten çok güzel görünüyor. Woofer'ınızda sanki orjinal gibi bagajda :), eminim sonuç harika olmuştur. Keyifli dinlemeler dilerim.
    Biliyorsunuzdur, Sonata'nın orjinal woofer ve amfisi var, amfi neyse ama woofer'ı başka marka ile değiştireyim dedim ama piyasada 6inç woofer yokmuş. Yanlış hatırlamıyorsam orjinal woofer 6inç. Sormak istediğim orjinal amfi ve woofer'ı başka markalarla değiştirsem sesde bariz fark olur mu? Mesela sizin Audison bagaja yakışmış, benim bagajda baya büyük, koltuğun arkasına sizin gibi bi tane koysam bagajın haberi bile olmaz. Orjinal amfisi serviste 9 bin lira gibi uçuk rakam çıkıyor, bu fiyat kalite ile doğru orantılı mı bilmiyorum. Montajda fotoğrafını çekmiştim, bulup burada size göstereceğim. Woofer derviste 700 tl, o daha makul. Bi girişimde bulunayım mı, ne dersiniz? :)

Blue-Tuscani bunu beğendi.
  13. Ozd

Ozd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Ozhan
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Öncelikle arkadaşlar bu işin sonu yok ve o iyidir bu kötüdür diye bir yol izlemek izletmek çok yanlış. Bu Mayıs ayında aracın ses sistemini komple değiştirdim. Tucson 2017 ses sistemi başlığında detaylar var ama sonraki değişikler ile buraya biraz bilgi bırakayım. Öncelikle ses yalıtımı dışardan gelen sesi önlemek için değil, elde ettiğimiz sesin frekansını kabin içinde tutmak için yapılır. Dış ses ve ısı kaybı engellemesi de yapar mutlaka fakat asıl amaç sesin dışa kaçıp kalite kaybını engellemektir. Bu sebepten ötürü kapıların iç sac kısmına yaptırmak en iyi yalıtım şeklidir. Konuyu açan arkadaş hava boşluğu nem çürüme vs demiş mutlaka haklı olduğu durumlar olabilir lakin bu şekilde çürüme yaşamış hiç kimse duymadım görmedim ki kapı sacı galvaniz kaplama olduğu için darbe almadığı müddetçe çürüme kapıda yada malzemede olacağını sanmıyorum. Ben forx marka yalıtım ile kapıları içten koruma bariyerleri dahil kaplattım. Yalıtım olarak bundan daha iyi yaptırma sanşınız olamaz. Sonraki mevzular ise tamamen ucu açık. Ben kendimden örnek vererek anlatayım. Hertz Hcp-5d 1500watt amfi , önler Hertz cento ck-165 95rms x2, arkalar Cx-165 70rms x2, subwoofer hertz uno s4 300 250rms kabinli olarak başladım. Bir kaç ay bu böyle gitti. Tatilde bagajda yer sıkıntısı fln ama genel olarak kalite ve basınç olarak memnunum. Kabinden kurtulmak için bagajın sağ kısmındaki kapağı çıkartıp içine yalıtım yaptırıp 30cm subwooferi oraya montaj yaptırdım. Becerebilirsem resmide ekleyeceğim. Şimdi mevzu buna dönünce subwoofer hacim genlik gibi şeyler dahil oldu. Benim subwooferin hacim değerleri portsuz kabin aralığında ama portlu değerlerede yakın. Böyle bir kuru zevksiz gelmeye başladı subwoofer. Sonrasında hertzin cento c300 s4 350rms subwooferi satın alıp montaj yaptırdım. Bu subwooferin hacim değerleri portsuz kabinden açık alan değerlerine daha yakındı ve yaklaşık 20litre hacim istiyordu. Arkadaki alan yaklaşık 20-23 litre civarı. Neyse montaj sonrası böyle müthiş bir genlik kickler fln harika oldu. 1-2 ayda daha böyle gitti. Bu seferde aracın içinde daha çok bass istemeye başladım. Muhtemelen mono amfi alıp ekstra sub ekleyeceğim. Velhasıl arkadaşlar daha size marka mid tiz Watt rms fln demedim. Bu işi biliyorum diyenlerin çoğu emin olun bilmiyor çünkü kimse ses mühendisi değil. İmkanınız varsa gidin önce marka model dinleyin. İnanın çok fark var. Focal en iyisidir yok rockford fosgate’in üstüne tanımam falanlar hep boş muhabbetler. Ne kadar çok para o kadar kalite alırsınız orası net. Fakat bu demek değil ki kalite oranı kadar zevk alabilirsin! Orası muamma... Benim sistemim rap türü ve club şarkılarda inanılmaz ama Sezen Aksu gibi daha eski kayıtlarda o kadar bass genliği alamıyorum. Amfi ayarlarından bir çok varyasyon denedim , sonunda aracın içinden ayarlar ile çözebildim. Her şarkıdada equalizer ayarları değiştirilmez ki... En sevdiğiniz tarzdaki müzikler ile tüm marka modelleri dinleyin. Sonra bütçenize göre sistemi donatın derim. Aracın ilk hoparlörlerine göre ne takarsan daha iyi olacaktır fakat birkaç ay sonra yetmemeye başlayacaktır. Bu yüzdende 5 kanal güçlü bir amfi ile başlayın. Sonrasında mono amfi ile artttırım yaparsınız. Paranız çöp olmaz...

14. Ozd

Ozd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Ozhan
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    https://www.imageshack.us/i/pnmXhsaMj
    https://www.imageshack.us/i/poltYVH5j
    https://www.imageshack.us/i/plFchi79j
    https://www.imageshack.us/i/pnayJUdFj

Blue-Tuscani ve sipartacus bunu beğendi.
  15. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aslında ilk düşüncem anfi kullanmadan bir sistem yapmaktı bu yüzden Focal web sitesindeki yazılan bilgilere göre düşük seriler tercih ettim fakat öne taktığım Acess component serisinin arka için coaxial olanını Türkiye'de bulamadım.Sonuçta teyp tam istediğim gibi bir besleme sağlamadı zaten ve mecburen anfi takıldı fakat bu seferde güç devreye girince ön ve arka tonlarının bariz farkı ortaya çıktı.Önler güzeldi fakat arka hoparlörlerin performansı pek hoşuma gitmedi.Ses bir türlü içime sinmedi, bulabilseydim sadece arkaları değiştirip, önleri ve arkaları Access serisi yapıp işimi görebilirdim diye düşünüyorum ama piyasada hiçbir yerde yok.Bende aracı en az 10 yıl kullanacağımı düşünerek, önler ve arkaları üst ve aynı seri olacak şekilde değiştirmeye karar verdim .Kapıları tekrar sökünce, özenli bir şekilde hoparlör arkalarına yani kapıların sac kısmına eni 40 cm olacak şekilde, alttan yukarıya kadar bir yalıtım yaptık.Şimdi sonuçtan çok memnunum.Sesteki ayrıntılar çok değişti tabi,ön arka tonlamalar birbirine yakın, tizler daha zarif, midler daha ayrıntılı çalıyor ve bu değişim arkalarda daha fazla hissediliyor.Diğer sorunuza gelirsek araçların orjinal ses ekipmanına garip fiyatlar isteniyor, benim şahsi fikrim orjinal anfi yerine uyacak büyüklükte iyi marka bir mono anfi ve yine orjinal subwoofer yerine RMS değeri yüksek bir subwoofer takılması çok büyük fark yaratır fakat bu 6 inch konusu benimde kafamı karıştırdı, oraya 8 inch bir subwoofer takılabilir ise çok iyi sonuç alınabilir ama bir fotoğraf gönderirseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

adgny bunu beğendi.
  16. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Önemli bilgiler vermişsiniz fakat bu kapı sac kısmına yapılan yalıtım konusunun yanlış anlaşılmaması adına bir açıklama yazayım. Bu bilgileri bende araştırmalar ve uygulama videolarından öğreniyorum.Buraya yalıtım yapılırken yapıştırılacak kısmın iyice temizlenmesi, el ile yerleştirildikten sonra mutlaka ROLLER kullanılması gerektiğini yalıtım malzemesi üreten üreticiler söylüyorlar ve uygulama videolarında özellikle belirtiyorlar.Hava boşluklarının çürümeye neden olabileceğini de uygulama videolarında söylüyorlar.Yalıtımın çok eski model araçlara veya hasarlı araçlara da yapıldığını düşünürsek haklı oldukları kısımlar vardır düşüncesindeyim.Mesela iyi yapışmayan malzemenin sarkıp cama yapışma riskinden de bahsediliyor.Bu cam hasarına veya cam motorunun yanmasına neden olabilir deniyor.Bende son hoparlör değişiminde kapı sac kısmına yalıtım yaptırdım yani yapılırsa çürük oluşur diye bir düşüncem yok, doğru temizleme ve uygulama yapıldığı taktirde olumsuz bir sonuç oluşmayacağını belirteyim.Bu arada subwoofer çalışmanız çok başarılı olmuş, iyi günlerde kullanın.

ROLLER

17. Ozd

Ozd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Ozhan
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Roller ile baskı uygulanması kesinlikle gerekli...
    Aklıma detaylar geldikçe yazacağım; bagaj sağ arkadan çıkan parçalarda subwoofer boşluk kapağı yazıyordu. Yani aracın standart subwoofer yeri bagaj sağ arkadır. Ama ülkeme gelen herşey gibi bu da tırpanlanmış. Ona da kabul deyip, servise infiniti ses sistemi taktırmak istiyorum dediğimde trene bakar gibi bakıyorlar. Anca bize abi yeni spoyler geldi deyip ona satmaya çalışsın(çakma egzost çıkışlı)... servise yeteri kadar salladıktan sonra şunu belirtmek isterim. Amfi ve hoparlör seçiminde kriter ( Tucson 4 ohm çıkışlı) amfi çıkışı x 1,5 = hoparlör rms (min). Yani ön çıkışlar amfide 60rms yazıyorsa 60 x 1,5 =90 rms bir hoparlör (komponent&coaxial) min seçmelidir. Subwoofer çıkışı 300rms ise de 450rms sub min olmalı... Bunu öğrenmek için 2 ay uğraştım. Sebebi de amfinin ürettiği yeni ve güçlü enerjiyi üzerinden rahatça atıp boşaltabileceği hoparlör gücü olmalı. Eğer az olursa hoparlör yanabilir yada amfi ısınır&güç korumaya girer... Gittiğiniz tesisatçı size “abi bu amfi kaldırır & bu işini görür & sana bu yeter” falan derse güvenmeyin hesap yapın. Sonra marka model seçip ( bu risk size ait) taktırın... Elektrik kablosu sol kapı boşluğundan geçiyorsa veri kabloları sağ kapı boşluğundan geçmeli yoksa elektrik alanı veriyi bozar ses yapar... Veri kabloları bakır ve kablo çapı mümkün olduğunca geniş olmalı...

18. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Son değişiklileri yazayım, Bütün kapı döşeme içlerinde Bitüself söküldü, onun yerine yine Focal Bam yaptık ve çok çok daha iyi bir yalıtım elde ettik. Bitüself vs titreşim engellemekte hiç iyi değil en azından Focal yalıtım ile kıyasla sınıfta kaldı. Amfi Audison 5.600 ile değiştirildi ve yanına Audison Bit Ten işlemci takıldı. Amfi ve işlemcinin altına MDF kesildi, arka bagaj koltuk aralarına sıkıştırıldı ve bütün tesisat tek bir vida deliği açmadan yapıldı Değiştirdiğimiz Pioneer iyi bir amfi ama tonu çok tiz, çok parlak. Parlak ve canlı ses sevenler alabilir, kötü amfi kesinlikle değil. Audison daha mat ve aynı güç değerinde olmasına rağmen çok daha güçlü çalıyor. Audison Bit Ten işlemci ile hoparlör distance yani mesafe ayarlarını ve detaylı frekans ayarlarını yapabiliyorsunuz. İşlemci olmadan tizler kulağınızı rahatsız ediyor ve genelde sisteminiz dengeli çalmıyor. İşlemci ayarları yapıldıktan sonra çok fark yaratıyor emin olun. Sesi ''Center'' yani ortada birleştiriyor bir şekilde. Sonuçta istediğim titreşimsiz ve kaliteli güçlü sesi elde ettim fakat bu seferde bagajdan trim sesleri geliyor. En yakın zamanda bagaj yalıtımı yaptırmam gerekiyor.
    [​IMG]ses

Son düzenleme: 21 Eylül 2020
  19. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Araçta PC var mı, şu an usb sadece besleme içn mi?

20. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    İşlemciyi Usb ile bilgisayara bağlıyorsunuz, kendi programından hoparlör kombinasyonunu tanıtıp ayarlarınızı yapıyorsunuz daha sonra cihaz ayarları hafızasına alıyor. Cihaz ayarları hafızasına aldıktan sonra her çalıştırmada artık sizin istediğiniz ayarları kullanıyor. Usb kablosunu ayardan sonra işlemciden çıkarıyorsunuz. Dilerseniz A-B olarak çift ayrı ayar yapabilirsiniz. Ben alma gereği duymadım ama ayrı satılan Audison DRC yani kontrol paneli var, araç içine takılıyor ve buradan yaptığınız iki farklı ayar arasında geçiş yapabiliyor, ana üniteye gidecek ana ses seviyesi, subwoofer ses seviye ayarlarını bu cihazından değiştirebiliyorsunuz.

Audison DRC

adgny ve <<bülent>> bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş