LPG KABLO

Tucson 2020 Klimadan Gelen Kokular Hakkında

'Tucson Forum - Club' forumunda alalmis tarafından 6 Şubat 2022 tarihinde açılan konu

1. alalmis

alalmis Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Murat ALALMIŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Selamlar, dün aracımı İstanbul/Maslak servisine bıraktım. Servis yetkilileri çok ilgililer öncelikle bunu söyleyebilirim, bir sorun yaşadığımda muhtemelen tekrar maslak servise aracımı bırakacağım :)

Kokunun sebebinin motor kabinindeki kedi tüyleri veya hayvansal kalıntılardan olduğunu söylediler. Çözüm olarak motorun 3 kez yıkanması gerektiğini, polen filtresinin değişmesi gerektiği ve aracın içinin dezenfekte edilmesi gerektiğini belirttiler.
    Bugün aracın motoru yıkandı, araç komple dezenfekte edildi, polen filtresi değişti, bu işlem 1000 küsür tl gibi bir rakama mal oldu. Aracı ben gelmeden 20 dk önce çalışır durumda bırakmalarını talep ettim. Isınınca koku ortaya çıktığı için kokunun giderildiğinden emin olmak istedim.
    Aracı teslim aldığımda herhangi bir koku yoktu. Fakat aracı teslim aldıktan sonra yolda seyir halindeyken yarım saat sonra kokular gelmeye başladı. Hemen servisi aradım, kokunun ilaçların kokusuyla karışık geldiğini fakat aynı koku olduğunu belirttim. Servis yetkilisi yine ilgili bir şekilde 1 hafta içerisinde kokunun geçmesi gerektiğini geçmezse tekrar aracı getirmemi söyledi.

Bende sıvı kaçağı olabilir mi şeklinde merakımı gidermek için danışmak istedim. Yetkili bana aracın her yerini kontrol ettiğini bir kaçak görmediğini belirtti. Aracımla ilgilenen yetkiliye güvendiğim için 1 hafta daha aracı test edeceğim.

Bu arada kedileri araçtan uzak tutmak için hastalanınca sürülen mentollü viks in kedileri uzak tutmakta çok etkili olduğunu ve aracın görünmeyen yerlerine sürmemi önerdiler. Aracın görünmeyen her yerine bir kutu viks sürdüm, hadi hayırlısı artık :)

Halil bunu beğendi.
  2. alalmis

alalmis Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Murat ALALMIŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sevgili dostlar, sorunun kaynağını ve çözümünü tespit etmiş bulunuyorum. Fakat emin olmadan forumda paylaşmak istemedim, ayrıca çözüm için çok uğraşmam gerekti :)

Aracın motor kabini 1.6 lt motora büyük geliyor, bu sebepten dolay içeride çok fazla boşluk alan var, sanırım bu aracın farklı ülkelere daha büyük motorlu versiyonları sunuluyor.
    Yukarıda bahsettiğim durum kediler için arabayı mükemmel bir yuvaya çeviriyor. Sıcak, konforlu alanı bulan kediler araç içine giriyorlar ve orası evleri olduğu için kokularını bırakıyorlar. Bunu 3 farklı araba ile kontrol ettim, yoldan geçen tucsonlar'ı çevirip kaput altına baktım, hepsinde kedi patisi izleri ve kaput altındaki yalıtım kumaşında kedi tüyleri buldum. Bunlar ısınınca koku yapıyor.

Kediler aracı kolay terk etmiyorlar, benim aracıma dişi kokusu var galiba, gittiğim her yerde erkek kediler aracın etrafında dolaşıyorlar. Naftalin öneriliyor deneyebilirsiniz, fakat ben çözüm alamadım. Ayrıca araç ısınınca ciddi koku yapıyor ve naftalinin kanserojen etkilerine maruz kalma durumu var.

Çözüm;
    Cifin sirke, lavanta yağı karışımı var kediler bunun kokusunu sevmiyor, test edebilirsiniz, tüylerine değince saatlerce yalanıyorlar. Bundan bir tane alıyoruz ve aracın kaputunun üstündeki kumaşa zaman zaman sıkıyoruz, aracın içi dışı güzel kokuyor, fakat kediler yanaşamıyor. Bunun haricinde eğer araca kedi girdiğini fark ettiğinizde motoru yıkatmanız gerekiyor, yoksa kokular geçmiyor arkadaşlar.

Bununla birlikte kedilerin motor kapağının üstünde rahat ettiğini ve buraya yattıklarını fark ettim. Ucuzlukçulardan en adi ızgara telinden satın aldım, Bu telin kenarları törpülenmediği için sivri ve temas edince acıtıyor. Motor kapağının üzerine bunu bırakıyorum. Kediler artık aracıma yaklaşmıyor. Eğer böyle bir şey bulamazsanız bahçe çimleri için benzer bir şey üretmişler onlardan satın alabilirsiniz, fakat mangal teli çok ucuza geliyor.

Halil, onurforces ve bekobey bunu beğendi.
  3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bayağı bir uğraşmışsınız , geçmiş olsun , sorunun çözüldüğüne sevindim. ben kedilerle yıllardır mücadele halindeyim , son baharla birlikte bir bez torbaya , karabiber , sarımsak , naftalin ve vicks koyup torbanın ağzını büzdürüp motor bloku üstüne koyuyorum , sabah da çıkartıp garaja koyuyorum. Oldukça etkili oluyor kedilere karşu , bir kokudan ziyade ailece alerjimiz var kedi vs tüyüne karşı , arabamızda hiç cam bile açmıyoruz , iki-üç aya bir polen filtresi değiştiriyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

bekobey bunu beğendi.
  4. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Geçmiş olsun. Benim yaşadığım yerde köpek nüfusu o kadar fazla ki kedigillerden hiçbiri barınamıyor. Köpeklerin de aracın o kısımlarına girme ihtimali yok zaten. Eğer imkanınız varsa köpek salın etrafa, kesin çözüm :D

Bu Sayfayı Paylaş