LPG KABLO

Trafikte "makas" atana hapis cezası geliyor

'Türkiyeden / Dünyadan Güncel Haberler' forumunda ÜmitGüzel tarafından 22 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. can01

can01 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    57
    Ad Soyad:
    can oguzoglu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    ya malesef burası herkeze açık bir forum oldugundan biraz daha makas hakkındaki hislerimi yumuşatarak söylicem makas atarkan duvara barıyerlere ve ya komyon altına girdiginde tek üzülücegim nokta bariyer duvar ve ve komyon dur geri kalanı beni baglamaz eyer bir başkasının arabasına carptıyca o araçtaki herkez için üzülür ve kahrolurum ama makas atan araçtaki kişi için kılım kıpırdamaz yukardaki videoda görüldügü gibi insanların bencilligi ve kendilerini bir bok zannetmelerinden dolayı kendi hatalarından dolayı arkada canı yanan insanlar bırakaması ne kadar kabüllenebilir hayata enpatiyle bakmak lazım o videodaki clio da kimler vardı bir baba bir kadın belkide 3-4 yaşında bir çocıuk ne oldu onlara belki ölen var belki sakat kaldı belki korkudan yıllarca yaşıya bilecegi pisikolejik rahatsızlık lar yaşadı peki hangi zevk birilerinin canına kast etme hakkını sana tanıyo yada sen bunu düşünmüyosan insanmısın

kusura bakmayın agır olmuş olabilir ama genel anlamda fikrim otabanda makas atanlar bir bok bildiklerinden degil yol üstünde trafige dikat edip onların geldigini görüp frene basan onlara yol verenler sayesinde bunu yapıyo yok sa kendi başarıları yok

kızmak istiyen düşüncemin sertligi konusunda bana laf söylemek istiyen arkadaşlar istediklerini yazabilirler inanın bu konuda ki düşüncemi ancak bukadar yumuşatabildim ben arabamda ailemi taşıyorum .

2. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,714
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hep bahane ayni solda tin tin gidiyolarmis ? Eee sagindan gec.. Bu zaten onun savunmasi. Zaten herkes solda tin tin gidiyo diye makas atiyor.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. serhan

serhan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Anıl Serhan ALPHAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    E5'te yasal hız sınırı 70km/h. Bırak sol şeridi sağda bile 70le gidersek sellektör, kornanın ardı arkası kesilmiyor. Adam tırla makasa girdikten sonra binek araçtakiler neler yapmaz.

4. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    272
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Valla abicim yazdiklarin az bile sana katiliyorum

5. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Sol şeridin amacı nedir ? Sol şeritte acil işi olanlar hızlı gidenler ne biliyim yani diğer araçlardan süratli olanlar gitmez mi ? Adam veya kadın sola geçiyor. Hızı 50-60. Ya tamam sen hız sınırları içerisinde gidiyorsunda aynana bak bari. Arkayi kilitleyip bırakıyor. Buda ani frenlerde vs daha çok kazaya sebebiyet veriyor. Önce sol serit kuralı gelmeli illaki makas yasaklanacaksa. Dedigim gibi makas heveslisi değilim. Ama tecrübeli makasa da karşı değilim. Hatta en solda gezintiye çıkmış gibi gidenlere tepki olarak da makas atan insanlar var. Haklilarda. Onca korna selektor yapıyorsun adamın umrunda değil solu babası yaptırdı ya illa solda gidecek. E mecbur sende sağından geçiyorsun. Bu sefer orta şeritte araba oluyor. Oda yavaş. Ama o kendi şeridinde ona bir şey diyemiyorsun. Kayseride kamyonlar bile en sağ seridi kullanmaz. En sağ serit bombos kalır. Mecburen sağa yada sola geçiyorsun Bu durumda. Onun adida makas olur. Afedersiniz de trafikteki iki eli direksiyona simsiki yapışıp ta 50 ile 3.viteste giden ve sürekli sol seridi işgal edenlere mustehaktir makas.

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

6. getz34

getz34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    ferhat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    bende size birşey söyliyeyim sadece yasa çıkmakla kalır herkez aynı şekilde devam

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,300
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Şimdi değerli arkadaşlar; normal sollama kuralları ile makası birbirine karıştırıyorsunuz karıştırmayın normal sollama başka şey kombo yaparak sürekli bir başka şeride geçerek hiç hız kesmeden ard arda sollamak başka şey. Bir zamanlar hepimiz acemi sürücüydü bunuda unutmayın sakın, bir zamanlar sizlerde sağ yada sol şeritte yavaş gidiyordunuz, makas atmanın tecrübesi yoldaki bir asfalt yaması ile otomobilin dengesinin bozulmasına bakar, diğer şeritte giden başka araçların o anda sinyal vermeden bir şerit değiştirmesine önümüze birden atlamasına bakar:) çünki arkasından o kadar hızlı geliyoruzdur ki çarparız.

Yarışma kabiliyeti olan gitsin TOSFED ten yarışçı lisansı çıkartsın sonra kendine sponsor bulsun alsın bir tane i20 sonra onu FIA 2014 onaylı homologasyona sokup yarışacağı seriye göre modifiye etsin gitsin istediği seride yarışsın kimse birşey demiyor para para demeyin yemişim parasını Bahadır Birgücü diye okuldan arkadaşım vardı beş parasız yapıyordu bu işleri yarış bitireyim yeter diyordu adamın garajında arabayı çalıştıracak benzini yoktu, yarışabilme hakkını trafikte makas atarak değil İskender Atakan gibi Hakan Tolon gibi adamların sohbetlerine katılarak aralarına girerek çevre edinerek yaparak bunları elde etti ilk yarıştığı araç 1600cc Lada samara idi adam uğraştı emek verdi yarıştı yarışı bitirsem yeter bana derdi. Makas atmak bir motorsporları terimidir o zaman Atatürk ne demiş? ''Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim'' demiş, işte zekiysen nerede ne zaman ne kadar hızlı gitmen gerektiğini bilirsin demektir, çevik isen makas atmayı becerirsin demektir ve ahlaklı isen başkalarının hakkına tecavüz etmeden birilerinin hayatını riske atmadan bu işi yaparsın demektir.

Yauw bu adamlar bizim köyün oralara Şile taraflarına co-pilotlarını alıp yol notu çıkarmaya geliyorlar bizi gram rahatsız etmiyorlar, bakıyoruz daha askerden yeni gelmiş adam bizim burada babasının aldığı şahinle yanlarken bizim park halindeki arabaya çarpıyor???

Allah akıl vermiş fikir vermiş devlet imkan sunmuş yapan yapıyor ne diye şehirin kalabalık yollarında makas atılıyor??

Herşeyin bir doğrusu var yapılacaksa doğru şekilde yapmak en doğrusudur. Benim çevremde model uçak uçuran arkadaşlardan oluşan grubumda var bir zamanlar pilot olmak istemiş ama olamamış insanlardan oluşan bir çevre bu ve neticede kullandığı yakıtlı motorlu uçağının pervanesine parmağını kaptırıp kopartan adamlar var, sebebi birşeyleri yanlış şekilde götürmek istemeleri, sorarım size gerçek havacılar pervaneye elini mi kaptırıyor? .

8. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    272
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    11 senedir surekli araba kullaniyorum yilda 30bin km cok rahat yapiyorum oto yolda sol seritte 40 - 50 km hizla giden bir iki tane haric hatirlamiyorum ama makas atani hergun goruyorum . Hem unutmayin sol seritte bile olsak hiz siniri 120 sonrasi yasak

9. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,714
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bende aynisini diyecektim su solda 30,40 ile gidenleri bi goremiyorum.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. getz34

getz34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    ferhat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    abartıldığı bir gerçek
    30-40 ile gideni görmedim sol seritte ama 30-40-50 ile aynaya bakmadan atlayan bir kaç kez başıma geldi

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015
  11. saltinto

saltinto Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    66
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Makas atmayı normal karşılamıyorum, ama bazende gerekiyor !! Almanyada otobanda hız sınırı yok ama bu demek değil ki her şey sınırsız. Emniyet için bazı noktalara hız sınırı koymuş örneğin 80 km demiş siz oradan 90 ile geçin bakın başınıza neler geliyor... Gizli kameralar, sabit kameralar.. Resminizi çekip evinize yolluyor cezanızı. Tabi yolda giderken şöylede bir kural var. Gerekmedikçe sol şeritte devam edemezsiniz. Sollama yada her hangi bir sebeble şerit değiştirdikten sonra ilk boşlukta hızınıza uygun sağ şeride geçmeniz gerekmekte.Bu durumdan dolayı hızlı giden araçlar Persche, ferrari vs.nin sol şeritte 300 km hızda ensenize binmesi an meselesidir. Bizim ülkemizde gerek alt yapı gerek cahillik En büyük etken Denetleme eksikliği nedeni ile bizde durum kaos..! 70-80 km hızda en sol şeritte gidiyor selektör yapıyoruz taaa nerelerden dibine geliyoz bana ne selektör yapıyon geçsene sağdan diye hareket çekiyor. :RpS_mellow: Personel servis şöförü otobanda orta şeritten gidiyor 90 km hız ile. Çünkü yol bozuk ve kamyon lar var geçmezler sağ boşta olsa bile, ortadan giderler.. sollama ya çıkar 92 km hızla (+2 km ) sende arkasında selektör yap. İstifini bozmadan kornaya bile aldırış etmeden 92 ile orta şeridine geçer. Bazende kamyonlar yapar bunu hepiniz şahid olmuşunuzdur. Ben onlara fillerin yarışı diyorum :D böyle bir trafikte arka arkaya araçlar birikince ilerleyebilmek için boşlukları aramaya başlıyorsunuz. Önünüzdekini taciz ederek ya ilerlemesini yada yol vermesini sağlayabiliyorsunuz. Oysaki o kişi akıl edip bir sağ şeride mantığını kullanarak geçse makasa ıvıra zıvıra gerek kalmayacak. Hee birde mantıklı Kurallar konsa Polis denetlese yusuf yusuf olsa insanlar zaten ne kaza nede başka bir şey. Ben 15 senedir hergün otobandayım, minumum 100 km yolculuğum geçer makas atmıyorum ve artık bıktım yukarıdaki durumlarda emniyetli şekilde sağdan sollama yapıyorum. Kimseye zarar vermek istemiyorum. ama geçerken O şöförler mutlaka Uzun bir korna basarım...

MehmetHan bunu beğendi.
  12. ÜmitGüzel

ÜmitGüzel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Ümit Güzel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Bende sol şeridin 30 yada 30 la işgal edildiğine neredeyse hiç şahit olmadım ama bom boş yolda solu kapatan dangalakları çok gördüm.

13. MehmetHan

MehmetHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    719
    Ad Soyad:
    Mehmet HAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Görmedim diyen abilerimi kayseriye davet ediyorum bir günlüğüne :) saygılar sunarim :)

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

14. can01

can01 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    57
    Ad Soyad:
    can oguzoglu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Gunluk 50 km yolum var ve bunun 45 km otabanda 13 senedir ayni yolu giderim binbir türlü olay gördüm ama evet 30 km abarti ha 60 .70 evet ama saglamak zorunda kaliyoruz ama bu makas demek degildir cok basit bir olay tem otabani koz yatagin dan seat bir aracla beraber yola girdik ben sol dan yolun izin verdigi hiz la ilerledim obur arac en az 100 makas atmistir hatda en sagda kamyon altina giriyodu az kalsin levent de beraber ciktik otabandan yani degdimi insanlari uzmesine ve ya telikeye girmesine sonuc ayni hadi olmadi benden 5 dakika evel gelsin insanlar araclarda can tasiyo

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. ihsan

ihsan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    458
    Ad Soyad:
    ihsan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    bornovadan balçovaya kadar çevre yolunda acayip şrfsiz şahsiyetlerle karşılaşıyorum...tam dayaklık olan bu angutlar siz 140 ile bile gitseniz arka tamponunuza kadar yanaşmayı maharet olarak görüyorlar,orta şeritte bile sellektör yiyyorsunuz hiç denetleme yok izmir çevre yolu çok pis bir yer bu sebeple,çevre yoluna girmiyorum,bornovadan devam edip konaktan devam ediyorum

16. pasaoglu

pasaoglu Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    225
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Makas atanları aynı koğuşa koyarlarsa ne araba muhabbeti olur var ya :D 2 senenin nasıl geçtiğini anlamayız

17. getz34

getz34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    ferhat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    -dayı sen neyle makas atıyon
    +bizim baba yadigarı şahin var :D

18. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,932
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hyundai Club Metris' i kurarsınız o zaman :)

19. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Dusunce guzel ama uygulama imkani yok hangi arabayi kontrol edebilirsinki? Makas atma sevdalisi degilim ama bazen gerek duyuluyor nedenmi altinda var sahin soldan 100 le gidiyor onu ucsuz bucaksiz yol ve kimse yok sagida orta durumda fazlada kimse yok acil durum val soldan 140 - 150 ile geliyorum belki 1 km oteden sellektor atiyorum kacmiyo la tampona kadar giriyorum yine kacmiyo bide nevarlan gidiyoruz diye hareket cekiyor cildirtiyor bunlara karsi atiyorum makasi tabi herseyi hesapliyarak aracin gecis mesafesi hizi vs vs bide ozellikle onune gecip frene bir asiliyorum kendine gelip saga geciyor bana gore akan trafige ayak uyduracaksin sol serit 120 gidiyorsa oyle gidiceksin hiz sinirlarina uyarsan kazaya davet cikarirsin bana gore Cunki akan trafigi engelliyorsun o zamanda makas atanlar ortaya cikiyor

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    272
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Baska birisi sol seritdi ihlal edip hatali arac kullanmasi senin makas atarak baska hatalar yapmanin bahanesi olamaz

erenuzel41 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş