LPG KABLO

Tezgah Altı Su Arıtma Cihazı

'Sohbet' forumunda Asel Kaan Efe tarafından 25 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Biz zaten ailecek musluktan su içmiyoruz. Brita denen sürahiyi aldık. Ama çok pahalıya geliyor filtresi.

muhendus, MSC ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sudaki kireçten bizde şikayetçiyiz, özellikle yaz aylarında sulardan mikrop yayılıyor diye bir dedikodu var burada, aslı astarı ne bilmiyorum, bizde mi alsak ki!

Fırat Ö. ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Yine karşıma çıktı arıtma cihazı. alacağım en sonunda :)
    Hayırlı olsun @Asel & Kaan Efe .

yesil_09 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    2016 yılında, bir ilin halk sağlığından sorumlu olarak, Sağlık İşleri Daire Başkanlığına başladım. O yıldan beri, musluktan su içmemişimdir ve kimsenin içmesini de önermemişimdir.

Belediyeler, ciddi bir şekilde altyapı yatırımı yapmaktan kaçınırlar. Sizin evinizde şuan zaten su hattı bağlı mı, bağlı. Evinize su geliyor mu, geliyor. 100M TL'ye altyapı yapıp, 50 bin kişiye reklam yapmaktansa, 50M TL'ye üç park yapar, 200bin kişiye reklam yaparım, seçimi düşünürüm vizyonsuzluğudur ve bu vizyonsuzluğun sahibi çoğunlukla iktidar partisi belediyeleridir.

Hepimizin yaşadığı şehirlerde, içme suyu hatları çok eski. Sokağınızdaki hat değiştirilse bile, bunun hiç bir faydası olmayacaktır. 20 sene öncesinde, içme suyu hatlarında demir borular kullanılırdı. Eskiden evlerimizde demir borular kullanılıyordu, şimdi de plastik. Buna bir örnektir.

O demir borular eskidikçe paslanmaya başlar, içtiğimiz suyumuzu kanserojen asbestli ve arsenikli hale getirirler. Rapor çıkarılsa bile, sizin suyunuz arsenikli veya asbestli diye kesilmez ve tat, koku onayı alır, içilebilir onayı alır.

Yaşadığım şehirde mülteci akınıyla su ihtiyacı artmaya başladı. Yeni yeni kaynaklar bulup, suyun kapasitesini ve şiddetini arttırdık. Maalesef ki; suyun şiddetine borular dayanamadı ve birer birer patladı. O boruları çıkardık ki, büyük bir şok ile karşılaştık. O an o seneki tüm projelerden vazgeçip, 2 Milyar TL'ye tüm şehrin altyapısını, her sokağına kadar yenilemeye başladık. Su kayıp kaçak oranımız şaka gibi %40 oranında azaldı. Demir borular yerine, duktil denilen ve çelik borular kullandık. Maalesef ki; çoğunluğun iktidar partisi üyesi olduğu meclisten sadece %20'lik bir borç alabildik. Diğer bütün kredilerimiz yurtdışından; 15 milyonu al, 10 sene de öde, 3 milyonunu sana hibe ediyorum diyen elin gavurları!! dediğimiz! çoğunlukla Japonlar ve Koreliler verdi. Ama meclis üyeleri neyse...

Bu da içme suyu boruları. Sizin yaşadığınız şehirdekiler eski ve demir ise aynıdır.

Son olarak; 90-100 sene önce şehrimin Fransız egemenliğinde, içinden bir araba geçecek büyüklükte yapılan 6 km'lik, hala ayakta duran, asi nehrine akan yağmursuyu hatları var, bir de 2020 yılında altyapıdan kaçan şehirler var.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 27 Mayıs 2020
    muhendus, gogo46, Çaloğlu ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  5. ihakkis

ihakkis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    İ. Hakkı Seçkiner
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Daire girişine su sayacından sonra montajı yapılan 3lü veya 5li filtre takımı aynı işlemi görürmü. Ben bunun montajını yapmayı düşünüyorum bilgisi olan aydınlatabilirmi.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. smtsmt227

smtsmt227 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3,591
    Ad Soyad:
    Abdulsamet
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    @Asel & Kaan Efe hayırlı olsun abi güle güle kullanın

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam onu bir apartman yaptırmak istedi burada , yöneticisi arkadaşım , birincisi tazyik problemi için ilave aparat , sık sık filtre değişimi. Şimdi doğru düşünüyor olabilirsiniz de çamaşıra , wc ye gidecek suyu da arıtmak extra masraf , içeceğin ve mutfakta kullanacağın arıtılsa o bile yeter.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

<<bülent>> bunu beğendi.
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    @ Sevra , 22.10.77 benim nişan tarihim , o gün nişanımız olan eşimin mahallesine araçla girmekte büyük sıkıntı olmuştu , her yer kazılıydı , bu ne dediğimizde ? Mahallenin su boruları yenileniyor , kanalizasyonu döşeniyor demişlerdi. O mahallede şimdiler sürekli patlakla mücadele ediliyor sanırım 43 yıllık hat kullanılıyordur demir boru. Belediyeler halkın birinci derece sorunlarına dokunan yapılardır. Belediyeden yeterince hizmet alamayan halk sağlığını ve tüm geleceğini sakatlamış demektir , ama halkımız merkezi yönetimin geliştirdiği silaha , yapılan tünellere , havaalanlarına vs sevinir de ne içiyor , ne şekil yolda gidiyor çevresine o kadar bakmaz.

<<bülent>> bunu beğendi.
  9. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bir dönem ben de Brita düşünmüştüm. Aşırı su tüketimimiz olmadığı için aylık olarak değil de 1.5 ayda filtre değiştirsem yılda 8 filtre eder daha makul olur diye aklımdan geçirdim. Ancak yaptığım araştırmalarda suda tortu kaldığı, siyah siyah partiküller olduğu falan yazıyordu. Sizde var mı böyle bir durum acaba?

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

içme suyunun kaliteli ve temiz olması için saatte birkaç litre su arıtacak kapasitesi olur. ters ozmoz filtre de çok yavaş çalışır. daire girişine takılan filtreler sadece kaba pisliği tutar. içme suyuna dönüştürmesi imkansız.

11. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben bu sorunu yaşamadım. Suda herhangibir tortu olmuyor. Damacana su neredeyse daha hesaplı oluyor. Ben günde 4 sürahi dolduruyorum. İlk 2 hafta çaydanlıkta kireç falan bırakmıyor. 2 haftadan sonra az az artarak bırakmaya başlıyor. Bence pahalı bir uygulama.

Asel Kaan Efe ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  12. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    bu su arıtmalarına karşı okadar çok ön yargım vardı ki ailem alalım diye tutturmuştu büyük konuşmuştum asla ağzımı sürmem demiştim ama şimdi okadar tatlı geliyorki hazır su içemiyorum. Okadar çok yorum var ki olumlu olumsuz ben takmıyorum tadı güzel suyun içiyorum. Elektrik ihtiyacı yok basınçla çalışıyor. Daha dün filtrelerini değiştirdik bizim ki Troyka marka filtreleri LG . Filtre(5 aşamalı) değiştirmek göründüğü kadar kolay değilmiş ama hava yapıyor neredeyse bozuyorduk.Sonra her filtreyi havasını alıp alıp değiştirdik düzeldi.Komşum almıştı aynısından bizede o alıvermişti 400 tl ürün yedek filtrelerle 600 TL ye gelmişti .Marka model farkeder mi bilmem ama ben çok memnunum tavsiye ederim düşünenlere ...

Asel Kaan Efe ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  13. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Özellikle son dönemde kartuşların fiyatı çok artmış.

Asel Kaan Efe ve Fırat Ö. bunu beğendi.
  14. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    @erdies benimki de 5 aşamalı filtre , ters ozmos tip , siz ne zaman almıştınız , ben yeni aldım. Bir de filtreleri siz neye göre aldınız değiştirdiniz , ucuza mı geliyor , ben servisle muhatap olacağım bir kaç yıl sanırım.

15. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Hocam bizim komşu kullanıyordu annem ona aldırmış sanırım gittigidiyor ya da n11 den almışlar tam 1 sene oldu filtreleri de makinayla beraber almışlar 5 adet filtre var 4 tanesi 50 tl 1 tanesi LG'nin olan 120 tl idi . 2gün önce bize satın alan komşu ile filtreleri değiştirdik değiştirirken farkettim filtrelerden biri çamur olmuş resmen.Normalde 4 filtre 6 ayda bir LG'nin dediğim sarmal bi filtre var pahallı olan o da senede 1 kere değişmesi gerekiyormuş.Eğer bilginiz yoksa zaten değiştirmeyin tavsiye etmem biz bayağı uğraştık hatta bozuyorduk neredeyse sonradan çözdük işi.Biz direk filtreleri sırası ile değiştirip çalıştırdık doğal olarak içindeki basınçtan hava yaptı ve su geçmedi.Halbuki her filtreyi değiştirmeden önce altta çıkışı üstte girişi var.Alttan havasını alıp öyle değiştirmek gerekiyormuş.Sonradan sırası ile suyun gidişat yönüne doğru sırayla havaları ala ala ilerledik ve düzeldi.Filtre değiştikten sonra bir damacanalık suyu boşa harcamak gerekiyormuş.Öyle yaptık ve şuan sorunsuz kullanmaya devam ediyoruz..

<<bülent>>, Asel Kaan Efe ve HMB bunu beğendi.
  16. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Hocam direk ana girişe takmanızı tavsiye etmem.Çünkü arıtma makinaları cihaza göre değişkenlik göstermekle beraber 1 litre su için 1/2 1/3 hatta 1/4 suyu atık olarak atıyor.Siz herşeyi arıtılmış su ile yapmaya kalkarsanız su faturasının önüne geçemezsiniz.Ki zaten arıtma makinasının su tankları çok büyük olmuyor yer kaplamasın diye büyükleride var tabi de bayağı pahallı ve suyu arıtması zaman alıyor Mesela bizimki mutfakta 2. bir musluk olarak yapıldı içme suyunu arıtmanın musluktan bulaşıktır ıvır zıvırdır ana musluktan yapıyoruz.Ve gidere bağlamanız gerekiyor atık suyu için

Asel Kaan Efe ve HMB bunu beğendi.
  17. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Telefonun her reklamında su arıtma cihazı var artık

18. HMB

HMB Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    507
    Ad Soyad:
    Mehmet B.
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Yaklaşık 5 yıldır düzenli olarak yenilip içilebilecek her şeyde kullanırım. Garanti falan umursamadım. Halil beyin dediği gibi mekanik elektronik bir sistem değil sonuçta. Basınçla çalışıyor. Kurulumunu bile kendim yapmıştım aldığımda. Yeni taşındığım ev de de kendim yaptım kurulumu. Her altı ay da bir alttaki 3 filtreyi internetten uyguna bulduğum sitelerden birinden sipariş eder kendim değiştiririm. Ayrıca yılda bir kez de ters ozmos ve tatlandırıcı filtreyi değiştiriyorum. Hatta geçen yine bir filtre seti aldım yedekte duruyor. 5 aşamalı filtre sistemi mevcut bu arada benim arıtma cihazında. Deposu 12 lt alıyor diyor ama hiç ölçmedim sular kesildiği zaman bile uzun bir süre içme suyumuzun ihtiyacını o depodan karşılıyor sonuçta. Ayrıca filtre değişimi sırasında genel temizliğini de yapıyorum mis gibi ailecek tüketiyoruz. Bu arada o zamanlar yaklaşık 600 TL gibi bir fiyata almıştım şimdilerde bakıyorum benzer modelleri yine 600-900 idi zamlanmadı ise tekrar. Filtrelerin maliyeti 3 filtre kısmı 50-70 TL arası tutuyor genelde. Diğer iki filtre markasına göre değişmekle birlikte genelde 100-150 TL arasına alabiliyorum. Damacana su almaktansa bu sistem hem daha kullanışlı hem de ekonomik oluyor. Sağlığa zararı var mı yok mu tabi işin uzmanı değilim çok bir fikrim yok ama damacana suları da sağlıklı mıdır tartışılır. Sonuçta plastik ve depozitolu şişelerde satılıyor.
    Açıkçası eğer düşünüyorsanız tavsiye ederim memnun kalacaksınız muhtemelen.
    Ahmet abi sana da hayırlı olsun bu arada. İyi yapmışsın gülegüle kullan. Filtre fiyatlarını araştır abi muhakkak bir de servisin fiyatını öğren çok fark varsa kendin değiştirebilirsin servise o kadar para vermenin gereği olan bir sistem değil sonuçta.
    Benim cihazın servisi o zaman 3 filtre için bakım parası 200 TL istiyordu. Ben 3 filtreyi yukarıda yazdığım maliyetler arasında değiştiriyorum. Sonuçta onlar da aynı filtreleri kullanıyorlar.

Asel Kaan Efe ve Halil bunu beğendi.
  19. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Sende durum iyiymiş yine. Bende telefon + bilgisayar su arıtma cihazı oldu :D

HMB, Roadrunners ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,995
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    O tanzikle filtreden geçen suyun pek arıtılacağını sanmıyorum

Bu Sayfayı Paylaş