LPG KABLO

Tespit Edilemeyen Arıza Hyundai Tucson

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda Sckaraoglu tarafından 25 Ekim 2021 tarihinde açılan konu

1. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Evet hocam bir şey işlevini bir yapıyor bir yapmıyor ama ne :D

Katalitik konvertörün tıkanmıştır diyen çok olmaya başladı mazot filtresini hep bosch taktırırdım bu sefer değişik bir şey taktı sanırım usta 5 bin km oldu henüz ama ona güvenme çok kötü bir yakıt denk gelir anında tıkar diyen oldu

ucuzdan pahalıya doğru bir baktırıcam tekrar bakalım..

Bu katalitik konvertörün temizlenmesi verimli oluyor mu acaba, yaptıran oldu mu daha önce?

2. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Bugün komple tesisat kontrol edildi değerleri ölçüldü vs. derken klima kompresörü ciddi şüpheli halini aldı

devre dışı bıraktık şu an deneme sürüşlerindeyiz birkaç gün içerisinde belli olur ama şu ana kadarki performansına bakılırsa yüksek ihtimalle klima kompresörü gibi görünüyor gayet dirençli ve gidişi düzeldi gaz kesme de hiç yapmadı

netleşince tekrar yazarım benzer sorun yaşayanlara bir fikir olmuş olur

bekobey bunu beğendi.
  3. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Arabanın genel olarak devri gidişi düzeldi klima kompressörünü devreden çıkarınca ama gaz kesmeyi çok daha soft şekilde de olsa yapmaya devam ediyor

şu hatalar ve bilgiler var, ustalara göstersen bakmıyor bile belki burada anlayan başına gelmiş olan vardır diye bi paylaşayım

@MSC Araçta hararet göstergesi yok normalde ama bu obd cihazını bağladığımda hararet var gibi mi görünüyor sanki? o kadar uzun zaman olmuş ki hararet göstergesi görmeyeli :D

Henüz kontak açıkken bağladım baktım sadece, bir de kayıt modu var sanırım onu mu denemek lazım acaba?

https://www.hizliresim.com/mvzoztu
    https://www.hizliresim.com/i1irqh5
    https://www.hizliresim.com/9k2gkcd
    https://www.hizliresim.com/gdpoggg

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    klima kavraması arızasının yaşadığınız sıkıntıyla alakası olamaz bence.

5. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Muhtemelen yokmuş hocam zaten tekleme çok daha seyrekleşti ama devam ediyor son 2 gündür 5 gündür hiç yapmıyordu

Ama genel bir devir ve çalışma performansı değişimi var hissedilir şekilde

DPF var mı aracımda bilmiyorum araştırdım emin olabileceğim bir sonuca varamadım varsa DPF ve Katalizör temizliği düşünüyorum

Tabii öncesinde klimaya giden kabloları genel bir elden ve gözden geçirtmeyi düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz?

6. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Evet arkadaşlar sorunları büyük ölçüde hallettim benzer sorun yaşanlar için belirtmek istedim yardımcı olmaya çalışan vakit ayıran herkese de ayrıca teşekkür ederim

Öncelikle mazot filtresi çok ciddi şüpheliydi yetkili servisten orijinalini aldım bakıma denk getirip onu orijinaliyle değiştirdim

Sağ önde şanzıman takozu 5 yıl önce değişmiştik ondan şüpheliydim yine, onu ısrarla ustaya söktürtüp kontrol ettirdim patlak çıktı (sökmeden bakıp bakıp bir sorunu yok diyorlardı)

son günlerde gaz yememeye de başlamıştı gaza bastığımda sis bulutunu delmeye çalışır gibi hızlanmaya çalışıyordu araç ilk çalıştırdığım zaman birkaç kez oldu

DPF ve EGR iptali ve yazılım attırma yoluna gittik. (Filtre işlevini yitirmiş basınç sensörleri arızalıymış en hızlı makul çözüm bu dediler)

Ön diskleri yeni değiştirmiştim ama araç üstünde torna diye bir şey yaptırdım ilk kez epey de tuzlu bir işlemmiş 500'e aldığım disklere 500 torna parası verdim ama frene basınca titreme sorunu düzelmiş oldu (15-20 güne tekrarlamazsa kurtuldum)

Klimayı da şimdilik kompressörün fişini çekerek yok saydım onun da basınç sensörüyle alakalı bir sorunu olması muhtemelmiş daha vakitli bir zamanda ona da baktıracağım

Şu an arabanın gidişi şıkır şıkır normalleşti yakıt normal değerlerine indi tekleme hoplama zıplama kalmadı araçta

Sadece gazlarken 60-70'ten mesela 100lere doğru ivmelenirken ön tarafta bir titreme hala mevcut çok çok ufak ama var

Bununla alakalı lastik değiştim, rot değişti, salıncaklar değişti şanzıman takozu değişmiş oldu son yaptıklarımla hala mevcut. Aks için ısrarla bir sorun yok diyorlar kontrol ettirdim

ufaktan bu sorun aklımda bir de klima gerisi şimdilik halloldu

bekobey, Samuera, gokhan06 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    1. ILK ONCE KLIMA sistemini KAPATIN. KEsinlikle çalımasın.
    Bir süre bu şekilde kullanın.

Sorun olmaz ise klima devreye girdiğinde araç motoruna asışı yük bindirdiğinden sıkıntı yaşanıyor anlaşılır.
    Sorun klima devreye girmesinde olduğu ilk yazınızda belli gibiydi.

60-70 yüklenme titremelerde genelde sol aks sorunu dizellerde üretiyor. Bir baktırın.

klima soketi ile basınç sensörü nasıl ilişkilenmiş anlamadım.

YAn Takozlar titreme Ön arka takozlar hareket te vuruntu ile ilgilidir.
    Israrlar ORJ tercihtir.

Ön diskleri değişim üstünde neden tornattılar, yine anlamadım. Torna ancak çok ince alım kurtarırsa yaptırırlır. haricinde diskleri incelteceğinden pek sevilmez.

Geçmiş olsun

Sckaraoglu bunu beğendi.
  8. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Klima soketi değil de kendi kendine devreye giriyor olmasından klima basınç sensöründe olabilir arıza dedi en son çünkü role değiştirildi hala klima rolesi arızası veriyor araba

kompressörün fişini çektik hala sorunlar vardı bir üstteki mesajımdakiler yapıldı %80-90 mesele çözüldü biraz pimpirik diyebileceğimiz seviyedeki bir titreme var işte o aklımda sol aksa bir daha baktırıcam ben de akstan şüpheleniyorum çünkü neredeyse kalan her şey değişti ama aksa bakan da hiçbir sorun yok diyor bakalım :)

Üstünde tornalamayı da ilk kez gördüm ve öğrendim yeni disk takınca mevcut eğrilikleriyle uyum sağlayamamış olabilir vs. dedi disk yamuktur belki vs. dedi yönlendirdi bilemiyorum dediğim gibi ilk kez tanıştığım bir işlemdi. Bosch marka disk aldım bir o kadar para daha verip tornalattım bakalım düzelecek mi 15-20 güne tekrar ederse disk malzemesi dandiktire getirdiler mevzuyu görücez

bekobey ve Ogun bunu beğendi.
  9. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Klima gazını +50 boşalttırın öyle deneyin bir süre.

Geçmiş yıllarda, eski tip tofaş doğanda araç ateş ederek giderken , KLİMA gazını dolurup FAZLA basıyorlar.
    ARaç yolda giderken klima devreye girdiğinde arkadan zincirle geri çeker gibi araç kasmaya başlamış.
    GAZI seviyeye getirince sorun düzelmiş.

Yeni teknoloji klimalarda dolum doğru yapılıp pek karşılaşılmasa da yanlış gr değeri ile fazla basılmış olabilir.

Test etmekten zarar gelmez.

Sckaraoglu bunu beğendi.
  10. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Hocam bir sürü şey yaptırdım iyileşmeler oldu ama asıl mesele enjektörler temizlendiğinde düzeldi :D

Meme yapmış akması gereken delikler tıkanmış filan üstünde bir de sensör varmış o arızalıymış vs. hepsi elden geçti sağlam paralar verdim ama aracın gidişi düzeldi

şu an sadece klima ile ilgili derdim var. Gazını bastırdım eksiği gediği yok maslakta epey bilinen iyi bir yerde kompressöründe de sıkıntı yok soğutur bu dedi ama

Klima araç 70-80 km hızla giderken vs. zehir gibi soğutuyor ama yavaşladığında trafikte vs. soğutmuyor dışardaki havayı alıyor sanki bir şekilde içeriye soğuğu kırıyor ısıtıyor yani hava çok cehennem sıcağı değilse acaip soğutuyor ama çok sıcak ve akmayan trafikteysem sanki klima çalışmıyor gibi bir performans veriyor

o bilinen iyi bir yer dediğim yere gitmedim tekrar başka bir usta bağlantı noktalarından birini takmamışlardır vs. tarzı bir şey söyledi oradan sıcak geliyordur filan. Başka bir usta ise kompresssör kafasında sıkıntı var ama şu an fena soğutmuyor gibi biraz daha ilerlesin o zaman yapalım masrafı yüksek olur bunun dedi 3-4 binlerden bahsetti

Yani ilk ustanın dediği gibi bir şeyse boşuna verim alamıyorum klimadan ikincinin dediği gibiyse bu haliyle sinekten ne yağ çıkarsam kardır diye bakıyorum :)

Klimayla alakalı bu tarz bir şey başına gelen oldu mu?

11. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Gazi dışari da mı bastirdiniz ? O gazinda bazı kodları var piyasada standart bulunan gazlar 200 liraya basilirken bazı özel kodlu gazların fiyatı 3 bin liraya kadar çıkıyor. Doğru gazın konduguna emin misiniz servisten bir sorun

12. Sckaraoglu

Sckaraoglu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Sedat Cem Karaoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2004-2009)
    Gazla ilgili bir sorun olacağını sanmıyorum maslak sanayi civarında kime klima desem bu dükkanı gösterdi daha önce de orada işlem yaptırmıştım baya iyi bir yer. Ama o kadar çok kurcalattık işlem yaptırdıkki genel olarak biri bir şeyleri yarım yamalak yapmışta olabilir kompressör artık vadesini doldurmuşta olabilir bilemedim

Bu Sayfayı Paylaş