LPG KABLO

Starex ve Accent için yakıt fiyat karşılaştırması

'Starex Forum - Club' forumunda erdenbay tarafından 3 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. erdenbay

erdenbay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Accent 1,5 -102 BG aracımı satıp, 140BG lik CRDI starex almak istiyorum.

Aynı katagoride araçlar değilbiliyorum ama, (biri benzinli diğeri mazotlu ama,cebimden çıkacak yakıt parası açısından merak ettim)

Yanii Starex 140lık CRDI mi yakıt gideri yönünden (şehir içinde kilometrede Lira olarak yaktıkları yakıt açısından) daha avantajlı, yoksa Hyundai Accent 1,5Gls 102 BG olanı mı ?

Açıkçası iki farklı yakıt türünde olan bu araçları ,yakıt gideri olarak harcanacak para yönünden karşılaştırmak istedim..

Starex 140 lık alırsam , yakıt masrafı giderim olarak Hyundai Accentimi ararmıyım?

2. Coşkun Özcan

Coşkun Özcan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    COŞKUN ÖZCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    erden abi bu aralar accent ne yakıyor 1 kmde?

3. starex accentten daha fazla yakar..

4. erdenbay

erdenbay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Valla depoyu fullemediğim için,son yıllarda hiç hesaplamadım.
    Şehir içinde bir depo ile 400,450 KM arası gidiyor diyorlar.

2000 senesinde ilk aldığımda Bodruma gitmiştim. Bir depo (45 Litre) ile 570 Km yol yapmıştı.

Şu an tahmini, atıyorum>> 140 bine depo dolsa şehir içi 400KM yapsa 140.000 /400= 350 Lira gibi geliyor şehir içi kilometrede.
    Ama kesin değil tabii tahmini bu.
    Bilenve kontrol eden birisi daha doğrusunu söyliyecektir.

5. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bence Fazla Yakmaz...Accent Benzinlii Yine 280-300 Yakar Zannedersem...Starexxlerde Bu Civarlarda Yakıyor..

6. erdenbay

erdenbay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Yakıt masrafı olarak şu an cebimden çıkanla, kafa kafaya gelseler razıyım.

7. ersin starexlerin fazla tutulmamasın sebebi fazla yakamsıdr.100 ps TCI olsa tamam ama bu 140 ps 2.5 motor accent ile bn en fazla 310 kuruş yaktm ondada filtre taıkılı ve 5000 devir asağısına düşmedim.

8. 45 litre ile 570 km az değilmi?? bn ş.içi 45 litre ile 420 425 km yol gittim.1.5 102 bg accent ile.https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley11.gif

9. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    starex dizel, benzili accent ile tahmini asagı yukarı aynı litreyi yakar. Belki 1,5-2lt biraz daha fazla olur ama mazot benzinden daha ucuz oldugu için masraf bakımından starex benzinli araçı geçmez ya da arasında pek fark olmaz gibi geliyor.

10. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Abi Zaten Ben Aracımdan Memnunsam İhtiyaçlarımı Karşılıyorsa Ben Bu Araçtan Zevk Alıyosam İnanki Yakıt Umurumda Olmaz Zaten..https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif Benim Düşüncem Bu Olurdu..

11. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    TCI Klasik Pompalı Turbo Dizel... 140 Lık Olanda CRDİ Bir Sisteme Sahip.. 100 Lükten Daha Az Yakıyor https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif H100 Dede TCİ Motor Var.. Zam Gelmeden Önce 27-28 Kuruş Yakıyor...

12. eski kasa starexlerde (2003 model 140 ps kısa sase) arkadaşta vardı sattılar cok yaktığı için transit aldılar o daha feci 2405 cc JOURNEY 2004 modelhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

13. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhabalar...
    Kararınız hayırlı olsun....Ancak birkaç noktayı gözönünde bulundurarak araç almanızıöneririm....

1-Karşılaştırma yaptığınız iki araç birbirinden çok çok farklı...Starex CRDİ yada TCİ farketmez...bu araçlar2 ton ağırlığında, 205 taban genişliğine sahip arkadan çekişli2 metre yükseliğe 5 metre uzunluğa sahip , bütün ayarları yük taşımaya ayarlanmış bir araçtır. Şehir içinde çok durkalk yapmanız gerektiği durumlarda illaki 1200kg ağırlığındaki 1.5 litrelik benzinli bir motordan daha fazla yakacaktır. Kısa mesafelerde 15 litre dolayında, ama genelde şehir içinde TCİ olanlar 10-11 litre, CRDİ versiyonları 9-10 litre civarında tüketime sahiptir. Buda ortalama 300-350krş civarıdır....Ama dediğim gibi....Çok kısa mesafelerde, dur kalkların bol olduğu trafikte bu değerler 15 litre dolaylarına çıkar....

2- Starexler (minibüs versiyonu hariç) yük taşımaya ayarlıdır....5 kişilik geniş bir bir araç değildir.....Yürüyen aksamı basit ve dayanıklıdır. Ama serttir. Yine yürüyen aksamı minimum 700kg ağırlıkta ilerlemeye göre ayarlanmıştır. O yüzden boşken yol tutuşu zayıftır.

3- Bu söylediklerim farklı markalara sahip tüm bu segmentteki araçlar için geçerlidir.

Bunları bilerek alın derim....yoksa bir starex kullanıcısı olarak ben TCİ ve otomatikten çok memnunum (otomatik kısmı hariç tabi....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley7.gif)...Tüketimi şehir dışı 8.5 şehir içi 12 litre civarıdır.....(yaklaşık 360krş eder)
    Düzenleyen : tolgakmg

14. erdenbay

erdenbay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Sn. Tolga "tolgakmg"

İlginiz ve açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.

Aracımı değiştirme sebebim, içinde yatabileceğim (var olan arka koltuk yerine,çekyat türü bir koltuk sistemi yapıp yatabileceğim + küçük bir mutfak seti yapıp içine karavan buzdolabı, küçük bir su tankı ve üstüne de lavabo,çeşme düzeneği yapıp) ağırlıklı olarak kamp ve uzun yol gezi aracı olarak kullanacağım ,seyrek olarak ta şehir içinde kullanmak amaçlı bir araç değişimi olacak.
    Yoksa Accentim den 10 senedir çok memnunum. Fakat yatak düzeni yapılıp içinde yatılmıyor. Yani kamp aracı gibi kullanılmıyor.

Emekliyim. Starex'ten,eşim ve ben kamp aracı olarak 2 kişi faydalanacağız. Bu büyüklük ve ebatlar bize yeterli. Çünki daha büyük bir karavan türü aracı, şehir içinde de kullanamazdım.
    Ayrıca bu tür düzenlemeyle yapılan küçük kamp araçları (camper) lar, aynı zamanda her zaman yola çıkmak için , büyük araçlara (karavanlara) göre hep hazır durumda olurlar.

Kısacası ,araçdevamlı şehir içinde ve dur kalklarda kullanılmıyacak. Ki şu an kullandığım 2000 model Accentim bile daha 60.000 kilometrede,ilk sahibiyim.

Starex in kayma ve içine konulacak ağırlık ve yük yönünden de zaten (bazı dolap,ekipman ve çekyat ile campere dönüştürürken) belli ağırlıklar koyacağım.

Accent aracımla zaten şu an şehir içi 300-350 L gibi değerlerdeyim. Örnek verdiğiniz gibi 140 lık starex in yakışı da , şehir içinde bu fiyat aralığındaysa ( yani kafa kafaya gelirlerse) bence pek sorun teşkil etmez.

İki farklı aracın (yakıt ,seğment,motor ve ağırlık ) farklılıklarını bildiğim halde, Starex e, Accenttenyakıtiçin daha çok fiyat ödeyip,beni üzer mi acaba diye merak ettiğimden öğrenmek istedim. Tabii yukarıda bahsettiğim kullanım koşullarım durumunda. (Kamp aracı ve şehir içinde az kullanım olarak.)

<DIV

15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,061
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    az şehir içi çok şehir dışı kullanımda, kullanırken biraz da dikkat ederseniz, kesinlikle aradığınızı bulursunuz. hatta daha düşük yakıt değeri elde etme ihtimali bile var.

16. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Korkmadan 2007 ve üstü starex space s crdi çift hava yastıklı alabilirsiniz, özellikle otomatik tavsiye edrim. Aynı amaçlı kullanmaktayım saygılar,selamlar.

17. erdenbay

erdenbay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sn.fazlı merhaba..

"Aynı amaçlı kullanmaktayım" derken, içini düzenlediniz ve kamp aracı olarak mı kullanıyorsunuz. İçinde tam ayakta durulmasa da , iç yüksekliği idare ediyor mu? (Uzun şase olanların iç yüksekliği, kısalara göre biraz daha rahat derler)

2 kişi için , iç alanı olarak ,çekyat ve küçük bir mutfak bölümü için yeterli gelir sanırım.
    Saygılar. Erden...

18. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arka koltuğu arka teker üzerine kaydırdım, ara bölmeyi çıkarttım ve arkayı döşettim.
    böylece arkaya ağirlik oluşturarak yere daha iyi tutunmasini sağladim. gezi AmaçlI iç dizayn yaptirmadim. Ancak, iki koltuk arası genişledi, su termosu, malzeme minder şeklinde her şeyi sığdırabiliyorum. Arka bagajda yeteri kadar yerde var seyyar çadır taşıyorum. Aracın içinde tavan sorunu yaşamadık. Ancak, bildiğim kadarı ile space s kısa şasi yüksek tavan yok! Uzun şasi demek güç kaybı, artı yakıt demek, birde manevra kaabiliyeti olarak dönüş yarı apı space s lerde taksi mesafesinde dönebiliyorlar, buda büyük kolaylıkDİKKATİNİZE SELAMLAR.

19. erdenbay

erdenbay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Sn. fazlı , cevabınız için teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla aracınız kısa şase , yanları tek camlı , arka tek sıra koltuklu "space" yani 5+1 cityvan denen modeli galiba.

Peki bu arka koltuğu geriya aldıktan sonra, bu durumda fenni muayeneden geçtiniz mi?
    Çünki koltuğu ileri geri bile oynatıp yerini değiştirseniz, yada koltuk ilave etseniz, yada koltuk eksiltseniz, yada pencere açtırsanız,muayenede bu saydığım değişikliklerden birini bile yapmış olsanız, proje çizdirip onaylatmanız gerekir diye biliyorum. Siz koltuğu geriye almakla proje çizdirmeden yeni TÜVTÜRK fenni muayeneden geçtiniz mi?

Bu tadilat projeleri kanununu ve karavan planlarını çok inceledim çünki. Eğer bu sizde bir sorun teşkil etmediyse,işim daha kolaylaşacak demektir.

Selamlar. Erden...

Bu Sayfayı Paylaş