LPG KABLO

Starex TCİ otomatik Vitesliler için kickdown ayarı.

'Starex Forum - Club' forumunda tolgakmg tarafından 8 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Değerli arkadaşlar. Takip edenler bilir. Bu aracı çok sevmeme rağmen vites geçlerindeki aşırı hassasiyeti sebebiyle aldığım günden beri sıkıntı yaşamıştım. Özellikle sorunum aracın geç vites değiştirmesi ve gaza bastığımda mevcut vitesi koruyamayıp çabuk vites düşmesi idi. Örneğin 65-70km hıza geldiğimde araç düz yolda 4. vitesle ilerlerken biraz hızlandırmak için gaza bassam araç hemen 3. vitese geçerdi. Biraz daha sert bastığımda ise bazı durumlarda 2. vitese kadar düşer, gereksiz yere bağırırdı.

Defalarca otomatik vites kutusu ustalarını araştırmama rağmen bu sorunun çözülemeyeceğini söylediler. bu sebebten dolayı aracımı satmayı kıyamadığım için de vites kutusunu manuele çevirmeyi bile düşünmüştüm.

2 ay öncesinde aracımın vites kutusu ile ilgili hem yağını değiştirmek hemde yine bu sorunu paylaşmak üzere bir otomatik vites kutusu ustasının yanına gittim. Yağı değiştikten sonra usta araca baktı. vites kutusunun çok sağlıklı olduğunu ancak 1. resimde görülen "B" teslini + / - yönünde oynatarak iyileştirebileceğini söyledi. Ancak gözle görülür bir fark oluşmadı.

Yapılacak birşey olmadığını söyleyip ayrıldım.

Bugün, yine şehir içinde hafif bir rampada ve çeyrek gazda ilerlerken aracın yine 2500-3000 devirde seyretmesinden artık rahatsız olduğum için aracı evin önüne çektim.
    [​IMG][/url][/IMG]

Yukarıdaki resmi incelerdiğinizde, ustanın belirtiği telin bütün civatalarını söktüm. Teli boşa düşürdüm. Bunu yapabilmek için "A" parçasını bağlı tutan soketi çıkarmıştım. Takmayı unutup denemeye başladım.

İşte o zaman araç tam manada istediğim gibi davranmaya başladı. Devir saati 2000 demeden 1-2-3-4 e geçmeye başladı. Daha 50km hıza geldiğimde bile gaza dokunurken 4. vitesi kullanmaya başladı. 60 km hızda devir saati 1750 devirde yarım gaza bastığımda dahi araç 2250 devre yükselip en yüksek viteste hızlanmayı sürdürdü.

Ben telden olduğunu düşünmüştüm ama soketi takmadığımı kontrolde farkettim. soketi taktığımda ise araç tekrar eskisi gibi davranıyordu.

Ancak soket takılı değiken araç 4. vitese geçiyor, fakat 90km hıza geldiğinde vites kitlemesi yapmıyordu. Örneğin eski konumda 100 km hızla giderken araç 2250 devir çevirirken şimdi 2500 devirde kaydırarak ilerliyordu (yine 4. viteste)

Bu soketin takılı olduğu parçayı takip edip yerinden çıkardım. O zaman Resimde de göreceğiniz gibi parçanın sağa sola ayarlanabildiğini farkettim. Benim aracımda (bu pompa defalarca sökülüp takıldı. Hatta aldığım ilk gün garanti kapsamında (480km de ) sökülüp takıldı. Ve o günden beri bu parça ayarsız olarak kullanıyormuşum.

[​IMG][/url][/IMG]

Öncelikle yukaıdaki gibi vidayı gevşetip - yönde en sona getirip denedim. Araç o zaman vitesleri daha çabuk (1750-1800 gibi) büyütmeye ancak gaza bastığınızda daha geç vites düşürmeye başladı. Eğer + konumunda sabitlerseniz araç daha geç (örneğin 2500 gibi) vites değiştirirken mevcut viteste daha uzun süre kalmaya başladı.

[​IMG][/url][/IMG]

yukarıdaki resimde + / - yönde yapacağınız ayarla vites kutusunun hassaslığını ayarlayabiliyorsunuz. - yönde araç her viteste daha uzun kalırken + konumunda daha kısa sürede vites büyütebiliyor.

[​IMG][/url][/IMG]

bu ayar, vites telinin gerginliğini ayarlıyor. Çok fazla boşluk olması yada gergin olmaması gerekiyor.

[​IMG][/url][/IMG]

1 nolu resimdeki parçayı söküp içerisindeki plastik burçları çıkardım. Böylece ayar aralığını daha fazla yapma şansım oldu.

Şimdi...- konumunda aracım şu an çok çabuk vites değiştiriyor. her viteste daha uzun kalıyor. Ancak kickdown yapmıyor. Örneğin 100-110 ile giderken dip gaz yaptığınızda araç vites düşmüyor. Sadece hızı düştüğünde vites küçültmesi yapıyor. Gn içerisinde ayarı biraz daha + yönde değiştirerek deneme yapacağım.

Şimdilik bu ayarı kullanacağım. Çok memnun kaldım. Bütün gün 2100 devri geçmeden aracı çok akıcı şekilde sürmeyi başardım. Yakıt tüketimi hisedilir şekilde düştü. Genelde aynı güzergahta 12 litre civarında yakarken, şu an 10.5-11 arası tüketimi yakaladım (dikkat etsem sanırım daha da düşerdim)

Tavsiyem şu...eğer aracınızın daha çabuk vites değiştirmesini istiyorsanız, vites teli ayarını (b) + yönde, ve kicdown ayarını - yönde bir miktar döndürün. eğer yük altında kullanıyorsanız aracınızı veya çok yokuşlu bir yerde sürüyorsanız, o zaman bu ayarları - yönde kaydırabilirsiniz.

MSC, ali58 ve Ersin bunu beğendi.
  2. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Elinize Sağlık , güle güle kullanın Tolga hocam :)

Starexe 5 ileri H-matic bir oto. şanzıman yakışırdı :)

3. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kesinlikle Ersin kardeşim. bu araç kesinlikle 5 vites olmalıydı. Zira 4 vites bu ağırlıkta bir araç için yeterli oranlama yapamıyor.

Ancak çu an çok memnun kaldım bu ayardan. Şimdi yarım gazda dahi (genelde 50-70 arasında sürerim ben) aracın yüksek viteste ilerlemesi çok keyifli. Çok akıcı bir sürüş sağlıyor. Aracı yüksüz kullandığım için sorun yok. ama ilerleyen günlerde ayarı + yönde değiştirerek ideal ayarı bulmaya çalışacağım.

4. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    CRDİ lerde bu olay nasıldır bilmiyorum. Ancak aynı vites kutusunu kullandıklarına göre benzer bir mekanizma pompa üzerinde bulunabilir (tel mekanizması olmasada basit bir potansiyometre ölçerin olması gerekir). Vites geçişlerinde sorun yaşayan arkadaşlar, (geç yada erken büyütme gibi) sorunu bu parçadan başlayarak aramalarını tavsiye ederim. (özellikle TCİ lerde )

5. salih_karali

salih_karali Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    563
    Ad Soyad:
    salih karali
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Eline saglik tolga hocam.
    Cok yararli bir paylasim:thumbup:

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    CRDI'larda elektronik kontrol ünitesi tork ölçerek değiştiriyor. Yazılım yapınca tork yükseldiği için daha erken vites atmaya başlıyor.

Yazılım öncesi dip gazda 4000 devir ;

Yazılım sonrası dip gazda 3500 devir ;

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş