10 Kasım LPG KABLO

starex tci modeli çokmu yakıyor

'Starex Forum - Club' forumunda antalya tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. antalya

antalya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Tolga hocam antalyada tanıdığın veya bildiğin bir pompacı varmı baktırmam için.bende yeni emekli olmuş bir öğretmenim.sanırım siz endüstri meslek lisesinde çalışıyorsunuz.

2. rdmaksl

rdmaksl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    [/img]

3. Sukara

Sukara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Geçenlerde bir arkadaşımla yakıt meselesini konuşuyorduk. Kullandığım Starex'in otomatik vitesli olduğunu ve şehir içinde 50 TL'lik(zamdan önce)yakıt ile yaklaşık 130 km yolalabildiğimi söyledim. Klasik cevap verdi: "OOO çok yakıyormuş" dedi.

4. feridun 34

feridun 34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    zamdan önce istanbul trafiğinde 2007 düz vites crdi 328 tl yakıyordu.senin hesap 384 e geliyor.depoyu tam doldurmamış olabilirsin,kullanım farkı olabilir,otomatik vites farkı olabilir vs.ama şunu söyleyim zamdan önce istanbulda 320 hadi zorladın 315 rahat yakar.daha aşağısını yakıyor diyene inanma...selamlar.

5. rdmaksl

rdmaksl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    en son zamdan sonra dün gittiğim bolu yolunda 100 km de 8.34 lt tüketimiX3.24 (shell vp)=27.1 tl
    180 tl ile ortalama 2000-2800 dvr 100-120 km hız ile
    660 km yaptığım yol,haftada bazen 2 sfer gittiğim bu yolda kuruşuna kadar net hesap yapabiliyorum,aynı benzinlik ve genelde aynı pompadan alırım yakıtımı

6. erdenbay

erdenbay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Starex TCI ler 100 beygir gücünde değil mi?
    Bu gün oto pazarında 2005 model uzun kasa bir Starex'in ruhsatında 2500 motor ve "58 PS " yazısı vardı ve başka da bir yerde 100BG falan yazmıyordu.

Bu "58 PS" PS beygir gücümü demek oluyor?
    Ki öyleyse bu 2500 motor ve 58 beygir , bu 2000 Kiloluk arabayı çeker mi? Bi yanlışlık var bu işte ama anlamadım...

7. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Erden Bey Starex tcı ler genelde 100 hp dir ama tcı olupta 120 140 hp olanları da vardır denk gelirse sizin baktığınız58 ps yazan araç starexin kamyoneti mi yoksa normal minibüsü mü bilmiyorum ama 58 i kw olarakta yazmış olduklarını kabul etsek bile 78 hp yaparayrıca 1hp>1ps'den.
    Düzenleyen : Davtor

8. erdenbay

erdenbay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

Davud beyaraç panelvandan VİP yapılmış 5+1 .
    Ruhsatta beygir gücü bölümünde "58 PS" yazdığını görünce hayret ettim.

9. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bende hayret ettim 58 ps ya yanlış yazmışlardır diğer ya da sını bilemiyorum 99 modeller bile 85 hpsiz bence kullanın anlarsınız 58 hp o kasada belli olur ama yüksek hızlarda daha iyi anlaşılır 160-170 i rahat yapıyorsa sorun yok.

10. park

park Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar 1997 model 1.5accentimi verip 2005 tcı 1oo hp starex aldım. aldıktan sonra forumlara baktım. ya çok kötü yada çok iyi yorumlar var ortası yok galiba bu aracın şehir içinde ne yaktığınıda tam olarak yazn da yok yazılmış bi çok rakam ancak hiçbiri bir digerini tutmuyor. ben bugünün degerleri ile lt si 2.60 krş tan 57 lt 150 tl karşılığında euro dizel aldım bkalım şehir içi kullanımda kaç km yapacak umarım hayal kırıklığına ugramam :)

11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İyigeceler....Yazılan değer tamamen veri hatası....Zira Hyundai'nin 58HP bir modeli yok. Ancak, H-100 versiyonunun motoru bildiğini gibi 80HP (SAE) dir. Bunun kw karşılığı yaklaşık 58 hp eder. Ruhsatı yazan memur bunu dikkate aldıysa, bu onuç ortaya çıkmıştır.

Starex TCİ lerde 140hp olan bir motor tipi yok. O değer de starexsin 2003 sonu 2004 başı TCİ lerinde var. O zamanlar CRDİ yeni çıktığı için birçok memur starex ruhsatlarına motor gücü olarak 140hp değerini yazmıştır.

12. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Öncelikle hoşgeldiniz....Katılımcı ve kalıcı olmanız dileğiyle...

Forma kendinizi tanıtırsanız sizi daha yakından tanıma fırsatımız olur. Aracınız hayırlı olsun. Birçok formda okuduğunuz yorumlar konusundaki tereddütünüzü anlıyorum. Ancak dikkat ederseniz, olumlu yorumlar alıp kullananlara, olumsuzlar ise tamamen sağdan soldan duydularını yazanlara aittir. Bu formda araç sahibi olanların yorumlarını okursanız oldukça doyurucu cevaplar alacaksınızdır.

57 litre mazot ile şehir içinde sıkıştırmadan kullandığınız taktirde min 500km yol katetmeniz gerekir. (ben 55-57 litre ile 450-480km yol yapabiliyorum....Ancak benim aracım otomatik TCİ)

İlk ticari aracınızsa unutulmaması gereken birkaç hususu belirteyim. Bu araç 2 ton ağırlığındadır (uzun şase için söylüyorum. Sizin aracınız kısa ise bu değer -100kg dır)ve 205 taban genişliğinde lastikleri vardır. Dolayısıyla ilk kalkışlarda aceleci davranmamalısınız. Yüksek gazlarda yapılan kalkışlarda araç ağırlığını yenmek için gereğinden fazla yakıta ihtiyaç duyacaktır. Sabit hızlarda 1800-2000 dev/dk da vites değişimlerini de 2500 civarında gerçekleştirmeyi deneyin.Ancak yüksek viteslerde düşük devirlerde hızlanırken gaza fazlaca basmak yerine bir vites düşerek hızlanmayı tercih edin (araç klasik yakıt sistemine sahiptir).Biraz sakin kullanarak özellikle şehir içinde 50-70km/h bandında 4. vitesi,70km/h hızı aşmadan 5. viteste 1800 dev/dk'da araıcnızı sabit kullarak 500km limit değerinizi çok rahat olarak yukarılara çekebilirsiniz. Hatta 100km mesafeyi 70km-80km/h hızı aşmadan 5. viteste ilerlerseniz, tüketim değerinizin 7 litrenin altınadüştüğünü görebilirsiniz...Bu araç basarsanız gider...ama yakarda....Basmazsanız....yakması gerektiğini yakar...Bir deneyin derim....
    Düzenleyen : tolgakmg

13. park

park Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tolgakmg: arkadaşım teşekkür ederim verdiğin bilgi için. bunu dikkate alıcam ve dediğinizi yapıp yada yapmaya çalışıp bikaç gün içersinde kaç km yaptıgımı bildirecem. cevapladığınız için tekrar teşekkür ederim

14. Beemer

Beemer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Merhaba,

Öncelikle hoş geldiniz..
    Belirttiğiniz üzere yakıt hakkında (Tci olanlar için) çok fazla yorum var.Tabi sizde kararsız kalıyorsunuz acaba hangisi doğru acaba diye..
    Biliyorum çünkü aynı şeyleri bende yaşadım.
    Yakıt için hemen kendi değerlerimi yazayım.Şu an İzmir'de Kırsal motorin 2.88 TL.Buna göre şehir içinde yaktığım ortalama yakıt .28-.29 Kuruş arası.Araç 2006 model Tci minibüs...
    Aracınızda bir arıza yoksa,motorunuz bakımlıysa ve fabrika standartları haricinde üzerinde farklı ebatta jant-lastik yoksa,normal değerlerde kullanırsanız yukarıda yazmış olduğum yakıtı yakarsınız aşağı yukarı.
    Ancak dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var tabii.

Tolga hocam'da belirtmiş zaten vites değiştirme aralığında RPM değerlerine dikkat edin.Motoru yüksek RPM'lere çıkarmayın.Vites değişimlerini 1750-2500 devir aralığında yapın.Sürüşlerinizde de 2000 RPM'yi geçmezseniz aracınız az yakar ve sizi memnun eder.
    Ama otomobil gibi kullanırsanız aracınız fazla yakıt tüketir.2000 Kg civarı aracınızın boş ağırlığı vardır.Onu otomobil gibi seri kullanmak istediğinizde üzerinde ki 100 BG'lik motor ihtiyacınızı randımanlı olarak karşılayamaz ve aşırı yakıt tüketmeye başlar.
    Siz limitlerinde kullandığınızda sizi memnun edecektir.

15. rdmaksl

rdmaksl Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    sadece euro dizel kullanırım,içinde ş.içide bulunan çoğunluğu ş.dışı sürekli gittiğim yoldur,
    sabit şehir içinde ise bu güne kadar klimalarım açık olduğu halde,100 km de 10.5 lt yi aşmadı,genelde 9-10 lt civarı tüketimim
    yukarıda gerekli açıklamalar zaten yapılmış,araca yüklenirseniz yolda gerçekten iyi gidiyor vede yakıt tüketimi biraz artıyor,
    ama bir ticari araç mantığı ile kullandığınızda hele sunduğu konfora alıştığınızda keşke daha önce alsaymışım diyeceksiniz

16. park

park Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Tekrar merhaba.
    Arkadaşlar daha önce belirttiğim üzre 57 lt euro dizel mazotla tcı 100 hp uzun şase aracımla 420 km yol yaptım ancak sadece şehir içi kullanım ve ilk defa ticari grubunu kullandığımıda göz önüne alıcak olursak sanırım km 350 krş gibi bi degere ulaştım
    bununla birlikte
    km 0.135 lt tüketimle
    km 350krş harcamış oluyorum
    budegerle 100 km de 13,5 lt 35 tl gibi bi yakıt degeri var
    performans oldukça iyi konfor oldukça iyi yakıtta bu degerlere göre fazla değil.

17. sazlı

sazlı Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    KARDEŞ ANORMAL BİŞİ YOKSA POMPAYI ELLETME AYARI Bİ KERE KAÇINCA Bİ DAHA ÇOK ZOR GELİYO BENDEDE 2004 MODEL TCİ STAREX VAR 130.000 DE POMPASININ MAŞALLAHI VAR HİÇ ELLETMEDİM ÇÜNKÜ DAHA ÖNCEKİ ARAÇLARIMDA ELLETTİM VE AYAR TUTTURAMADILAR

18. yniclee

yniclee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Forumda bulanan bütün arkadaşları selamlar. Bende de 2007 kısa şase crdi starex var. Şu an 50000 km'de. 1 yıl önce aldım, aracımdan oldukça memnunum, fakat bi sorum olucak; malum aracım kamyonet geçtiği için şehirlerarası hız limiti 80 km/s. Bu araç şehirlerarası giderken hangi hızda, hangi vitesde gitmek en az yaktırır. Aracımı genelde 1500 ile 2500 devir arasında kullanırım. Yani 80 ile giderken 4 vites mi daha iyidir yakıt olarak, yoksa 5. vites mi? Bu konu daha önce konuşuldu mu onu da bilmiyorum, saygılar....

19. sazlı

sazlı Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    sürekli 80 le gidiceksen 5 e at rahatlat arabayı.

20. mavimelek2008

mavimelek2008 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar bende 2003 model starex tci vip aracımı yeni aldım.aracımı gören hayran kalıyor.yakıt durumu da bundan önceki sattığım 1400 motor banzinli aracımdan daha az yakıyor. starex almak isteyenlere duyurulur.

Bu Sayfayı Paylaş