LPG KABLO

Starex Sabahları Zor Çalışma Ve Mavi Duman

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda eyupkundak tarafından 24 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. eyupkundak

eyupkundak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Eyüp Sabri KUNDAK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Herkese Merhabalar,
    Forumu uzun zamandır takip ediyorum ancak sorunum ile ilgili bir detay yakalayamadım.
    Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben Eyüp, 27 yaşındayım. Ankara'da yaşıyorum. Memleket Bartın.1 Yıldır 2004 Model Starex SV kullanıcısıyım.

Şimdi sorunuma geleyim. Bu konuda ciddi anlamda yardımlarınızı bekliyorum.

Aracım 1 aydır sabahları geç çalışıyordu. Ve son 1 haftadır sabahları hiç çalışmıyor. Evimin yakınındaki ustayı çağırıyordum ve akü aktarması ile çalıştırıyordu.Sonrasında gün boyu sıkıntı yok.Ancak sabah oldu mu en başa sarıyordum.
    Usta ilk sefer bujilerin patlak ondan dedi. Eyvallah dedim ve orjinal bujilerle değiştirdim.Yaklaşık 150 TL tuttu.
    Sorun devam etti tabikide. Akü bitik dedi. Eyvallah dedim gittim 90 lık Mutlu akü taktırdım.
    Sorun yine devam etti tabikide. Ve işin sıkıntılı kısmı son 3 gündür inanılmaz bir duman atıyor araba. Hem gazda iken hem rolantide iken.
    Bu sefer de enjektör ve pompan arızalı dedi. Bu sefer emin olmadan gitmek istemedim.
    İnanın köfteci arabası gibi dolaştım Ankara'da.
    Duman mavi mi siyah mı çözemedim.
    Ama mavi gibi. Evet mavi ise yağ yakıyordur farkındayım. Ama işin ilginci araçta yağ eksiltme ve yağ kaçırma durumu yok. Radyatörde ufak bir kaçak var. Ona da sızıntı önleyici kullandım biraz azaldı gibi. Ancak bu işin radyatörden kaynaklandığı sanmıyorum.
    Her zaman gittiğim japoncu da motor inecek bitik vaziyette 7.000 TL'den aşağı olmaz dedi. Ulan arabayı zaten 12.000 TL'ye aldım.
    Bir usta enjektör dedi.
    Diğer bir usta 200 binde motor kolay kolay bitmez dedi.
    (ARACIM 211 BİNDE BU ARADA)
    VS.VS. Her usta farklı bir şey söyledi. Kısacası şu an çok çaresizim kimseye güvenemiyorum ve aracım evin önünde gariban gariban yatıyor. Marş basıyor gıv... gıv... gıv... ediyor bir süre sonra ikinci deneyişte hiç basmıyor.Ne yapıcam ALLAH aşkına akıl verin.Arabamı seviyorum ve soğumak istemiyorum.

Özetle sıralayayım :
    1- Araç yoğun bir şekilde mavi duman veriyor.
    2- GÖZLE GÖRÜLEN bir yağ eksiltme veya yağ kaçağı görünmüyor.
    3- Performans düşüklüğü yok.
    4- Hararet yok. Hararet gayet normal.
    5- Radyatörde ufak bir su kaçağı var.Ancak suyunu sürekli kontrol ediyorum.
    6- Shell Nitro V-Power yakıt kullanıyorum.
    7- Hiçbir katkı maddesi kullanmadım ucuz mazot almadım.
    8- Kızdırma bujileri yeni.
    9- 8.000 Km önce opet yağ konuldu serviste.
    10- Araç sadece sabahları çalışmıyor.Isınınca gün boyu çalışıyor.
    11- Akü sıfır. Daha yeni aküyü 1 km bile kullanma şansım olmadı.

Vaziyet böyle. İnanılmaz çaresizim. Maddi anlamda da çok fazla bir yükü kaldıracak durumda değilim yabancı değiliz artık. Daha doğrusu şu an kaldıracak durumda değilim. Motor reflekte gibi bir olay olursa direk bu halde satmayı düşünüyorum.
    Dostlarım,arkadaşlarım,büyüklerim değerli starex kullanıcıları...
    Benim arabamın sorunu sizce nedir? Elbette motoru açmadan tam inceleme yapmadan bilemeyiz. Ama aramızda herkesin bir tecrübesi var bu konuda. Ne diyorsunuz bu işe? Enjektörden midir? Motor mu bitiktir? Pompadan mıdır? Turbodan mıdır? Nedendir?
    Lütfen bu konudaki düşüncelerinizi ve değerli tecrübelerinizi paylaşınız.
    Sevgi ve saygı ile...

2. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Günaydın. forma oşgeldiniz. Kalıcı ve paylaşımcı olmanız dileğiyle. Yaklaşık 2 ay önce sattım starex'imi. Benzer sorunları yaşadım.
    Aracı görmeden kesin birşeyler söylemek tabiki zor. eğer mümkünse kısa bir videosunu paylaşmanızı öneririm.
    Aracınızın sabahları çalışmayıp ısınınca çalışmasının ana sebebi kompresyon düşüklüğü yada ısıtma bujisi arızasıdır. Siz bujileri değiştirdiğinize göre motorun iç yapısında birtakım sorunlar olduğu kesin. enjektör yada pompa ihtimali olasılığı düşük. Zira pompa arızalarında araç sıcakken de çalışmaz. duman rengi elbetteki önemli. Ancak sizin mavi gibi demenizden yola çıkarak sanırım duman beyaz. Çünkü aracınızın yağ eksiltmesi yok diyorsunuz. Gerçi diesel araçlar benzinli gibi alevli yanma yapmadığı için egsozdan bariz mavi duman görmeniz zordur. Radyatör sorunundan dolayı su eksiltmesini kontrol edemiyorsunuzdur bu yüzden ilk önce üst kapaktan başlanmasından fayda var derim. turboda da sorun olması düşük zira performans sorunum yok diyorsunuz.

Aracınızın motoru sıcakken ve motor çalışır vaziyette su kabını DİKKATLİCE açmaya çalışın. Büyük bir hava çıkışı, buhar çıkışı yada kaynama var mı takip edin. (hafif bir tıslama değil.) Aracın yağ dolum kapağını ve yağ çubuğunu çekip (tam çıkarmayın çubuğu) motor sıcakken buhar çıkışı olup olmadığına bakın. Eğer dolum kapağı ve çubuktan buhar gelmiyor yada az geliyorsa su deposundan kaynama varsa sorun üst kapak contasındadır. Her ikisinden de yoğun buhar varsa sorun motor iç kısmında aranmalıdır.

Yukarıdaki kontrol sonunda eğer sorunun tanımını net yapabilmek için yapacağınız işlem, motorun üst kapağını söktürün. Muhtemelen aracınız üst kapak contasını çatlattı. bu aracın motoru antifriz siz su kullanımına çok hassas. Radyatörde delik vardı onardım dediğinize göre uzunca süredir su ekleyerek kullanıyorsunuz. Üst kapak contası yada üst kapağı çatlamış yada çürümüşse silindire su kaçağı oluyor demektir. Buda duman yapmasına sebeb. Üst kapağı söküldüğünde de birçok sorun ortaya çıkacaktır. aracınızın km si yüksek olduğundan segmanların ve yatak keplerininde değişmesinde fayda var derim.

Aracın parçaları son derece makul. Conta takımı 100TL civarında. üst kapak 400-450lira. segman piston gömlek takımı 350-400 arasıydı. Sökme takmaya 500 rektefeye 500 gitse (üst kapağı rektefe ettirmeden değiştirdiğiniz için sadece blok honlamasına alırlar) 2.500 gibi bir rakama sorun hallolur gibi. (ankara usta fiyatlarını bilmiyorum. Ancak parça fiyatları bu)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Aralık 2014
  3. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aracınız TCI sanırım.

Eğer su soğutmalı ile birşey diyemem .

Ankcak muhtemel sebepler,

Siyah duman Turbo + EGR + Enjektör dür.
    Mavi/Beyaz duman Turbo + Enjektör ihtlimali.

Geç çalışma Basınç sensörü.( ÇAlıştırmadan önce Yakıt filtresi üzerindeki pompayı üstten bas bırak ile şişene kadar basıp bırakın.) sonra çalıştrın sonuca bakın

Yeni aküyü dahi çabuk bitirme ise Elektrik kaçağı olduğunu gösterir.

Düzgün kullanılmış bir Hyundai/Kia motoru 400-500 den önce anahtar vurulmaz.
    düzgün kullandığınızı belirtmissiniz. Motor olmaz.

4. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Lütfen forum kurallarına uyunuz ve tanışma bölümünden üyelere merhaba diyiniz. Konu başlığı duzeltiyorum.

5. eyupkundak

eyupkundak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Eyüp Sabri KUNDAK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Ilginiz icin cok cok tesekkur ederim. Dedigim gibi her zaman gittigim japoncuya da gittim.orada yağ kapagini acti ve buhar çıkışı oldu. Aracinda ufleme var dedi. Ayni servis ve ayni ustalar daha 5000 km once standart baklari yaparken motor canavar gibi cok iyi durumda dedi. Bakimdan sonra 2 kere uzun yol yaptim halbuki bir de sehir ici standart ise git gel. Simdi motor inecek baska yolu yok diyorlar. En az 7.000 tl dediler bir de. Ya da bu halde 6.000 e sat bize dediler. Hicbir guvenim kalmadi. Motoru incelemeden nasil fiyat verebiliyor?
    Bugun araci goturmem lazim ustaya. Starexci bi usta buldum. Ama nasil calistiracagim? Bunu calistirmanin bir yontemi var mi? Bir kere vurdurdum calisti içim gitti tabi. Bi daha yapmak istemiyorum.

6. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    vurdurma yapmayınız degransiyel ses yapmaya başlıyor.

arkadaşlar detaylı bilgiler vermişler ustanıza bunları tek tek kontrol ettiriniz.

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aracınızın bakımından sonra kısa sürede motor yemesi eğer yanlışlık yoksa zor bir ihtimal. Ancak siz radyatör suyu ikmalini ilk mesajınızda söylemiştiniz. bu süreç içerisinde aracın motor suyu azaldı ve siz farketmediyseniz (ki starex radyatörde su çok azalsa bile harareti yükseltmiyor. Hararet müşiri konumu sebebiyle...) aracınızın iç harareti yükselmiş buna bağlı olarak supap ve conta yakmış yada segmanları kaynakmış olabilir. Bunu kontroller sonrası bilmek mümkün.

Motoru bir şekilde çalıştırınız. Yağ kapağını açıp baktığınızda buhar eğer hafif çaydanlık tütmesi gibiyse pek sorun yoktur. Ancak yoğun bir buhar varsa, yağ dolum çubuğunu da yarım çekip bakmalısınız. Eğer yağ dolum çubuğundan da buhar çıkışı varsa segmanlardan şüphelenilebilir.

Aracınızı çalıştırmaya gelince. Akünüz sağlamsa, ısıtma bujilerini kontağı birkaç kez açıp kapatarak devreye sokun. Hava filtresini kabını açın (bunun için birisinden yardım almalısınız) Her hırdavatçıda bulunan balata spreyi yada pas sökücüyü marşa basarken filtrenin motora giden kısmına birkaç fıs şeklinde sıkın. Çok sıkmamaya özen gösterin. Bu şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

8. eyupkundak

eyupkundak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Eyüp Sabri KUNDAK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Herkese tekrar merhabalar.
    Bugun motor sökuldu sorunu bulmak icin ve silindir kapaginda catlak cikti. Radyator ciddi anlamda su kacirmis silindire. Triger cok yipranmis. Gomlek ve yataklarin omru bitmis. Kisacasi reflekte yapilip motor yeniden yapilacak. Komple sifirdan motor degisimi icin usta 4200 lira hesap cikardi. Parcalar iscilik vs dahil. 1yil parca garantili olacak. Idarelik istersen 2400 e yapariz yatak ve gomleklere bulasmadan dediler. Ama garanti vermediler tabi. Yaptirmaktan baska hicbir secenegim yok. Mecburen yaptiracam ve binecem. Peki sizce sifirlanmis bir motora sahip, kazasiz, 3-4 parca boyali vs. Yani aracim ne kadar eder satmaya kalksam? Deger mi satmaya? Yoksa tadindan yenmez mi?

9. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İyi geceler. bu şekilde bir duruma üzüldüm açıkçası. Lakin yenileme işlemi sonrasında aracınızı keyifle kullanmanız gerekir. Parça fiyatları konusunu detaylı paylaşırsanız pahalı / ucuz olarak değerlendirebilirim. Adana'da SUN oto sahibi çok yakın bir dostum. Oradan kıyaslama yaparak belki parçaları biraz daha ekonomik şartlarda temini konusunda birşeyler yapmaya çalışırım. İşcilik giderlerin de detaylı yazarsanız sevinirim.

Satmaya gelince zarar edeceğiniz aşikar. O yüzden motor yenileştirmesi sonrasında aracınızı uzunca süre sorunsuzca kulanmanız en ekonomik seçim olacaktır.

10. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    öncelikle geçmiş olsun benim başımada geldi aynı durum.amasakın parçaları ustaya aldırmayın.gidin kendiniz alın.marka konusunda forumdaki arkadaşlar yardımcı olur.pekçok sahtekar ustayım diye geçiniyor.motoru rektefiyeye dahi siz götürtün motorun yanında olun.parça listesini o çıkaracak zaten.ustaya sadece işçilik ücreti verin.

11. sleyman_20

sleyman_20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    96
    Ad Soyad:
    Süleyman
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.3 (2000-2003) LC
    radyatör silindir nasıl su kaçırıyor anlamadım.

12. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Özetle sıralayayım :
    1- Araç yoğun bir şekilde mavi duman veriyor.
    2- GÖZLE GÖRÜLEN bir yağ eksiltme veya yağ kaçağı görünmüyor.
    3- Performans düşüklüğü yok.
    4- Hararet yok. Hararet gayet normal.
    5- Radyatörde ufak bir su kaçağı var.Ancak suyunu sürekli kontrol ediyorum.
    6- Shell Nitro V-Power yakıt kullanıyorum.
    7- Hiçbir katkı maddesi kullanmadım ucuz mazot almadım.
    8- Kızdırma bujileri yeni.
    9- 8.000 Km önce opet yağ konuldu serviste.
    10- Araç sadece sabahları çalışmıyor.Isınınca gün boyu çalışıyor.
    11- Akü sıfır. Daha yeni aküyü 1 km bile kullanma şansım olmadı.

Yukarıda verdiğiniz bilgiler doğrultusunda silindir kapağında ÇATLAK çıkması çok ilginç!
    Ayrıca eğer motor açılmışsa, ZATEN Açılmışken , 200 000 deki motorun piston gömlek yatak, yan yatak, kol yatak, Emme ve egzos subapları, triger , contaları TK değişir.
    Kullanacaksan ve değişmezsen yazık olur.

Yinede geçmiş olsun.

13. eyupkundak

eyupkundak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Eyüp Sabri KUNDAK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Merhabalar tekrar,
    Radyatörden ufak bir değil,çok ciddi bir su kaçağı var.
    Komple motor yenilemeden vazgeçtik.

Değişen parçalar :
    *tk sibop
    *tk sibop kapak
    *silindir kapak
    *eks mili
    *tk conta
    *triger seti
    *termostad
    *sıvı conta
    *yağ
    *yağ filtresi
    *hava filtresi
    *mazot filtresi

İşçilik dahil 1600 TL

14. salih_karali

salih_karali Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    563
    Ad Soyad:
    salih karali
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Gecmis olsun .
    silindir kapagini chin mali aldınız tahminimce yoksa bu fiyata cikmazdi.
    Inşallah baska sorun cikmaz agiz tadiyla kullanirsinz aracınızı

15. eyupkundak

eyupkundak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Eyüp Sabri KUNDAK
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Tesekkur ederim iyi dilekleriniz icin. Yalniz cin mali almadik çıkma bulduk