LPG KABLO

Starex Minibüs

'Starex Forum - Club' forumunda Beemer tarafından 9 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Beemer

Beemer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Selamlar,

Bundan 20 gün kadar önce 2006 model Starex Tci minibüs aldım.Aracı alırken açıkçası çok düşündüm.O kadar olumsuz tepkiler vardı ki.Özellikle yakıt konusunda çok aşırı tüketimi olduğu söylendi.Babamla bile tartıştık bu yakıt konusuyüzünden.Geçen günlerde Starex hakkındaki diğer başlıklardan birinde yakıt tüketimimin .30-.32 Kuruş arasında olduğunu yazmıştım.En son ölçümlerimde şehir içi .25-.28 Kuruşa kadar düştüğünü gördüm.Ben servis işi yapıyorum bu arada dolayısıyla yaktığı yakıttan son derece memnunum.İnsanlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışınca işte Starex'in adı da kötülenmiş oluyor doğal olarak.

Sizlere sormak istediğim bir kaç şey var umarım yardımcı olursunuz.

-Tci motorların bakım aralıkları ile ilgili sorun var.Yetkili servis 10.000Km'de bir diyor;Özel servis 8.000 Km'de bir diyor;Starex'in kullanma kılavuzunda da 5.000 Km'de bir diyor.Buyurun bakalım hangisi doğru???
    -Tci motorlarla ilgili bir sorun ya da dikkat etmem gereken ekstra bir durum söz konusumudur.Bildiğim kadarıyla Starex'in motoru,H100 motoruyla aynı yapıyı taşısada sonradan turbo,intercooler gibi ek sistemlerin eklenmesiyle beygir arttırımına gidilmiş.Bir süre H100 kullandım motorunda bir sorun yaşamamıştım.
    -Aldığım Starex camlı vandan minibüse çevrilmiş.Dolayısıyla iç görünüşü orjinal minibüsler gibi değil.İç yan trimlerini nereden bulabilirim acaba yetkili servislerde var mıdır?Bir kaç yere baktım ancak bulamadım.Bana lazım olan sadecearka koltuğun yanlarında yan cephelerde olması gereken iki adet iç döşeme parçası.Şu an üzerinde bulunan ince bir kaplama ve hiç hoş durmuyor doğrusu.
    Bu konulara bana fikirlerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar....

2. cuneytkeser

cuneytkeser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşım bende yeni starex aldım yakıt aynen senin dediğin gibi yani 25 28kr arası yan döşemelere gelince ankara yıldız sanayi sitesinde kaza yapmış starexlerin parçalarını satıyorlar ordan uygun fiyata bulabilirsin

3. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Arabalarınız hayırlı olsun arkadaşlaryakıtın dan da memnun olduğunuza göre söylenecek laf yok kazasız cezasız sürüşler dilerim.

4. Beemer

Beemer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Teşekkürler....

5. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bu aralar benim bi komşumda almak istiyor 2006 2007 felan siz kaça aldınız yani br fikir edinmek açısından soruyorum.

6. Beemer

Beemer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    2006 Tci (40.000Km).Aldığım araç çok temizdi.40.000 km'de olmasına rağmen görenler 0 km aldım zannetmiş.17.000'e aldım.Banka kredisiyle tabii...

7. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    İyi almışsınızda kredi ile o rakam 20 yi geçer bence imkan varken kesinlikle krediye bulaşmamalı.

8. Beemer

Beemer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    36 ay vade ile aldım 20'yi geçiyor.Ama acil lazımdı yapacak başka bir şey yoktu....

9. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yapacakbir şey yoksa hayırlı uğurlu olsun yine de o fiyata gelsede aynı kalitedeki başka markaöyle bir aracı o fiyata alamazsınpeki aracınızdan genel manada memnun musun?

10. Beemer

Beemer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Evet. Başka marka ve aynı dolulukta ki araçları aldığımın iki misli fiyata ancak alabilirim.96 Transporter 2.5TDİ 16.000TL-1999 Vito 19.000 TL gibi fiyatlara satılıyor.Tamam marka olarak diyecek bir şeyim yok ama ticari araçta model yılı çok önemli.
    Araçtan memnunum aslında..Fiyat-performans oranı olarak bir değerlendirme yaparsak piyasada ki araçlar içerisinde en yüksek orana sahip.Tci Starex'ler için söylenen olumsuz sözlerin boş olduğunu anladım.Crdi Starex almadığım için kendime biraz hayıflandım ama forumlardan takip ettiğim kadarıyla bazı parçaları çok pahalı örneğin bir enjektör seti 5000 TL civarında.Öyle bir arızada bunu maddi olarak karşılayamazdım doğrusu.Bir de şöyle bir şey var.Hyundai yetkililerinin Tci Starexler ile ilgili söylenen bu olumsuzlukları gidermede çok da fazla bir şey yapmadıklarını düşünüyorum.Oysa araç çok güzel bir araç gerek dış görünüm,gerek iç konfor ve sürüş.Starex'i sürmeyen sürüş konforunu bilemez sürüşü çok güzel bir araç.Genel olarak söylemek gerekirse memnunum.Teşekkürler...

Düzenleyen : Beemer

11. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bu sözler her şeyi açıklıyor sana tamamen katılıyorum starex gibi bir araç ülkemiz pazarında önemli bir fırsat.

12. Sukara

Sukara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben de Starex TCI kısa şase kullanıyorum. Yolculuk esnasında fazla sallantı yapmasın diye makaslardan birer tanesi sökülmüş durumda. Fakat buna rağmen araç sallantı yapmaya, yol durumuna bağlı olarak yavaş gitmeme rağmen özellikle şehir içi yollarda zıplamalar yapmakta. Lastiklerim fabrika çıkışında takılı bulunan Pirelli marka lastikler. Arkaya ağırlık koymayı tavsiye ediyorlar. Bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim?

13. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bıraksınlar Artık TCİ Motor Çok Yakıyormuş Ediyormuş...270 Krş Çok Çok Zorla Hadi 290 Olsun..Ama Araba Yaktığına Görede Gidiyor Be Kardeşim..

14. Beemer

Beemer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Selam,
    Orjinal minibüs olmadığı takdirde araçta yeteri kadar ağırlık yoksa o problemleri yaşatıyor.Ufacık kasiste arka 3'lü koltukta oturan biri varsa onu tavana yapıştırabilir:) O yüzden mümkün olduğu kadar da yavaş geçmeye çalışıyorum.Arka süspansiyon sistemi konusunda biraz bilgi sahibi olmak gerek.Orjinal minibüslerde ki sistemi inceleyebileceğim bir yer yada bir çizim olsa sorunu çözebiliriz.Belkide sorun sadece makaslarla ilgili değildir.Yumuşak amortisörde kullanmış olabilirler.Ama araç yüklü olunca hiç sorun olmuyor.Bu gün araçta on kişi vardı.O kadar çukurdan geçtim hiç sorun olmadı.Araç zıplamasın diye arkaya ağırlık koymak pek çözüm yolu değil aslında.Boşu boşuna araca 100-200 Kg taşıtmak pek mantıklı değil bence.
    Yakıta gelince Allah bozmasın memnunum.(Bir de dünyanın en pahalı mazotunu kullanmasak daha iyi olacak da şu an için bunun çözümü bizim elimizde değil.)
    Aracın gidişide güzel 1500 devirden sonra turbonunda basıncının yükselmesiylegücü hissediyorsunuz.Starexlere BMW E39 jantları çok yakışıyor.Yol tutuşa etkisi ne olur ona bakmak lazım bir süre sonra bir takım alacağım sanırım.
    Düzenleyen : Beemer

15. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Arkadaşım öncelikle şunu bil starex in üzerindeki orjinal lastikleri çok sert olmakla birlikte yol tutuşuna da eksi bir puan ekliyor eğer çok rahatsız oluyorsan hemen değişmeni çok da önemli değil dersen lastiğin ömrünün bitmesini bekle derim ancak bu lastik kolay kolay bitmniyor onu da söyleyeyim makas konusunda da iyi yapmışsın 1 makas aldırmakla ancak senin aracın kısa şase olduğu için uzunlara görebiraz daha fazla zıplar bunun tek çözümü uygun lastik ve biraz da ağırlık,Barış arkadaşım jant starex e çok yakışıyor sanırım bu janttan bahsettin http://images.europeancarweb.com/tech/0405_01z+2003_bmw_e39_m5+rear_left_view.jpg
    Düzenleyen : Davtor

16. Sukara

Sukara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu tür araçlar için 750 kg.lık yüklere kadar "zaten ağır yüklere dayanıklıdır, bu kadar yükü araç fark etmez" diyen arkadaşım da var. Konu hakkanda forumdakilerin görüşünü almak, araçtaki hafif kasisler de dahi kendini hissettiren zıplamayaçözüm bulmak istiyorum.

17. alusta

alusta Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Merhaba, starexin hayrını görün. starex güçlü, kullanışlı, gösterişli, dayanıklı... bir araçtır. Ancak her haliyle yük aracıdır. Zıplama diye tabir edilen durum, aracın otomobil gibi kullanılmak istenmesi halinde rahatsız edici olur.
    Öncelikle ona otomobil dayatmasından vazgeçin.
    Makasların değiştirilmesi- asla kat aldırmak kastedilmiyor- Düşünülebilir. üzerinde 11mm ağır yük makası var. Ben bunları 8mm olarak değiştirdim, epey bir rahatlama oldu. Eğer 800-900 kg dan daha fazla yük taşımayacaksanız, 6mm makas düşünülebilir. Bu yönde bir makasçıdan tavsiye alın.
    Üzerinde bulunan orijinal lastiklerin hemen değiştirilmesi ise olmazsa olmaz bir durumdur. Çünkü onlar 107pr çelik, sert mi sert, kaya gibidir.
    Eğer starex minübüs makas ve amortisör seti bulabilirseniz, o da olur.
    Emin olun starex almakla iyi bir tercih yaptınız.
    selamlar.

18. feridun 34

feridun 34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bende 2007 odel 31 bin km de crdi var.bugün litresi 2.74 kr tan erodiselle fulledim.sonuç km de (itamamı stanbul içi) 0.327 tl yakmış...son derece kesin sonuç...istanbul içinde bundan belki 10 kr aşağı kullanmadan dolayı yaklılabilir.daha aşağısını yaktı diyene kusura bakmayın ben inanmam... son bir not...yetkili servis ve pompacılaruzun yolda8.5 ,şehir içinde %30 fazlası 11 litre yakar diyor...benim arabam 11.85 yakmış.oda benim kullanımıma,lastik.vs gibi unsurlara çıkılırsa normaldir...
    Düzenleyen : feridun 34

19. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Makasalr konusunda katılıyorum makas eksiltmenin yanıda ince daha az yük için tasarlanmış makaslarda kullanılabilir konforu etkiliyor.Feridun34 arkadaşımistanbul trafiğinde sakin kullanım 10lt bile yakabiliyorsunve bu rakamda 2500cc 2 tonun üzerindeki 5 metreden uzun bir araç için çok değil.

20. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    2001 senesinden beri 99 model starex var bizde şirkete vs heryere kullanıyoruz

uzun kasa koltuklu çift klima falan filan

daha ozamandan bu zamana motoruna anahtar değmedi 180bin km de düzgün kullandıktan sonra hiç sorun çıkaran bir araç değil

ben en son izmire gittim yenikapıdan depomu fulledim sahilden kopruye çıktım feribotla yalovaya geçtim ordan devam ettim tam 1 depo mazotla izmire indim ;)

Bu Sayfayı Paylaş