LPG KABLO

Starex Lastik Hava Basıncı?

'Starex Forum - Club' forumunda Vatansever16 tarafından 6 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. Vatansever16

Vatansever16 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    2. El 2003 Model Hyundai Starex Minibüs aldım. Geçen gün lastikleri değiştirdim. Yeni taktırdığım lastikler ( 205 55R 16 91W ) bu lastiklere ne kadar hava basmalıyım? Lastikleri aldığım servise sordum cevaplayamadılar https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif

Aracın kitapçığı kaybolmuş o yüzden sizlere danışmak istedim.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    55 yanaklı olunca çok alçalmıştır üstelik 16 inç takmışsın 55 e 17 olmalı diye biliyorum o zaman normal hava basardın ama orjinali 205 75 R15 olan starexler için 205 55 16 arabayı alçaltmak amaçlı olabilir onun dışında 55 yanğa 17 jant gider.

3. mehmet

mehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selam arkadaşlar bende starex crdi var ve yeni lastik almak istiyom şu anki lastiklerden daha büyük lastik alırsamsorun olurmu

4. Vatansever16

Vatansever16 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Evet 55 yanaklı olduğu için araç alçaldı. Bu güne kadar maaşallah lastiklerden memnunum bir problem yaratmadı ama lastikçinin biri daha yüksek lastik takmamı önerdi virajlarda takla bile attırırsın araca dedi bilmiyorum ne kadar doğru. Lastikçi şu anda kullandığım lastiklere 40, servisçi ise 35 bas diyor. Kafamı karıştırdılar iyice https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif

5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhabalar. Orjinal starex lastiklerinin yuvarlanma metresi 2.09m dir. Şu anda aracınızda bulunan 205/55/16 lastiklerin ise 1.98m. Bu aracınızın sizinde belirttiğiniz gibi alçalmasını sağlamış . Bu yol tutuşunuza avantaş teşkül etse de, hız göstergenizin hatalı göstermesine neden olacaktır. Yani siz 100km hızla giderken 103km hızı oluyacaksınız. Aracınız normalden %3 daha fazla yakacak ve toplam km değeriniz %3 fazla okunacaktır. Aracınız Kalkışlarda daha seri bir hal alacak ancak yüksek hızlarda aracınız daha yüksek devirlerde ilerleyecektir.
    Orjinal lastik havaları starex için ön arka 45 olarak verilmiş. Sizin lastiğinizin özelliklerini bilmiyorum ama minimum 40 olması ideal gibi. Zira dar yanaklı bir lastiğe 35 hava basarsanız, bu ağırlıkta yanakların esneyerek kesilmesine neden olacaksınız.

6. mehmet

mehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aracın üzeründe şuan 195 70R 15 lastikler bulunuyor ben 225 70R 15 lastik takarsam ne gibi bir fark olur

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Starex'in orjinal 195/70/15 tabanlı lastiği yok. Eski1998-2001 arasındasanırım 195/80/15 kullanıldı. Sizin aracınızdaki ölçüye göre 195/75/15 olması gerekir. 195/70/15 ölçüsünde hız göstergeniz küçük bir miktar fazla gösterir. Aracınız 7mm kadar yere daha alçalır. Fren performansınız daralan tabandan dolayı azalırken, viraj emniyetiniz yine daralan yanaktan dolayı artacaktır. Özellikle TCİ'ler için önerdiğim 195/75/15 ile kalkışlarınızdaha iyi olacak, yakıt tüketiminiz düşecektir.

225/70/15 ise hem taban genişliği fazla hemde yanakkısmı yüksek bir lastiktir. Fren performansınız artar. Ama virajlarda aracınız lastik üzerindedaha fazla esneyecektir. Hız göstergeniz normalden daha az gösterir ve motorunuzbiraz zorlanır. Ayrıca yakıt tüketiminiz artacaktır.

Bence CRDİ için 205/60/16 çok ideal bir lastik ölçüsüdür. Taban genişliği değişmez ama daralan yanak ölçüsü sebebiyle viraj kabiliyetiniz artacaktır

Düzenleyen : tolgakmg

8. mehmet

mehmet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ben arabanın yere çok yaklaşmasını istemiyorum biraz yerden yüksek olsun istiyorum

Bu Sayfayı Paylaş