LPG KABLO

Starex ile küçük bir gezi değerlendirmesi

'Starex Forum - Club' forumunda tolgakmg tarafından 23 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhabalar Fazlı bey. Güzel bir tatil sonunda güzel bir sene geçirmenizi dilerim.

Öncelikle 60km hızdaki sorununuzu biraz daha açmamız gerekir. Siz 60 km sabit hızla ilerlerken, ortalama devriniz yol ve yük durumuna göre 1800-2000 arasındadır. Sorun eğer hızlanmak için gaza bastığınızda araç birazzor ilerliyorsa, siz gaza biraz daha yüklendiğinizde hızlanması iyileşiyorsa basitçeOD fonksiyonunun handikapından kaynaklanmaktadır.Motor devri mevcut olan 3. vitesle hızlanmaya yeterli gelecek bir devirde seyredemez.Siz gaza yavaşca dokunduğunuzda araç bir miktar daha devir artırarak 3.viteste (ki oldukça uzun bir vites oranı) hızlanmaya çalışacaktır. Bu kasaya bu ağırlıkta 4 ileri bir vites koymaları karşılığında bu durum"OD" fonksiyonununbir handikapıdır. Otomatik vites kutunuz 4 ileri elektonik destekli olup maalesef eski nesildir. Ayrıca son dilşli oranı oldukça uzun seçilmiştir (son viteste 2000 devirde 100km civarında hıza ulaşırsınız). Sizinle vites kutularımız aynı luo sadece benim aracımda daha kısa birdiferansiyel kullanılmıştır.60 km hız 2. vitesle 3. vites arası bir değere tekabul eder. Yani OD açık (yani ışık yanmıyorken) iken siz sabit hızla ilerlerseniz araç 3. viteste en düşük devirde ilerleyecektir. Siz gaza bir miktar bastığınız esnada gitmesi gereken 2. vitese düşemez ve olması gereken devir bandını yakalamaya çalışır. Siz gaza biraz daha fazla basarsanız aracınız işte o zaman hızlanması gereken 2.viteste 2500 devirden sonra hızlanmaya başlayacaktır. Bu durum benim aracımda da 50-70 km ve 80-85 km hızlarda sıklıkla yaşanmaktadır. 60 km hızla giderken Od tuşunu devreden çıkartarak tekrar hızlanmayı deneyin. Sorun yoksa çok daha iyi bir hızlanma değeri elde ettiğinizi göreceksiniz.

Ancak siz 60 km hızdan hızla ilerlerken sadece tam gaz konumunda araç vites düşüyor, gaza basma açınız yarıyı geçtiği halde araç hızlanmıyorsa vites kutusu yağını kontrol ettirmeniz, gerekiyorsayenilemeniz gerekir. Ayrıca gaz pedalı tertibatında bir sıkışma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bizin vites kutuları vakum basıncına göre vites düşme yadayükseltme yaparlar. Vites kutusu vakum hortumlarına baktırmanızı öneririrm.

Hyundai kısa şase orjinal minibüs serisi Türkiye'deüretilmemiştir. Sizin gördüğünüz sanırım eski 1997 model. Starex'in ilk versiyonu kısa şasedir ve bahsettiğiniz plastik aksamlar bu modelde vardır. Ancak ülkemize getirilmemiştir. Siz uzun şasede yer alan plastikleri biraz kestirerek aracınıza uygulayabilirsiniz. Ancak ikinci eli bile takım olarak 250-300 arasında satılmaktadır.
    Düzenleyen : tolgakmg

2. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Tolga bey selamlar ve teşekkürler
    Yan plastikler fiyatı önemli değil taktırmak isterim bildiğiniz bir yer varsa çok sevinirim. Çünkü çok şık duruyorlar. Ne dersiniz?

3. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Rica ederim. https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif
    İkinci el bulmanız mümkün. Sanırım sıfır olarak ithal geliyor. Ankara hurdacılar sitesinde bulmuştum...
    Şık duracağı konusunda size katılıyorum. Ama kısaltma konusunda eğer yetenekli birisini bulamazsanız, aldığınız ürünün kötü durmasına neden olabilirsiniz.

4. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Tolga bey selamlar
    Yan plastiklerden sizde alıp taktırdınızmı? bana tel veya mail adreslerini verebilirmisiniz? Birde yolculukta koltuk dirsekliğine çok ihtiyaç duydum fakat bir çare bulamadım. öndeki çiftli sağ koltuğumu tekşli orjinal bulup değişsem ve dirseklik taktırsam nerede ve nasıl yaptırabilirim? yardımcı olursanız sevinirim .

5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Maalesef ki almadım. Daha doğrusu alamadım. Tel. ne yazıkki bilemiyorum. Ama yakın zamanda öğrenmeye çalışırım. Dirseklik benim de çok büyük ihtiyaç duyduğum şey. Arka koltukta mevcut ama ön koltukta yok. Bende sizin gibi önü tekliye çevirmek istiyorum ama bu sefer iki koltuk arası oldukça boş kalacak. Dirseklikleri koltuk üzerine ancak döşemeci aracılığı ile monte ettirebilirsiniz. Herhangi bir döşemecide bunu kolaylıkla halledeceklerdir. Ancak konum itibari ile Van gibi bir yerde nere ile irtibat kurabilirsiniz...bilemem. Ama Van Endüstri meslek lisesinde ahşap bölümü ile irtibata geçerseniz size güzel bir çalışma yapabileceklerine inanıyorum. Orada kimlerle görüşebilirsiniz ben bir araştırayım....
    Düzenleyen : tolgakmg

Bu Sayfayı Paylaş