LPG KABLO

Starex ile küçük bir gezi değerlendirmesi

'Starex Forum - Club' forumunda tolgakmg tarafından 23 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhabalar dostlar.
    Bir süredir aranızda yoktum. Uzun bir tatil sürecinden sonra nihayet evimdeyim. Bu yaz starex'imin yeni yüzü ile oldukça uzun bir seyahat etme fırsatı buldum. Adana-Çorum-Merzifon-Ankara-Fethiye-Kaş ve tekrar Adana olmak üzere yaklaşık 2500km yol yaptım. Birkaç izlenimimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Adana- Çorum arasında ben, eşim oğlum motosikletim (evet seyahat boyunca birde motosiklet taşıdım) düştük yola. bizimkiler araçta çok rahat ettiler. Yol boyunca uyuma imkanı buldular. Sarsılma eski haline oranla büyük ölçüde azalmıştı ama yine de pamuk kıvamı değildi elbet. Starex'in meşhur zıplatması kabul edilebilir seviyede diyebilirim. Bunda motorun 100kg lık ağırlığınında etkisi yok değil tabi....

Sürüş esnasında gece yolculuk ettiğim için ortalama süratim (pozantı otobanıdahil) 110-120km arasında ve sürekli klima açık şeklinde idi. Sadece Yozgatta benzin ikmali sonunda klimayı Çoruma kadar 110 km boyunca kapalı tuttum. Tüketim değeri10.2 litre olarak ölçtüm. Araç klimadan oldukça etkileniyor. Çekişi önemli ölçüde düşüyor. Ama kapattıracak kadar değil. Birde tüketimi en az1-1.5 litre artırıyor.

Çorumun Osmancık ilçesindekiakrabalarımızın düğününe katıldıktan sonra, 9 yolcu (8 yetişkin 1 çocuk) ve araçta kalan tüm boşlukları (tavana kadar doluydu) çeyiz eşyası ile yükledikten sonra, yol çalışması nedeniyle Merzifon üzerinden Çoruma döndüm. Yaklaşık 120km boyunca rampalarda klimanında etkisi ilearaçgerçekten biraz zorlandı. Hatta çoğu rampada 60-70km hıza düştüğü oldu. bunun nedeni otomatik oluşundan kaynaklıdır ve bir kez daha ilk rampada sırf vites kutusundan dolayı satasım geldi aracı. Sürat olarak 90-100km'yi geçmedim ve tüketimim 10.5 litre olarak ölçütüm.

6 yolcuyu (çeyiz eşyası duruyor)Çorumda bıraktım ve Ankara'ya kadar klima kapalı100-120km hızla seyrettim. Kırıkkale çıkışında yol çalışması nedeniyle 2.5 saat çok ağır ilerlemeye rağmen Ankara'da ölçüm değerim9.7 litre oldu.

Ertesi sabah çeyiz eşyası teslim edilip düştüm Fethiye yoluna. yol boyunca klimayı açmadım ve 100km hızı geçmedim. Tüketim değerim bu sefer güzeldi 8.4 litre.....Ankara'dan Fethiyeye tam 1 depo ile girdim hala ışık yanmıyordu....

Fethiye-Kaş üzerinden Adana'ya sahil yolundan döndüm. Klima yer yer açıktı. Yolda çalışma vardı ve oldukça virajlıydı. Bu yolda da 10.5 litre tüketim değerini yakaladım.

Bu gezi sürecinde ortalama 10 litre yakıt tükettim. Tüketim değeri taşıdığım yüke, kullanıma ve aracın özelliklerine göre iyi bir değer.

ancak...klima açıkken performansı çok düştü. Otomatik oluşudan dolayı dağlık ve virajlı yollardaki performansı vasattı. Düz yoldaki sessizliği, performansıve sarsıntı düzeyi kabul edilebilir sınırlarda kaldı. Yol boyunca beni hiç yormadı. Gerek oturuşu gerekse direksiyon açısı iyi. Ancak güneşe karşı gidilen yollarda güneşliğini neredeyse söküyordum. Sürücü tarafındaki güneşliği kapatınca neredeyse camın yarısı kapanıyordu. Ayrıca güneşlik katlandığında tam olarak cama yaslanmadığı için kalan aralıklardan güneş gözlerinizi yorabiliyor. bu yüzden biraz sıkıntı çektim. Virajlarda alçak olan yan camlar, viraj içlerini görmemi önemli ölçüde engelledi. Hatta kırmızı ışıklara geldiğimde ışığı görebilmek için eğilmek zorunda bile kaldım. İç hacimde bir sorun yok. Ama iniş binişlerde neredeyse herkes bir defa orta kapının üst eşiğine kafasını çarptı. Bu eşik normalde tavan hizasından daha aşağıda. Arabanın aerodinamik formu bozulmasın kaygısı ile bu yola gidilsede gerçekten sıkıntı verici bir durum. Araç sollamalarda sıkıntı yaratmadı. Ama her rampada "acaba rampa sonunda satsammı" dedirtti. Sebebi dediğim gibi otomatik vites kutusun performansından kaynaklıdır.

Oldukça keyifli rahat bir yolculuk sonunda artık döndüm....Şu otomatik vites

2. oguz3259

oguz3259 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Araç kaç model?

Birde benzin demişsiniz ama dizel sanırım değil mi?

3. Misafir

Misafir Guest

Paylaşım için teşekkürler hocam....

4. Bleda

Bleda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    o koşullar için yakıt çok iyi. acaba tci ne kadar yakardı? ayrıca 80hp lik(sanırım80) tci motorun çekişi aşırı güzel acaba crdi motorlar eskilere göre dahamı az çekiş sunuyor?

5. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aracımın modeli 2008 (imzada belirttiğim araç). Benzin konusunda da sanırım dil alışkanlığı......https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif.....Elbette araç diesel...

6. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Zaten işin güzel yanı bu....Aracım tci uzun şase ve otomatik. CRDİ ve düz vites olsa bu tüketim değerleri 1-2 litre daha aşağı olacaktı. Hatta düz vites olsaydı https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley7.gifben bu değerleri 1 litre aşağı da çekerdim....

7. Bleda

Bleda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    aa çoook iyimiş o zmanhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gifkeşke zamanında düz vites alaymışsınızhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gifbizdeki 99" düzvites tci 'ın çekişi mükemmel. 1100 rpm devirde bile çok iyi çekiyorhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif
    Düzenleyen : Bleda

8. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    gayet güzel gezmişsiniz aracınızla kazasız belasız ne güzel. yakıt değerlerleri de bence çok iyi sadece rampada bayılma olayı biraz canınızı sıkmış ama otomatik vitesin şehiriçi keyfine değmez mi? bende oto.vites tutkusu başladı kısmetse bundan sonra oto.alıcam https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

9. alusta

alusta Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    İyi bir yolculuk yapmışsınız. Aynı tarz bir yolculuktan yeni döndüm. Memlekete Trabzon'a gittim. Benim tüketim değerlerim size göre biraz iyi. Malum düz vites.. Klima mutlaka etkili oluyor. Ancak sattıracak kadar değil. Çıktığın o rampalarda sağ yanınıda kalan araçlara bakmadın mı hiç? Kiminin toz kondurmadığı araçlar o rampalarda starexin arkasından bakmak zorunda kalıyor da! Şeytan kulağına kurşun!
    Starex ile devam... Selamlar.

10. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İyiakşamlar Ali bey. Gerçekten çok keyifli ve rahat bir yolculuktu. Hatta döndükten sonra hanım ve çocukla Mersine gittik dönüşte bizimkiler Starex'i aradılar.

Sattırma konusu elbette espiri...Ama şu vites kutusu bazen beni çıldırtıyor. Özellikle rampada. Şikayetim gaza biraz bassam vites düşmesi.Mesel yarım gazda 2200 devirle bir rampya geldiğimde, biraz daha basıp hızlanmak istesem hemen vites düşüp devri 2700-3000'e çıkıyor. Evet bu devirde çok güzel gidiyor. Hatta biraz bassam 3500'De gerçekten de birçok araba ile başbaşa gidebiliyor. Ama bu araç 2500 devirde bir üst viteste aynı performansı gösterebilecekdurumda. bu durum hem araca daha fazla yaktırtıyor hemdegereksiz yere boşa devir çevirmesine neden oluyor. Zira 84km hızı geçtikten sonra, örneğin 110-120km hızlarda bile klima ile araba sollayabildim ben. Hemde hiç korkusuca. Çünkü 100-140 km arasında hele de "prw" tuşu devredeyken çok çok güzel hızlanıyor. Çünkü araç 84 km hızdan sonra düz vites gibi ilerleyebiliyor. Hatta bir ara 170km hıza ulaştım motor devri daha 3700'de ilerliyordu. O kadar da sessiz ve sarsıntısız...

Mesela bir konvoyda 80km hızla ilerliyorsunuz. devir 2000...Önünüzdeki araç 82km hıza geldi. Siz gaza basıyorsunuz devri 2500 olup araç hızlanmaya başlıyor. 82-83-83.5-83.7....o 84 gelmek bilmiyor.....

Bu aracı seviyorum. Hiçbir araca değişmem...ama imkanım olsa ilk işim vites kutusunu formda bir arkadaşın yaptığı gibi değiştirmek....
    Düzenleyen : tolgakmg

11. EgeTim

EgeTim Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hocam gayet iyi bir yakıt tüketimi TCİ motor için özellikle.Bende H100 ümü satıp CRDİ starex almayı düşünüyorum yakıt tüketimi ve bakım masrafları beni korkutuyordu fakat benim H100de ortalama 100km de 10lt yakıyor.acaba bakım masrafları nasıldır starexin h100ü satıp starex almamı tavsiye edermisiniz?

12. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Bende 5000 kusur km'lik seyahatimde Trabzon-İstanbul-Çanakkale Assos-İzmir-Marmaris-Trabzon yaptim, gecen hafta dondum. Uzun kasa düz vites CRDI Starexim 100km'de 8.1 ila 9.4 arasi yakti, klima sanirim %60-70 acikti, hc tasarruf veya guc icin kisitlamadim. bence yakit tuketiminde en onemli faktorlerden birincisi kullanim, ikincisi ise yakiıt kalitesi, donuste kırıkkalede şöförler federasyonun benzinliği PO olmasina ragmen oradan aldim su an 800 km'de kirmizi isik yeni yandi. (8.1 degerini zaten sadece TŞOF'un benzinligi yapti) Bence iyi mazot kotu mazota oranla %10-15 farkettiriyor (hep Eurodizel kullanirim, asla kırsal mazot almadim). Ben Trabzondaki Sheller'in mazotundan memnun degilim, benzini iyiydi ama mazotu kotu, yakinda OPET'i denemeye baslayacagim.

Birde nazar degmesin benim Starex'te klimanin acik olup olmamasini acaba etkileyecekmi diye cok dikkat etmeme ragmen ben hic hissedemiyorum. Sadece klimayi araba dururken acinca devir saati 700'den 800'e cikiyor bunun nedeninide anlamis degilim.

Herkese iyi surusler ve Tolga beye tez zamanda duz vitesli bir CRDI dilerim..
    Can.

13. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    h100 e göre çok iyidir ve crdi alıyorsunuz bu basit araba değil ve ortalama starex ile 8 litre yakarsın ve kesinlikle tavsiye ederim neden tavsiye ettiğimi aldığında anlarsın.
    Crdi sahibi arkadaşımevet starex klımadan çok etkilenmiyor ve o rakamlar çok iyi,şimdi soruyorum bu araç az mı yakıyor çok mu yakıyor?

14. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    H100 TCİ İçin 90 Km/h En Uygun Yakıt Harcandığı Hızdır..110-120 Den Sonra Resmen Emiyor..

15. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Bu sadece h100 veya tcı ler için geçerli değil bütün markaların bütün moodelleri için geçerli ama 90 dan sonraki farkı en aza indiren teknoloji de crdi dir bunu da hyundai kullanıyor.

16. raif

raif Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Starex TCI, otomatik kullanıyorum. Motorini hangi akaryakıt firmasından almamı önerirsiniz? PO, Shell, OPET, BP, vs.

17. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu konudu net bir şey söylemek aslında mümkün değil. Birçok arkadaşım Opet'den memnunken, ben shell kullandığımda en az depoda 40 km daha fazla gidebiliyorum. Herhangi bir ilde shell kullanıp memnunken, tesadüfen ankara'daki Shell istasyonundaki kötü yakıttan motorunuza zarar verebiliyorsunuz.

18. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Tolga Beye ben de ekliyorum ben shell kullanırdım ve çok memnundum taki başka bir şehirdeki bayiden alana kadar yani bu iş değişkendir bildiğiniz güvendiğiniz yerden alın hiç birini yapamıyorsanız deneme-yanılma yöntemiyle en köklü kararı kendiniz verin.

19. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Tolga bey merhabalar. Bende Trabzon gezimden döndüm. 710km yolculukta ibrem son çeyrekte Van'a döndüm. Arabamda 5 kişi ve 700kg yük vardı.Fakat çok kolladım 80km geçmedim. Rampalarda sıkıştırmadan owdrw açık gezimi tamamladım. Benim otomatik vites kutumda, aracım 60km civarında giderken gazı azar azar basında hisstmiyor bekleyip bayılır gibi 1-2 dakika hızlanmıyor, sonra tabana kadar,gaz basınca hızlanmaya başlıyor. Gaz basınca bekleyerek geç vites düşürmesi ve hızlanması sorunmudur? Ayrıca Trabzonda arap plakalı, space kısa starex gördüm, kapı etekleri minibüslerdeki gibi plastik komple kaplı lastik hizasından aşağı. Çok hoş görünüyordu, acaba bunlardan edinmek mümkünmü?

20. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Konu hakkında tolga bey size cavap verecektir yanlız o görüdğünüz starexten ben de gördüm beyaz mıydı?

Bu Sayfayı Paylaş