LPG KABLO

Starex, hangi motora hangi yakıt ve yağ?

'Starex Forum - Club' forumunda UfukU tarafından 30 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. UfukU

UfukU Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Ufuk UĞURLU
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Aldığımda 45 bindeki henüz garantisi bitmemiş ve resmi servis bakımlı aracımda eski servis kayıtlarından TCI motora 15W-40 yağ koyduklarını öğrendiğimde çok şaşırdım ve kızdım açıkçası. Hem de Ankara gibi soğuk bir iklimde 15W-40 yağ kullanımı ve 5 binde yağ değişimi bana normal gelmedi.

Alır almaz öncekinin zamanına bakmaksızın, ilk yağ-filtre değişiminde Castrol 10W-40 doldurdum. Rölantideki çalışmasının bile daha düzenli olduğunu hissettim. Starex ile tecrübem olmadığından bir süre bu şekilde kullandım. Yarı sentetik bir yağ olduğundan aslında daha fazla km yapabilecek olduğu halde 5 bin km kadar sonra (uzun yola çıkmadan önce) tekrar yağ değişimi yaptım. 10W-40 yağ varken yaptığım 5 bin km'de ara kontrollerimde hiç yağ eksilmesi olmadı.

Gerçekten uzun yol yapacağımdan, yolda yağ değişimi ile uğraşmamak için ve daha sağlıklı olduğunu düşündüğüm için Mobil 5W-40 tam sentetik yağ doldurdum. Bu sefer çalışmasındaki rahatlama, sesindeki azalma ve devirlenmedeki isteklilik çok belirgindi. Özellikle kış mevsiminde sabahları çok erken soğuk çalışma anında 5W-40 yağın farkını çok net gördüm. O zamandan beri her 10 binde yağ, hava ve yakıt filtresi ile birlikte değiştirerek Mobil 5W-40 kullanıyorum. Ne miktarda yağ koyduysam 10 bin km sonra aynısını boşaltıyorum, hiç yağ eksilmesi olmuyor. :RpS_thumbup:

Ben TCI için tam sentetik yağı tavsiye ederim. Yağ konusunda sizin yorumlarınız nedir?

Bir de TCI motorda çok gerekmediğini düşündüğüm için EuroDiesel kullanmıyordum. Hoş artık kırsal motorin satılmadığı için neden hala iki farklı motorin var piyasada benim için hala bir muammadır. Partikül miktarları farklı sanırım, net bilen var mı?

Son depoyu doldururken bir nevi temizlenme olsun diyerek bu sefer depoyu Shell'in en pahalı motorini olan Shell V-Power Diesel +GTL V-Power Diesel +GTLile doldurdum. İnanılmaz bir şekilde motor sesi iyice azaldı, rölantide TCI gibi değil de neredeyse benzinli gibi çalışmaya başladı desem yeridir. Bu durumda her seferinde V-Power Diesel +GTL kullanmayacağım kesin de EuroDiesel kullansam mı diye düşünmeye başladım. Tecrübeli TCI kullanıcıları bu konuda ne düşünüyor?

Özetle, Starex'lerde hangi motorlarda hangi yakıtı ve yağı kullanıyorsunuz? CRDI için tam sentetik ve EuroDiesel makul, ancak TCI için ne kullanmalı?

mmete bunu beğendi.
  2. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    15W-40 Yeterli. 20 Senelik Teknolojide ( Belki Daha Fazla ) Bir Motordan Bahsediyorsunuz :) CRDİ lere Koyuyolar 5w-40 .
    Hatta Crdilere 10w-40 Bile Koyan Var. TCİ Starexin Yağı 15W-40 Dır Ve 10.000 Kmde Bir Değişir.

Yakıt Olarakta O Araca 10 Numara Yağ Bile Koysanız Yakar. Tabi 300,400000 De Enjektör Alırsınız Komple. Yani Kısacası Mazot Seçmez. Size Tavsiyem En Ucuzu Neyse Onu Alın.. Ben 2,3 Sene TCİ H100 Kamyonet Kullandım. Bırakın GTL i Deposuna Tiner Bile Koyduğumu Bilirim. Yağ Olarakta 20W-50 Bile Koymuştuk. Hatta H100 Starexe Göre Motor Olarak Olmasada Pompa Olarak Daha Teknolojikti

Kısacası Sizin Düşündüğünüz Şeyler Sadece Cebinize Zararı Olan Şeylerdir :)

3. UfukU

UfukU Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Ufuk UĞURLU
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Yakıt olarak ne konulsa yakacağını biliyorum. 10 numara yağı biraz motorin katkısıyla kullanan çok kişi duydum :) Bu yüzden ucuz fiyatlı motorini kullandım hep. Ama dediğim gibi antioksidan mahiyetinde aldığım iyi motorin, iyi yağla birlikte daha az titreşim, daha az gürültülü çalışma sesi ve konfor sağladı. Genel olarak 20 yıllık motor teknolojisinden memnunum :) Dayanıklı ve sorun çıktığında ucuza halledilebiliyor. Yolda herhangi bir yerden normal motorin alırken, kötü yakıt denk gelse bile motora zarar verme olasılığımın çok az olduğunu bilmek güzel birşey :)

Ancak yağ konusunda nasılsa eski motor, zamanının yağı olan 15W-40 konulur denilmesine karşıyım, ayrıca o zaman 5 binde yağ değişmesi gerekiyor. 10 binde değişeceğine emin misin? Kitapçığında 5 bin yazdığını hatırlıyorum. 5 binde 15W-40 koymak yerine 10 binde 5W-40 koymak daha mantıklı geliyor. Yağı uygun fiyata alınca ekonomik olarak fark etmiyor bile ama motorun rahat ve devirlenmeye istekli çalışmasını görünce vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum.

Açıkçası hiç sevmediğim dizel sesini ne kadar az duyarsam bana
    o kadar iyi geliyor :)

4. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    20w50 5000 de degisiyor. O servis kandirmacasi bana gore. Bir ara otomobiller icin 15000 di 10.000 e cektiler. Sonra yine 15000 oldu. Crdi starexin kitapta 15000 yaziyo ama servis 10000 diyor

HTC Wildfire S A510e cihazımdan gönderildi

5. Ali EREN

Ali EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    114
    Ad Soyad:
    Ali EREN
    Arkadaşım merhaba ben uzun süredir starex kullanan birisi olarak sana tavsiyem(başka forumlardada detaylı olarak araştırdım)yağını 5binde değiştirip 10 40 magnatec kullanman.Yakıt olarakta TCİ de kullandım oradan biliyorum ne verirsen yakar ama en iyisi kaliteli yakıttır.Ha şimdi bana dersen sen pahalı yakıtmı alıyorsun cevabım hayır çunku artık Türkiyede normal motorin kalmadı 2 tip yakıt olması şirketlerin kandırmacasından başka bir şey değil.AMA KATKILI YAKIT kullananlarda faydasını gördüğünü biliyorum.

6. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    15W40 In Bile Değişimi 10.000 Kmdedir. 5.000 Km Sadece Servisin Para Kazanma Stratejisidir. Kaldıki 10W-40 Yağ Yarı Sentetik Bir Yağdır 15W-40 Dan Daha Kalitelidir. 5000 De Yağ Değişimi 20W-50 Yağlarda Kaldı..

7. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracınız common raıl değil,düz pompa,normal mazotta kullanabılırsınız euro dızelde,yağ olarak 10 40,5 30 kullanabılırsınız,cunkı aracınız turbolu,yağın ınce olması ve evsafını uzun süre koruyabılmesı cok onemlı..kısaca 5,30--10 ,40 yağ kullanıp 10 000 km aralıgında yağ değişimi yapmalısınız,yakıt olarakta dedıgım gıbı aracınız manuel pompa kırsal yada euro farketmez...

8. Ali EREN

Ali EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    114
    Ad Soyad:
    Ali EREN
    Arkadaşlar TCİ motorların kullanım kitapcığındaki yağ değişim aralığı 5000km dir.5000de sadece yağı değişir.10000de filtrelerle beraber değişir.5 yıldır TCİ ARAÇ bizde(2yıl ben 3,5yıldırda amcam kullanıyor)biz bu şekilde değiştiriyoruz.

9. Ali EREN

Ali EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    114
    Ad Soyad:
    Ali EREN
    Ersin arkadaşım bu forumda bir yerde senin arka makas eksiltmenin zaralı olduğunu yazmişsın .Rica etsem bana ne gibi zaraları olduğunu yazabilirmisin. Şimdiden teşekkürler.

10. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yanlışınız Var Hocam. Kullanım Klavuzunda TCİ İçin 10000 CRDİ İçin 15000 Km Yazar.. Assan Daha Fazla Para Kazanmak İçin Uyanıklık Yaparak 5.000 Aşağı Çekmiştir

BU TCİ In Periyodik Bakım Tablosu ;

Buda CRDİ Bakım Tablosu ;

11. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Makaslar Boşlukta Tak Tuk Vurmaya Başlayınca , Bir Yükte Ağır Bir Çukurdan Geçince Çat Diye Kırılınca Ne Gibi Zararları Oldugunu Daha İyi Anlarsınız :) Onun Yerine H100 Grand Saloonun Makaslarını Takın Çok Rahatsızsanız. Starexe Zıplatıyor Diyenler Transite Binsinler. Alttan Cigerlerinize Nasıl Vuruyor Araba Bir Zıplama Görsünler.

12. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Dayım 2002 model sıfır SVx modeli Kore yapımı uzun şaşe minübüsü vardı ozamanlar baya kullanmıştım. Araba iyi güzel hoş ama arka camların alçak olması ve arka kısmın düz yolda bile zıplamasından arkada seyahat edenler önde oturmak için can atıyordu. Benim anlamadığım yakıt ışığı yanar yanmaz yakıt almadığım için rampalarda araba stop edip elimde bidonla istasyon aradığım zamanlar aklıma geliyor. Ama parasına göre TCI ve CRDI motorlu olanları biraz elden geçirerek alıp kullanabilirim ihtiyacım olsa. Kokpit ve şöför tarafı hakikattende güzel araç.

13. osman kara

osman kara Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    Osman Çağrı Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    bir iki makascıda grand salonun makaslarından bulamadım zıplama yaptıgı ıcın arka taraf bende bayramdan önce manısaya gıtmeden arkadan makas eksılttım eskısıne gore daha ıyı oldu cok fark ettı su zamana kadar memnunum

14. osman kara

osman kara Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    Osman Çağrı Kara
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    erkan abi burda bahsettiğin yakıt olayındada katılıyorum sana rampa yukarı cıkarken o mazot gostergesı asagı dogru dusuyor hele bırde zaten mazotum azsa kalıyorum rampada oyuzden küçükköyde evin önüne yanasırken bile evın onundekı rampayı kullanmıyorum

15. Ali EREN

Ali EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    114
    Ad Soyad:
    Ali EREN
    Arkadaşım makas eksiltmeden sonra aracın arkasında alçalma oldumu.Benim araçta bir makas alındıktan sonra gözüme sanki arkası inik duruyor gibi geldi.Bende o makaslardan baktım ama bulamadım.

16. Ali EREN

Ali EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    114
    Ad Soyad:
    Ali EREN
    O makaslardan baktım fakat piyasada yok.Bende fazla yükle işim olmadaı için makasçıya sorarak bu işlemi yaptırdim.Usta bu şekilde rahat 1ton taşır dedi.Zaten benim max yüküm 600 700kg yi geçmez.Bunun dıiında araca bir zararı olmaz herhalde.Transit konusunda haklısın bir sefer kullandım araç zıplaeken arkası yerden kesiliyor hissi veriyor.Cevabın için teşekkürler.

17. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    İzmiri Bilmiyorum Ama İstanbulda İkitelli Atatürk Sanayi Çıkmacıların Piyasasıdır. Tonlarca Kazalı H100 Görebilirsiniz.

18. Umr

Umr Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    396
    Ad Soyad:
    Veccii
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Ya ben admire ye gçeen koydum 10 40w castrol hatamı ettim acaba....

19. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    Neden Böyle Bir Kanıya Vardınız ...

20. Ali EREN

Ali EREN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    114
    Ad Soyad:
    Ali EREN
    Motor yağı ve filtresi yazısının yanında * işareti var alttaki açıklamasında ise(*motor yağı ve filtresi her 5000kmde bir değişir yazıyor)Ben buna uyarak her5000de bir tam bakım yaptırıyordum.Araç şu an amcamda hala kullanıyor ve ilk motor hala sıfır gibi dedi bana oda5000de bir yağ değişimi yapar.

Bu Sayfayı Paylaş